18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. darktemplar

darktemplar TÜİSAG Üyesi

Kursla konuştum hatalı soruların bulunduğunu bildiren resmi bir yazı yazmışlar Bakanlığa. Onun dışında hocalar incelemişler ve telefondan anladığım kadarıyla A - 14 ,24 ,26, 32 ,61, 81, 82, 86, 88 sorularını hatalı bulmuşlar. Bunlara ek birkaç tane daha olabilir. İlgili sorulara Ankara'da bulunan ve sınava girmiş bir kişi vasıtasıyla itiraz edilmiş. Bakalım hakkımızda hayırlısı.
    Bu kadar yanlışın olduğu bir sınav mı olur? Soruyu hazırlayanlara hakkımı helal etmiyorum..

dertmuhendisi ve mamaro1905 bu yazıya teşekkür etti.
  2. gmzmmt

gmzmmt TÜİSAG Üyesi

Kkd yonetmeligine bakabilirsin

3. can61

can61 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar son aldığım duyuma göre ankaradaki bie kurs en az 8 sorunun iptal edileceğini söyledi itiraz baş vurusunu yapmışlar .hayırlısı bakalım

METİN36463, mamaro1905, hsynkrgz ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. Turgay Demir

Turgay Demir TÜİSAG Üyesi

b-27 benimde soruyu tam okumadan cevapladığım ve yanlış yaptığım şıklardan biri..soruda herhangi bir yanlışlık yok..yönetmelik md 4 de Günde Ancak Yedibuçuk Saat Çalışılabilecek İşler tek tek sıralanmış ve montaj yok..boşuna itiraz edersiniz..md 5 i dayanak göstermeyin Yedibuçuk Saatten Daha Az Çalıştırılacak İşler tanımlı..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

6. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

aslında itirazında net ortamında yapılması lazım sınava girişi nasıl yapıyorlarsa itirazlarıda bu yöntemle alabilirlerdi, amaçlar belli haka aramayı zorlaştırmak galiba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  7. seher çam

seher çam TÜİSAG Üyesi

gerçektenmi inşallah RABBİM emeklerimizi boşa çıkarmasınn aminn.

8. GzmGdr

GzmGdr TÜİSAG Üyesi

Aldığı parayı hakeden bir kurs örneği işte. Ben kendi gittiğim yeri aradım baktınız mı herhangi bir itiraz edilecek soru var mı diye, "herkesin uzmanlık alanı farklı olduğundan bakamamışlar" bu nasıl cevaptır ya. Gelde bunları bekle bir iş yap yani.

ersin__41 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

itirazın haklı ise, 1 kişide olsa 100 kişide sonuç aynı olacaktır. içini ferah tut.
    ;)

10. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

1 kişinin itirazının yaptırımı 100 kişinin yaptırımından fazla değildir.Yanlış soruların farkında olan insan sayısının fazla olması işin ciddiyetini daha çok gösterir.

İTİRAZIMIZI YAPALIM KENDİMİZ İÇİN, YİNE BİZ KAZANACAĞIZ

Kemal Erdal Çelen ve gurcan1903 bu yazıya teşekkür etti.
  11. murat Kahveioğlu

murat Kahveioğlu TÜİSAG Üyesi

Şimdi ben bu sorulara itiraz etmezsem benim yanlış yaptığım sorulardan biri başka birinin itirazı sonucu hatalı bulunur iptal edilirse benim sorum da iptal olur mu ? yoksa sadece o soruya ititraz edenlerin sorusu mu iptal olur

12. adem akan

adem akan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar cümleten geçmiş olsun diyorum sınava giren herkese böyle sorular ve böyle cevaplara.....??!! diyecek birşey bulamıyorum, herkes için hayırlısı diyorum selamlar saygılar.

13. murat Kahveioğlu

murat Kahveioğlu TÜİSAG Üyesi

İtirazımı yetiştiremedim gün sonuna kadar ÇSGB ye dilekçem ulaşamayacak...
    Şimdi ben bu sorulara itiraz etmezsem benim yanlış yaptığım sorulardan biri başka birinin itirazı sonucu hatalı bulunur iptal edilirse benim sorum da iptal olur mu ? yoksa sadece o soruya ititraz edenlerin sorusu mu iptal olur..

14. namikkemal

namikkemal TÜİSAG Üyesi

İŞTE İTİRAZ ETTİĞİM VE BAŞVURDUĞUM SORULAR

A GRUBU SORU KİTAPÇIĞINA AİT SORULAR

SORU 18

18.)Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?

A)Yüksekte çalışma – Düşme
    B)Kimyasal madde – Zehirlenme
    C)Yetersiz aydınlatma – İş kazası
    D)Titreşim – İşitme kaybı
    Cevap: D

İtiraz nedeni: İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde;
    Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali olarak ifade edilmiştir.
    6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununda İş Kazası;” İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” olarak tanımlanmıştır.
    Dolayısı ile iş kazası ile risk farklı anlamlardadır,
    Aslında, Düşmek risk değil olaydır, risk düşüp zarar görme (yaralanma, sakatlanma, ölme) ihtimalidir
    Zehirlenme, risk değil, kazadır, Risk kimyasal madde nedeni ile zehirlenme olasılığıdır.
    İşitme kaybı, risk değil meslek hastalığıdır,
    İş kazası risk değil, kazadır.
    Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

SORU 26

I. BS 8800

II. QS 9000

III. ISO 9000

IV. OHSAS 18001

Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?

A) Yalnız IV

B) II ve III

C) I, II ve IV

D) I, II ve III

İtiraz Nedeni:

Yukarıda verilen sorunu cevabı C) I, II ve IV olarak verilmiş, fakat QS 9000 bir İSG yönetim sistemi değildir ve iptal olmuştur. Ayrıca BS 8800 bir İSG yönetim sistemi değil İSG yönetim rehberidir.

BS 8800: İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM REHBER STANDARDI

QS 9000: KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ (1998),

Doküman No, KTP 0006, Tarih 31.05.2004, Revizyon A, Sayfa 1/1 http://www.analizmuhendislik.com.tr/downloads/qs9000_1998.pdf

QS 9000, Quality System Requirements (Kalite Sistem Şartları)’nın kısaltmasıdır. Ayrıca yayımlanmış olan QS 9000:1998 standardı 14 Aralık 2006 tarihine kadar geçerli olup, bu tarihte revize edilmeyerek yerini ISO/TS 16949:2002’ye bırakmıştır.

Sonuç olarak QS 9000 bir İSG yönetim sistemi değil ISO 9001 tabanlı otomotiv sektörü için kalite standardıdır ve iptal olmuştur.

ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

OHSAS 18001: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ

QS–9000, ISO 9001:2000 maddelerini kapsayan ve ek olarak otomotiv endüstrine yönelik spesifik gerekliliklerden oluşan bir standarttır. ISO 9001:2000'den temel farklılıkları arasında maliyet azaltma, ürün kalitesini sürekli iyileştirme, müşteri tatmini kavramlarını ve ek endüstri gerekliliklerini sayılabilir. QS 9000 tüm kalite taleplerini karşılayan ve maliyet etkinliğini esas alan bir belgelendirme işlemi olması, belgeye sahip firmalar için ticari önem taşımasının yanında müşterinin güvenini de artıran bir unsur olmuştur. QS 9000 gereklilikleri temel olarak müşteri tatmininin garanti edilmesini amaçlar. Ana gaye, proses ve ürünün sürekli gelişimini sağlamak ve ürün farklılıklarını kısıtlamaktır. QS 9000 kalite planları, problemler oluşmadan önce bunları elimine etmeye yönelik metotlar üzerinde durur. Ayrıca her şekilde israfı azaltmayı da amaçlar.
    http://www.cardeacert.com/oto-nedir.htm

SORU 28

28. Aşağıda yer alanlardan hangisi işyerindeki banyo-temizlik yerleri için uygun değildir?

A) Duşlarda sıcak ve soğuk akarsu bulunacaktır,

B) Duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir.

C) Duşlarda kullanmak için işveren tarafından havlu/peştemal sağlanmayacak, işçiler kendi malzemelerini getireceklerdir.

D) İşveren, duşların kullanma zamanını, şartlarını düzenleyecektir.

Cevap anahtarında C seçeneği doğru kabul edilmiştir.

İtiraz nedeni: B seçeneğinde bulunan cevap duşların sadece 15 günde bir temizlendiği algısı oluşturmaktadır. Oysaki ilgili yönetmelikte "Duşlar, normal temizlik ve bakım dışında, her 15 günde bir, iyice yıkanıp temizlenecek ve dezenfekte edilecektir." denilmektedir. Rutin temizliğin yanında 15 günde bir dezenfekte edilme hususu vurgulanmıştı. B seçeneği de tek başına bir şey ifade etmemektedir.

Dolayısı ile doğru cevap B ve C seçeneği olmalıdır. Ve soru iptal edilmelidir.

SORU 30

30.) Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi madde türüdür?

A) Askıda B) Çözünmüş C) Toplam D) Uçucu

İtiraz nedeni: İçin yanıt anahtarında “A şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak;

İlgili yönetmelik incelendiğinde söz konusu soru yanıt bağlamında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. BU nedenle doğru yanıtı vermek olanaksızlaşmıştır. Aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde söz konusu tutarsızlığı iki başlık altında açıklamak gerekirse:

a) Soru kapsamında:

Vikipedi Özgür Ansiklopedi incelendiğinde madde türleri olarak karşımıza;

Baryonik Madde, Ters Madde ve Karanlık Madde kavramları çıkmaktadır. Söz konusu madde türleri ile yanıtlardaki sözde madde türleri örtüşmemektedir. Yadsınamaz gerçek bir olgu olarak karşımıza çıkan bu durum soru yanıt arasında bağlantı kurulmasını son derece zorlaştırmış adayların afakî yanıt vermesine neden olmuştur.

b) Yanıt açısından

A şıkkında verilen “Askıda” sözcüğü Türkçede mecazi anlamları da dahil çeşitli anlamlara gelmesi nedeniyle teknik bir kavram özelliğinden uzaklaşmıştır. Söz konusu sözcükteki anlam karmaşası birçok kişinin “Uçucu” sözcüğünü içeren D şıkkını işaretlemesine ve çeldirici duruma düşmesine neden olmuştur. Doğru olan literatürdeki “Tozların havada askıda kalması” veya “Havada asılı partiküller” teknik kavramlarından birinin soru şıklarında yer alması gerekirdi.

KANITLAR

www.maden.org.tr/resimler/ekler/1b0ef5ba6b56968_ek.pdf

“B. Tozların Havada Askıda Kalması

Çok ince tozlar havada uzun süre askıda kalır. Beş mikrondan küçük çapta olan tozlar uzun zaman havada askıda kalır. Böylece bu ince tozlar, ocaktaki havalandırmanın meydana getirdiği hava akımlarıyla ocakta her bacaya yayılır ve sürüklenir.”

SORU 36

36. Kanserojen ve Mutajen maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik'e göre işverenin, işçiler ve temsilcilerine yeterli ve uygun şekilde sağlamakla yükümlü oldukları eğitimler kapsamında aşağıdakilerden hangisi zorunlu tutulmamıştır?

A) Hijyen kuralları.

B) Kanserojen ve mutajen maddelerin sebep olduğu hastalıklar.

C) Maruziyeti önlemek için alınması gerekli önlemler.

D) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler.

Cevap anahtarında B seçeneği doğru kabul edilmiştir.

İtiraz nedeni:

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar

Ek-1

2. Sağlık konuları

a) Meslek hastalıklarının sebepleri,

b) Hastalıktan korunma prensipleri ve korunma tekniklerinin uygulanması,

c) Biyolojik ve psikososyal risk etmenleri,

ç) İlkyardım

Görüldüğü üzere bu yönetmeliğin 6. maddesi belirtilen ek-1 tablosunda “meslek hastalıklarının sebepleri” eğitim konularında zorunlu kılınmıştır. İlgili sorunun B seçeneği soru içinde geçen yönetmeliğe uysa da bu yönetmelikle ters düşmektedir ve genel İSG uygulamalarıyla bağdaşmamaktadır. Bu bağlamda cevaplar çelişki yaratmaktadır.Dolayısı ile seçenekler arasında doğru bulunmamaktadır. Dolayısı ile çelişik bu sorunun iptali tartışmasızdır.

SORU 61

Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan gaz bulunmaktadır?
    A) H2S ve CH4,

B) CO ve NO,

C) SO2 ve H2,

D)C2H2 ve CH4

Yanıt: A ve D şıklarındaki gazlar yakıcı oldukları için yanlış yanıtlardır. Ancak:

B ve C şıkları incelendiğinde sırası ile CO ve H2 gazlarının yanıcı; NO ve SO2 gazları ise yanıcı olmayan gazlar olduğu görülmektedir. Bu nedenle her iki şıklarını doğru yanıt olacağı ortaya çıkmaktadır.

1) KANITLAR:

YANICI OLMAYAN GAZLAR:

1. IG15. Yeraltı Madenlerinde Bulunan Zararlı Gazlar ve Metan Drenajı

www.isgum.gov.tr/.../IG15-yeraltinda_bulunan_zararli_gazlar_ve_metan...

Yazan: M DURŞEN - İlgili makaleler

Kükürt dioksitin sert kükürtsü bir kokusu vardır. Çok zehirlidir fakat yanıcı bir gaz değildir. Özgül ağırlığı 2.26(g/ )'dır. Yanmış demir piriti ve kükürtlü cevherlerin...

1. PDF]

Nitrik Oksit nedir? - oryamed

oryamedical.com/doc/no/Nitrik%20Oksit%20(NO)%20nedir.pdf

Nitrik Oksit (NO) nedir? • Renksiz. • Yanıcı olmayan. • Fakat yanmayı destekleyen. • Toksik . . . . . . . . bir gazdır. • Amonyak gazının yüksek sıcaklıklarda (ve...

YANICI GAZLAR:

3. Karbonmonoksit Gazı ve Korunma | Pratik Bilgiler | Bursagaz

www.bursagaz.com Bilgi Bankası Pratik Bilgiler

Karbonmonoksit (CO)gazı yanıcı olduğundan havadaki karışımı %12-75 arasında olduğunda patlayabilir. Duvarlardan bile sızabilir. Vücuda solunum yolu ile .

4. Hidrojen nedir, nerelerde kullanılır?

www.msxlabs.org/.../304903-hidrojen-nedir-nerelerde-kullanilir.html

13 Şub 2010 - 40 gönderi

Hidrojen nerelerde kullanılır. ... Basınç altında renksiz, kokusuz, metalik olmayan, tatsız, oldukça yanıcı ve H2 olarak bulunan bir bitamik gazdır.

Dolayısı ile çelişik bu sorunun iptali gerekmektedir.

SORU 62

62)Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?

A) Su B) Halon gazlı C) Karbondioksitli D) Kuru kimyevi tozlu

(Bakanlık cevabı: A)

İTİRAZ GEREKÇESİ:

OZON TABAKASINI İNCELTEN MADDELERİN AZALTILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik

resmi gazete Tarihi : 12/11/2008

resmi gazete Sayısı : 27052

Halonların kullanımına ilişkin esaslar

Madde 6 - (1) Ek-7'de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında belirtilen maddelerin ithalatına izin verilmez. Bu maddelerin yeni kurulacak sabit yangın söndürme sistemleri ve elde taşınabilen yangın söndürücülerde kullanılması yasaktır.

Bu soruda ayrıca soru kökü yanlış. Kaynak işleminin hangi ortamda yapıldığının belirtilmesi gerekir. Zira ortama göre yangın söndürücü değişiklik gösterecektir.

Bu gerekçe ile sorunun iptal edilmesini arz ederim.

SORU 76

76. Aşağıdakilerden hangisi yükün sahip olduğu özelliklerden dolayı yükün elle taşınması sırasında risk oluşturan faktörlerden değildir.

A) Yükün taşınacağı zeminin bozuk olması ve engellerin bulunması

B) Yükün dengesiz olması ve içindekilerin yer değiştirilmesi

C) Yükün kaba ve kavranmasının zor olması

D) Yükün ağır ve büyük olması

Sorusunda doğru cevap A) şıkkı verilmiştir. Ancak sorunun sorulma tarzında bir yanlışlık vardır. Eğer soru “Aşağıdakilerden hangisi yükün sahip olduğu özelliklerden dolayı risk oluşturan faktörlerden değildir. ”Şeklinde sorulsa idi doğru cevap A) olabilirdi. Ancak sorunun içerisine hem yükün elle taşınması sırasında denilmiş hem de bu sırada oluşan riskten bahsedilmiştir. Dolayısıyla soru içeriği ile cevaplar arasında bir uyumsuzluk vardır.

Ayrıca Yükün ağır ve büyük olması soyut bir kavram, neye göre ağır veya büyük açık ve net değil. Ayrıca Elle Taşıma Yönetmeliğini Ek-1 de belirtilen YÜKLE İLGİLİ RİSK FAKTÖRLERİ başlığı altında Yükün Fiziksel özellikleri alt başlığında ÇOK ağır veya ÇOK büyükse ifadesi geçmektedir. Riski tanımlarken kişiye özel olmayan ve somut bir ölçü ifadesi kullanılması gerekir. Ağır, Çok Ağır, Büyük, Çok Büyük kime ve neye göre bir ölçü olduğu açık değildir. Sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

SORU 82

82.)Yeraltı maden işletmeleri için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A. kömür tabakası çok az gaz geçirgenliği nedeniyle kömür içindeki metan gazı ocak havasına kolaylıkla karışmaz
    B. tehlikeli gaz birikimi açısından ocağın belirli bölümleri daha tehlikelidir.
    C. kömür üretilirken mekanizasyon arttıkça metanın açığa çıkma miktarı artar.
    D. gazların etkileri, tadı, kokusu ve rengi bilindiğinde her gazın ortamdaki varlığı belirlenebilir.

İtiraz nedeni:

A KİTAPÇIĞI 82.SORU CEVAP D VERİLMİŞ AMA YANLIŞTIR DİYOR .BU CEVAP ASLINDA DOĞRU.
    MADENCİLİK İLE İLGİLİ SORUDA GAZLARIN ETKİLERİ,TADI, KOKUSU VE RENGİ BİLİNDİĞİNDE, HER GAZIN ORTAMDAKİ VARLIĞI BELİRLENEBİLİR. BU TANIM DOĞRUDUR.

Kükürtlü hidrojen veya hidrojen sülfür son derece zehirli bir gazdır.
    Çürümüş yumurtaya benzeyen sert bir kokusu vardır. Tehlikeli miktarlarda nadiren görülen hidrojen sülfürün patlayıcı özelliği de vardır. Karbondioksit, renksiz ve kokusuz bir gazdır fakat asidimsi bir tadı vardır
    http://www.isgum.gov.tr/rsm/file/isgdoc/IG15-yeraltinda_bulunan_zararli_gazlar_ve_metan_drenaji.pdf

A şıkkı kesinlikle yanlıştır CH4 (metan'ın) kömür içerisinde çok az geçirgen olduğundan bahsetmiş metan zaten kömür yapısı içerinde oluşan bir gaz değil mi CH4, kömür ve başka kayaçlar arasındaki kırık, çatlak veya faylardan geçmez mi kömürde yapı itibari ile gevrek(kırılgan) bir yapıya sahiptir çoğu kayaca göre, o zaman CH4 kömür içerisinde diğer kayaçlara göre çok daha fazla geçirgenliği sahiptir kırılgan olması özelliği ile...

D şıkkı bütün gazların ortamdaki etkileri, sonradan ortaya çıkar çoğu gazın kokusu, rengi, tadı zaten yoktur ama kokusu olan gazlar vardır örnek vermek gerekirse H2S(hidrojen sülfür) çok keskin şekilde çürük yumurta kokusu verir. H2S genellikle eski üretim bulunduğu yerlerde olur, aynı zamanda ocak içerisinde su geliri çok olan yerlerde olur, bu bilgiyi ocağa inen 1 aylık işçi (düz işçi) hemen öğrenebilir. aslında gazlar hakkında genelleme yapamayız. Dolayısıyla bu anlatımla insanları yanıltırsınız, tek bir gaz bahsedilmiş olsa idi bu denilen doğru olabilirdi. soruda "gazların" demek yerine Karbonmonoksit (CO)" demiş olsa idi kesinlikle doğru idi...

Dolasıyla iki doğru cevap vardır ve soru iptal edilmelidir.

SORU 86

86) Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.

B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.

C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.

D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir.

İçin yanıt anahtarında “D şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak:

resmi gazete Tarihi : 23/02/2012
    resmi gazete Sayısı : 28213
    Yürürlük tarihi : 23/02/2012
    “CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 4- (1) İmalatçı, ilgili teknik düzenlemede belirlenen diğer yükümlülükleri saklı kalmak kaydıyla, ilgili teknik düzenlemenin gerektirdiği teknik dosyayı tanzim etmek, uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak, AT uygunluk beyanını düzenlemek ve “CE” işaretini ürüne koymakla ve teknik dosya ile AT uygunluk beyanını ilgili teknik düzenlemede belirtilen süre boyunca, bir sürenin belirtilmediği hallerde ürünün piyasaya arz edildiği tarihten itibaren on yıl süreyle, muhafaza etmek ve talep edilmesi halinde yetkili kuruluşa sunmakla yükümlüdür.
    MADDE 9- 3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur,

İfadesi göz önüne alındığında “3). Madde gereği düzenlenen “B şıkkı” nın da doğru olduğunu açıkça görülmektedir;

Ayrıca;

Doğru yanıt kabul edilen “D) CE işareti boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir” cümlesinde “ürüne” yazılması gerekirken sehven “ÜRÜNÜ” şeklinde yazılması anlam kayması oluşturmuştur. Dolayısı ile söz konusu bu şıkkın da ifade hatası nedeniyle iptali tartışmasızdır.

SORU 92

92. Sorunun B) , C) ve D) şıklarında adı geçen Silikoz ve Antrokoz ifadeleri meslek hastalığı olarak verilmiştir. Ancak gerek Sağlık Bakanlığı sitesinde gerekse internette yaptığım araştırmalara göre gerekse de derslerde öğrendiğiz kadarıyla tıp literatürüne geçmiş böyle bir hastalık isimleri yoktur. Bu meslek hastalıklarının gerçek ve doğru isimleri Silikozis ve Antrokozis olmalıydı. Bu gerekçelerle sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

SORU 98

98.) Aşağıdakilerden hangisi çalışma hayatında etik değerlendirilmez?

A)Öğrenme hakkı

B)Tazminat hakkı

C)Aile bireyleri ilişkisi

D)İşçi-işveren ilişkisi

Doğru cevap olarak C) verilmiştir. Ancak çalışma hayatında etik kurallara bakıldığında (gerek derslerde gerekse internette) ;

a)Çalışma hakkına saygı gösterme zorunluluğu

b)Adil ücret ödeme sorumluluğu

c)Özgürce ifade hakkı

d)Öğrenme hakkı

e)Örgütlenmeye engel olmama

f)Güvenli çalışma ortamının oluşturulması ve gizliliğe saygı

olarak açıklanmaktadır. Bu konulardan adil ücret ödeme sorumluluğu direkt olarak işçi ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için en önemli konudur. Ve bu konu aile bireyleri ilişkisidir. Tazminat hakkı ise tamamen borçlar kanunu veya ticaret kanunu veya SGK kanunu ile alakalı bir konu olup çalışma hayatındaki etik konularla hiçbir bağlantısı yoktur. Sorunun iptali gerekmektedir.

porto28, mamaro1905, ectatli ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. rzeren

rzeren TÜİSAG Üyesi

bir emniyet kemeri 1150 kg taşımak zorundadır. insan ağırlığı ne kadar değişebilir?
    emniyet kemeri kontrollu çıkarılıp başka bir sabit noktaya bağlanabilir. sizin dediğinizin olabilmesi için emniyet teli çekilmesi lazım.

sorunun cevabı doğru.

16. can koçak

can koçak TÜİSAG Üyesi

SAYIN KEMAL BEY SIZ DUN DİLEKÇENİZİ ELDEN Mİ VERDİNİZ ACABA ?

17. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Soru iptal edildiği takdirde herkes o soruyu doğru yapmış kabul edilir, cevap şıkkı değiştirilmişse değiştirilen cevaba göre değerlendirilir.

18. namikkemal

namikkemal TÜİSAG Üyesi

BUGÜN ELDEN VERDİM

19. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Daha önce paylaşmıştım tekrar paylaşıyorum.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

​18 Mayıs 2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. sınav soru ve cevap anahtarını incelediğimde ekli listede belirttiğim sorular konusunda tereddütte kaldım.

​Söz konusu soruların incelenerek, yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Adı soyadı
    TC no

EKLER:
    1. İtiraz Ettiğim 4 Soru (2 sayfa)
    2. Dekont

Adres:

Tel:

SORULAR VE İTİRAZLARIM

İTİRAZ 1- (A Kitapçığı- 88. soru);
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    . 80
    . 90
    . 100
    . 110
    Cevap: B
    Gerekçe: İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 184. Maddesine göre;
    “Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.”
    ifadesi geçmektedir. Soruda yükseklikle ilgili birim belirtilmemiş olup, tüzüğe göre de yerden yükseklik 90 santimetre olacak diye bir ifade yoktur. Yerden yükseklik 85-90 santimetre olarak belirtilmektedir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 2- A Kitapçığı- 50. Soru;
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?
    . Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    . Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    . Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.
    . Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektriğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG kesici tekrar kapatılmalıdır.
    Gerekçe: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
    İTİRAZ 3- A Kitapçığı - 18. Soru;
    Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
    . Yüksekte çalışma – Düşme
    . Kimyasal madde – Zehirlenme
    . Yetersiz aydınlatma – İş kazası
    . Titreşim – İşitme kaybı
    Gerekçe: İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde;
    Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali olarak ifade edilmiştir.
    6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununda İş Kazası;” İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” olarak tanımlanmıştır.

Dolayısı ile iş kazası ile risk farklı anlamlardadır,

Aslında, Düşmek risk değil olaydır, risk düşüp zarar görme (yaralanma, sakatlanma, ölme) ihtimalidir
    Zehirlenme, risk değil, kazadır, Risk kimyasal madde nedeni ile zehirlenme olasılığıdır.
    İşitme kaybı, risk değil meslek hastalığıdır,
    İş kazası risk değil, kazadır.

Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 4. A Kitapçığı 26. Soru;
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    CEVAP: C

Gerekçe: Verilen cevaba göre QS 9000 İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. Hâlbuki QS 9000 kalite yönetim sistemidir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.

20. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ben de bu soruyu sizin gibi düşünerek yaptım. Yani yanlış yaptım. Ama tam hatırlamıyorum ama sanırım yönetmelikte diğer yanıcı gazlar kırmızı diye yazıyor maalesef.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica