18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. AHMET ASA

AHMET ASA TÜİSAG Üyesi

ben sınavı geçemiyorum. 64 te falan kaldım. tamamen benim eksikliğim. çalışmadım çünkü ve pek umudum yoktu.haftanın yedi gübü çalışan bir insanım ve sınava çalışmaya pek zaman bulamadım. gustos sınavına kalacağıma emindim. yine de girdik sınava. belki bir umut diye. kendimi hazırlamıştım. sınavdan sonra da pek iyi geçmemişti ama moralim bozuk değildi çünkü kendimi hazırlamıştım ağustosa.işi gücü olan çalışan insanlarız. şimdi olursa ağustosta olur diye düşünüp dert etmemiştik. ama ptesi gunu kıtapcıklar acıklanınca soruları ınceledikce üzüntüm arttı.koskoca bakanlıgın hazırladıgı cok ciddiye aldıgımız bir sınav bu kadar hatalı olmamalıydı. ben buna çok üzüldüm. şuna eminim arkadaşlar. sınırda kalan arkadaşlarımın çoğunun asıl üzüntüsü sınavı geçmek değil. gerçek üzüntü ve hayal kırıklığının nedeni koskoca bakanlıgın yaptığı sınavın bu kadar ucuz olmasıydı.çok sayıda işsiz insan var ve herkes birşeyler için çabalıyor. maddi manevi. ciddiye alıyor o kadar hazırlanıyor. bakanlıgına resmı kurumuna guvenıyor ve sonra boyle bır manzarayla karşılaşıyor.bu kadar özen gösterilmemiş bir sınavla karşı karşıya kalıyoruz sonucunda. itiraz etmek için para ödüyoruz. kimsenin para umrunda değil zaten ama zaten ruhen çöküntüde olan sürekli çabalayan arkadaşlarım bir de bu olumsuzluklarla karşılasınca iyice çöküyor. bu sınavı boyle sınavları biz haketmiyoruz arkadaşlar. bu derece özentisiz umursanmadan hazırlanıp onumuze konan şeyleri biz haketmiyoruz.üzüntünün asıl nedeninin bu olduğuna eminim. gönül isterki süper kaliteli sorular olsun yanlışlarımızı görelim çıkarım yapalım. yeni şeyler öğrenelim. yeni ve orjinal soru tarzlarıyla kaşılaşalım. aramızda böyle güzelikleri tartışalım. okulda öğrencilerimize soracak yeni tarzda sorular ufkumuzu açabilecek şeyler görelim.sınavıda geçemeyelim onemlı degıl ama oyle güzel bir sınav olsunkı geçemediğimizi kabullenelim.hatalarımızdan ders çıkaralım. şimdi herkes düşünüyor. ya arkadaş ben bu tarz soru soran insanların sınavınamı hazırlandım diye? asıl üzücü nokta budur bence gerisi fasa fiso. yok soru yanlısmıs yok gecememişiz yok bir soru 10 lira vs bunlar onemlı değil. insan üzülmeden edemiyor..

nozgur, chemistt79, Barış12 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. berna61

berna61 TÜİSAG Üyesi

sana doğru yaptığımı kim dedi ki...ben gayet objektif olarak bakıp cevap verdim..itiraz edilcekse de iptal edilmesi kesin sorulara yönelmek açısından..

3. heozbek

heozbek TÜİSAG Üyesi

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  4. serkan55

serkan55 TÜİSAG Üyesi

ilk başta bende senin gibi düşündüm sonradan sorunun sadece yükün durumuna göre sorulduğunu varsayarak cevap verdim, yani zeminin durumu da etkiler ama soruda yüke göre cevapla der gibi bir ifade vardı sonradan aklıma geldi, tabi çok açık bir soru değil..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
  5. sau

sau TÜİSAG Üyesi

elden mi teslim edildi. eğer edilmediyse ben işi sağlama almak için yarın bakanlık evrak bölümüne elden teslim yapacağım.

mskosen bu yazıya teşekkür etti.
  6. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

uğur kardeş tamam da sana şöyle net bir şey diyeyim dozimetre sorusu kalmasın adam değilim isg uzmanlık sınavı 18.05.13 tarihli B sınıfı uzmanlık A kitapçığı soru 28 bu soruya bak aynı soru ama şıklarda cevap gürültü dozimtresi ben fizik bölümünü bitirdim dozimetre radyasyon ölçen alet diyen proflar bana yalan bilgi ile mi mezun ettiler yani

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

m mır bu yazıya teşekkür etti.
  7. berna61

berna61 TÜİSAG Üyesi

pürüzlü ve kaygan yüzey deseydi dediğin doğru olurdu fakat pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma dediği için bu tehlikeli harekete giriyor.

8. Kürşat Dolayman

adamın dibisin o zaman helal bende bu sabah 3 tane yolladım biri dozimetre kesin iptal olacak o kadar eminimki sigara yaktım şimdi keyif

melihtaşkın bu yazıya teşekkür etti.
  9. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

10. Kemal Erdal Çelen

Al bu dilekçelerden de yararlanarak itiraz et kardeşim.

Ekli Dosyalar:

11. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bizim kurs inceleyip 4 sorunun yanlış olduğuna karar vermiş. Ben 85 bekliyorum ama yinede ilgilenirsiniz diye sizlerşe paylaşmak istedim.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

​18 Mayıs 2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. sınav soru ve cevap anahtarını incelediğimde ekli listede belirttiğim sorular konusunda tereddütte kaldım.

​Söz konusu soruların incelenerek, yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Adı soyadı
    TC no

EKLER:
    1. İtiraz Ettiğim 4 Soru (2 sayfa)
    2. Dekont

Adres:

Tel:

SORULAR VE İTİRAZLARIM

İTİRAZ 1- (A Kitapçığı- 88. soru);
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    . 80
    . 90
    . 100
    . 110
    Cevap: B
    Gerekçe: İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 184. Maddesine göre;
    “Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.”
    ifadesi geçmektedir. Soruda yükseklikle ilgili birim belirtilmemiş olup, tüzüğe göre de yerden yükseklik 90 santimetre olacak diye bir ifade yoktur. Yerden yükseklik 85-90 santimetre olarak belirtilmektedir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 2- A Kitapçığı- 50. Soru;
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?
    . Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    . Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    . Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.
    . Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektriğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG kesici tekrar kapatılmalıdır.
    Cevap: D
    Gerekçe: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
    İTİRAZ 3- A Kitapçığı - 18. Soru;
    Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
    . Yüksekte çalışma – Düşme
    . Kimyasal madde – Zehirlenme
    . Yetersiz aydınlatma – İş kazası
    . Titreşim – İşitme kaybı
    Cevap: D
    Gerekçe: İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde;
    Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali olarak ifade edilmiştir.
    6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununda İş Kazası;” İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” olarak tanımlanmıştır.

Dolayısı ile iş kazası ile risk farklı anlamlardadır,

Aslında, Düşmek risk değil olaydır, risk düşüp zarar görme (yaralanma, sakatlanma, ölme) ihtimalidir
    Zehirlenme, risk değil, kazadır, Risk kimyasal madde nedeni ile zehirlenme olasılığıdır.
    İşitme kaybı, risk değil meslek hastalığıdır,
    İş kazası risk değil, kazadır.

Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 4. A Kitapçığı 26. Soru;
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    CEVAP: C

Gerekçe: Verilen cevaba göre QS 9000 İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. Hâlbuki QS 9000 kalite yönetim sistemidir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.

seart, kemal.kocak ve Secil turan bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kemal Erdal Çelen

10 gün sonra

13. dhidem

dhidem TÜİSAG Üyesi

Yalnız bu soruya itiraz etmeniz bir sonuç vermeyecektir. Zira şıklarda İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler. yazıyor. Fakat yönetmelikte işbirliği yapılmasından, sorumludurlar yazıyor. İkisi aynı anlam değil o yüzden bu itirazınız dikkate alınmayacaktır... Tahminimi söylüyorum sadece...

14. melihtaşkın

melihtaşkın TÜİSAG Üyesi

o zaman 10 gün sonra hangi sorular iptal edilecek öğrenebiliriz ve ona görede haziran ayında geçme notumuz ona göre düzenlenmiş olur.doğru mu anladım kemal bey?

15. m_guler84

m_guler84 TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ GEREKÇESİ: CE işaretiyle ilgili soruda iki doğru cevap vardı.
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.
    http://www.tse.org.tr/hizmetlerimiz
    Ürünün üzerine ya da beraberindeki belgeye iliştirilir, şıklarda (B ve D ) her ikisi de vardı.Ayrıca,

17 Ocak2002 Tarihli Resmi GazeteSayı:24643
    "CE" Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik"CE" uygunluk işaretinin ürüne iliştirilmesine ve kullanılmasına dair genel esaslar
    Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir.

Soruda doğrudur ibaresi olduğundan dolayı B şıkkının da yanlış bir ifade olmadığını göstermektedir,
    bu yüzden bu sorunun iptal edilmesini arz ederim.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  16. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

aaaaa keske bende soylemeseydim hic aklima gelmedi

17. Serhatkuzu

Serhatkuzu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hepinize iyi akşamlar.
    Yarın sınava itiraz için gidecek olan Ankara'da ikamet eden arkadaşlarım var mı acaba?
    İstanbulda ikamet etmekteyim yarın da mesai saati bitimine kadar dilekçeleri kabul ediyor bakanlık. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşım varsa çok sevinirim.
    Herkese iyi akşamlar

18. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz etmeyenler yarın son gün Ptt yoluyla iadeli taahhütlü yollayın isterse 2 gün sonra gitsin fark etmez. iadeli taahhütlü olunca yolladın gün gelmiş gibi sayılıyor bilmeyen olabilir, yani itirazlara devam.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  19. Kürşat Dolayman

4857 sayılı kanun
    İŞVERENLERİN VE İŞÇİLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ
    Madde 77 - İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.
    İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
    İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar.

6331 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu
    İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi
    MADDE 14- (1) İşveren;
    a) Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler.
    b) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan veya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler.
    (2) İşveren, aşağıdaki hallerde belirtilen sürede Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimde bulunur:
    a) İş kazalarını kazadan sonraki üç iş günü içinde.

20. FATİH RIFAT AY

FATİH RIFAT AY TÜİSAG Üyesi

21. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Serhat dediğim gibi ptt den iadeli taahhütlü yolla

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica