18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. hakan06

hakan06 TÜİSAG Üyesi

işte itiraz dilekcem

Ekli Dosyalar:

mrplayman ve Mbas bu yazıya teşekkür etti.
  2. Doğuş1903

Doğuş1903 TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ EDİLEN SORU 1 : B KİTAPÇIĞI 21. SORU:

21. Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir.
    a) Çalışanlarının sağlık gözetiminin yapılması
    b) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim verilmesi
    c) İşyerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanması
    d) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

İtiraz Nedeni:

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI’ nın; 9. 10. ve 11. Maddelerinde geçen işyeri hekiminin görev, yetki ve yükümlülükleri arasında kişilerin niteliklerini belirlemek ve niteliklerine uygun işte çalışmalarını sağlamak bulunmuyor. Dolayısıyla sorunun D şıkkı da işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir. Sorunun iki tane doğru cevabı vardır dolayısı ile soru iptal edilmelidir.

İTİRAZ EDİLEN SORU 2: B KİTAPÇIĞI 47.SORU;

Aşağıda yer alanlardan hangisi işyerindeki banyo-temizlik yerleri için uygun değildir?

A) Duşlarda sıcak ve soğuk akarsu bulunacaktır,
    B) Duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir.
    C) Duşlarda kullanmak için işveren tarafından havlu/peştemal sağlanmayacak, işçiler kendi malzemelerini getireceklerdir.
    D) İşveren, duşların kullanma zamanını, şartlarını düzenleyecektir.
    İtiraz Nedeni:

Cevap anahtarında C seçeneği doğru kabul edilmiştir.

B seçeneğinde bulunan cevap duşların sadece 15 günde bir temizlendiği algısı oluşturmaktadır. Oysaki ilgili yönetmelikte "Duşlar, normal temizlik ve bakım dışında, her 15 günde bir, iyice yıkanıp temizlenecek ve dezenfekte edilecektir." denilmektedir. Rutin temizliğin yanında 15 günde bir dezenfekte edilme hususu vurgulanmıştı. B seçeneğide tek başına bişey ifade etmemektedir.

Dolayısı ile doğru cevap B ve C seçeneği olmalıdır. Soru iptal edilmelidir.

Yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

volkan38 bu yazıya teşekkür etti.
  3. darktemplar

darktemplar TÜİSAG Üyesi

Harbiden çok komik yaaa :) Adam aynı gün yaptığı 2 sınava biri doğru biri yanlış soru soruyor. Bunların birbirinden haberi yok :)

SORULAR:
    C sınıfı iş güvenliğindeki soru:

Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyet riskini belirlemek için kullanılır?

a-) Higrometre
    b-) Dozimetre
    c-)Anemometre
    d-) Barometre

B sınıfı iş güvenliğindeki soru:

Çalışanın mesai süresince maruz kaldığı gürültü düzeyini analiz etmek için kullanılan cihaz aşağıdakilerden hangisidir?

a-) Higrometre
    b-) Gürültü ölçer
    c-)Gürültü dozimetresi
    d-) Entegre ses düzeyi ölçer

:alkış:cukkacukka

feslegen55, Mbas ve hbartvinli bu yazıya teşekkür etti.
  4. toprak2013

toprak2013 TÜİSAG Üyesi

Ek-2
    18 MAYIS 2013 TARİHLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI OLASI HATALI SORULARI
    C SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI - A GRUBU sınav KİTAPÇIĞI

SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
    80
    Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    B
    ?
    GEREKÇE
    Sorunun A seçeneğinde verilen bilgide emniyet kemerinin geçici olarak bağlandığı sabit noktadan sökülebileceği belirtilmiştir. Emniyet kemerlerinin yüksekte çalışmalar sırasında bağlandığı noktadan sökülebilmesi için ikinci bir bağlantı noktası olması ve bu bağlantı noktasının bağlı olması gerekmektedir. Bu bilgi belirtilmemiştir .İkinci bir bağlantı noktasının olmadığı böyle durumlarda emniyet kemeri iş dolayısıyla geçişlerde kesinlikle çıkarılamazlar.
    Dolayısıyla B seçeneğinin istenen cevap olmadığı görülmektedir.
    O yüzden bu soru iptal edilmelidir.

Ek-2
    18 MAYIS 2013 TARİHLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI OLASI HATALI SORULARI
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    86
    Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    D
    ?
    GEREKÇE

1) “17 Ocak 2002 Tarihli resmi gazete
    Sayı: 24643
    "CE" Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik” belirtilen
    "CE" uygunluk işaretinin ürüne iliştirilmesine ve kullanılmasına dair genel esaslar:
    d) "CE" uygunluk işareti;
    3) Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir”,
    İfadesi göz önüne alındığında “3). Madde gereği düzenlenen “B şıkkı” nın da doğru olduğunu açıkça görülmektedir;
    2) Doğru yanıt kabul edilen “D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir” cümlesinde “ürüne” yazılması gerekirken sehven “ÜRÜNÜ” şeklinde yazılması anlam kayması oluşturmuştur.

Ek-2

SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    88
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    B
    ?
    GEREKÇE
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973

resmi gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765

MADDE 184 - Daire ( tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır.

1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği
    85-90 santimetreolacaktır.
    Görüldüğü gibi seçeneklerde ya da soruda herhangi bir ölçü birimi verilmemiştir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

feslegen55 ve Mbas bu yazıya teşekkür etti.
  5. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi işyerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder?

a) İş yerinin düzensizliği

b) Tehlikeli malzeme kullanımı

c) Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma

d) Çalışan makine ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapma
    bu soru için yorumunuzu bekliyorum kemal erdal bey

6. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Hocalarımız hazırlıyorlar gerekçeleri bana mail geldiğinde sizinle paylaşacam Kalın sağlıcakla

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kayaof

kayaof TÜİSAG Üyesi

Hocam testere ile ilgili soru kesin yanlış. sorudada cevaptada birim geçmiyor. onuda eklemelisiniz bence.

8. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

yarın sabah mail atacaklarmış paylaşacam

9. bikem

bikem TÜİSAG Üyesi

asetilen tüpü doğru yanıcıdır ve yanıcı gaz tüplerine göre kırmızı olmalı neden sarı.bence bu sorunun 3 tane doğru cevap şıkkı var

10. feslegen55

feslegen55 TÜİSAG Üyesi

A kitabcığımı, yoksa B kitabçığı mı. 1 soruyla 69 da kaldım ya, Türkçe' yi yeniden çözmek için özel ders almak lazım bu sınavda. Bu soruları bir Türkçe öğretmeni ile birlikte hazırlasalardı. Bu insanlar üstelik A sınıfı uzman olduklarını iddiada ederler.

11. hakan06

hakan06 TÜİSAG Üyesi

cevabı bana da gönderebilirmisiniz. hakanankara849@otmail.com.
    şimdiden teşekkürler

12. bayraktarselçuk61

bayraktarselçuk61 TÜİSAG Üyesi

kurşun cıva sorusuna neden kimse bakmıyor soru yanlış sorulmuş

brusk_82 bu yazıya teşekkür etti.
  13. MUCAHID KUBAT

MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar... Sizin sınav zorluk derecesi ve sorularla ilgili görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Aşağıda bazı sınav soruları ile ilgili düşüncelerimi yazdım. Özellikle iptal edilmesi gerektiğini düşündüğüm sorularla alakalı fikirlerinizi alabilirmiyim. İyi günler, iyi çalışmalar...

Cahid KUBAT
    05058313932
    SGK Fatih SGM

C Sınıfı A kitapçığı ;

A-SORU 2 : İş yeri hekimliği;
    Tamam görevi koruyucu sağlık hizmeti iyileştici değil ama kişinin niteliğine göre işe yerleştirme cevabı bana garip geldi. Nitelik benim bildiğim CV bilgileridir. Burada fiziksel özellik, gibi ifadeler olsa itirazım olmazdı...

A-SORU 3: Çağdaş iş sağlığı anlayışında yanlış olan ;
    benim cevabım "Çalışan sağlığı ile ailelerin sağlığı arasında yakın ilişkiler" idi

fakat doğru cevağ "iş sağlığında başarılı olan ülkelerin modelleri bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanabilir."miş.
    Bu konuda bilgim yok ama aile sağlığı bana daha yakın geldi.

A-SORU 32: Beni dumura uğratansa; tireşimle ilgi risk değerlendirmesinde "düşük sıcaklık ve bunun gibi özel çalışma koşulları" dikkate alınıyor olması.

İş ekipmanı bilgileri, maruziyet türü, düzeyi, süresi, maruziyet sınır ve etkin değerleri tamam da sıcaklık ne alaka...

A-SORU 27: Duyma eşiği bu soru beni ters köşe yaptı. Yanlışımı sınav çıkışı farkettim. Bildiğimiz 20-20000 Hz ama seçeneklerde dB var. Gözüm parladı direk 20 yi işaretledim. Tabii ki doğru olan 0dB...

A-Soru 43: Soruyu yanlış okumaktan kaybettim. Bazı kritik atışlarımın tutmasına sayalım...

A-Soru 46: Aydınlatma ölçü birimi candela değilmiydi hani şu iptal edilen bir soru vardı. Tamam aydınlatma ile ilgili mevzuatta lux geçiyor ama benim aklım önceki iptal edilen sorunun cevabına takıldı... Candela dedim kaybettim...

A-Soru 50: Attım tuttu.

A-Soru 76: Yanlış okumaktan kaybettim. Tamamen kek soru...

A-Soru 81: Bence bu soru iptal olmalı... Soruda "tehlikeli durum" dese iyiydi. Ama soru bu haliyle bütün şıklara göz kırpıyor.

A-Soru 85: Kişişel Koruyucu Donanımla ilgili aklıma baret, kulaklık, maske, çizme...geliyor. Krem , merhem nedir ya... Tam iptallik bir soru bence...

A-Soru 87: Bu sorunun cevabı bana A gibi geliyor.

A-Soru 88: Hiçbir fikrim olmamasına rağmen atıp tutturduğum bir soru.

A-Soru 99: Tamamiyle yanlış okuma yanlış cevap.

Bu görüşlerim tamamiyle eğitimlere ve mantığıma dayalıdır. Yorum yazdığım sorular hakkında ilgili mevzuata bakmadım...

14. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

Ankara Detam

15. bayraktarselçuk61

bayraktarselçuk61 TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı soru 27 herkes soruyu okusun derim bir baksın kurşun cıva 4 - 6 saat çalışılır fazla çalışılamaz

16. zafer sezgin

zafer sezgin TÜİSAG Üyesi

C sınıfı işgüvenliği sınavı A kitapçığı 92.soru hatalı bence... yanlış olan ifade b şıkkı silikoz kristalize olmamış silika tozlarından oluşur...adı geçen hastalık SİLİKOZİS... silikoz diye hastalık yok... dolayısıyla silikoz hastası da yok... C şıkkıda yanlış...

17. eser35eser

eser35eser TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence bakanlık itarazlara gerekli önemi göstermicektir. itirazları doğrudan cumhurbaşkanına yapmak daha mantıklı yığın halinde yapılan itirazlara kayıtsız kalacağını düşünmüyorum

18. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli durum ve tehlikeli davranışı karıştırmayalım. A şıkkı haricindeklerde sahıs tarafından yapılan bir davranış var. A şıkkında ise durum belirtilmiş. Ben şahsen hata görmüyorum bu soruda. İş yeri düzensizliği çok genel bir kavram olduğu için belki burdan tutturulabilir. İşyerindeki her düzensizlik iş güvenliğini bozacak bir tehlikeli durum oluşturmayabilir.

19. reeaall

reeaall TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekçesine çağdaş isg anlayışı olarak yazdım hazırladım sanki biliyormuş gibi ama :) baktım kargo ya da ptt yetiştiremiyor dilekçem yalan oldu

20. duruer

duruer TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica