18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Için Soru Havuzu

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Huseyin_Turkoglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

aralıklı kontrol muayeneleri; portör muayenesinide kapsamıyor mu?

2. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Ben C şıkkı diyorum, patlama limitlerinde karışımı tehlikeli ortam olarak değerlendiriyorum. B de olma ihtimali var!!! Sınavda C diyeceğim bir soru...

3. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

portör muayenesi uygulama değil,önleme ilkesidir.cevap D

err bu yazıya teşekkür etti.
  4. yucel guzel

yucel guzel TÜİSAG Üyesi

kesinlikle haklısınız Nurdan hanım, en çekindiğim soru tiplerinden bir tanesi. Genel anlama baktığınızda ikiside ,hatta üçüde doğru.Ama galiba mevzuattaki ifadelerin birebir aynısını bulmamız isteniyor.Pek yorum yapmamız istenmiyor gibi, ne dersiniz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

nurdan bu yazıya teşekkür etti.
  5. seko

seko TÜİSAG Üyesi

iş hukuku dersimize koü hukuk dekanı girmişti bu iki tanım arasındaki farkı anlatmıştı hatırladıklarımla aynen açıklıyorum;

cezai sorumluluk mesleki sorumlulukları, tedbirleri vs. yerine getirmeyenler için tanımlanan sorumluluktur mesela işverenin hapis cezası alması... hukuki sorumluluk ise parasal sorumluluklardır yine aynı tür sebeplerden dolayı işverenin işçilerine tazminat ödenmesi gibi...
    eğer alt işverenin işçisinde iş kazasından dolayı ölüm ya da yaralanma gerçekleşmişse alt işverenin cezai sorumluluğu vardır. "birlikte sorumluluk" durumu cezai değil hukuki sorumluluktur

GreatWhite bu yazıya teşekkür etti.
  6. err

err TÜİSAG Üyesi

Madde 22 - Ağır ve tehlikeli işlerin yapılmadığı yerlerde, gürültü derecesi 80 desibeli geçmeyecektir. Daha çok gürültülü çalışmayı gerektiren işlerin yapıldığı yerlerde, gürültü derecesi en çok 95 desibel olabilir.
    Ancak, bu durumda işçilere başlık, kulaklık veya kulak tıkaçları gibi uygun koruyucu araç ve gereçler verilecektir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

emreerciyes24 bu yazıya teşekkür etti.
  7. roninx35

roninx35 TÜİSAG Üyesi

soru
    aşağıdakilerden hangisi belirli bir zaman aralığı içinde meydana gelen ve bir günden fazla işten kalmaya neden olan kazaların sayısını tanımlar?
    kaza ağırlığı
    kaza sıklığı
    cevap nedir arkadaslar?

8. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

KAZA SIKLIK ORANI:Belirlenmiş bir zaman kesiti içinde (hafta,ay, yıl gibi) oluşan ve bir günden fazla iş göremezliğe neden olan kazaların sayısını belirtmek için kullanılır
    KAZA AĞIRLIK ORANI:Bu oran, iş kazaları yüzünden ne kadar iş günü kaybedildiğini gösterir.

Gözde YAŞAR ALTUNBAŞ ve tayfun1959 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

kaza sıklığı

10. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

hocam sadece 2 şıklı mı soru?:cool:

11. err

err TÜİSAG Üyesi

maden kanununa göre maden ler kaça ayrılır
    2 4 5 7

12. seko

seko TÜİSAG Üyesi

http://www.isgfrm.com/threads/sgk-2010-yılı-İstatistikleri-yayınlandı.1925/

burada sgk istatistikleriyle ilgili son çalışma var arkadaşlar burayla ilgili bence mutlak soru gelir, eski testlerdeki cevaplar yanıltmasın sizi bu son çalışmalardır bunu dikkate alalım

mesela; SGK’nın tüm yıllık istatistiklerinde iş kazalarının işbaşının yapıldığı ilk saatte meydana geldiği görülmekte idi, 2010 yılı istatistiklerine göre ise, iş kazaları en çok işbaşı yapıldıktan sonra 2. Saate meydana gelmekte, bunu sırasıyla 3. Saat ve 8. Saat izlemekte.

13. Mustafa ESEN

Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

tam soruyu yazarsanız daha dağru cevap verebilirim.

14. err

err TÜİSAG Üyesi

kurma izni için gerekli belgeler nelerdir arkadaşlar ?

15. omeryavuz

omeryavuz TÜİSAG Üyesi

Ta

şınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkas
    ı

duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağı
    r ve 12 kg’dan hafif
    olan cihazlar
    ın zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılı

r.

16. Kayhan

Kayhan TÜİSAG Üyesi

madenler 2010 değişikliği ile 6 gruba ayrılır

17. err

err TÜİSAG Üyesi

kayhan bey çok teşekkür ederim cevap 5 vermişler kaynak linkini atarmısınız

18. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence bu soru yanlış sorulmus çünkü tüm verilen sıklardakı iş güvenliği ile ilgili maddeler var

İş güvenliği ile ilgili Türkiye’deki mevzuatın özeti verilir ise;
    T.C. Anayasasının, 50.55.56. maddeleri,-

Hafta tatili Kanunu,-Borçlar kanunu: İş sahiplerinin tehlikelere karşı gereken tedbirler alacağını,
    Belediyeler Kanunu: İşyerlerinde sağlık kurallarına uyulacağını,
    1475 sayılı İş Kanunu:5. bölümü işçi sağlığı ve iş güvenliğine ait hükümleri. 73. maddesi
    işverenin işyerinde sağlık ve güvenlikle ilgili her türlü tedbiri alacağını, anlatır. Bu kanuna
    dayalı olarak çıkarılan bazı tüzükler de vardır.

506 sayılı SSK Kanunu:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı:1946 yılından beri iş ve çalışma hayatını 3308 Sayılı

Çıraklık Mesleki Eğitim Kanunu

Geliştirmek, çalışma barışını korumak amacıyla

faaliyetlerini yürütmektedir
    son olarak da bu 5510 sayılı sgk kanunu ve 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu da ekleye biliriz. alıntı

Doç. Dr. Aydın DURMUŞ

Mühendislik Fakültesi

Makine mühendisliği Bölümü

Öğretim Üyesi(isg ders notlarında)uzun oldu kusura bakmayın

19. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence bu soru yanlış sorulmus çünkü tüm verilen sıklardakı iş güvenliği ile ilgili maddeler var

İş güvenliği ile ilgili Türkiye’deki mevzuatın özeti verilir ise;
    T.C. Anayasasının, 50.55.56. maddeleri,-

Hafta tatili Kanunu,-Borçlar kanunu: İş sahiplerinin tehlikelere karşı gereken tedbirler alacağını,
    Belediyeler Kanunu: İşyerlerinde sağlık kurallarına uyulacağını,
    1475 sayılı İş Kanunu:5. bölümü işçi sağlığı ve iş güvenliğine ait hükümleri. 73. maddesi
    işverenin işyerinde sağlık ve güvenlikle ilgili her türlü tedbiri alacağını, anlatır. Bu kanuna
    dayalı olarak çıkarılan bazı tüzükler de vardır.

506 sayılı SSK Kanunu:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı:1946 yılından beri iş ve çalışma hayatını 3308 Sayılı

Çıraklık Mesleki Eğitim Kanunu

Geliştirmek, çalışma barışını korumak amacıyla

faaliyetlerini yürütmektedir
    son olarak da bu 5510 sayılı sgk kanunu ve 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu da ekleye biliriz. alıntı

Doç. Dr. Aydın DURMUŞ

Mühendislik Fakültesi

Makine mühendisliği Bölümü

Öğretim Üyesi(isg ders notlarında)uzun oldu kusura bakmayın

esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
  20. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

bu arada arkadaslar ben trafik kanunununda iş güvenliğine ilşkin maddeler oldugunu duydum toplu kullanım yerlerınde tüzel ve gerçek kişilerin korunmasına yonelik olduğu için ve g sınıfı ehliyet ile ilgili açıklamaları olduğu için bilgisi olan var sa beni bibilgilendire bilirmi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica