18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

aynen bende bu şekılde düşünüyorum sanırım aynı yerdeniz .neyse aradım ; bu şekilde bir calışmanız oldumu hayır dediler sizler soru getirmediniz dediler kıllanıp dün akşam yaklaşık 10 civarında sorunun analiziyle gönderdim... bu gün kursada gidicem bu konuda birşey yapmalarını isticem ...

arkadaşlar postadan iadeli taahütlü göndersek sıkıntı olur mu ? iadeli taahütlü hem bu nasıl bir anlayıştır ...

2. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey 7nolu itiraz dilekçesinde soru numarası 11 demişsiniz ama 10 olacak kontrol ederseniz sevinirim

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  3. muraterd

muraterd TÜİSAG Üyesi

Ben de itirazlarımı ilettim. Bir örneği aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

İTİRAZLAR
    1) Kitapçık B - Soru 21
    Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir ?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

İtiraz Nedeni
    İşyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması bulunmamaktadır. Bu görev işveren ya da işveren temsilcisindedir.
    Bu nedenle bahse konu soru için Cevap Anahtarında sehven C şıkkı yazıldığı, yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde doğru cevabın D şıkkı olarak değiştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
    2) Kitapçık B – Soru 33
    Aşağıdakilerden hangisi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları için doğru değildir?

A) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden sorumludurlar.

B) İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler.

C) Sunulan hizmetlerin sağlanması sırasında işin normal akışını aksatmamaya özen gösterilmesi gerekir.

D) OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler.

İtiraz Nedeni
    “İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
    MADDE 12 – (1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla;
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından
    sorumludurlar.”
    Yönetmeliğin ilgili maddesi gereği, İSGB ve OSGB’ler işyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler. Bu itibarla, seçeneklerin tümünün doğru olduğu öngörüsüyle, sorunun iptal edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

3) Kitapçık B – Soru 45

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?

İtiraz nedeni:

Bilindiği üzere, QS 9000 İSG yönetim sistemi değil, Otomotiv Kalite sistemidir.
    http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir

Bu itibarla, cevap şıkları incelendiğinde doğru cevabın olmadığı görülecek olup, sorunun iptal edilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

4) Kitapçık B – Soru 99
    Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    İtiraz nedeni:
    “İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.”
    Tüzüğün ilgili maddesinde daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği için bir aralık verilmiş olup, cevap şıklarında bu aralık belirtilmemiştir. Ayrıca ne soruda ne de cevap şıklarında birim yazmamaktadır. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Cabir bu yazıya teşekkür etti.
  4. Mining Engineer

Mining Engineer TÜİSAG Üyesi

Soru: 11) Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?

A) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    B) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    C) Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır
    D) Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.

Orta Gerilim(OG) ıstakası diye bir kavram yok.
    1-Ancak 30.11.2000 tarihinde 24246 sayılı resmi gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren
    ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ nde Madde 35
    g) İşaretler ve uyarma levhaları:
    Bara sistemleri, hücreler, çıkışlar ve öteki önemli tesis bölümleri yeter sayıda açık ve kolay okunulabilecek biçimde işaretlenmelidir. Hücre sistemlerindeki işaretler, hücre kapılarının açık ve kapalı oluşuna göre kolayca görülecek ve karıştırılamayacak bir biçimde takılmalıdır.
    Çıplak iletkenler uygun biçimde işaretlenmelidir. İletkenlerin tanıtıcı renkleri TS 6429 da öngörüldüğü gibi olmalıdır. Baraların tamamen boyalı olmasına gerek yoktur. Bu Yönetmelikte istenilen uyarma levhaları, uyarma yazıları, etiketler vb. tesislere kolayca okunulabilecek biçimde yerleştirilmelidir.
    Yalıtkan çubuk (ıstanka) ve kıskaçlar, gerilim denetleme aletleri, topraklama ve kısa devre etme düzenleri kolayca girilebilen kuru bir yerde saklanmalıdır.
    DİYE BİR İFADE VAR
    2-TEİAŞ İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ (25.2.2010 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN) nde
    Madde 261 - YG’deki çalışmalarda
    çalışma bölgesini güvenlik altına almak
    için mutlaka Topraklama yapılmalıdır.
    a)Topraklama yaparken iletken
    kısımlara çıplak elle dokunulmayacak,
    mutlaka stankalı topraklama donanımı
    kullanılacaktır.
    Madde 258 - YG’de devreyi açıp kapatan kesme ve ayırma
    işlemi yapan cihazların manevrasında el ile kumanda edilmesi
    ihtiyacı oluştuğunda veya topraklama işleminin yapılmasında
    Gerilim seviyesine uygun İzole Stanka kullanılmalıdır.
    Madde 77 - Enerji İletim Hatlarında yapılacak çalışmalarda,
    çalışma mahalli her iki taraftan stankalı topraklama donanımı
    kullanılarak topraklama yapılacaktır.
    Madde 66 - Şalt sahalarında stanka, merdiven vb. insan
    boyunu aşan uzunluktaki malzemeler yere paralel olarak
    taşınacaktır.

gibi devam eden metinlerde STANKA ifadesi kullanılmaktadır.
    Soruda Istaka sözcüğü STANKA yerine kullanılarak yanlış soru hazırlanmıştır.
    Elektrik Mühendislerinin itiraz için bilgisine sunulur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Cabir ve METİN36463 bu yazıya teşekkür etti.
  5. ahmet yigit

ahmet yigit TÜİSAG Üyesi

Madde 13 — İşveren, işçilerin ve/veya temsilcilerinin yeterli ve uygun eğitim almalarını sağlayacak, işçilere özellikle aşağıdaki konularda gerekli bilgi ve talimatı verecektir:
    a) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler,
    b) Maruziyeti önlenmek için alınması gerekli önlemler,
    c) Hijyen kuralları,
    d) Koruyucu malzeme ve giyim eşyalarının kullanılması,
    e) Kazaların önlenmesi ve kaza halinde kurtarma çalışmaları da dahil yapılması gereken işler,

6. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Allah razı olsun

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

likable03 bu yazıya teşekkür etti.
  7. yasin demirtaş

yasin demirtaş TÜİSAG Üyesi

saat 11 itibari ile 4 soruya itirazımı yaptım.hayırlı olsun.

6331 bu yazıya teşekkür etti.
  8. Hakan büyükşimşek

Hakan büyükşimşek TÜİSAG Üyesi

bende aynı şıkkı işaretledim bu soruya itiraz eden oldumu bilmiyorum varsa söyleyebilrimi

9. ersin...

ersin... TÜİSAG Üyesi

Kurs aldığımız yeri tekrardan aradım , hatalı sorular için eğitim kurumu olarak itiraz etme hakkımız yok dediler . Bu konu hakkında bilgisi olan varmı ...Ne yani ortada mı kaldık ?! :alkış:

Bazı kendini bilmezler için konuşuyorum , bu sınavdan 99 da alsan isg konusunda yeterlisin anlamına gelmez, herkez aynı seviyeye yakın bu bir seçme yada ölçme sınavı olamaz resmen kepazelik , halime gülüyorum ya ; cukkacukka

'' hakkıdır hakk'a tapan milletimin istiklal ''

10. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

Tahlillerin doğru
    AÇIKLAMALAR:
    İtirazıma konu kitapçık türü B olup itirazıma konu olan soru aşağıdaki gibidir.

Soru: 11) Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?

A) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    B) Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir
    C) Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır
    D) Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir

GEREKÇE:

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.
    Bu nedenle doğru yanıtı olmayan bu sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
    bu soruya bende itiraz ettim OG diye bir ibare yok. 1000volt ve üzeri YG aşağısı AG dir. OG diye bir tabir yok :(

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  11. METİN36463

METİN36463 TÜİSAG Üyesi

VESİLE OLANLARDAN ALLAH BİNKERE RAZI OLSUN İNŞALLAH HAYIRLISI OLUR HERKES İÇİN

mayyuzlu bu yazıya teşekkür etti.
  12. solamari

solamari TÜİSAG Üyesi

birisi bana A kitapçığında 36 numaralı sorunun mantığını açıklayabilir mi acaba ? ve 43. soruda işçinin işine konsantre olabilmesinden bahsediliyor bu konuda zorluk çeken işçinin aldığı yardım psikolojik danışmanlık olmaz mı? düşük sıcaklık titreşim için yapılan risk analizinde neden önemli?

mamaro1905 bu yazıya teşekkür etti.
  13. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

T.C.ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞIİŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA

TARİH : 21.05.2013

KONU : 18.05.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.

20.05.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir (Bakınız EK-1)

5 (beş) Soruya itiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir. (Bakınız EK-2)

Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :32615028322 A. Ulvi ÖZÇELİK

Adres : SGK Sosyal Güvenlik Konya İl Müdürlüğü Kazım KARABEKİR Cad. No:56

Selçuklu/KONYA

EKLER:

EK-1 : İtirazlarım( dilekçe yazısı dahil toplam 5 sayfa)

EK-2 : 5 Soru için ödeme Dekontu(50,00TL)

EK-1

İTİRAZLAR

İtiraz No : 1 C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru: 72) Tehlikeli maddenin kapları taşınırken veya depolanırken aşağıdakilerden hangisi önemsizdir?

A) Güneş ışınları

B) Tutuşturma kaynakları

C) Serin bir yerde depolama

D) Uygun nem çekici kullanma.

İçin yanıt anahtarında “D şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak:

İTİRAZ

Soru açık değildir, Tehlikeli maddenin kaplarının taşınması ve depolanması mı soruluyor, yoksa tehlikeli madde kaplarda taşınırken ve depolanırken ki şartlar mı soruluyor. Eğer tehlikeli maddenin kaplarının depolanması ve taşınması soruluyorsa D Şıkkında doğru olarak verilmiş olan Uygun nem çekici Kullanma konusu önemsiz değildir.

1) Tehlikeli maddenin Kaplarda taşınması ve depolanması soruluyorsa soru yanlış sorulmuştur Tehlikeli madde kaplarDA taşınırken veya depolanırken aşağıdakilerden hangisi önemsizdir diye sorulması gerekirdi.

Dolayısı ile söz konusu bu sorunun da ifade hatası nedeniyle iptali tartışmasızdır.

İtiraz No : 2

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 73

Meslek hastalıklarına ilişkin olarak aşağıda verilen ifadelerden hangisi yanlıştır?

A) Pnömokonyoz, tozlu havanın teneffüsü sonucu oluşan meslek hastalığının genel adıdır

B) Silikoz hastalığına kristalize olmamış silika tozları neden olur

C) Slikoz hastasının tedavi ile tekrar eski sağlıklı duruma gelmesi mümkün değildir

D)Antrakoz hastalığı, kömür madenciliğinde kömür tozunun neden olduğu bir hastalıktır.

Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır

İTİRAZ

Silikoz Hastası diye bir tabir yoktur SİLİKOZİS Hastalığı ve hastası vardır. Yine aynı şekilde Antrakoz Hastası diye bir tabir yoktur ANTRAKOZİS Hastalığı ve hastası vardır.

Ayrıca C şıkkında belirtilen hastalığın tedavisi mümkün değildir demek tıp ilmine ve teknolojiye aykırı bir umutsuzluk vadetmektedir.( şimdilik tedavisi yoktur veya kısıtlıdır denilmesi bilime saygıyı gerektirir)

Literatüre ,tıp ve bilime saygı ve etik kurallara( tedavi yetersizliği nedeniyle ölmek üzere olan Silikozis hastalarının psikolojik durumu ve onlara saygı) ciddi ve özenli bir sınav hazırlama anlayışına ters düştüğü kanaatiyle bu sorunun iptal edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

İtiraz No : 3

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 96

Soru: 96) Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik kapsamında aşağıdaki belirtilenlerden hangisi kişisel koruyucu donanımdan sayılır?

A) Koruyucu krem ve merhemler

B) Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman

C) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular

D)Askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği e kullandığı kişisel koruyucular.

İTİRAZ

İçin yanıt anahtarında “A şıkkı” doğru olarak verilmiştir.

Sorudaki verilen tüm şıklar doğrudur şöyle ki Acil kurtarma servislerinin kullandıkları tüm araç ve gereçler kişisel koruyucu sınıfında değerlendirilebilir bir sağlık görevlisinin iğne yaparken bile eldiven kullanması kişisel koruyucudur. Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular şıkkı. şoförün kişisel koruyucu olarak kullandığı (lastik değiştirirken veya arıza halinde kontrol sırasında kullandığı gözlük-eldiven kişisel koruyucu değil midir. Soruda işyerlerinde denilmektedir Kamyon Şoförünün işyeri Kamyonu ve karayollarıdır) Askerlerin ve polislerin kullandığı kask çelik yelek gözlük gaz maskesi de kişisel koruyucu kapsamındadır ve bu kişilerin işyerleri de meydanlar, olay yerleri arazi ve sahra(askerler) koşullarıdır

Dolayısı ile söz konusu bu sorunun da ifade hatası nedeniyle iptali tartışmasızdır.

İtiraz No : 4

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 97

Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

A) CE “Avrupa Kalitesi” Anlamına gelmektedir.

B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir. ,

C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.

D) CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.

İTİRAZ

Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır. (Soruda iki Doğru cevap vardır B ve D ).

resmi gazete Tarihi : 23/02/2012

resmi gazete Sayısı : 28213

Yürürlük tarihi : 23/02/2012

“CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ

MADDE 4- (1) İmalatçı, ilgili teknik düzenlemede belirlenen diğer yükümlülükleri saklı kalmak kaydıyla, ilgili teknik düzenlemenin gerektirdiği teknik dosyayı tanzim etmek, uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak, AT uygunluk beyanını düzenlemek ve “CE” işaretini ürüne koymakla ve teknik dosya ile AT uygunluk beyanını ilgili teknik düzenlemede belirtilen süre boyunca, bir sürenin belirtilmediği hallerde ürünün piyasaya arz edildiği tarihten itibaren on yıl süreyle, muhafaza etmek ve talep edilmesi halinde yetkili kuruluşa sunmakla yükümlüdür.

MADDE 9- 3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur,

Ayrıca doğru olarak gösterilmiş olan D şıkında anlamı önemli ölçüde bozacak imla hatası bulunmaktadır.

İmla ve anlatım hatası vardır D şıkkı doğru cevap olarak verilmiştir D şıkkı CE işareti uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir denilmektedir. Ürünüiliştirilmelidir ne demektir? Ürüne iliştirilmelidir olmalı anlam oldukça bozuktur.

İtiraz No : 5

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 48

İşyeri bina ve eklentilerindeki dinlenme yerleri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Dinlenme yerleri yeteri kadar geniş olacaktır

B) İşçiler için yeterli sayıda aralıklı oturma yerleri ve masalar bulundurulacaktır

C) Dinlenme yerlerinde sigara içmeyenleri sigara dumanından korumak üzere gerekli düzenleme yapılacaktır

D)Yapılan işin özelliği nedeniyle çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli hallerde veya 100 ve daha fazla işçinin çalıştığı işyerlerinde uygun bir dinlenme yeri sağlanacaktır.

Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır

İTİRAZ

Soru dinlenme yerleri ile ilgili yanlış şıkkı soruyor doğru cevap D olarak verilmiş. C şıkkı da olabilir soru da iki doğru yanıt var. Tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi konusundaki kanuna aykırılık teşkil ediyor. İşyerlerinde ve kapalı alanlarda tütün ve tütün mamullerinin içilmesi yasa ile zaten yasaklanmış durumda, açık alanlarda da ayrı bir korumaya gerek yok sorunun yanıtı C şıkkı da olabilir

Hakan büyükşimşek bu yazıya teşekkür etti.
  14. mustafa bayman

mustafa bayman TÜİSAG Üyesi

İtirazları göndereceğimiz adres İş sağlığı güvenliği genel müdürlüğü inönü bulvarı no:42 pk:06520 Emek\ ankara doğrumudur?

likable03 bu yazıya teşekkür etti.
  15. 6331

6331 TÜİSAG Üyesi

Dileğim çelişkili soruların iptali ve puanı sınırdaki arkadaşlarında 70 i geçmesi.71 değil 70 e razıyım ben.

kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  16. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

11.05 msj geldi itirazlarım yerine ulaştı hayırlısıyla.

B Kitapçığı

4.Soru
    21.Soru
    45.Soru,
    33.Soru Bu sorulara itiraz edilmiştir :)

m mır ve Mining Engineer bu yazıya teşekkür etti.
  17. mustafa bayman

mustafa bayman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar b grubu 21,45,93,97,99 no lu sorulara birazdan itiraz ediyorum.

18. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

Doğrudur ama yanlış biliyorsam düzeltsinler bugün son gündü teslim için. Ankara dışındaysan dün yollaman gerekiyordu

19. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

22/05/2013 Tarih 20230 sayı ile elden teslim edildi

Hakan büyükşimşek ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. OG HAVAİ hatlar ile ilgili iş güvenliği sınav soruları

Yandex.Metrica