18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kaderizm

kaderizm TÜİSAG Üyesi

Ama hatalı değil mi sizce bunun başka bi açıklaması yok..yanlış yazmış dümbükler ben ilk şıkkı okudum tamam dedim hatalı

kizilsu bu yazıya teşekkür etti.
  2. m.inanli

m.inanli TÜİSAG Üyesi

Senin dediğine göre c şıkkı da yanlış oluyor..7,5 saati geçemez diyor şıkta sen 9 saat üzerinden yorum yapmışsın...

3. Sedat_Jeolog

Sedat_Jeolog TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben ankarada değilim. arkadaşıma faks yada mail olarak göndersem onun teslim etme durumu olabilir mi bilgisi olan ??????

4. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Sevgili arkadaşlar,
    Kuvvetli gerekçelerle üzerinde sabahtan beri çalışarak düzenlediğim üç itirazımı gereği için bilgilerinize sunuyorum. Daha sırada yetiştirebilirsem 2 tane daha var. Diğerleri bu kadar zaman almayacaktır. Bayağı titiz davrandım ama bayağı yoruldum. İnşallah birçok arkadaşımızın yarasına merhem olur. Sizler de inceleyip gerekli yerleri kendi bilgileriniz doğrultusunda doldurmanızı ve dekontunuzu da iliştirerek itiraz başvurunuzu "paylaşmayı da unutmadan" 23.05.2013 tarihine kadar yapmalısınız.
    Kalın sağlıcakla

EKLER:
    1) B kitapçığı 97
    2) B kitapçığı 67
    3) B kitapçığı 49

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

kizilsu, cann cann, elaisg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. ruayha

ruayha TÜİSAG Üyesi

OGSB'LERİN GÖREVİ ÖNLEM ALMAK DEĞİL, ÖNLEM ALINMASINI SAĞLAMAKTIR.
    ASIL İTİRAZ EDİLMESİ GEREKEN SORU KKD SORUSUDUR
    YÖNETMELİKTE KARAYOLU YOLCU TAŞIMACILIĞINDAKİLER KKD SAYILMAZ DİYOR
    OYSA ŞIKLARDA KARAYOLU TAŞIMACILIĞI DİYOR,
    BU YÜZDEN İKİ DOĞRU CEVAP VARDIR

6. FuEGo

FuEGo TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 21, 43, 45, 97, 99 sorularına itirazımı gerçekleştirdim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. tween

tween TÜİSAG Üyesi

Akradaşlar, itiraz edilmesi düşünülen sorulara baktığımda, c sınıfı isg 2. grup B kitapçığında 50. sırada olan " Gürültü yönetmeliğine göre en yüksek gürültü maruziyet etkin değeri nedir? ... diye sormuş ve cavbı 85 db doğru olarak vermişler. Oysa yönetmelikte geçen en yüksek etkin değer olarak haftalık maruziyet etkin değeri yani 87 db bana göre doğru olmalı. Çünkü soruda günlük diye bir ifade yok, yönetmeliğe göre en yüksek.. ifadesi var ve bu da 87 yi işaret ediyor. Bu soru da iptal edilmelidir.

Ayrıca daire testere tabla yüksekliği sorusu, bence de iptal edilmelidir. İş sağlığı ve güvenliği tüzüğünde ifade şu.... Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır......

.Dolayısıyla soru eksiktir, hem birim yok hemde mevzuat 90 cm yi mecbur kılmıyor, 85 den 90 a kadar olabilri diyor, oysa soru kesin olarak hangisi olmalıdır diye soruyor. Bu nedenle iptal edilmelidir.

Herkese saygılarımı sunuyorum.

8. Dilekçemi verdim ,67 yada 68 de kaldım itirazım sadece geçmek konusunda değil aynı zamanda sisteme iki kelime yazı yazamayan adamalar soru hazırlar olmuş , hani sınavlarda tekrar ederiz ya sorulara geri döner bakarız bunlar bir kontrol etme gereği bile duymamışlar baksalar yazım yanlışları çıkardı CE Sorusunda 90 yazdıklarından belli..

9. gzmgmsgz

gzmgmsgz TÜİSAG Üyesi

A grubu 83. soruda Aşağıdakilerden hangisi iş ekipmanlarında güvenliği olumsuz etkileyen durumlardan birisi değildir?

cevapta A şıkkında Ekipmanın uzum süre kullanılmaması ifadesi yer almakta

bu ifadeden 2 farklı anlam çıkmaktadır.
    1. İş ekipmanı kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Kullanılan bir matkap göz önüne alınacak olursa; günde 5 saat kullanım ile yarım saat kullanım aynı titreşim maruziyetine sebep olmaz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde kısa süreli kullanım güvenliği olumsuz etkilemez. Kullanımı kısa süreli olan iş ekipmanı uzun süreli kullanıma nazaran daha güvenlidir.
    2. İş ekipmanının kullanımına bir süre ara verildikten sonra tekrar kullanılmaya başlamıştır. Bir süre ara verilerek tekrar kullanıma başlanırsa kontrollerinin yapılması gerekir. Kontrolleri yapılmayan bir iş ekipmanı potansiyel tehlike taşır ve güvenliği olumsuz etkiler.
    1.anlam çıkartılarak soru çözülürse 2 adet doğru cevap şıkkı ortaya çıkmaktadır.
    A şıkkında anlatılmak istenen durum yeteri kadar açık değildir.

İtiraz ediyorum bu soruya bu şekilde gerekçe yazmam sizce uygunmudur?

10. ekorucu

ekorucu TÜİSAG Üyesi

Haklısın 7.5 saati geçemez. bu o an aklıma gelmedi.

11. Arif Alataş

Arif Alataş TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar aşağıda itiraz edeceğim soruları mevzuata dayandırarak neden itiraz ettiğimi gösteren dilekçeyi size sunuyorum.

KİTAPÇIK TÜRÜ -B-

SORU 27. Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedi buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışacak işlerden değildir?

A) Kurşun ve arsenik işleri
    B) Çimento sanayi işleri
    C) Montaj işleri
    D) Kaynak işleri

Cevap anahtarında C seçeneği kabul edilmiştir.

Soruda geçen ilgili yönetmelikte A,B,D şıklarında bulunan işler 7,5 saat çalışacak işler olarak geçmektedir. Yalnız C şıkkı montaj işleri “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak Yedi buçuk Saat veya Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmeliğinde” Yedi buçuk saatten Daha az Çalıştırılacak işlerde geçmemektedir.

Soru yönetmeliğe dayandırılarak yazılmasından dolayı bu sorunun cevabı şıklarda yoktur.

Aşağıda Yönetmeliğin Yedi buçuk Saatten Daha Az Çalıştırılacak işler kısmı bulunmaktadır.

Yedi buçuk Saatten Daha Az Çalıştırılacak İşler
    Madde 5 – Bir işçinin günde yedi buçuk saatten daha az çalıştırılması gereken işlerle bunların her birinde en çok kaçar saat çalıştırılacağı aşağıda gösterilmiştir;
    a) Su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işler (iniş, çıkış, geçiş dahil)
    1) 20-25 (20 hariç) m. derinlik veya 2-2,5 (2 hariç) kg/cm2 basınçta 7 saat,
    2) 25-30 (25 hariç) m. derinlik veya 2,5-3 (2,5 hariç) kg/cm2 basınçta 6 saat,
    3) 30-35 (30 hariç) m. derinlik veya 3-3,5 (3 hariç) kg/cm2 basınçta 5 saat,
    4) 35-40 (40 hariç) m. derinlik veya 3,5-4 (3,5 hariç) kg/cm2 basınçta 4 saat.
    Dalgıçlar için bu süreler, 18 metreye kadar 3 saat, 40 metreye kadar olan derinliklerde 1/2 saattir.
    b) Cıva işleri
    1) Cıva izabe fırınlarında görülen işler 6 saat,
    2) Elementer cıva bulunan ocaklarda görülen işler 6 saat.
    c) Kurşun işleri
    Kurşun izabe fırınlarının teksif odalarında biriken kuru tozları kaldırma işleri 4 saat.
    d) Karbon sülfür işleri
    Karbon sülfürden etkilenme tehlikesi bulunan işler 6 saat.
    e) Ensektisitler
    Karbonatlı ve organik fosforlu ensektisitlerin yapımı, paketlenmesi, çözelti olarak hazırlanması ve uygulanması işleri 6 saat.

SORU 29. Alt işverenlik Yönetmeliği’ne göre asıl işveren- alt işveren ilişkisinin kurulabilmesi ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

A) Alt işverene verilen iş, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin bir iş olmalı, asıl işe bağımlı ve asıl iş sürdüğü müddetçe devam eden bir iş olmalıdır.
    B) Daha önce asıl işverenin işyerinde çalıştırılan işçinin bilahare tüzel kişi şirketin hissedarı olması, onun alt işveren ilişkisi kurmasına engel teşkil etmez.
    C) Alt işveren, üstlendiği iş için görevlendirdiği işçilerini sadece o işyerinde aldığı işle çalıştırmalıdır.
    D) Asıl işverenin işyerinde mal veya hizmet üretimi işlerinde çalışan kendi işçileri bulunmalıdır.

Cevap anahtarında D seçeneği doğru kabul edilmiştir.

Bu soru Alt işverenlik Yönetmeliği’ne göre yapılmıştır. Örneğin, sorudaki A şıkkı madde 4/1 ç bendine göre soruda tam yazılmıştır. Yalnız B şıkkı yönetmeliğin 4/1 d bendinde geçmesine rağmen tam olarak yazılmamıştır. Yönetmelikteki d bendi yani B şıkkının doğru şekli aşağıdaki gibidir.

d) Alt işveren, daha önce o işyerinde çalıştırılan bir kimse olmamalıdır. Ancak daha önce o işyerinde çalıştırılan işçinin bilahare tüzel kişi şirketin ya da adi ortaklığın hissedarı olması, alt işveren ilişkisi kurmasına engel teşkil etmez.

Şeklinde olmalıdır. Soruda d bendinin ilk cümlesi yazılmamış olup ancak bağlacı da belirtilmemiş olması d bendinin anlatılmak istenileni veremediğini göstermektedir.

Bu sebep ile bu soruda B ve D seçeneği doğru olarak kabul edilmelidir.

SORU 47. Aşağıda yer alanlardan hangisi işyerindeki banyo-temizlik yerleri için uygun değildir?

A) Duşlarda sıcak ve soğuk akarsu bulunacaktır,
    B) Duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir.
    C) Duşlarda kullanmak için işveren tarafından havlu/peştemal sağlanmayacak, işçiler kendi malzemelerini getireceklerdir.
    D) İşveren, duşların kullanma zamanını, şartlarını düzenleyecektir.

Cevap anahtarında C seçeneği doğru kabul edilmiştir.

B seçeneğinde bulunan cevap duşların sadece 15 günde bir temizlendiği algısı oluşturmaktadır. Oysaki ilgili yönetmelikte "Duşlar, normal temizlik ve bakım dışında, her 15 günde bir, iyice yıkanıp temizlenecek ve dezenfekte edilecektir." denilmektedir. Rutin temizliğin yanında 15 günde bir dezenfekte edilme hususu vurgulanmıştı. B seçeneği de tek başına bir şey ifade etmemektedir.

Dolayısı ile doğru cevap B ve C seçeneği olmalıdır.

SORU 55. Kanserojen ve Mutajen maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik'e göre işverenin, işçiler ve temsilcilerine yeterli ve uygun şekilde sağlamakla yükümlü oldukları eğitimler kapsamında aşağıdakilerden hangisi zorunlu tutulmamıştır?

A) Hijyen kuralları.
    B) Kanserojen ve mutajen maddelerin sebep olduğu hastalıklar.
    C) Maruziyeti önlemek için alınması gerekli önlemler.
    D) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler.

Cevap anahtarında B seçeneği doğru kabul edilmiştir.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar

Ek-1

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,
    b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,
    c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,
    ç) İlkyardım

Görüldüğü üzere bu yönetmeliğin 6. maddesi belirtilen ek-1 tablosunda “meslek hastalıklarının sebepleri” eğitim konularında zorunlu kılınmıştır. Örneğin Asbest kanserojendir ve meslek hastalığına sebep olmaktadır. Meslek hastalığına sebebiyet verdiği için ilgili sorunun B seçeneği soru içinde geçen yönetmeliğe uysa da bu yönetmelikle ters düşmektedir ve genel İSG uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. Bu bağlamda cevaplar çelişki yaratmaktadır.

Dolayısı ile seçenekler arasında doğru bulunmamaktadır.

yakops51, masum123 ve sıçtım mavisi bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Kardeşime biraz önce tamamladığım 3 adet itiraz dilekçesini bila bedel gönderiyorum. Hayrını görürsün inşallah. Teşekkür butonuna basarsan ödeşiriz. Kal sağlıcakla
    Not: İlk dosya bana ait değil. Ama yararlanabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

kami ferk, fahriyamac, ahmet kocak ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

Pürüzü ve kaygan yüzeyler tehlikeli durumdur ama buna çalışmalı kelimesini eklemişler değil mi o zaman burada hem tehlikeli durum hemde tehlikeli davranış vardır ozaman da sorunun kökü yanlış olur sorunun şu şekilde yazılmış olması gerekirdi iş güvenliğini bozan sadece tehlikeli durumlara örnek teşkil eder.bence bu soru kesin iptal olur.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  14. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

hangi sorulara itiraz ettiniz?

15. gzmgmsgz

gzmgmsgz TÜİSAG Üyesi

A grubu 83. soru

Ekipmanın uzum süre kullanılmaması ifadesinden 2 farklı anlam çıkmaktadır.

1. İş ekipmanı kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Kullanılan bir matkap göz önüne alınacak olursa; günde 5 saat kullanım ile yarım saat kullanım aynı titreşim maruziyetine sebep olmaz. Bu açıdan değerlendirdiğimizde kısa süreli kullanım güvenliği olumsuz etkilemez. Kullanımı kısa süreli olan iş ekipmanı uzun süreli kullanıma nazaran daha güvenlidir.
    2. İş ekipmanının kullanımına bir süre ara verildikten sonra tekrar kullanılmaya başlamıştır. Bir süre ara verilerek tekrar kullanıma başlanırsa kontrollerinin yapılması gerekir. Kontrolleri yapılmayan bir iş ekipmanı potansiyel tehlike taşır ve güvenliği olumsuz etkiler.
    1.anlam çıkartılarak soru çözülürse 2 adet doğru cevap şıkkı ortaya çıkmaktadır.
    A şıkkında anlatılmak istenen durum yeteri kadar açık değildir.

16. kayaof

kayaof TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bizim kurstan hocalar hem iş güvenliği hem işyeri hekimliği için hatalı sorular belirlemiş ve gerekçelerini de açıklamışlardır. Ayrıca örnek itiraz dilekçesi vb. Bilgilerde var İlgili arkadaşlara duyurulur. Hem bilgi ve kavram karmaşasından kurtuluruz. Hemde işin uzmanlarının değerlendirmesi olduğu için daha sağlam bilgiler edinmiş oluruz.
    itiraz edilebilecek sorularla ilgili bilgiler ve örnek dilekçeye bu likten ulaşabilirsiniz.
    http://egitim.druz.com.tr/hd/18-mayis-2013-sinav-sorularina-itiraz-sureci-hakkinda-aciklama

17. 007fatih

007fatih TÜİSAG Üyesi

acil kurtarma ekiplerinin kullandığı da,kara taşımacılığın da(emniyet kemeri)kullanılan korucular da kişisel koruyucu donanım.ama en önemlisi vazelinmiş,bilememişiz.

18. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Pürüzlü veya kaygan zemin işin doğası gereği olup, çalışma alanı içinde olmayabilir ve buralarda çalışılmadığı sürece risk oluşturmazlar. İşin doğası gereki kaygan olan buz pisti tehlikeli durum değildir ama bu pistte çalışmak tehlikeli eylemdir.

İnşallah iptal olur.

19. elaisg

elaisg TÜİSAG Üyesi

Hocam mükemmel tek kalime ile bayıldım emeğinize sağlık. KEşke daire testere sorusana da itiraz etseniz ama :(

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  20. kayaof

kayaof TÜİSAG Üyesi

Bilgiler bize rehberlik edecektir.

21. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Güneş kremi koruyucu donanımdır ama işinin doğası gereği zorunlu kullanılan malzemeler koruyucu donanım sayılmıyor. Yönetmelik öyle diyor en azından :)

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica