18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mining Engineer

Mining Engineer TÜİSAG Üyesi

Oyle bir sey yok.kayda giris tarihi esastir

2. Serhatkuzu

Serhatkuzu TÜİSAG Üyesi

o zmn uçak kargo şart oldu galiba

3. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

Benim katıldığım kurstan da bir mail gelmiş akşam saatlerinde.Yarın son gün ama belki faydası olur yeni itiraz yapacaklara.
    mail şu şekilde:

Değerli katılımcımız,

Aşağıda, itiraz edebileceğiniz hatalı soruların listesini iletiyoruz.

18 Mayıs 2013 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında İtiraz Edilebilecek Hatalı Sorular
    Soru: Gürültü Kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve D

Soru: Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?
    a) Askıda
    b) Çözünmüş
    c) Toplam
    d) Uçucu
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A askıda katı madde ve C toplam katı madde

Soru: Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak 7,5 Saat ve Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden değildir?
    a) Kurşun ve arsenik işleri
    b) Çimento sanayii işleri
    c) Montaj işleri
    d) Kaynak işleri
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan bir gaz bulunmaktadır?
    a) Hidrojen sülfür H2S ve Metan CH4
    b) Karon monoksit CO ve Nitrik oksit NO
    c) Sülfür dioksit SO2 ve Hidrojen H2
    d) Asetilen C2H2 ve Metan CH4
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    a) Su
    b) Halon gazlı
    c) Karbondioksitli
    d) Kuru kimyevi tozlu
    Durum: Bu soruda soru kökü yanlış. Kaynak işleminin hangi ortamda yapıldığının belirtilmesi gerekir. Zira, ortama göre yangın söndürücü değişiklik gösterecektir.

Soru: Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir
    b) CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir
    c) CE işaret ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir
    d) Ce işareti boyutları uygun olduğu taktide ürünü (yanlış yazılmış ürüne olmalı) iliştirilmelidir.
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: B ve D
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.

Soru: Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    a) 80
    b) 90
    c) 100
    d) 110
    Durum: Yükseklik ölçü birimi belirtilmediğinden soruya itiraz edilebilir.

4. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Hımm yanlış biliyorsam özürdilerim ciddi bir konu tam bilmeden konuşmamak lazım tekrar özürdilerim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. m_guler84

m_guler84 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize...

6. cihan mert

cihan mert TÜİSAG Üyesi

bu konuda itirazınızı yapın ama soruda yanlışlık yok soru yükün özelliğinden dolayı riski soruyor aşagıdakilerden hangisi risktir demiyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mskosen

mskosen TÜİSAG Üyesi

DİLEKÇE VE İTRAZDA BULUNACAKMISIN

8. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

ONA BENDE İTİRAZ ETTİM KARDEŞİM :)

9. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dilekçe atan ve atmayan arkadaşlarım dahil herkese teşekkür ederim ben yoruldum her gece sınavdan geçtim mi korkusu ile yatmak istemiyorum 69 netim var kalırsam kalırım yeter herkese özverileri ve teşekkürleri için benden toplu teşekkür gençlik bu halde ya hepiniz adamın dibisiniz yemin ederim bazen şok oldum helal bu hatayı nasıl buldular dediğim sorular oldu bakanlık düşünsün artık ben mi düşüneceğim be her gece azda onlar yatamasın biz nasıl yaptık bunu insanlara yazık değil mi hakları bu muydu diye rüyalarında bizleri görsünler ohh be rahatladım iyi geceler :)

Secil turan, Fatma Zilşan ve lanope bu yazıya teşekkür etti.
  10. İlker POLAT

İlker POLAT TÜİSAG Üyesi

10 soru iptal edilirse sınav tekrarlanır.

gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
  11. heozbek

heozbek TÜİSAG Üyesi

İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla işveren ya da işveren vekili görevlidir. İSG uzmanı eksikleri aksaklıkları belirler, işverenden bunların giderilmesini talep eder. Olmadı;hayati tehlike varsa işi durdurur, o da olmadı bakanlığa bildirir. Sonuç olarak soru da doğru, cevap ta.

12. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

İddia ediyorum yanlış yaptıklarınız iptal edilmesi kuvvetle muhtemel 10 soru içinde kalırsa bu iptallerden 6 , 7 sorudan belki 70 puanı tutturabilirsiniz gibi geliyor bana. Ümidinizi şimdilik Ağustos'a ertelemeyiniz. Kalın sağlıcakla.

isgeinstein bu yazıya teşekkür etti.
  13. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

b grubu; ce sorusu, ohsas18001 sorusu, nitrik oksit sorusu, daire testere sorusu, gürültü sorusuna itiraz ettim ben de inşallah sonuç iyi olur

isgeinstein bu yazıya teşekkür etti.
  14. trim78

trim78 TÜİSAG Üyesi

Ağzınıza sağlık...Hepimizin içinden geçenleri dile getirmişsiniz..Bize paramızla kazık attılar...Çalıştayı kursu sınavına ayrı para verdik...Birde sınavı bu kadar saçma sapan yapıp sorudan para kazanacaklar..Böyle abuk sabuk iş olmaz..Daha ağır seyler de söylenir ama bize yakışmaz...Ayıptır bu kadar insanın emeğine..Bu kadar olmaz...Bu sınav ancak bu kadar ele yüze bulaştırılırdı..MEB ve ÇSGB tebrik ediyorum...Ama neyi test ettiler bu sınavda kendileri biliyor mu acaba merak ediyorum..!!!

Fatma Zilşan bu yazıya teşekkür etti.
  15. berkanizm

berkanizm TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı soru 45 ve soru 99 bu iki soru KESİN İPTAL olmalı ben bunlara itiraz ettim. Diğer sorular için sağlam kaynak ve yönetmelikler gerekli o kadar kolay iptal edeceklerini düşünmüyorum çok iyi araştırıp gerekli belgeleri EK te yollamamız ve bunun doğruluğunu karşı tarafa kabul ettirmemiz lazım.

Ayrıca benim şahsi düşüncem bu hatalı soruların her sene bilerek 2, 3 tane yapılması. Böylece itiraz çok olsun, para kazanalım düşüncesi mevcut bu zihniyetteler diye düşünüyorum.

16. fbm333

fbm333 TÜİSAG Üyesi

1)çocuk ve genç işçilerin en çok çalıştırılması ile ilgili olan da genç deyince 40 çocuk detin 35 olmalı ikisi nasıl oluyor bence de bu soru sıkıntılı.(A:9)
    2)kaynak işleri ile ilgili bir soru var onda kat seviyesinden yüksekte diyor cevap psikolojik danışmanlık diyor ama yüksekte kaynak yapan nasıl bir ergonomi düşünebilir ki kendisi işe göre durum almalı.bide şıklarda endüstriyel hijyen diyor bunu hiç anlamadım kaynak yapılan bir yerde hijyenden nasıl bahsediliyor.(a:43)
    3)yükün elle taşınması sırasında risk oluşturan faktörlerden değildir diyor bu sorunun şıklarının hepsi doğru taşırken risk oluşturur.hele ki zemin kaygan ve engel varsa.(a:76)
    4)bazı yerlerde kemer kullanımı ile ilgili soru yanlış deniyor ama yanlışlık yok çünkü yanlış hangisidir diyor.ondan cevap çalışanın kilosu kontrol edilmeli diyen şık.(a:80)
    5)CE ile ilgili olan soru var onda hem yazım yanlışı " CE işareti,boyutları uygun olduğu takdirde ÜRÜNÜ iliştirilmelidir." hemde CE işareti iliştirilmez yapıştırılır veya bunun gibi bişey yapılır.(a:86)
    6)işçilerin kullandığı ekipmanın yazılı talimatında hangisi bulunmaz diye bir soru var onda "iş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar." diyor bence cevap bu ama doğrusu "iş ekipmanının kurulu ile ilgili çizimler" (a:87)
    7)daire testerenin tablasının yüksekliği kaç olmalı diyor burda 2 durum var ilki kaç olmalı derken cm-m birimi ne belli değil(ama bu bence iptal olması için bir neden değil) ikincisi ise yönetmelikte 85-90 cm diye yazıyor.yani 85 cm yi koymadık 90 cm yi koyduk ondan bu mu olmalı diye düşünmüşler anlamadım.(a:88)
    8)çalışma hayatında hangisi etik anlamda değerlendirilmez sorusunda "tazminat hakkı" diye bişey var bu çalışanın kanunen sahip olduğu bir hak yani etik değerle ilgili bişey değil.(a:98)

benimde takıldığım sorular bu belki ben yanlış düşünüyorumdur ama çok sınırdayım 68-69 gibi ondan ümitlenmek istiyorum.

17. Erdem SARKIN

Erdem SARKIN TÜİSAG Üyesi

mete hocam '' Ben teknik olarak yardımcı olurum, zaten 4 soru için gerekçeyi yazdım, istediğiniz 5-10 soru içinde gerekçe yazabilirim.'' demişsiniz. bende itiraz edeceğim erdemsarkin@hotmail.com adresine gerekçelerle soruları yazabilirseniz mutlu olurum şimdiden teşekkür ederim.

18. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Yok böyle bişey arkadaşım, kılavuz gayet net kayda giriş zamanı diyor. Senin iadeli taahhütlü posta olur da 1 ay sonra giderse işlem yapacaklar mı sanıyorsun. Emeğinize yazık, elden götürmekten başka yol yok bu saatten sonra, ya da sizin yerinize Ankaradan biri itiraz edecek.

19. furkanmani

furkanmani TÜİSAG Üyesi

B grubu 33-43-45 e dayanaklı bir şekilde güzel bir dilekçe hazırlayıp Vip yurtiçi kargo ile bugün gönderdim...yarın sabah ellerinde olur...Mevzuata vakıf olmayıp abuk subuk sorular ile insanların kaderiyle oynayan bu sistemi ayrıca kınıyorum...Dilekçe gönderen herkese teşekkür ederim...

20. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Yardımcı olabilirim. Dilekçe makbuzları bana öğleye kadar ulaştırabilir misiniz. Ayrıca yarın PTT şubelerinden de mesai bitimine kadar postaya vermeniz yeterli olacaktır. Siz bilirsiniz Serhat bey.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica