18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. günlüdere

günlüdere TÜİSAG Üyesi

pürüzlü ve kaygan zemin tehlikeli durum, pürüzlü ve kaygan zeminde çalışma tehlikeli harekettir.

burak355 ve SeyitAliYavuz1907 bu yazıya teşekkür etti.
  2. tr84

tr84 TÜİSAG Üyesi

katılıyorum bu 2 soruda sıkıntı var iptal olabilir.

3. SeyitAliYavuz1907

SeyitAliYavuz1907 TÜİSAG Üyesi

Evet bende sınav sonunda farkettim fakat işyeri düzensizliği derken bir kavram hatası yok mu sizcede ?

4. seart

seart TÜİSAG Üyesi

iş kazası rıski var yok demiyoruz ama iş kazası her durumun bir riski dir yetersiz aydınlatma kafa çarpması düşme takılma gibi bir şey olmalı idi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. faruktoksoy

faruktoksoy TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı
    76. Aşağıdakilerden hangisi yükün sahip olduğu
    özelliklerden dolayı yükün elle taşınması sıra-
    sında risk oluşturan faktörlerden değildir?
    A) Yükün taşınacağı zeminin bozuk olması ve
    engellerin bulunması
    B) Yükün dengesiz olması ve içindekilerin yer
    değiştirmesi
    C) Yükün kaba ve kavranmasının zor olması
    D) Yükün ağır ve büyük olması

şıkların hiçbiri uygun değil gibi

güngör yılmazcan ve Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
  6. OZGUR78

OZGUR78 TÜİSAG Üyesi

http://www.isgfrm.com/threads/24-12...tal-edilen-sorular-ve-düzeltilen-Şıklar.1393/

aralık 2011 sınavında da cevap a yerine b şıkkı olarak düzeltilmiştir soruda problem yok.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. günlüdere

günlüdere TÜİSAG Üyesi

düzensizlik insan kaynaklı olduğu için bence bir kavram hatası yok.

SeyitAliYavuz1907 bu yazıya teşekkür etti.
  8. seart

seart TÜİSAG Üyesi

kesinlikle var her iki sorudada ben de yanlış olduğunu görünce şok oldum resmen

9. hozant

hozant TÜİSAG Üyesi

İptal edilmesi gereken en bariz soru A kitapçığı 26. numaralı sorudur. QS 9000 isg yönetim sistemi değildir. Puanı kritik olan arkadaşların bu soruya itiraz etmesini tavsiye ediyorum.

Tehlikeli durum ile ilgili soruda bir yanlışlık yok. Dağınık ortam hariç hepsi tehlikeli hareket, sadece dağınık ortam tehlikeli durum.

Ayrıca A grubu 14. soru da sanırım D şıkkı olmalı. OSGB'ler sorumluluklarını devredebilir diye biliyorum.

Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 85-90 cm diye verilmiş. Muallak.

Ancak şu görülmelidir ki sorular oldukça özensiz, anlaşılmaz hazırlanmış. Kurumların bu işi ne kadar önemsediği ortada. Doğru düzgün cümle bile kuramayacak kadar umursamazlar.

10. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ama tüzük 15 yaş üstündekini de çoçuk olarak nitelendirmiş. Soruda 15 yaşın altı yada üstü denmediği için nerden bileceğiz altı mı üstü mü diye. Yada tüzük 15 yaşın üstünü çoçuk diye nitelendirmeseydi.

mayyuzlu, Seyidoglu60, Bayman ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. zeynep_hilal

zeynep_hilal TÜİSAG Üyesi

zeminin bozuk olması, yükten kaynanlanan bir sorun değildir, verilen cevap doğrudur.

12. alice

alice TÜİSAG Üyesi

Fakat siz de takdir edersiniz ki bu sınav dikkat sınavı değil bilgi sınavı olmalıydı. Eğer tehlikeli durumu soracaksanız diğer şıklar tehlikesiz durumları içermeliydi. Yahut öncesinde açıklama yapılabilir, dikkat hatası yapılabilecek kelimeler koyu renkle yazılabilirdi. Genel sınav hazırlama ahlakı bunu gerektirir.

13. günlüdere

günlüdere TÜİSAG Üyesi

soruda yükün özelliğini soruyor. zeminin bozuk olması ve engellerin bulunması yükün özelliği değildir.

Seyidoglu60, gencay3959 ve faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
  14. SeyitAliYavuz1907

düzensizlik insan kaynaklı olursa tehlikeli davranış olmaz mı ?

15. seart

seart TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR
    A KİTAPÇIĞI
    32) CEVAP D OLARAK VERİLMİŞ KESİNLİKLE CEVAP C OLARAK DEĞİŞTİRİLMELİ
    36) CEVAP B OLARAK VERİLMİŞ BUDA CEVAP D OLMALI SINIRDA OLAN ARKADAŞLAR BU SORULARA BAKIN DERİM

Seyidoglu60 ve brusk_82 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ozan Alemdar

Ozan Alemdar TÜİSAG Üyesi

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin
    Çalışma Usul ve Esasları

İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları

ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,

ardaderi, mayyuzlu, lewent26 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. OZGUR78

OZGUR78 TÜİSAG Üyesi

soruda problem yok
    b,c,d şıkları yükün kendisi ile ilgili risk var
    a şıkkı ise zemin ile ilgili risk var
    soruda yükten kaynaklanan faktörlerden değildir diyor yani zeminden kaynaklanan cevap doğru....

Seyidoglu60 ve faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
  18. Gokce Ukkan

Gokce Ukkan TÜİSAG Üyesi

16 yaşını doldurmamış genç işçilerin ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasaktır .
    Ekli çizelgede, karşısında (K) harfi bulunmayan işlerde kadınlar ve (Gİ) harfleri bulunmayan
    işlerde de 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler çalıştırılamaz.

Bu Yönetmelik, hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağına, kadınlarla 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını
    bitirmemiş genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabileceklerine ilişkin hükümleri belirler.
    Kapsam
    Madde 2 – Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren işyerlerinde ve EK-I deki çizelgede
    belirtilen ağır ve tehlikeli işler için uygulanır.
    Dayanak
    Madde 3 – Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

19. Hakan büyükşimşek

Hakan büyükşimşek TÜİSAG Üyesi

KARDEŞİM İNCELEDİM 2011 SINAVINI KESİNLİKLE HAKLISIN TEŞEKKÜRLER...

Seyidoglu60, kerim dede ve kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  20. günlüdere

günlüdere TÜİSAG Üyesi

tehlikeli hareketin sonunda oluşmuş bir tehlikeli durumdur.

21. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ben busoruya 35 dedim ama bence tüzük ifadelerine göre çok rahat iptal ettirilebilir. Çünkü tüzük açık bir şekilde ANCAK diye devam etmiş. Yani soru yanlış.

22. SeyitAliYavuz1907

Soruya göre işyeri düzensizliği tehlikeli durum ise yani kavram hatası yok ise bir risk analizinde bu durumun riskini hesaplarken ve alınacak önlemleri yazarken ne gibi bi yol izlersiniz arkadaşlar. İşyerini daha düzenli hale gelmesi gibi bir ifade mi kullanmayı düşünüyorsunuz :)

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica