18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mcmertpay

mcmertpay TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz edilebilecek gerekçeli 2 soru daha

A kitapçığı 34. soru da doğru şık içinde yer alan havalandırmatanımı fiziksel risk etmeni olarak sayılmaz.

A kitapçığı 20. Soruda doğru cevap dozimetre değil, gürültü dozimetrisiolması gerekiyor. Gerekçe: B Sınıfı sınavı A kitapçığı 20. Soruda doğrusu verilmiş.

2. Nail Küçüksubaşı

Nail Küçüksubaşı TÜİSAG Üyesi

Yalnız C Sınıfı sınav sorularında mı yanlış var?
    A ve B Sınıfı ve İş yeri Hekimliği sorularından neden itiraz gelmiyor?

3. alieren daşdemir

alieren daşdemir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bende iadeli taahütlü gönderdim bugün yada yarın gider sabahtan umarım hayırlı olur hepimiz için...(hangi soruları gönderdiğimi söylemeyeceğim bazı arkadaşlar göndermekten vazgeçebilirler)

4. gurcan1903

gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

inşallah ilk evrakı veren arkadaşa kayıt teslim numarası olarak 20000 sayısı verilmemiştir :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

benimkide teslim edilmiş numarayı bende bilmiyorum evrak numarası almak için bize yardım edin lütfen evrakımızı takip edelim :)

GzmGdr bu yazıya teşekkür etti.
  6. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Doğru söylüyorsun arkadaşım Bakanlık bugüne kadar yanlış yapmış, bence bunun içinde bir itiraz dilekcesi yaz.

İlgi: 23.2.2011 tarihli ve 2011/PrNo:13 sayılı protokol.

İlgi protokol kapsamında 2.7.2011 tarihinde Ankara’da tek oturumda merkezi olarak yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı (A, B ve C sınıfı) sınavından sonra adaylarca usulüne uygun olarak yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve aşağıda belirtilen iptal ve cevap şıkkındaki düzeltmelerin göz önüne alınarak, değerlendirmelerin buna göre yapılması uygun görülmüştür.
    Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

İptali ve düzeltilmesi uygun görülen soru ve açıklamalar:
    1) C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 51 ve 67 no’lu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 44 ve 60 no’lu sorular hatalı bulunmuş ve iptal edilmesine karar verilmiştir.
    2) İşyeri hekimliği sınavının A kitapçığındaki; 28 no’lu sorunun cevabının A şıkkı yerine C şıkkı olmasına, buna karşılık gelen B kitapçığındaki 74 no’lu sorunun cevabının A şıkkı yerine C şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    3) İşyeri hekimliği sınavının A kitapçığındaki; 70 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 65 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    4) A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 96 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 26 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    5) B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 98 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine C şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 42 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine C şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    6) C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 56 no’lu sorunun cevabının B şıkkı yerine D şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 49 no’lu sorunun cevabının B şıkkı yerine D şıkkı olmasına karar verilmiştir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Asetilen ve diğer yanıcı gazların hortumları kırmızı

sinan sivri bu yazıya teşekkür etti.
  8. mamaro1905

mamaro1905 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 20099 2013 ocak ayı itibari ile kuruma verilen dilekçelerin adedidir.2014 te sıfırdan başlar .

gurcan1903 bu yazıya teşekkür etti.
  9. mg3

mg3 TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 61. soruda iki doğru cevap var. Nitrik Oksit (NO) Yanıcı olmayan bir gaz

mamaro1905 bu yazıya teşekkür etti.
  10. İlker POLAT

İlker POLAT TÜİSAG Üyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    BİRİNCİKISIM
    Genel Hükümler
    BİRİNCİBÖ
    LÜM
    Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
    Amaç
    Madde 1 —

Bu Yönetmeliğin amacı,çocuk ve genç işçilerin sağlık ve güvenliklerini, fiziksel, zihinsel, ahlaki ve sosyal gelişmelerini veya öğrenimlerini tehlikeye atmadan çalışmaşekillerinin esaslarını belirlemek ve ekonomik istismarlarını önlemektir.
    Kapsam
    Madde 2 —

Bu Yönetmelik, 4857 sayılı İş Kanununun 71 inci maddesi gereğince, 18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler bakımından yasak olan işler ile 15 yaşını tamamlamış,ancak 18 yaşını tamamlamamış genç işçilerin çalışmasına izin verilecek işler, 14 yaşını bitirmiş ve ilköğretimini tamamlamış çocukların çalıştırılabilecekleri hafif işler ve çalışma koşullarına ilişkin usul ve esasları kapsar.
    Dayanak
    Madde 3 —

Bu Yönetmelik, 10/6/2003 tarihli ve 25134 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 4857 sayılı İşKanununun 71 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
    Tanımlar
    Madde 4 —
    Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş: Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,
    Hafif iş : Yapısı ve niteliği itibariyle ve yerine getirilmesi sırasındaki özel koşullara göre;
    a) Çocukların gelişmelerine veya sağlık ve güvenliklerine zararlı etki ihtimali olmayan,
    b) Okula devamını, mesleki eğitimini veya yetkili merciler tarafından onaylanmışeğitim programına katılımını ve bu tür faaliyetlerden yararlanmasınıengellemeyen işleri,
    Ağır ve tehlikeli iş : 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde öngörülen yönetmelikte belirtilen işleri,
    ifade eder
    Soruda hata yok. sorduğu yönetmeliğe göre doğru. Bende 16 -18 işaretlemiştim.

11. darktemplar

darktemplar TÜİSAG Üyesi

Bu tip asparagas haberler hep dönecek etrafta. Fazla ciddiye almamak gerekir.
    Birisi başvurmuş benim başvurmama gerek yokta dememeli. Burda başvurdum diyenlerden yalan söyleyenler olabilir. Sanal ortam sonuçta güvenmemek gerekiyor.

emreisg bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Ben itiraz dilekçesi yazmaktan yerimden kalkamıyorum ki. Bir de şöyle düşünüyorum. Bu şekilde daha fazla kişiye yararım olacaktır. Ben Ankarada olduğum için son dakkada da olsa verebiliri. Şimdi 7. itirazımı da oluşturdum. Yurdun 4 bir tarafından gelen telefonlara yanıt vermekte zamanımı alıyor. Şimdi vakit kaybetmeden B kitap 10. soru için dilekçeyi yayımlıyorum. Vatana mi,llete hayırlı uğurlu olsun. Tekrar yineliyorum. Hiçbir şey yapmamaktansa PPT'den taahütlü olarak itirazlarınızı gönderin. Aksine durumda hukuki mücadelede yanınızda olacağım. Kalın sağlıcakla.

kimyagerhayriye, C@hit, GULDANE YILMAZ ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

KİM BELİRTMİŞ?

14. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Son olarak gözden geçirdiğim ve güncelleştirdiğim B kitapçığını esas alarak oluşturduğum itiraz dilekçe örneklerini toplu olarak son kez yayımlıyorum. Lütfen gözden geçirdikten sonra paylaşınız

Ekli Dosyalar:

gapgara, Mahir ÖZARSLAN ve Cabir bu yazıya teşekkür etti.
  15. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

Gönderi tarihi ve saati : 21.05.2013 13:57 Teslim durumu : Teslim Edildi
    Gönderi belge numarası : Teslim tipi : Adrese Teslim
    Gönderi kodu : Teslim tarihi : 22.05.2013 12:45
    Gönderi tipi : Irsaliyeli Fatura Teslim birimi : Emek
    Ödeme tipi : Gönderici Ödemeli Teslim birimi telefon : 3122212844
    Kargo tipi : Dosya Teslim alan : MEHMET İLHAN
    Kargo adedi : 1 Teslim süresi :
    24
    Kargo toplam Kg/Ds : 0 Mesafe : 342 km

sıçtım mavisi, düseldorf ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ersin K

Ersin K TÜİSAG Üyesi

KURSTAKİ HOCALARIMIZIN İTİRAZ ETTİKLERİ SORULAR VE GEREKÇELERİ​
    T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA
    TARİH : 22.05.2013
    KONU : 18.05.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz
    Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    20.05.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir
    Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :

İmza :
    Adres :
    EKLER:
    EK-1 : İtirazlarım
    EK-2 :Dekont

KİTAPÇIK TÜRÜ : B
    İTİRAZLAR
    İtiraz No : 1
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 39
    Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek için kullanılır?
    A) Higrometre B) Dozimetre C) Anemometre D) Barometre
    İTİRAZIN GEREKÇESİ :

Kişisel gürültü maruziyet riskini belirlemek için kullanılan ölçüm aleti “DOZİMETRE “değil ;18.05.2013 tarihli B Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı A kitapçığının 28. Sorusunda da belirtildiği gibi “Gürültü dozimetresi “dir
    İtiraz No : 2

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 97
    Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” Anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir. ,
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D) CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.

İTİRAZIN GEREKÇESİ :
    CE Uygunluk işaretinin ürüne iliştirilmesine ve kullanılmasına dair yönetmelik” in 5. Maddesinin j bendine göre ,ürüne de belgelerine de iliştirilebilir .
    97. sorunun hem B hem de D şıkkı doğrudur .

İtiraz No : 3
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 45
    I - BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıdaki verilenlerden hangisi ISG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    İTİRAZIN GEREKÇESİ :
    QS 9000 ISG Yönetim Sistemi değildir . QS 9000 ,ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi’nin otomotiv sektörü için özel bir uyarlamasıdır İlgili link: http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir, http://www.cardeacert.com/oto-nedir.htm

İtiraz No : 4
    C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 49
    Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?
    A) Askıda
    B) Çözünmüş
    C) Toplam
    D) Uçucu
    İTİRAZIN GEREKÇESİ :
    Toz fiziksel değil ,kimyasal faktördür .

İtiraz No:5
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim (OG) Gerilim havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve güvenliği için gerekli değildir?
    A)Orta gerilim(OG) hattın elektirik hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    B)Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim (OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    C)Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir.Gerilim yokluğu,direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir orta gerilim (OG) ıstakası vasıtasıyla kontrol edilmelidir.
    D)Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektirğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG tekrar kapatılmalıdır.

İTİRAZIN GEREKÇESİ:
    Orta gerilim “ deyimi mevzuatımızdan çıkartılmıştır . Orta gerilim havai hattı da mevzuatımızda yoktur .

İtiraz No:6
    I)yükün kaldırılması
    II)Yükün iletilmesi,çekilmesi veya hareket ettirilmesi
    III)Yükün bir yerden başka bir yere taşınması
    IV)Yükü taşıyana fiziki olarak dertsek olunması
    İşçi tarafından yapılan yukarıdaki işlerden hangileri elle taşıma tanımına dahildir?
    A)yalnızIII B)I ve III C) II ve III D)I,II,III,IV

İTİRAZIN GEREKÇESİ:
    Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği ‘nin 4. Maddesine göre Yükün iletilmesi “elle taşıma “olarak nitelendirilmemektedir .

İtiraz No:7
    Emniyet kemeri ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A)Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre çalışanın bulunduğu noktanın değiştirilebilmesi için emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan geçici olarak sökülebilir.
    B)Emniyet kemerlerini kullanacak kişinin vücut ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmelidir ve gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet kemeri verilmelidir.
    C)Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerlerde düşme tutucu aparatları olan paraşüt tipi emniyet kemerleri kullanılmalıdır.
    D)Emniyet kemerleri ve müştemilatı her çalışmaya başlamadan önce iyice kontrol edilmeli,en ufak bir arıza ve bozukluk halinde kullanılmamalıdır.

İTİRAZ GEREKÇESİ:
    Sorunun A seçeneğinde verilen bilgide emniyet kemerinin geçici olarak bağlandığı sabit noktadan sökülebileceği belirtilmiştir.Emniyet kemerlerinin yüksekte çalışmalar sırasında bağlandığı noktadan sökülebilmesi için ikinci bir bağlantı noktası olması ve bu bağlantı noktasının bağlı olması gerekmektedir.Bu bilgi belirtilmemiştir.İkinci bir bağlantı noktasının olmadığı böyle durumlarda emniyet kemeri iş dolayısıyla geçişlerde kesinlikle çıkarılamazlar.
    Dolayısıyla A seçeneğinin yanlış olduğu görülmektedir ve sorunun 2 doğru cevabı vardır.

kemal.kocak, Hakan büyükşimşek ve zeynep_hilal bu yazıya teşekkür etti.
  17. GzmGdr

GzmGdr TÜİSAG Üyesi

Ben bayadır 0312 296 60 00'dan dahili sıralaması olarak 2 (iş sağlığı ve güv.genel müdürlüğü) 5 evrak takip seçiyorum ama açan yok

18. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

kitapçık b soru: 11 OG sorusu
    Kuvvetli akımlar yönetmeliğimizin 4.maddesi tanımlarla ilgili kısımdır ve Orta gerilim(O.G.) tabiri kullanılmamakta olup tanımsızdır
    http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=53

Madde 4 - Tanımlar; genel tanımlar, elektrik tesislerinde aşırı gerilimlere ilişkin tanımlar, hava hatlarına ilişkin tanımlar, kablo şebekelerine ilişkin tanımlar olmak üzere dörde ayrılmıştır.

a) Genel tanımlar:

1) Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.

2)Alçak gerilim: Etkin değeri 1000 volt ya da 1000 voltun altında olan fazlar arası gerilimdir.

3) Yüksek gerilim: Etkin değeri 1000 voltun üstünde olan fazlar arası gerilimdir.

4) Tehlikeli gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimdir

19. Dilekçem saat 10:45 te teslim edilmiş.evrak kayır numaramı bilmiyorum nerden ulaşabilirim ? bence aynı soruya bile itiraz edelim arkadaşlar , belki itiraz gerekçelerimizde yanlışlık olabilir.....

20. ahmet yigit

ahmet yigit TÜİSAG Üyesi

bu soruda problemin yükten kaynaklanmadığı şıkkı soruyo oda a seçeneği çünkü a da problem zeminden kaynaklanıyo soruda problem yok

faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica