18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Için Soru Havuzu

Konu, 'Soru Bankaları' kısmında Huseyin_Turkoglu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Sercan SELÇUK

Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

tehlike olması lazım

2. risk

3. Sercan SELÇUK

zarar verme potansiyeli tehlikedir risk tehlikeden doğar proaktif yaklaşımda risk bazlı yaklaşımvardır risk ise zarar verme potansiyelinin olasılığı ile şiddetinin birleşkesidir o yüzden cevap tehlikedir

sore ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
  4. sore

sore TÜİSAG Üyesi

bende tehlike oldugunu düşünüyorum fakat cevap risk olarak görünüyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ben de artık sercan beye katılıyorum :) tamamen aceleci davrandım yine. Sorunun her tarafı şaşırtmaca. O yüzden düzeltiyorum doğru cevap tehlike dir. Zaten tehlikenin tanımı da budur.

6. Sercan SELÇUK

aceleci davranmamak lazım sorularda bende o yüzden cok hata yapıyorum genelde:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.

7. o zaman daha ilerisini söyleyeyim. Geçen sınavda sırf bu yüzden 69 la KALDIM :)

8. Sercan SELÇUK

büyük geçmiş olsun ozamn . inşallah bu sınavda ne siz ne ben nede kimse 69 la kalmaz:)

9. cevap: d hesap kitaba göre...

1 ppm milyonda bir
    10 ppm 100binde bir veya = 10/1 000 000 = 1/100 000 =yüzbindebir
    100 ppm 10 binde bir = 100 /1 000 000 = 1/10 000
    1000 ppm bindebir = 1/1000

1/1000 = 0,1/100 yani yüzde 0,1 olması lazım.( not: yüzde 1= binde 10a eşittir...yüzde 0,1 ise binde bire eşit olur)

Ppm, (İng.: Parts per million) milyonda bir birime verilen isimdir. Herhangi bir
    karışımda toplam madde miktarının milyonda 1 birimlik maddesine 1 ppm denir.

10. A Sınıfı Yangınlar [değiştir]
    Katı madde yangınlarıdır.Bunlar odun kömür gibi maddelerdir. Soğutma ve yanıcı maddenin uzaklaştırılması ile söndürülebilir.
    B Sınıfı Yangınlar [değiştir]

Yanabilen sıvılar bu sınıfa girer. Benzin ve yağ gibi yanabilen sıvılardır. Soğutma (sis halinde su) ve boğma (Karbondioksit, köpük ve kuru kimyevi toz) ile söndürülebilir.
    C Sınıfı Yangınlar [değiştir]

Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır. Kuru kimyevi toz, halon 1301 ve halon 1211 kullanarak söndürülebilir. Elektrikli makine ve hassas cihazların yangınları da bu sınıfa dahil edilebilir.
    Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınlar ayrı bir sınıf içinde değerlendirilmeyip C sınıfı yangınlar başlığı altında incelenebilir. Elektrik akımı kesilerek müdahale edilmeli ve karbondioksit gazı kullanılmalıdır.
    D Sınıfı Yangınlar [değiştir]

Yanabilen metallerin ve alaşımların (Magnezyum, Lityum, Sodyum, Seryum gibi) yanmasıyla meydana gelen yangınlardır.etkili söndürücüsü olan trimotoksinboroksin bulunmadığı taktirde kum aynı işlemi görür. Özel Kuru kimyevi tozlar(Kuru toza,Her metal ve alaşıma karşı ayrı ayrı geliştirilmiş kimyasallar katılır.) bu yangınları söndürmede kullanılırlar.Normal kuru kimyevi toz söndürücüleri ABC extinguisher olarak da anılır ve A,B ve C tipi yangınlara müdahalede etkilidirler.Yangını boğma etkisiyle söndürür.

Fatihisg bu yazıya teşekkür etti.
  11. Sigortalıların iş kazası dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri alabilmeleri için
    meslekte kazanma gücünü en az %10 oranında kaybetmiş olması gerekir...

12. sore

sore TÜİSAG Üyesi

-Aşağıda belirtilenlerden hangisi kişisel koruyucu donanımdan sayılmaz?
    a) Kulak koruyucuları
    b) Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman,
    c) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,
    d) Riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar.

13. kulak koruyucu kişisel koruyucudur c şıkkı zatenkişisel koruyucu demiş...b ve d arasında kaldım...ama dikkat edilirse ikaz eden cihazlarda kişisel koruyucudur mesela adam magaraya girdi ordaki gazı haber veren cihaz adamı korur....ama acil kurtarma servislerinin ekipmanları kişisel koruyucu degil karşı tarafı korumak içindir...cevap b diyorum
    cevap b

14. Sercan SELÇUK

bence d sıkkı

sore ve Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
  15. riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar, toplu korumaya yöneliktir.

istanbulgiller ve sore bu yazıya teşekkür etti.
  16. sezin48

sezin48 TÜİSAG Üyesi

Eğitim kurumumdan sınava hazırlık soruları, herkese faydası olur umarım, iyi çalışmalar...

Ekli Dosyalar:

Fatihisg ve ozkantora bu yazıya teşekkür etti.
  17. PUKÖ yöntemi diyorlar buna...baş harflerine bakın nasılda uyuyor kerata:)
    Planlanın P si Uygulanın U su...
    bir soruda önlem al yerine ögren koymustu :) ona göre dikkat etmek lazım güzel soru.

Fatihisg ve sezin48 bu yazıya teşekkür etti.
  18. karbondioksitle sondugu için gaz yangını...c tipi

19. 0.2-0.5 ise aralık

0.2
    0.3
    0.4
    0.5 degerlerı bu aralıktadir...b şıkkı olmaz cunki 0.1 aralıkta degil

20. dogru dşıkkıdır

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica