18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. can buyukelyas

can buyukelyas TÜİSAG Üyesi

alt işveren o işyerinde çalışmış biri olamaz diye hatırlıyorum ben yani B29 bence yanlış. bir de emniyet kemeri sorusu bence yanlış emniyet kemeri hiçbir şekilde çıkarılamaz

2. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

ilk
    Önce ben de C şıkkını işaretledim ama Titreşim, İşitme kaybına neden olmazki. Yani işitme kaybı riski titreşim kaynaklı değil gürültü kaynaklı....

Kayci, güngör yılmazcan ve Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
  3. OZGUR78

OZGUR78 TÜİSAG Üyesi

o soruda problem yok. siz tehlikeli durum ile tehlikeli davranış kavramlarını aynı zannediyorsunuz
    daha iyi anlayabilmeniz için açıklayayım

b- Tehlikeli malzeme kullanımı (kullanan işçi tehlikeli davranmaktadır kullanmamalı)
    c-pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma( çalışan işçi tehlikeli davranmaktadır çalışmaması lazım)
    d-çalışan makine ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapma ( yapan işçi tehlikeli davranmakta bakım onarım yapmamalı)
    a-işyerinin düzensizliği(burada bir tehlikeli bir davranış yok tehlikeli durum vardır. dağınık ortamda işçi çalışırsa tehlikeli davranır. Yoksa ortam tehlikeli davranamaz cansızdır nihayetindi tehlikeli vaziyette durur.)

tehlikeli durum ve tehlikeli davranış aynı kavramlar değil.

4. Sedat Türkan

Sedat Türkan TÜİSAG Üyesi

SORU İPTALLARİ İÇİN 3 GÜNLÜK İTİRAZ DEĞERLENDİRMESİ VAR. SONRASI 10 GÜN İNCELEME BEKLENECEK. SONRASI DÜZELTME YAYINLANACAKTIR. YANLIŞ ŞIKLARA DÜZELTME YAPILACAK. İKİ ŞIK DOĞRU VEYA HATALI SORU VAR İSE BU SORULARI HERKES DOĞRU YAPMIŞ KABUL EDECEKLERDİR.
    DEĞİŞİKLİKLER YİNE AYNI YERDE YAYINLANACAK. İTİRAZ EDENLERE İSE POSTA İLE BİLDİRİLECEKMİŞ.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. zeynep_hilal

zeynep_hilal TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında bir önceki soruda zaten doğru olanı söylemiş (ağır tehlike işler sorusunda) bi sonraki soruda nasıl 15 yaş der anlamıyorum kendileriye çelişiyorlar resmen,.. kesin iptal olmalı...

6. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Evet ben de aynı şekilde düşünüyorum. Emniyet kemeri asla sökülmemeli ve B29 bana göre B şıkkı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

asdu, HAKAN AKARSU ve alice bu yazıya teşekkür etti.
  7. irmik

irmik TÜİSAG Üyesi

Bu sorulara itirazlarımızı nasıl yapıcaz arkadaşlar?

8. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Tanımlar
    Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş : Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,
    Hafif iş : Yapısı ve niteliği itibariyle ve yerine getirilmesi sırasındaki özel koşullara göre;
    a) Çocukların gelişmelerine veya sağlık ve güvenliklerine zararlı etki ihtimali olmayan,
    b) Okula devamını, mesleki eğitimini veya yetkili merciler tarafından onaylanmış eğitim programına katılımını ve bu tür faaliyetlerden yararlanmasını engellemeyen işleri,

9. Uğur ASAN

Uğur ASAN TÜİSAG Üyesi

bende geçmiş soruların cevaplarına göre a seçeneğini işaretlemiştim ama sınav sonrası farkettim ki sorunun cevap b seçeneği olarak değiştirilmiş :D

EEK bu yazıya teşekkür etti.
  10. ins546

ins546 TÜİSAG Üyesi

a gurubu 2. ve 3. soruda sıkıntı yokmu

11. Y.ÖZDOĞAN

Y.ÖZDOĞAN TÜİSAG Üyesi

Tehlike risk eşleştirme sorusuda yanlış deilmi sizce ??

A)Yüksekte çalışma - Düşme
    B)Kimyasal madde - Zehirlenme
    C)Yetersiz Aydınlatma - İş kazası
    D)Titreşim - İşitme kaybı

Doğru şıkkın C olması gerekmiyor mu ?????

12. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

Peki Pürüzlü ve kaygan zeminlerde çalışma tehlikeli durum değil midir ?

13. seart

seart TÜİSAG Üyesi

aynen size katılıyorum iş kazası her tehlikeli durumun risk unsurudur bu ancak yetersiz aydınlatma kafa çarpma olabilir kesinlikle iki cevaplı soru

14. irmik

irmik TÜİSAG Üyesi

Trabzan durumunu bende aynı şekilde düşünüp cevap verdim ama maalesef, bu sorulara nasıl itiraz ediliyor? ne yapmamız gerek?

alice bu yazıya teşekkür etti.
  15. forbidden

forbidden TÜİSAG Üyesi

A- Kitapçığının 81. sorusu
    aşağıdakilerden hangisi iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder?
    a)iş yerinin düzensizliği
    b)tehlikeli malzeme kullanımı
    c)pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma
    d)çalışan makina ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapma

bu sorudaki tüm şıklar iş yerinde tehlikeli duruma örnek deilmidir? ben d şıkkı dedim sadece bir şık işaretlemek için . benimle aynı fikirde olan varmı ? a şıkkında işyeri demesimi doğru cevap olmasını sağlıyor yoksa? bence itiraz edilmeli bu soruya .

A- Kitapçığının 28. sorusu

Aşağıdakilerden hangisi işyerindeki banyo-temizlik yerleri için uygun değildir?
    b) duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilmelecektir.

yönetmelikte bu şık var ama bu şekilde deil başında günlük temizlik kontrollerin yanında ibaresi var bu nedenle bu sorunun kesinlikle iptal edilmesi gerekiyor bence .
    bir diğer soruda A-Kitapçığı 40. soru
    Aşağıdaki kimyasal maddelerin hangisinin kullanımı yasak değildir? (B-1.soru)
    A) 2-Naftilomin ve tuzları
    B) Benzedin ve tuzları
    C) 4-Nitrodifenil
    D) Nikotin

nikotin yalnız başına kimyasal madde olarak satılamaz . belli ürünlerde belli miktarda olması nikotinin yasak olmadığı anlamınamı geliyor ?
    A-Kitapçığı 86 soru Ce işareti ilgili soruda sorunun neyi istediği kesin net olarak istenmediğinden iptal edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

engin uysal bu yazıya teşekkür etti.
  16. Uğur ASAN

Uğur ASAN TÜİSAG Üyesi

haklısınız

17. izmir35

izmir35 Guest

kesinlike a grubu 2. ve 3. sorularda bir sikinti oldugunu dusunuyorummm bendee

18. hozant

hozant TÜİSAG Üyesi

evet o soru kesinlikle yanlış.

19. memostar

memostar TÜİSAG Üyesi

Yetersiz aydınlatmanın sonucunda iş kazası olma riski herzaman vardır.bence bu sorunun cevabı doğru

20. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Orada şöyle bir karışıklık var. (Umarım en yakın zamanda bu durumu düzeltirler)
    4857 Sayılı kanuna göre;
    Ağır ve tehlikeli işler
    Madde 85 - Onaltı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz. (1)

Ama çocuk ve genç işçilerin çalıştırılması ile ilgili yönetmeliğe göre;
    Tanımlar
    Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş : Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,

mekabe ve hediye gökyürek bu yazıya teşekkür etti.
  21. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar a kitapçığı için iptal edilmesi gereken sorular
    1)18
    2)32
    3)36
    4)81
    5)83
    6)87

22. birolsarı

birolsarı TÜİSAG Üyesi

bunu bende anlamış değilim :k_kızgın: