18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. berna61

berna61 TÜİSAG Üyesi

bazı kargoların yarın sabaha yetiştiren uygulamaları var arayıp bilgi alabilirsiniz

2. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,
    yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.

yarın itirazlar için son gün.

tavsiyem ankarada olan arkadaşlar bize yardımcı olsun. dilekçesi neyse yazılsın, parası neyse gönderilsin. elden dilekçeler teslime dilsin.

ankaralı arkadaşlara zahmet olucak, ama büyük hayır duası alıcaklar.

3. Bilgin Duyar

Bilgin Duyar TÜİSAG Üyesi

aynı fikirdeyim itiraz dilekçesi örneği ile paylaşırsanız bende yarın itiraz dilekçemi göndereceğim

emreisg bu yazıya teşekkür etti.
  4. Remzi ELİKILIÇ

teknik işlerde inch birimi de kullanılır.
    o nedenle itiraz edilebilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

berna61 bu yazıya teşekkür etti.
  5. Jeologman

Jeologman Banned

Malesef haklısın arkadaşım. Bazı sorular bariz bir şekilde itiraza gerek kalmayacak doğrulukta. Onlar üzerinde yoğunlaşmak lazım.

emreisg bu yazıya teşekkür etti.
  6. mhnds

mhnds TÜİSAG Üyesi

vermedim ama verilse iptal olur bunların kömürden anladığı herhalde sadece linyit ,taşkömürü çok gaz içerir ayaklardaki bütün yükler arındaki kömüre biner ve arındaki kömürde çatlaklar oluşur ayaktan geçen hava yeterli olsa bile %1 yakın metan olur zaten %4 ve üzerinde grizu patlaması olabilir soruda gaz üretmeyen linyit ve benzeri kömürleri baz almışlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hakan06

hakan06 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hatalı sorulara itiraz edilmesi gerektiğini belirtiyor ama sanırım kimse itiraz etmek için bir caba sarf etmiyor. ben bugun 4 soruya itiraz ettim. hayırlısı bekleyeceğiz...

EmreC, daktuylu, volkan38 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. Jeologman

Jeologman Banned

Çok doğru
    bu soru için dilekçe kesinlikle verilmelidir.

mudokon bu yazıya teşekkür etti.
  9. Jeologman

Jeologman Banned

B
    en itiraz dilekçemi hazırladım yolladım. Ancak hangileri olduğunu yarin akşam söyleyecim. Çünkü bazı puana ihtiyacı olan arkadaşlar bile burada bişeyler yazıyorlar ve bu itirazların gönderilmesini umuyorlar. Kendileri sadece bişeyler yazıp herhangi bir şekilde itiraz dilekçesi göndermiyorlar. Ben itiraz ettiğim sorular söylemiyorum. Çünkü bu adam nasılsa bu soruya itiraz etti bizim bişey yapmamıza gerek yok diyecekler. O yüzden yarin öyleyeceğim. Bence herkes de böyle yapsın. Bakkın o zaman herkes nasıl itiraz da bulunuyor bakanlığa.

kimyagerhayriye, volkan38, kami ferk ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. ozrec

ozrec TÜİSAG Üyesi

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA

TARİH : 21.05.2013
    KONU : 18.05.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    20.05.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir (Bakınız EK-1)
    7 (Altı) Soruya itiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir. (Bakınız EK-2)
    Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :

İmza :

Adres :

EKLER:
    EK-1 : İtirazlarım
    EK-2 : 7 Soru için ödeme Dekontu

EK-1
    İTİRAZLAR
    İtiraz No : 1
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 39
    Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek için kullanılır?
    A) Higrometre B) Dozimetre C) Anemometre D) Barometre

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
    Ancak : Dozimetreler işlevine göre çok şekilde kullanılan malzemeler olup sadece “dozimetre” olarak tanımlandığında tanım karşılığı radyasyon ölçümüne eşit gelmektedir. Soruda “Gürültü dozimetresi” olarak belirtilmiş olması gerekmektedir.
    DOZİMETRE : Radyasyonla çalışan kişilerin maruz kaldığı radyasyon miktarını belirlenmesi için kullanılan cihazlardır. Radyasyona karşı ölçülebilir ve tekrar üretilebilir etkileşime sahip cihaz yada malzemedir.
    Gürültü Dozimetresi: Bu dozimetreler genellikle gürültü etkisinde kalan kişinin kulağına yakın yerleştirilen bir mikrofondan kayıt yapan bir devreden ibarettir. Bu araçlar ölçüm süresince ortalama entegre etkilenim derecesini veya zamanın fonksiyonu olarak etkilenimi verebilir

BAKINIZ :
    resmi gazete Sayı : 28344 SAĞLIK HİZMETLERİNDE İYONLAŞTIRICI RADYASYON KAYNAKLARI İLE ÇALIŞAN PERSONELİN RADYASYON DOZ LİMİTLERİ VE ÇALIŞMAESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    resmi gazete Sayı : 27600 RADYASYON GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

İtiraz No : 2
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 4
    Ayrıca kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında kat seviyesinden yüksek çok çeşitli yerlerde (fabrikalarda, uzay kafesi konstrüksiyonlarında, çukurlarda, teknelerde, madenlerde, tanklarda v.b.) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak ve kesme işlemleri yapılırken çalışanın meşgul edilmemesi ve çalışan kişinin işine konsantre olarak değişen şartlara göre pozisyonunu iyi ayarlaması gerekmektedir.
    Bu konularla ilgilenen bilim dalı aşağıdakilerden hangisi olamaz?
    A) İş Sağlığı ve Güvenliği B) Psikolojik Danışmanlık C)Endüstriyel Hijyen D) Ergonomi

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır
    Ancak : Soruda belirttiğiniz makalede Endüstriyel hijyen ile alakalı hiçbir ibare bulunmamaktadır. Aksine kişinin işine konsantre olamama hali psikolojik bir durumdur. Dolayısıyla çalışanın işe adaptasyonu veya tatmini, iş yerindeki stresi, kişilerler anlaşması vb. durumlar işe konsantre olmasını etkileyecek ve psikolojik danışmanlık gerektirecektir.

Soruda yazmanız gereken ön makale aşağıdaki şekilde olmalıydı. Kaynak işlerinde iş sağlığı ve güvenliği (Makine mühendisleri odası)
    Kaynak ve kesme islemi yapılan yerde bulunan keskin nesnelere, pres ve sıkıstırma islemi yapan aletlere ve hareketli nesnelere dikkat edilmelidir. /14/
    • Ayrıca kaynak ve kesme islemleri cok farklı kosullar altında kat seviyesinden yuksek cok cesitli yerlerde (fabrikalarda, uzay kafesi konstruksiyonlarında, cukurlarda, teknelerde, madenlerde, tanklarda v.b.) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak ve kesme islemleri yapılırken calısanın mesgul edilmemesi ve calısan kisinin isine konsantre olarak değisen sartlara gore pozisyonunuiyi ayarlaması, ozel isler icin uygun ve doğru yerlestirilmis ekipmanlar kullanması, calısan kisinin dengesini bozacak veya gorusunu engelleyecek seyler tasımaması, calısanların birbirlerine elkol sakaları yapmaması, calısan kisi icin tum guvenlik onlemlerinin alınması, calısma yerinin temiz ve duzenli olması ve calısanın gereksiz riskler almaması gerekir. /15/

İtiraz No : 3
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 21
    Aşağıdakilerden hangisi iş yeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasındadeğildir?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetlerinin sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C Şıkkıdır. (Doğru cevap D olmalı).
    Ancak resmi gazete: 27.11.2010 – 27768
    İŞYERİ HEKİMLERİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK incelendiğinde Doğru cevaba dair bir ibare bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra İş yeri hekimi kişinin niteliklerini nasıl tespit edebilir? Soruda anlam eksikliği bulunmaktadır kişinin biyolojik veya fizyolojik niteliklerinden bahsetmeli. Genel olarak nitelik denemez.

Aksine, Bahsedilen “Operasyonlardan, kullanılan maddelerden ve/veya mekanlardan kaynaklanan maruziyetler nedeniyle çalışanlarda meydana gelebilecek hastalıkların, henüz yakınmalar ortaya çıkmadan saptanması amacıyla aralıklı kontrol muayenelerinin yapılması” (iyileştirici sağlık hizmeti değil midir?)

İtiraz No : 4
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 33
    Aşağıdakilerden hangisi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları için doğru değildir ?
    A) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden sorumludurlar
    B) İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler.
    C) Sunulan hizmetlerin sağlanması sırasında işin normal akışını aksatmamaya özen gösterilmesi gerekir.
    D) OSGB’ler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
    resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
    MADDE 13
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından, sorumludurlar

İtiraz No : 5
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 97
    Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” Anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir. ,
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D) CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır. (Soruda iki Doğru cevap vardır B ve D ).

resmi gazete Tarihi : 23/02/2012
    resmi gazete Sayısı : 28213
    Yürürlük tarihi : 23/02/2012
    “CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 4- (1) İmalatçı, ilgili teknik düzenlemede belirlenen diğer yükümlülükleri saklı kalmak kaydıyla, ilgili teknik düzenlemenin gerektirdiği teknik dosyayı tanzim etmek, uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak, AT uygunluk beyanını düzenlemek ve “CE” işaretini ürüne koymakla ve teknik dosya ile AT uygunluk beyanını ilgili teknik düzenlemede belirtilen süre boyunca, bir sürenin belirtilmediği hallerde ürünün piyasaya arz edildiği tarihten itibaren on yıl süreyle, muhafaza etmek ve talep edilmesi halinde yetkili kuruluşa sunmakla yükümlüdür.
    MADDE 9- 3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur,

İtiraz No : 6
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 43
    Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü
    B) Planlama ile gürültü kontrolü
    C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ve alıcıda kontrolü

İTİRAZ
    Sizin doğru öngördüğünüz cevap A Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap B olmalıdır).

Soruda Gürültüye maruz kalma süresinden bahsetmektedir. Maruz kalma süresi kişinin o alanda daha az çalıştırılması veya gürültü kaynağının daha az süreli çalıştırılması ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla bir planlama (iş planı) ile gürültü kontrolü sağlanabilir. Cevap B şıkkı olmalıdır
    Eğer soruda gürültü maruziyet seviyesini azaltmak deseydi A şıkkı doğru olurdu.

İtiraz No : 7
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 99
    Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

İTİRAZ
    Sizin doğru öngördüğünüz cevap B Şıkkıdır.

Ancak soruda hiçbir birim kullanılmadığı için (Santimetre, milimetre, karış) soru hazırlanış itibariyle yanlış ve geçersiz sayılmalıdır.

TUĞBA ATAL, gmzmmt, alibaser ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. önder yılmaz

önder yılmaz TÜİSAG Üyesi

işyeri hekimliği sorusu hatalı fakat duşlar ile ilgili soru hatalı değildir. iş sağlığı ve güvenliği tüzünde gayet açık şeklide açıklanmıştır.

12. berkanizm

berkanizm TÜİSAG Üyesi

Şu an itibariyle itirazımı gerçekleştirdim ve kargoyla yolladım yarın bakanlıkta olur. Arkadaşlar özellikle ankaradakiler itirazımızı edelim. Bu sınavda 2, 3 soru değil 6, 7 soru iptal ettirilebilecek kadar ispat mevcuttur. İtirazlarımızı iyice araştırıp yönetmelikteki maddeleri dilekçe EK lerine koyarak itirazımızı gerçekleştirirsek sonuç alacağız. Yönetmeliklerde bu itirazlara uygun maddeler bulunmaktadır.

13. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım yanlış düşünüyorsun bence, aynı soruya 1 başvuru ile 1000 başvuru arasında hiçbir fark yok. Sadece bakanlığı zengin etmiş oluyorsunuz. Bence kesin başvurduysan gerekçeleri ile beraber yazmalısın çünkü aynı gerekçe yerine farklı gerekçelerle aynı soruya itiraz edilebilir. Bu da hem senin işine yarar hem de diğerlerinin.

14. Remzi ELİKILIÇ

mantıklı.
    süpersin.

Erdem BULUT ve denizim bu yazıya teşekkür etti.
  15. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

bu bahsettiğin düşüncede olanlar işin ciddietinde değilller galiba.ne kadar çok kişi bu konun farkınada olduğunu kabul edilemediğini gösterirse yaptırımı o kadar fazla olur

yoksa nasıl olsa birileri itiraz etmiştir deyip beklemek olabiliteyi azaltmaktan başka değildir.halbuki insanlar burada hazır dilekçelerini paylaşıyorlar sadece isim tc no adres ekleyip imzalayacaksın

ha durumun olmaz belki ama en azında 1-2 soruya itiraz edecek kadar da kötü değildir.1 paket sigara kaç para olmuş.nasip olursa alacağın sertifikanın ekmeğini yieceksin

KAZ GELECEK YERDEN TAVUK ESİRGEMEYİN ARKADAŞLAR

16. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Kılavuz gayet net, yolladığınız tarih değil, bakanlığın evrak kayıt tarihi geçerlidir. İnsanları yanıltmayalım lütfen. 147 den verilen cevaplara itibar etmeyin, yanlış söyledi deyip oradaki memura ceza verirler sizin başvurunuz işleme girmez...

Erdem BULUT bu yazıya teşekkür etti.
  17. alierdinç

alierdinç TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yarın B grubu 4-21-22-28-43-45-91-97-99 gidip 90 tl yatıracam hepimiz 2000 tl kursa verdik 35 tl sınava verdik o yüzden birde 90 tl vereyim bunun için yola çıkacam bu gece ankaraya gidiyorum gittiğim zaman orda lafımıda esirgemiyecem ama yatırdığım bu para haram zıkkım olsun Allah'ım bu parayı onlara yedirtemesin 3 gündür çektiğim sıkıntının haddi hesabı yok neti hesaplıyorum 66 çıkıyor sinir,stres sahibi oldum,mide hastası oldum bunların yüzünden eminimki sizlerde benim gibisiniz sizden ricam arkadaşlar özellikle şuan dilekçe örneklerini indirme durumum yok email adresim eduman_1903@hotmail.com şu soruların geçtiği herhangi bir dilekçe örneği gönderirseniz bende yarın sadece sabahtan hemen paramı bankaya yatırıp bakanlığa geçebilirim Allah hepimizin yar ve yardımıcısı olsun emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler..

kimyagerhayriye, kami ferk ve rizakaya bu yazıya teşekkür etti.
  18. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Yarın exspress kargoyla yollarsanız yetişir

19. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

O KADAR KONUŞUYORUZ SORULAR HAKKINDA AMA MAALESEF HERHENGİ BİR YETKİLİ MERCİDEN ŞU ANA KADAR UFAKTA OLSA Bİ AÇIKLAMA YOK NEDEN ACABA?

20. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

ON KERE KONTROL ETTİM TAM 69 DA KALIYORUM

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica