18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

Soru: 88) Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır.
    a)80 b)90 c)100 d)110

T.C.Milli Eğitim Bakanlığı MEGEP (Meslekî Eğitim Ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi) Ölçme Kontrol ve Markalama Modülü kitabında şu ifadeler geçmektedir.

“Metal Teknolojilerinde ölçüler (mm) olarak verilir. Ancak büyük boyutlu işlerin

ölçülerinde (m) kullanılır. Örneğin; 40 mm, gereç boyutlarında ■ 10x10 ,□30x30x2,5 gibi

gösterilir.”
    Soruda uzunluk birimi verilmemiş ve cevaplarda da birim (mm?, cm?, inç?) ifade edilmemiştir. Matematikte birimi olmayan sayılar sadece rakam olarak değerlendirilir ve herhangi bir geçerliliği yoktur. Soruda netlik olmadığı görüldüğünden söz konusu sorunun iptaline karar verilmesini;

bence bu soru kesin iptal. milli eğitimin kitabında var

2. Akın

Akın TÜİSAG Üyesi

Herkes buraya bu soru iptal edilmesi, şu soru iptal edilmeli diyorda acaba kaç kişi itiraz dilekçesi gönderdi çok merak ediyorum.

dertmuhendisi bu yazıya teşekkür etti.
  3. metmak16

metmak16 TÜİSAG Üyesi

Bende çok merak ediyorum itiraz kimler yaptı herkez paylaşabilir mi arkadaşlar ne kadar çok itiraz o kadar çok puan bonus gerekli

4. Akın

Akın TÜİSAG Üyesi

Ben dün gönderdim 5 soru için facebookta grupta yayınladım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

METİN36463 bu yazıya teşekkür etti.
  5. fatihkirtay

fatihkirtay TÜİSAG Üyesi

Bence soru olarak bir daire testere iptal edilir diğer soruların iptal edileceğini zannetmiyorum
    Örneğin gürültü sorusu
    a ve d sıkkı diye belirtmişsiniz ama d sıkkı değildir çünkü soruda bize maruziyeti nasıl azaltırız diyor d sıkkında kaynak ile alıcı arasına konulan bir paravan ve bu da gürültüyü kaynak ile alıcı arasında kesmesini sağlıyor ancak,
    alıcıda kontrolü kişisel koruyucu donanım kullanması ile olur buda maruziyeti engellemez düşürür soru köklerine göre iyi yorumlanmalı cevaplar ...

6. yakops51

yakops51 TÜİSAG Üyesi

herkes katılsın lütfen

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halil erciyas

halil erciyas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A kitapçığındaki 76. sorunun bütün şıkları bana doğru.
    acaba ben mi yanılıyorum bu kanuda bana yardım edebilirmisiniz.

8. toprak2013

toprak2013 TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ DİLEKÇEM EKTE

Ekli Dosyalar:

seher çam ve scttn bu yazıya teşekkür etti.
  9. metmak16

metmak16 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım nasıl bir soru iptal edilir diyebiliyorsun ; kemer sorusu, isg OSGB sorusu , qs 9000 sorusu, iş yeri hekimi görevi sorusu bunlar banko iptal olacak sorular eğer bunlar iptal olmazsa zaten söylencek söz yok yazıklar olsundan başka ama şunu iyi düşünelim bu sınav tam bir skandal en az 10 soruda kelime hatası ,yanlış ifadeler , soruda sorulanla cevap alakasız vss ne tarafını savunuyorsun tek soru neymiş..

10. halil erciyas

halil erciyas TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar birde A kitapçığındaki 49. soruda yanıcı gaz tüpler kırmızı demek ne anlama geliyor.
    bütün yanıcı tüp renkleri kırmızımı eğer bütün hepsi kırmızı ise asetilen tüpü yanıcı gaz olmuyormu ben anlam verenmedim
    bu konuda bilgisi olan bir arkadaş varsa bana yardımcı olmasını rica ediyorum

11. fatihkirtay

fatihkirtay TÜİSAG Üyesi

benim içinde gecerli o iptal edilsin sorular kesin doğru diyordum ama yanlıs cıktı böyle sınavlarda 2-3 taneden max 3 sorudan fazla iptal etmezler onlar bencede yanlıs ama biz kendimizde de hata olabilir çünkü daha yolun başındayız o yüzden her soruyu iyi bir değerlendirme ile itiraz etmeli bu konuyu resmen siyaset meydanına cevirmemeliyiz benim düşüncem bu herkes başlık altında toplanacak hatalı olanları söyleyecek doğrulugunu cürüttüğünüzz sorular hakkında itirazda bulunulmamalı örneğin gürültü sorusu gibi ...

12. Kayci

Kayci TÜİSAG Üyesi

Benim takıldığım sorulardan birisi de A kitapçığı 9. soru çocuk ve genç işçilerin çalışma saati sorusu ben ona 40 deidm 35 ile 40 arasında tereddütte kaldım 40 ı işaretledim. Yönetmelikte "Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir." diyor Ben mi ayrımını yapamadım anlayamadım. Biri açıklarsa soruyu sevinirim :)

13. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ
    4857 Nolu İş kanunu:

Gece süresi ve gece çalışmaları

MADDE 69. - Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.

Burada gece çalışması değil, gece kavramı tanımlanmıştır. Nitekim kanunda da özellikle gece ibaresi tırnak içine alınmıştır. Buradan gece çalışma süresinin sınırları anlaşılamaz, şöyleki: Saat 23.00 dan 05.00 a kadar yapılan çalışma da gece çalışmasıdır. Bu durumda gece çalışması en geç 20.00 da başlar veya 06.00 da biter diye bir çıkarım yapamazsınız. 20.00 dan sonra da başlayabilir, 06.00 dan önce de bitebilir.

Bu soru da kesin iptal arkadaşlar...
    Ben başvurmadım, sadece cevap için araştırdım.

14. sau

sau TÜİSAG Üyesi

kardeşim aynı sorulardan bende itiraz dilekçesi vereceğim. sen elden mi teslim ettin dilekçeni

15. metin73

metin73 TÜİSAG Üyesi

Ancak diye başlayan anlatımlar tali anlatımlardır. Ona bakarsanız 14 yaş da hafif işlerde çalıştırılabiliyor, 14 de yazılabilirdi öyle olsaydı.

16. caltas

caltas TÜİSAG Üyesi

benim gittiğim kurs bizlere mail atarak hem itiraz dilekçeleri hemde onlarında hatalı olduğunu düşündüğü sorular hakkında gerekçelerini gönderdi.

17. funnyman043

funnyman043 TÜİSAG Üyesi

a kitaçığı için 2.soru 26.soru 32.soru 43.soru 61.soru NO nun da yanmayan bir gaz oldugunu biliyorum. 80.soru emniyet kemeri 81.soru 83.soru 86.soru bu sorularda sıkıntı oldugunu düşünüyorum
    bazı arkadaşlar sınav stresinden dogru sorularada itiraz edelim mantığı içindeler ben bu durumda bi sonuç çıkacagını zannetmiyorum. bu srularda sıkıntı oldugunu düşünüyorum bunlar benim tespitlerim içinde dogru yaptıklarım var ama arkadaşlarımın emeğine saygı için hatalaı gördüklerimi paylaştım

18. can buyukelyas

can buyukelyas TÜİSAG Üyesi

soru numarasını yazmadıktan sonra b grubu yazmanın ne anlamı var anlamadım a grubunda aynı sorular yoktu sanki :D

ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  19. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Sadece "pürüzlü ve kaygan yüzey" deseydi bu tehlikeli durumdu. Ancak "pürüzlü ve kaygan yüzeyde çalışma" bir eylemdir ve çalışan tarafından yapılır. Bu nedenle tehlikeli harekettir.

20. muhendishi

muhendishi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben dün akşamüstü 4 soru için hazırladığım dilekçeyi gönderdim. Hakkımızda hayırlısı...
    Dilekçeyi gönderirken, benim gibi birçok arkadaşım için doğru ve iyi birşey yapmanın verdiği mutluluk hakkaten çok güzel bir his. Umarım benim gibi düşünenler çoğunlukta olur da çoğunluğumuz uzman oluruz.
    İtiraz ettiğim soruları aşağıya sıraladım ama isterseniz dilekçeden de bakabilirsiniz.
    CE'li soru
    Dozimetre sorusu
    Kaynak-halon gazlı ysc kullanımı sorusu
    İSG yönetim sistemi sorusu

Ekli Dosyalar:

m mır, mamaro1905 ve hbartvinli bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica