18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. muhendishi

muhendishi TÜİSAG Üyesi

Ben bakanlık adresini yazarken gönderilecek birimi yazmamıştım. O yüzden yurtiçi kargonun Ankara şubesini arayıp dağıtıma çıkan elemanın telefonunu aldım.İstediğim birime iletmesini rica edecekken kargo elemanı bakanlığa götürdüğü 300 tane dosyanın olduğunu ve hepsini aynı birime yani genel evrak servisine vereceğini söyledi.
    Özetle kargo evrek olduğu için mutlaka genel evrak servisine iletiliyor. 300 adet itirazın da olduğu öğrenmiş olduk ama bence düşük bir rakam.

2. irmik

irmik TÜİSAG Üyesi

Ben bu sabah itibari ile bu soruya itirazımı bildirdim arkadaşım, bununla birlikte 5 soruya daha itiraz ettim

3. schumi87

schumi87 TÜİSAG Üyesi

yani şık mı hatalı diyosunuz?

4. alieren daşdemir

alieren daşdemir TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar iadeli taahütlü gönderdim ama içime sinmedi bir problem yok dimi kabul ediliyor bugün 11.00 itibariyle gönderdim ptt ile

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  5. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

titreşim sonucu işitme kaybı değil "ölü parmak sendromu" olur
    yanlış cevap D şıkkıdır

6. fbm333

fbm333 TÜİSAG Üyesi

soruları kontrol ederken gözümden kaçan bir soru daha varmış A:81 B:92
    soruda işyerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil eder diyor cevap:iş yerinin düzensizliği diyor ama D şıkkında da çalışan makine ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapmak diyor.
    bu da doğru olmalı.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. schumi87

schumi87 TÜİSAG Üyesi

işte bunlarda benim itirazlarım :)

AÇIKLAMALAR (Ek-1) :

A Kitapçığı Soru: 2) Aşağıdakilerin hangisi işyeri hekimliği temel uygulamalarından birisi değildir?

A) Çalışanların sağlık gözetimin yapılması

B) Çalışanlara sağlıklı ilgili eğitimler verilmesi

C) İş yerlerinde iyileştirici sağlık hizmetlerinin sağlanması

D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

Açıklama: Yukarıdaki soruda “C şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak; işyerlerinde revirlerde işçilerin pansuman, soğuk algınlığı ve benzeri 1. Aşama tıbbi sorunlarına karşı uygulanacak ilaç tedavileri gerçekleştirilebilir. Bu müdahaleler “iyileştirici” amaçlarla yapılır. Ancak kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması işyeri hekimi değerlendirmesinden geçmekle birlikte iş verene ait bir sorumluluktur. Doğru cevap şıkkının (D) olması gerekir.

A Kitapçığı Soru: 20) Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyet riskini

belirlemek için kullanılır?

A) Higrometre B) Dozimetre C)Anemometre D) Barometre

Açıklama: Yukarıdaki soruda “B şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak dozimetre; uluslararası literatüre bakıldığında ortamdaki radyasyon dozunu ölçen cihazlara verilen isimdir. Gürültü ise; sonometre adı verilen desibel ölçerler yardımı ile ölçülür. Gürültü maruziyetinin “kulak dozimetreleri” denilen cihazlarla da ölçüldüğü sınavdan sonra anlaşılmıştır. Bu durumun şıklarda “kulak dozimetresi” olarak açıkça ifade edilmesi gerekirdi. Fakat seçeneklerde “dozimetre” olarak yer alan terim çok genel bir ifadedir. Bütün doza dayalı ölçümler ismine dozimetre denen bir cihaz yardımıyla ölçülebilir. Bu açıdan bakıldığında; gürültü ölçümü ortamda ses basıncına dayalı bir ölçüm olduğu için barometreyle de ölçülebilir yorumu yapmakta mümkündür. Bu yüzden söz konusu sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

A Kitapçığı Soru: 24) Gürültü Kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne

tür bir risk kontrolüdür?

A) Gürültünün alıcıda kontrolü

B) Planlama ile gürültü kontrolü

C) Gürültünün kaynağında kontrolü

D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü

Açıklama: Yukarıdaki soruda “A şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak gürültünün alıcıda kontrol edilebilmesi için kulaklık gibi kişisel koruyucu donanımlar veya izolasyon metodları uygulanmalıdır. Gürültüye maruz kalma süresinin azaltılması ise; işçilerin mesai saatlerinde ve mola sürelerinde yapılacak “planlama” ile sağlanabilir. Seçeneklere bakıldığında; eğer soru olumsuz ifade ile “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak hangi risk kontrol metoduna girmez” şeklinde sorulsaydı doğru cevap şıkkı (C) seçeneği olabilirdi. Bu yüzden söz konusu sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

A Kitapçığı Soru: 30) Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?

A) Askıda B) Çözünmüş C) Toplam D) Uçucu

Açıklama: Yukarıdaki soruda “A şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak; işyeri ortamında “askıda ve yer çekimi etkisi ile çöken halde bulunan katı maddeler” mevcuttur. Eğer işyeri tabanına çöken tozlar için ıslak çalışma yöntemleri uygulanmaz ve işyeri tabanın kuru halde bırakılırsa; rüzgar, işçilerin hareketleri, bazı taşınma ve sevkiyatlar gibi dış etkiler sonucu çöken tozlar ortamda yükselebilir ve risk oluşturabilirler. Bu yüzden ortamda bulunan bütün (toplam) katı maddeler toz olarak değerlendirilmeli ve doğru cevap seçeneği (C) olmalıdır.

A Kitapçığı Soru: 34) I- Havalandırma II- Radyasyon III- Basınç Değişimi

Yukarıdakilerden hangisi fiziksel etmenlerdendir?

A) I ve II B) II ve III C) I ve III D) I, II ve III

Açıklama: Yukarıdaki soruda “D şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak; “radyasyon” dalga yoluyla taşındığında fiziksel bir etmen olacağı gibi, ışıma yoluyla yayılım gösterdiğinde ise “kimyasal” bir risk etmeni olabilmektedir. Bu yüzden doğru cevap seçeneğinin I ve III olan (C) şıkkının olması gerekir.

A Kitapçığı Soru: 35) İş yerlerinde gürültüden kaynaklanan risklerin belirlenmesi ve

değerlendirilmesinde kullanılan yöntem ve aygıtların aşağıdakilerin hangisine

uygun olması gerekmez?

A) Kullanılan koruyucu ekipmanlara

B) Ölçülecek gürültünün özelliklerine

C) Maruziyet süresine

D) Mevcut koşullara

Açıklama: Yukarıdaki soruda “A şıkkı” doğru olarak verilmiştir. Ancak; işyerinde bulunan mevcut koşulların risk açısından durumu bilinmediğinden, mevcut iş yeri koşullarında da bazı düzenlemeler yapılması gerekebilecektir. Mevcutta yer alan şartların her zaman istenen seviyede olduğu kabulü yanlış bir değerlendirmedir. Bu yüzden sorunun (D) seçeneği de doğru cevap olarak sayılabileceğinden sorunun iptali gerekmektedir.

mskosen ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
  8. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Soru "Çocuk ve Genç İşçileri" soruyor,
    15 yaşını tamamlamış ÇOCUK + 16 yaşını tamamlamış GENÇ işçiyi de katarsak
    Doğru cevap B olacaktır, iki soru arasında FARK var
    İfadeyi tekrar okumanızı öneririm..

Kemal Erdal Çelen ve dinçer-akdeniz bu yazıya teşekkür etti.
  9. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

İşitme kaybı gürültüye maruz kalan kişilerde olur
    (her ne kadar SES de fiziksel olarak bir titreşim sonucu ortaya çıksa da, işitilebilen titreşimdir)

10. crimson

crimson TÜİSAG Üyesi

B Kitapçığı 39-45-91-97-99 kesinlikle iptal olmalı.Onun haricinde B kitapçığı 21-27-28-33-43-49-53. sorularda sıkıntılı bence...

11. dinçer-akdeniz

dinçer-akdeniz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar gördüğüm kadarıyla genel intiba; Soruların zorluğu değil, soruların anlaşılamaması ve çelişkili şıklar. Bu ne demek oluyor, bu sınav bilginin değerlendirildiği değil, sınava girenleri nasıl ters köşe yaparız. Bu zihniyet veya bunun gibiler eğer sınavı geçerde bu işi yaptığımz zaman bizim önümüze çıkarda yazdığımız defterlerdeki cümlelerimizi farklı yönlere çekerlerse o zaman siz görün neler olacağını, şimdiden bu işten soğuttular bizleri. Helal olsun.

Aysel., Fatma Zişan, Kemal Erdal Çelen ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Sn. musterimiz,3482195624851 nolu gonderiniz 22.05.2013 tarihinde MEHMET ILHAN a teslim edilmistir.3122139626-3122221055-3122235059

Gelen msj bu aras kargo ile yolluyan arkadsim varmi mehmet ilhan kim ulastimi simdi

m mır ve dertmuhendisi bu yazıya teşekkür etti.
  13. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Çocuk işçi ve Genç işçi tanımını tekrar gözden geçirmenizi öneririm

14. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

biz özellikle bs 8800 için klavuzdur kesinlikle yönetim sistemi değildir olarak öğrendik ve ıso 9000 danışmanlık firmasında çalıtığım yıllardan da isg ile alakasız olduğunu kesinlikle biliyorum. sadece 18001 cevabı kesindir ve zaten iptal olan bir soru olacağından da kesin eminim.

15. isg cys

isg cys TÜİSAG Üyesi

HERKESİN EMEĞİNE SAĞLIK

16. GzmGdr

GzmGdr TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kargocudan sms geldi 10.47 itibariyle teslim edilmiştir diye şimdi evrak numarasını öğrenebilmek için hangi telefonu aramamız gerekir bilginiz var mı

Mining Engineer, m mır, dertmuhendisi ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Yanlış. ÇOCUK İŞÇİ ve GENÇ İŞÇİ farklı kavramlar olup
    Soru her iki kavramı da kapsamaktadır, yani ikisinin toplamını sormuştur.

18. kimyagerhayriye

kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

itirazlarınız hepsi yönetmelik ve tüzük dayanaklı umarım iptaller gerçekleşir.

figen1903, likable03, muraterd ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. düseldorf

düseldorf TÜİSAG Üyesi

Bakanlığa elden teslim ettim. 290 lı bir numara verdiler. Aşağı yukarı hepsi itiraz dilekçesi.

m mır bu yazıya teşekkür etti.
  20. metmak16

metmak16 TÜİSAG Üyesi

Toplam 290 dilekçe mi oldu? Yarın ellerine ulaşacak dilekçeleri değerlendirmeyecekler mi ? Bilen varsa yardımcı olabilir mi

21. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Katılıyorum...

zeynep_hilal ve Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
  22. azmcyln

azmcyln TÜİSAG Üyesi

Bugün saat 10.30'da Bakanlığa 20105 evrak numarasıyla OHSAS ve CE'li sorulara itiraz ettim.

kimyager ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
  23. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

Genç ve çocuk işçilerin çalıştırılması temel eğitimini sağlamış okula gitmeyen kişilerin çalışma saatleri haftada en cok kac saat olabilir diye bir soru var? cevap :35 diyor.

Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik
    Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.

sizce cevap ne ?

24. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Titreşim----parmaklarsa dolaşım bozukluğu ve" ölü parmak sendromu" yapar
    İşitmek kaybının nedeni ise GÜRÜLTÜ dür.......

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica