18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Için Soru Havuzu

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Huseyin_Turkoglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Feyzullah GENÇKAYA

Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

b şıkkı 85 db

2. Feyzullah GENÇKAYA

Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

Bu soruyu eğitim aldığımız kurumda sorduğumuzda verdikleri cevap; 4857 sayılı ve şuan yürürlükte olan yönetmeliklerde soracaklarını ve eğitim kurumuna verdikleri müfredatında bunun üzerine olduğunu söylemişlerdi.

3. erkan göksel

erkan göksel TÜİSAG Üyesi

b

4. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Kesin çıkacak soru: kadın işçiler gece vardiyalarında en fazla kaç saat çalıştırılabilir...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ali.erdeniz

ali.erdeniz TÜİSAG Üyesi

6. akbel2007

akbel2007 TÜİSAG Üyesi

fatih bey elinizdeki 300 adet soruyu pylaşabilirmsiniz aceba gerçekten ihtiyacımız var...
    iyiçalışmlara..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. alp_01

alp_01 TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi kurul sekreterinin görev ve sorumlulukları arasında değildir?

a. Eşgüdüm
    b. İletişim
    c. Güvenlik
    d. Gündem
    cevap: c diyor doğru cevap hepsi olmayacak mı ?

8. seha

seha TÜİSAG Üyesi

hotum 5 m obur soruda ısveren vekılı olması lasım

9. ezgiiii

ezgiiii TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi işle ilgili hastalıklardan değildir?
    A) peptik ülser
    B)hipertansiyon
    C)pnömokoyoz
    D)ruhasal hastalıklar

arkadaşlar bi fikri olan var mı bu sorunun cevabı pek aklıma yatmıyoda benim

10. İsmail TÜRKER

İsmail TÜRKER TÜİSAG Üyesi

Ezgi hanım

Peptik ülser: mesleği icabı büyük mesûliyet yüklenen kişilerde, siyasi ve askeri liderlerde, kısacası stresi ve problemleri fazla olan mesleklerde daha sık görülür. KAYNAK : http://ulser.nedir.com/

Hipertansiyon : Gerçekte işle ilişkili hastalıklar genellikle kronik ve dejeneratif hastalıklardır. Koroner kalp hastalığı, kronik bronşit, bazı kanserler, hipertansiyon, dejeneratif artrit gibi hastalıklar bu grupta yer alır. KAYNAK : http://www.wellpoint.com.tr/wellpoint-makaleler/109-meslek-hastalklar-ve-tehlike-tanmlar.html

Pnömokonyoz : Mineral tozlarının solunum yoluyla uzun süre alınması sonucunda bunların akciğerlerde birikmesiyle oluşur. Bu tozlar, özellikle bazı sanayi dallarında bol miktarda bulunduğundan, pnömokonyoz bu işkollarında çalışanlarda sık görülür ve bir meslek hastalığı olarak değerlendirilir. KAYNAK :http://www.saglik.im/pnomokonyozlar/

Fakat ruhsal hastalıklar çok genel bir ifade olmuş.Bence cevabı D şıkkı olması gerek. Tuzak soru tiplerinden.Tahminimce peptik ülsere takıldınız.Bende araştırdıktan sonra öğrendim peptik ülserin meslek hastalığı olduğunu :)

isgeem, begonyaa ve selen aslan bu yazıya teşekkür etti.
  11. ezgiiii

ezgiiii TÜİSAG Üyesi

Sorunun cevabı c:pnömokonyoz diyor cevap anahtarı sizinde desteğinizle sorunun artık yanlış olduğu kesinleşmiş oldu çoğu soruda hata var zaten insana bildiğinide unutturuyo bu tarz yanlış hazırlanmış sorular...

12. İsmail TÜRKER

Yanlış cevap gördüm de bunun kadar yanlışını görmedim :) İlk öğrendiğimiz şeylerden birisiydi pnömokonyozun meslek hastalığı olduğu :) Bence soruda değilde cevap anahtarında bir yanlışlık var.

13. seha

seha TÜİSAG Üyesi

14. seha

seha TÜİSAG Üyesi

bence cevap d bende rastladım bu soruya birçok yerde doğru cevap ruhsal hastalıklar dıyolardı

15. ezgiiii

ezgiiii TÜİSAG Üyesi

o zaman cevap olarak ruhsal bozuklukları dikkate alıyorum bende artık teşekkür ederim yardımlar için

16. seha

seha TÜİSAG Üyesi

Elektrik tesisatında topraklama ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlışdır
    A)Elektrik tesisatı veya teçhisatının bakım ve onarımında,bunları,devreden çıkaracak bir devre kesme tertibatı bulunacak ve bu tertibat eş zamnlı olarak toprak hattınıda devreden çıkaracaktır
    B)Topraklamada, bağlantı hatları açık çekildiği takdirde,mekanik ve kimyasal etkilerden korunmuş olacakdır C)Toprak hatları kolay muayne edilcek şekilde çekilmiş olacakdır. D)Topraklama devresi düşük dirençli iletkenden yapılmış olacaktır cevab d ama kafam karışdı topraklamda düşük dirençli iletkenden yapılmış olmucakmı ?

17. EmekChe

EmekChe TÜİSAG Üyesi

1. İş Kanununa göre iş kazaları SGK Bölge Müdürlüğü'ne kazadan sonraki kaç iş günü içinde bildirilmelidir?

arkadaşLar bu soruda Cevap 3 veriLmiş..2 oLması gerekmiyor Mu..?

18. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

is kanununa gore 2 is gunu, sosyal guvenlik kanununa gore 3 is gunu olmasi gerekli

19. Seda DUDU

Seda DUDU TÜİSAG Üyesi

cevresel zararli etkenler kac gruba ayrilir?
    a) 1
    b)2
    c)3
    d)4

cevap 3 olarak verilmis ama 4 olmasi gerekmiyormu..? cevresel etkenler kimyasal-fiziksel-biyolojik-ergonomik olmak uzere 4 degil mi? (soru is hijyenine ait konudaydi)

20. İsmail TÜRKER

Cevap anahtarında bir yanlışlık var.Doğru cevap a şıkkı.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Madde 298 - Elektrik tesisatı veya teçhizatının bakım ve onarımında, bunları, devreden çıkaracak bir devre kesme tertibatı bulunacak, devreden çıkarıldıktan sonra bunların, topraklı olması hali devam edecektir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica