18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. hasso basso

hasso basso TÜİSAG Üyesi

tskler....

2. Emre Demirel

Emre Demirel TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba.Sorularla yakından ilgilenen,kafa yorup itiraz dilekçeleri hazırlayan arkadaşlardan Allah razı olsun.Ben fırsat bulup hiçbir itiraz dilekçesi hazırlayamadım.Ama en azından dilekçe yazanların dilekçelerini bakanlığa ulaştırayım.Ankara'da ikamet ediyorum. aslans84@mynet.com bu mail adresinden bana ulaşın.İnşallah hakkımızda hayırlısı olur.

kami ferk ve GökhanTunç bu yazıya teşekkür etti.
  3. Sercan Öztürk

Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

Değerli katılımcımız,

Aşağıda, itiraz edebileceğiniz hatalı soruların listesini iletiyoruz.
    Kurstan gelen mail

18 Mayıs 2013 İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında İtiraz Edilebilecek Hatalı Sorular
    Soru: Gürültü Kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve D

Soru: Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?
    a) Askıda
    b) Çözünmüş
    c) Toplam
    d) Uçucu
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A askıda katı madde ve C toplam katı madde

Soru: Sağlık Kuralları Bakımından Günde Ancak 7,5 Saat ve Daha Az Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden değildir?
    a) Kurşun ve arsenik işleri
    b) Çimento sanayii işleri
    c) Montaj işleri
    d) Kaynak işleri
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan bir gaz bulunmaktadır?
    a) Hidrojen sülfür H2S ve Metan CH4
    b) Karon monoksit CO ve Nitrik oksit NO
    c) Sülfür dioksit SO2 ve Hidrojen H2
    d) Asetilen C2H2 ve Metan CH4
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    a) Su
    b) Halon gazlı
    c) Karbondioksitli
    d) Kuru kimyevi tozlu
    Durum: Bu soruda soru kökü yanlış. Kaynak işleminin hangi ortamda yapıldığının belirtilmesi gerekir. Zira, ortama göre yangın söndürücü değişiklik gösterecektir.

Soru: Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir
    b) CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir
    c) CE işaret ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir
    d) Ce işareti boyutları uygun olduğu taktide ürünü (yanlış yazılmış ürüne olmalı) iliştirilmelidir.
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: B ve D
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.

Soru: Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    a) 80
    b) 90
    c) 100
    d) 110
    Durum: Yükseklik ölçü birimi belirtilmediğinden soruya itiraz edilebilir.

METİN36463 ve mehmet _86 bu yazıya teşekkür etti.
  4. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

gürültü sorusuna katılıyorum ki onun için bugün gönderdim itiraz dilekçemi, toz sorusunda pek problem olduğunu düşünmüyorum,sonraki soruda da ancak 7,5 saat deyince de en fazla anlamı daha etkili olduğu için o soruya itiraz etmedim ama ben de yanlış yaptım direk kurşunu görünce atladım. yanıcı olmayan gaz sorusuna gelince de hidrojen sülfür de metan da yanıcı gazlardır a şıkkını yanlış yazdın sanırım ayrıca nitrikoksit yanıcı olmayan fakat yanmayı etkileyen bir gazdır bu gerekçeyle ona da itiraz ettim. kaynak işlemindeki söndürücü konusundan da bişey çıkacağını zannetmiyorum. ce ve daire testere soruları da var itirazlarımda, biraz dikkat ederek ya da araştırarak yazarsanız itiraz edilebilecek soruları buradaki arkadaşlar için daha faydalı olur

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

seher çam ve sinan sivri bu yazıya teşekkür etti.
  5. hasan kalem

hasan kalem TÜİSAG Üyesi

18 MAYIS 2013 TARİHİNDE YAPILAN
    C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA
    İPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULAR VE GEREKÇELERİ

B KİTAPÇIĞI

SORU 43. Bu soruda adayların, gürültüye maruz kalma süresini azaltmanın ne tür bir risk kontrol tedbiri olduğunu belirlemeleri istenmektedir. Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi literatüründe, kişilerin herhangi bir tehlikeye maruziyet süresinin azaltılması İdari Kontrol (Administrative Controls) olarak kabul edilmektedir. Sorunun cevap şıklarında "İdari Kontrol" seçeneği bulunmamaktadır ve doğru cevap olarak A seçeneği (Gürültünün alıcıda kontrolü) belirtilmiştir. Gürültünün alıcıda kontrolü, gürültünün azaltılamadığı ortamlarda özellikle yüksek seviyeli gürültüden korunmak için kişilerin işitme organlarının korunmasına yönelik etkilenen kişi üzerinde ve kişinin işitme organlarının korunmasına yönelik alınabilecek tedbirlerdir. Alıcıda kontrol, kişisel koruyucu donanımlarla gerçekleştirilen kontrol tedbirleridir. Sorunun cevap şıkları arasında bulunan B seçeneği "Planlama ile gürültü kontrolü", idari risk kontrol tedbirlerini kısmen yansıtan bir seçenek olsa da sorunun doğru cevabı bu seçenek de olamaz. Bu açıklamalar ışığında, sorulan sorunun doğru cevabı seçenekler arasında bulunmamaktadır ve bu soru iptal edilmelidir.

SORU 45. Bu soruda adayların, I-BS 8800, II-QS 9000, III-ISO 9000 ve IV-OHSAS 18001 standartlarından hangilerinin İSG yönetim sistemi olduklarını belirlemeleri istenmektedir. Bir İngiliz standardı olan BS 8800 İSG Yönetim Sistemleri-Kılavuz standardıdır. OHSAS 18001 ise İSG Yönetim Sistemleri-Şartlar standardıdır. QS 9000 ve ISO 9000 ise İSG Yönetim Sistemi standartları değil, Kalite Yönetim Sistemi standartlarıdır. Bu nedenle sorunun doğru cevabı "I ve IV"'tür. Bu seçenek şıklar arasında bulunmadığından bu soru iptal edilmelidir.

SORU 33

İTİRAZ NEDENİ: resmi gazete Tarihi: 07.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25426
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK

Görev ve Yetkiler
    Madde 7 — İş sağlığı ve güvenliği kurullarının görev ve yetkileri aşağıda belirtilmiştir;
    g) İşyerinde yangınla, doğal afetlerle, sabotaj ve benzeri ile ilgili tedbirlerin yeterliliğini ve ekiplerin çalışmalarını izlemek,
    Bu soruda b şıkkınında doğru olduğu gözlenmektedir. Dolayısıyla bütün şıklar doğrudur ve
    sorunun iptal edilmesi gerekir.

Soru: 97) Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir.

İTİRAZ NEDENİ:

17 Ocak 2002 Tarihli resmi gazeteSayı: 24643"CE" Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik
    "CE" uygunluk işaretinin ürüne iliştirilmesine ve kullanılmasına dair genel esaslar
    d) "CE" uygunluk işareti;
    3) Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir,

Soruda doğrudur ibaresi olduğundan dolayı B şıkkının da yanlış bir ifade olmadığını göstermektedir.
    ,Ayrıca D şıkkında kelime hatasından dolayı anlam bozukluğuda çıkmaktadır.”ürünü” değil “ürüne”olmalıdır.
    Bütün bunları göz önünde bulundurarak bu sorunun iptalini talep ediyorum.

SORU22
    İtiraz nedeni: D Şıkkında uygulanabilir demekle kesin bir ifade kullanılmamıştır. Eğer Türkiye Avrupa Birliğine girmek için iş sağlığı ve güvenliğini uygulamasını başlattıysa bizden önde olan Avrupa ülkelerinin hizmet modellerini örnek alabilir fakat kesinlikle alması gerekmez dolayısıyla cevapta anlam bozukluğu vardır bu yüzden bu sorunun iptalini istiyorum.

SORU48
    İtiraz nedeni : d şıkkında yönetmelikte 10 ve daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde uygun bir dinlenme yeri sağlanacaktır ifadesi geçiyor fakat soru kalıbına bakarsak 10 kişi çalıştığı yerde sağlanırsa 100 kişide de sağlanması gerekir bu şıkkın kesin yanlış olması için 10 dan aşağı bir rakam vermesi gerekir. (örnek 5 işçi çalışan yerde) Ayrıca en son çıkan sigara kanununda kapalı her yerde sigara içilmesi yasaktır iş yeri dinlenme alanıda bu kanuna girer ve KANUN YÖNETMELİKTEN daha üstte olduğu için c şıkkına da yanlış diyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal olması gerekir.
    SORU99
    İtiraz nedeni: Bu soruda birim ifade edilmemiştir ve bu tür sorularda önceki sınavlara bakarsak kesinlikle birim ifade edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yönetmelikte geçen 85-90 cm dir. Böyle bir ifadede şıklarda yoktur. Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal olması gerekir.

METİN36463 ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  6. Sercan Öztürk

Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

Ayşegül hanım bu kurstan gelen mail.Paylaşımımda da yazdım.Ben daire testere sorusunun CE işaretinin iliştirilmesi sorusu ve gürültü sorusunun iptal edileceğini düşünüyorum gelen mailden..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  7. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

10 gün sonra belli olacak itiraz sonuçları, bu da 1 haziran da öğreniriz demek oluyor, hadi bakalım 10 gün daha stres yaşamaya

8. syukselturk

syukselturk TÜİSAG Üyesi

A gurubunun 28. sorusunda
    Assagidakilerden hangisi banyo temizlik yerleri icin uygun degildir?

sorusunun cevabi C olarak verilmistir(havlu vb. isveren karsilamaz).fakat bununla birlikte B seceneginde
    " Duslar 15 gunde bir iyice yikanip dezenfekte edilecektir" diyor.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞU
    Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973
    resmi gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765
    Madde: 40 a gore;
    "Duşlar, normal temizlik ve bakım dışında, her 15 günde bir, iyice yıkanıp temizlenecek ve dezenfekte edilecektir."
    seklinde yaziyor..

Bu maddeden yola cikarak cumlenin basinda yer alan"Duslar normal temizlik ve bakimlarinin disinda" kismi cikarilirsa cumlenin devaminin tek basina anlam butunlugunu bozdugu icin bu sikta hatali sayilmalidir diye dusunuyorum
    A gurubu 28.sorunun iki cevabi var : B ve C

9. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

en azından sizin kurs bu kadarını yapabilmiş, onu yapamayanlar da var benimki gibi! sanırım kurstan gelen mail bölümünü kaçırmışım 82 sayfa içinde kusura bakmayın

10. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

sanırım bitek benim uykular kaçıyor

hasan kalem bu yazıya teşekkür etti.
  11. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 2 gündür soruları tartışıyosunuz. Her şey çok güzel ama SÜRE BİTİYOR FARKINDA MISINIZ??
    Lütfen burda aynı soruları defalarca yazmak yerine, hatalı olduğunu düşündüğünüz sorulara İTİRAZ EDİN!!!
    Hatalı sorular genel olarak belli. Dilekçe örnekleri de verildi. Ve yarın SON GÜN!!!
    Ben 4 soru için itirazımı yaptım. Dilekçeyi verirken kenardan gördüğüm kadarıyla, itiraz dilekçesi sayısı otuzu geçmiyordu!
    Maalesef birileri sizin yerinize BAŞVURMUYOR!!!
    Burda aynı soruları tartışmak yerine dilekçelerinize yüklenin, kafa patlatın! Ne kadar dilekçe o kadar baskı ve güç demektir!
    İnşallah amatörce hazırlanmış bu soruları iptal ettirip, belgelerimizi söke söke alacağız.
    İyi geceler, selamlar.

kimyager, m mır, berna61 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. hasan kalem

hasan kalem TÜİSAG Üyesi

18 MAYIS 2013 TARİHİNDE YAPILAN
    C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVINDA
    İPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULAR VE GEREKÇELERİ

B KİTAPÇIĞI

SORU 43. Bu soruda adayların, gürültüye maruz kalma süresini azaltmanın ne tür bir risk kontrol tedbiri olduğunu belirlemeleri istenmektedir. Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi literatüründe, kişilerin herhangi bir tehlikeye maruziyet süresinin azaltılması İdari Kontrol (Administrative Controls) olarak kabul edilmektedir. Sorunun cevap şıklarında "İdari Kontrol" seçeneği bulunmamaktadır ve doğru cevap olarak A seçeneği (Gürültünün alıcıda kontrolü) belirtilmiştir. Gürültünün alıcıda kontrolü, gürültünün azaltılamadığı ortamlarda özellikle yüksek seviyeli gürültüden korunmak için kişilerin işitme organlarının korunmasına yönelik etkilenen kişi üzerinde ve kişinin işitme organlarının korunmasına yönelik alınabilecek tedbirlerdir. Alıcıda kontrol, kişisel koruyucu donanımlarla gerçekleştirilen kontrol tedbirleridir. Sorunun cevap şıkları arasında bulunan B seçeneği "Planlama ile gürültü kontrolü", idari risk kontrol tedbirlerini kısmen yansıtan bir seçenek olsa da sorunun doğru cevabı bu seçenek de olamaz. Bu açıklamalar ışığında, sorulan sorunun doğru cevabı seçenekler arasında bulunmamaktadır ve bu soru iptal edilmelidir.

SORU 45. Bu soruda adayların, I-BS 8800, II-QS 9000, III-ISO 9000 ve IV-OHSAS 18001 standartlarından hangilerinin İSG yönetim sistemi olduklarını belirlemeleri istenmektedir. Bir İngiliz standardı olan BS 8800 İSG Yönetim Sistemleri-Kılavuz standardıdır. OHSAS 18001 ise İSG Yönetim Sistemleri-Şartlar standardıdır. QS 9000 ve ISO 9000 ise İSG Yönetim Sistemi standartları değil, Kalite Yönetim Sistemi standartlarıdır. Bu nedenle sorunun doğru cevabı "I ve IV"'tür. Bu seçenek şıklar arasında bulunmadığından bu soru iptal edilmelidir.

SORU

İTİRAZ NEDENİ: resmi gazete Tarihi: 07.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25426
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK

Görev ve Yetkiler
    Madde 7 — İş sağlığı ve güvenliği kurullarının görev ve yetkileri aşağıda belirtilmiştir;
    g) İşyerinde yangınla, doğal afetlerle, sabotaj ve benzeri ile ilgili tedbirlerin yeterliliğini ve ekiplerin çalışmalarını izlemek,
    Bu soruda b şıkkınında doğru olduğu gözlenmektedir. Dolayısıyla bütün şıklar doğrudur ve
    sorunun iptal edilmesi gerekir.

Soru: 97) Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir.

İTİRAZ NEDENİ:

17 Ocak 2002 Tarihli resmi gazeteSayı: 24643"CE" Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik
    "CE" uygunluk işaretinin ürüne iliştirilmesine ve kullanılmasına dair genel esaslar
    3) Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir,

Soruda doğrudur ibaresi olduğundan dolayı B şıkkının da yanlış bir ifade olmadığını göstermektedir.
    ,Ayrıca D şıkkında kelime hatasından dolayı anlam bozukluğuda çıkmaktadır.”ürünü” değil “ürüne”olmalıdır.

SORU
    İtiraz nedeni: D Şıkkında uygulanabilir demekle kesin bir ifade kullanılmamıştır. Eğer Türkiye Avrupa Birliğine girmek için iş sağlığı ve güvenliğini uygulamasını başlattıysa bizden önde olan Avrupa ülkelerinin hizmet modellerini örnek alabilir fakat kesinlikle alması gerekmez dolayısıyla cevapta anlam bozukluğu vardır bu yüzden bu sorunun iptalini istiyorum.

SORU
    İtiraz nedeni : d şıkkında yönetmelikte 10 ve daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde uygun bir dinlenme yeri sağlanacaktır ifadesi geçiyor fakat soru kalıbına bakarsak 10 kişi çalıştığı yerde sağlanırsa 100 kişide de sağlanması gerekir bu şıkkın kesin yanlış olması için 10 dan aşağı bir rakam vermesi gerekir. (örnek 5 işçi çalışan yerde) Ayrıca en son çıkan sigara kanununda kapalı her yerde sigara içilmesi yasaktır iş yeri dinlenme alanıda bu kanuna girer ve KANUN YÖNETMELİKTEN daha üstte olduğu için c şıkkına da yanlış diyebiliriz. Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal olması gerekir.
    SORU
    İtiraz nedeni: Bu soruda birim ifade edilmemiştir ve bu tür sorularda önceki sınavlara bakarsak kesinlikle birim ifade edilmesi gerekmektedir. Ayrıca yönetmelikte geçen 85-90 cm dir. Böyle bir ifadede şıklarda yoktur. Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal olması gerekir.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  13. çağıl

çağıl TÜİSAG Üyesi

tehlikeli durum dediği için ,makina çalışması sırasında bakım tehlikeli hareket oluyor bazen de bakım için makineyi çalıştırmakda gerekiyor anlayabilmek için bakımın etkinliğini aslında bende yanlış cevapladım bu soruyu sonra böyle düşündüm:)

14. çağıl

çağıl TÜİSAG Üyesi

yükün sahip olduğu özelliklerden dediği için yük açısından yani

faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
  15. algan44

algan44 TÜİSAG Üyesi

kurstan gelen mesaj

.

2. A Kitapçığı-18., B Kitapçığı 37. Soru:
    “Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Soruda tehlike ile risk arasındaki ilişki soruluyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde; titreşim tehlike, işitme kaybı risk olarak değerlendirilebilir. Titreşimin işitme kaybına neden olmadığı varsayımından hareketle D şıkkı olduğu söylenmesi durumunda, belirtmek gerekir ki; titreşim, az da olsa işitme kaybı yapar. Yetersiz aydınlatma ve iş kazası şıkkı da bu anlamda tartışma konusu yapılabilir. İş kazası risk midir? Soru iptal edilmelidir.

3. A Kitapçığı-26., B Kitapçığı 45. Soru:
    “Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?”

İtiraz Gerekçesi:
    QS 9000, 1980’li yıllarda otomotiv sektörüne göre oluşturulan –ve pek kullanılmayan- bir kalite yönetim sistemidir, otomotiv kalite standardıdır. İçeriğinde İş Sağlığı ve İş Güvenliği hakkında herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Bu nedenle, cevap hatalıdır ve soru iptal edilmelidir.

4. A Kitapçığı-80., B Kitapçığı 91. Soru:
    “Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Emniyet kemerlerinin yüksekte çalışmalar sırasında bağlandığı noktadan sökülebilmesi için ikinci bir bağlantı noktası olması ve bu bağlantı noktasının bağlı olması gerekmektedir. İkinci bir bağlantı noktasının olmadığı böyle durumlarda emniyet kemeri iş dolayısıyla geçişlerde kesinlikle çıkarılamazlar. Bu nedenle, bu sorunun 2 tane doğru cevap vardır. A şıkkı da doğru sayılmalıdır.

5. A Kitapçığı-86., B Kitapçığı 97. Soru:
    “Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?”

İtiraz Gerekçesi:
    D şıkkında "ürünE” yerine, “ürünÜ" şeklinde bir yazım hatası olduğunu düşündüğümüz ibare yer almaktadır. Bu harf değişikliği, anlamda da sapma meydana getirdiği için soru iptal edilmelidir.

6. A Kitapçığı-88., B Kitapçığı 99. Soru:
    “Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yeden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?”

İtiraz Gerekçesi:
    Şıklarda herhangi bir birim verilmemiştir. Dolayısıyla, bu soru iptal edilmelidir.

Ayrıca;Önceki resmî sınavlarda benzeri harf hataları nedeniyle (Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür? Higrometre 24 Aralık 2011 İş Güvenliği Uzmanlığı A Kitapçığı Sorusu 32. soru) iptal edilen sorulara benzer şekilde; A Kitapçığı-79., B Kitapçığı-90. Soruda “işEveren” ifadesinde yazım hatası olmuştur, itiraz edilebilir.

16. fatih77

fatih77 TÜİSAG Üyesi

a kitapcıgı 49. soruda;
    b-d ikiside yanlış verilmiş.
    yeşil renk tamam diger gazlar
    kırmızı da yanıcı gazlar demiş ama yangın söndürücülerde kırmızı renktir...!

METİN36463 bu yazıya teşekkür etti.
  17. cutendcold

cutendcold TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLENDİRME DAİRE BAŞKANLIĞI
    ANKARA

TARİH :21 MAYIS 2013
    İTİRAZ SÜRESİ :18 MAYIS 2013 tarihinde sınav soruları ilan edilmiş 3 günlük yasal süresi içinde itiraz gerçekleştirilmektedir.

KONU: 18 MAYIS 2013 tarihli C sınıfı İş güvenliği Uzmanlığı sınavına itiraz dilekçesinin sunulmasına ilişkindir.

AÇIKLAMALAR :
    18 MAYIS 2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında tespit etmiş olduğum hatalı, soruların hazırlanışı nedeni ile çelişkiye sevk edecek nitelikte olan , İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki uygulamaların tamamının ilişkisi göz ardı edilerek hazırlanmış olan 2 (İKİ) adet sorunun iptal edilerek doğru kabul edilmesi için bilgi ve görüşlerinize sunarım. İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekontlar ektedir. Söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucununktarafımabbildirilmesiniaarzeederim.

Saygılarımla
    SINAVA İTİRAZ EDEN
    T.C. Kimlik No :
    ADI SOYADI :
    İMZA :

ADRES :
    EKLER :
    Ek-1: İtiraz dilekçesi ücret dekontu
    Ek-2: 18MAYIS 2013 tarihli C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı olası hatalı soruları
    KİTAPÇIK TÜRÜ : A

18 MAYIS 2013 TARİHLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI OLASI HATALI SORULARI
    ( A kitapçığı) Ek-2

SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

A 88
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?

A)80 B)90 C)100 D)110
    B)
    85-90 cm
    GEREKÇE
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Yürürlüğe Koyan Bakanlar kurulu Kararnamesi: 7/7583 - 4 Aralık 1973

resmi gazete ile Neşir ve İlânı: 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765

MADDE 184 - Daire ( tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır.

1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetreolacaktır.

Görüldüğü gibi seçeneklerde ya da soruda herhangi bir ölçü birimi verilmemiştir.

SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
    A 86
    Kişisel koruyucu donanımlarında CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) CE Avrupa kalitesi anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilmelidir.
    D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir

D)
    B) ve D)
    GEREKÇE
    17 Ocak 2002 Tarihli resmi gazete
    Sayı: 24643

"CE" Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik
    23 Şubat 2012 Tarihli resmi gazete
    Sayı: 28213

“CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
    Uygunluk Değerlendirme İşlemleri, “CE” İşaretinin Ürüne Konulması
    ve Kullanılması, AT Uygunluk Beyanı
    Uygunluk değerlendirme işlemleri
    c)“CE” işareti;
    3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur,

Ayrıca
    http://www.tse.org.tr/hizmetlerimiz web sayfasından;
    “ CE”' İŞARETİ İLİŞTİRME İŞLEMLERİ
    1. Ürün ile ilgili direktif / direktifleri belirlenir.
    2. Varsa uyumlaştırılmış standartlar tespit edilir.
    3. Modül veya modüller kombinasyonu seçilir.
    4. Onaylanmış kuruluş gerekip gerekmediğini belirlenir.
    5. Uygunluk değerlendirmesine müteakiben, uygunluk beyanı ve gerekiyorsa diğer dokümanlar hazırlanır.
    6. Teknik dosya düzenlenir ve muhafaza edilir
    7. Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.
    Soruda doğrudur ibaresi olduğundan dolayı B şıkkının da yanlış bir ifade olmadığını göstermektedir,
    Ayrıca D şıkkında kelime hatasından dolayı anlam bozukluğuda çıkmaktadır.”ürünü” değil “ürüne”olmalıdır.

ARKADAŞLAR BEN BUGÜN BU SORULARA YUKARIDA BELİRTTİĞİM GİBİ İTİRAZ ETTİM. İZMİRDE OTURUYORUM APS İLE YOLLADIM İNŞ. YETİŞİR

METİN36463, seher çam ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
  18. Merhaba,
    M_Güler84 rumuzlu arkadaş şunu yazmıştı: Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize...

Evet, doğrudur... İadeli Taahhütlü gönderilerin postaya verildiği tarih kuruma müracaat tarihidir. Bu bakımdan müracaat etmekte acele ediniz. Henüz zaman dolmadı...Kolay gelsin...

19. Arkadaşlar resmi kurumlara posta ile yapılan müracaatlarda adi posta veya kargo yolu seçilirse müracaat kuruma intikal tarihinde yapılmış sayılır ...Ama iadeli taahütlü posta ile gönderilirse postaya veriliş tarihi müracaat tarihidir.İtirazlarınızın red edilmemesi için dikkatinize... Kolay gelsin...

Bugün bu işlemleri (banka dekontu ve itiraz dilekçenizi) yaparak PTT'den "İadeli Taahhütlü" gönderirseniz ÇSGB bugünkü tarih itibariyle almış gibi işlem yapmak zorundadır... Kolay gelsin...

20. özgür bey

özgür bey TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar artık söz ile değil yazı ile konuşmanın zamanı.herkes üstüne düşeni yapsın.itiraz yazılarını oluşturalım ve burada paylaşalım.birlikte hareket etmenin faydasını görecez inşallah.ben itiraz yazımı paylaşıyorum.2 soruda itiraz hakkımı kullandım.

Ekli Dosyalar:

METİN36463, kimyager ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
  21. dertmuhendisi

dertmuhendisi TÜİSAG Üyesi

A kitapçığının 34. sorusunu itiraz eden oldu mu?

havalandırma fiziksel risk etmeni sayılmaz

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica