18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Için Soru Havuzu

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Huseyin_Turkoglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. AYŞIN ÖCMENLER

AYŞIN ÖCMENLER TÜİSAG Üyesi

spot bilgi...okumanızı tavsiye ederim..kolay gelsin:)

Ekli Dosyalar:

safiye bu yazıya teşekkür etti.
  2. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

oksijen tüplerinin periyodik kontrlleri 5 yılda bir
    titreşimli işlerde periyodik kontrol 6 ayda bir,
    risk değerlendirme PUKÖ de Uygulamada yapılır,
    sağlık muayeneleri Kontrol de yapılır.
    bir de Ramazzini.....(onsuz olmaz :))

yanlışım yok heralde arkadaşlar

Yusuf SAYAR bu yazıya teşekkür etti.
  3. Şahin Hamarat

Şahin Hamarat TÜİSAG Üyesi

Kaza Sıklık Oranı = ( Kaza sayısı X 225000 ) / ( PTEGS X 8 )

PTEGS = 20 X 225000 / ( 8X25 ) = 22500

silverrain bu yazıya teşekkür etti.
  4. Yavuz Eryılmaz

Yavuz Eryılmaz TÜİSAG Üyesi

C şıkkı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Yusuf SAYAR

Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

Valla Murat Hocam Oksijen tüplerinin per.kont. 5 yılda bir, :k_karışık: bana mantıken çok uzun süre geldi, bi araştıralım:evet:

6. Şahin Hamarat

Şahin Hamarat TÜİSAG Üyesi

SORU = Bir işyerinde yıl içinde 1 ölümlü,2 sürekli iş göremezlik ve toplam 48 iş günü gecici iş göremezlikle sonuçlanan kazalar meydana gelmiştir.Bu işyerinin iş kazası nedeniyle o yıl içinde toplam gün kaybı nedir ?

YANIT:
    Toplam gün kaybı = ( Gecici iş göremezlik ) + ( sürekli iş göremezlik X 75 ) + ( Ölümlü vaka sayısı X 7500 ) =7698 gün

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Yavuz Eryılmaz

C

8. Yavuz Eryılmaz

Acil kapıları kesinlikle dışa doğru açılmalıdır. Acil bir durumda kapının içe doğru açılmasıyla kilitli olası bakımından pek bir fark yoktur. Düşününüz bir yangın durumunda alev topu üzerinize gelirken kapıyı içeri doğru açmakla kilitli olması arasında hiç bir fark yoktur. Onun için acil cıkış kapıları dışa doğru açılmalı ve kapıyı açan kolu da yaklaşık olarak yerden bir metre yükseklikte kapının ortasında dışa itme ile çalışan bir durumda olmalıdır.

9. Yusuf SAYAR

Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

10. Yavuz Eryılmaz

Yangın talimatnamesine göre kaç çeşit yangın vardır ?
    a-1
    b-2
    c-3
    d-4

11. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı ve D sınıfı olmak üzere 4 çeşit yangın vardır.

12. Özge Gürbüz

Özge Gürbüz TÜİSAG Üyesi

cvb c olmalı 87 db

13. Sercan SELÇUK

Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bişe aklıma takıldı çelişkili gördüm. binaların yangından korunmasına ait yönetmeliğe göre;

MADDE 47- (1) Kaçış yolu kapılarının en az temiz genişliği 80 cm’den ve yüksekliği 200 cm’den az olamaz.Kaçış
    yolu kapılarında eşik olmaması gerekir. Dönel kapılar ile turnikeler, çıkış kapısı olarak kullanılamaz.

MADDE 157- (1) Mevcut yapılarda kaçış merdivenlerinin kapılarının; yapı yüksekliği 30.50 m’den az ise en az 60
    dakika ve 30.50 m ve daha yüksek yapılarda, en az 90 dakika yangına dayanıklı ve duman sızdırmaz özellikte olması gerekir.
    Kaçış yolu kapılarının genişliği 70 cm’den ve yüksekliği 190 cm’den az olamaz..

burda bir çelişki var yani soru olarak sorulsa biz hangisini hangi maddeyi baz alıcağız özellikle 190 cm mi 200 cm mi temiz

aklıma takıldı:)

14. silverrain

silverrain TÜİSAG Üyesi

ben sürekli iş göremezlik ve ölüm durumlarında kayıp gün sayısı 7500 diye bliyorum ama siz 75 diye almışsınız yardımcı olur musunz?

15. Yusuf SAYAR

Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

10 santimin lafı olmaz yaa :)
    En az derse şıklarda ikiside olursa ben 70-190 işaretlerim. yoksa 80-200 cm

16. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

tüzükte basınçlı tüplerin kontrolü 5 yılda bir yazıyordu. sizde bir bakın ama doğru sanırım

17. yönetici2828

yönetici2828 TÜİSAG Üyesi

128 nolu ILO tavsiye kararına göre bir erkeğin kaldırabileceği yük 55 kg dır..ancak bizim yönetmeliklerimizde bir kişinin kaldırabileceği yük 25 kg dır..Tavsiye kararları bağlayıcı olmadıgından cevap 25 kg olarak düşünülebilir..Böyle çelişkili sorulara dıkkat etmek gerekir diye düşünüyorum..

deniss9999 bu yazıya teşekkür etti.
  18. yönetici2828

yönetici2828 TÜİSAG Üyesi

İş kazası olduğunda yaralanan işcinin talep edebileceği tazmınatlarla ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a)Maddi ve manevi tazminatlar için bilirkişi raporu doğrultusunda kusur oranlarına göre tazmınat tutarları belirlenir.
    b)İş kazasında işveren veya 3. bir kişinin kusuru durumunda SSK tarafından işveren veya 3.kusurlu kişiye zararların tamamının ödenmesi için Rücu ettirilir.
    c)Maddi tazminatlarda bilirkişi raporu doğrultusunda kusur oranlarına göre manevi tazminatlarda hakim yasalara göre hareket eder.
    d)Sürekli tam iş göremezlik durumlarında işciye maaşının % 100 ü kadar gelir bağlanır..

19. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

OHSAS 18001'in temel felsefesi hangisidir?
    A)İSG mevzuatına göre ihtiyaçaları belirtmek
    B)Risk değerlendirmesi yapmak
    C)İş güvenliği ve işçi sağlığının sağlanması
    D)Verimliliği artırmak

cevap B diyor şıklarda ... ???? C olmayacak mı

20. elvan taş

elvan taş TÜİSAG Üyesi

ilk yardımla ilgili organizasyonu isg uzmanı mı yapar

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica