TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

2 Yıllık Meslek Yüksek Okulu Ve 4 Yıllık Mühendislikte Iş Güvenliği Farkı

Konu, 'Üniversite Öğrencilerinin Alanı' kısmında eren can tarafından paylaşıldı.

 1. eren can
  Offline

  eren can TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)


  Ben İSG 1. sınıf öğrencisiyim ve meslek yüksek okulunda okuyorum ama okul bittikten sonra 4 yıllık İSG mühendisliğine geçiş yapmayı düşünüyorum arasındaki farkları bana açıklarmısınız ... ( meslek yüksek okulu bittikten sonra uzmanlık sınavına gireceğim İSG uzmanı ve İSG mühendisnin farklarını öğrenmek istiyorum )
  Şimdiden herkese teşekkürler .. 2. Murat KOÇAK
  Offline

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)


  yürürlüğe girecek 6331 sayılı kanunda mühendis,mimar,teknik eleman ile ilgili yüksek lisans yapmış olanlara B sınıfı sertifikası doktora yapmış olanlara A sınıfı sertifikası verileceğini biliyorum.

  İsg uzmanı kanunda sertifika almaya hak kazanmış, sınavdan 70 puan almış kişilere veriliyor. İsg mühendisi de bildiğim kadarıyla (şu tarih itibariyle işyerleri için bir zorunluluk yok) 4 yıl üniversite eğitimi almış üniversite mezunlara deniyor. Şu an için kanun 4 yıllık mimarlık,mühendislik,kimya ve fizik mezunlarına hak tanıyor.
  Ama sen bölümünü okuyorsun. Bu değişik ve yabancı olduğum bir konu. 3. TÜİSAG GOOGLE MAIL GRUBUNA KATILDINIZ MI ?

  Gün içerisinde mevzuatlardaki gelişmelerden ve sitemizde paylaşılan önemli belge ve dosyalardan sizleri hızlı bir şekilde haberdar edebilmemiz için 21.500 üzerinde üyesi bulunan Google Mail grubumuza bekliyoruz. Üyelik için aşağıdaki adrese tıkladıktan sonra çıkan kutucuğa mail adresinizi yazmanız gerekmektedir. Akabinde mail adresinize gelecek olan maili onayladığınız taktirde grubumuza katılımınız tamamlanacaktır. 
  Grubumuza katılmak için lütfen aşağıdaki linki tıklayın;

  http://groups.google.com/group/isgfrm/subscribe 
  Saygılarımızla, 
  TÜİSAG Yönetimi

 4. eren can
  Offline

  eren can TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Katıldığımız bi seminerde yeni yürürlüğe girecek kanunla İSG okuyan meslek yuksek okulu öğrencilerinin A sınıfı uzmanlık sertifikası alamayacağı ve en son B sınıfı sertifika alma hakkı olduğunu söylediler bakanlıktan gelen beyler ama İSG mühendisliği okuyan bi öğrenci A sınıfı alabiliyor. Ve kastettiğim 4 yıllık İSG mühendisliği sadece Okan Üniversitesinde var ama Denizliye'de açılması planlanıyor ayrı bir program diye düşünüyorum mühendislerin uzmanlık almasından ve kafam baya bi karıştı :k_karışık:

 5. Murat KOÇAK
  Offline

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  B sınıfı ile şu an bir sağlık Güvenlik Birimi">OSGB açabiliyorsunuz ve A sınıfının baktığı işletmlere 3 yıl boyunca bakabiliyorsunuz. Kanunlar ne getirir bilemem ama 4 yıl üstüne 2 yıl yüksek lisans yapmanız, bir çok kişinin önüne geçirecektir sizi

 6. eren can
  Offline

  eren can TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Teşekkürler :)

 7. fatihzkn
  Offline

  fatihzkn TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Şuanki yönetmeliklere göre senin dediğin tarzda birşey gözükmüyor.6331 e göre çıkacak yönetmelik ve tüzükleri takip etmende fayda var.


 8. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
  Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

 9. Ahmet AZAK
  Offline

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Bekar
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (B)
  Üniversitelerde isg mühendisliği diye bir program mı açıldı?

 10. sansar1985
  Offline

  sansar1985 TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  2 yıllık iş güvenliği uzm. 4 yıllık ilgili bölüm mezunu uzmanlara göre A seviyesine geçemiyorlar bildiğim kadarıyla

 11. ATURAN
  Offline

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Evli
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Meslek Yüksek Okullarından Tekniker olarak mezun oluyorsunuz...
  Üniversitelerde var mı ? bilmiyorum ama varsa 4 yıllık fakülte olduğu için Mühendis olarak mezun olabilirsin...

  İş güvenliği uzmanı olabilmen için yasal mevzuatta geçen bölümlerden birinden mezun olman ( senin okuduğun bölüm dahil ) ve bu mevzuat gereği eğitim kurumlarından eğitim aldıktan sonra bakanlığın açtığı sınavdan geçmiş ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi almış olman gerekiyor... Ayrıca 4 yıllık fakültelerden lisans mezunu olanların tezli yüksek lisans yapması durumu var ise B sınıfı uzmanlık sınavına doğrudan girme hakkı bulunuyor. Aynı şekilde yüksek lisans üzerine doktora yapanlar da doğrudan A sınıfı uzmanlık sınavına girebiliyor...

  eren can bu yazıya teşekkür etti.
 12. alkınasutay
  Offline

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  kanunen iş güvenliği mühendisliği yoktur ilgili bölümleri okumuş ve kurslarda gerekli eğitimi almış kişiler c sınıfı iş güvenliği uzmanı olabiliyor 6331 sayılı kanunda şu anda a sınıfı alınamaz diye bir durum söz konusu değil ancak yeni kanun çıkar ve bu yazar ise olur yönetmelikler kanun üstünde olamaz.Diğer konu 2 yıl iş sağlığı ve güvenliği okuduktan sonra yök yasalarına göre sadece sosyal hizmet,sağlık yönetimi,işletme ve çalışma ekonomisi bölümlerine dikey geçiş ile geçebilir ve dört yıllık lisans tamamlayabilirsin şu an 24 myo da 35 proğramda isg bölümü mevcut yök başka bir düzenleme yapmaz ise sadece bu bölümlerde lisans tamamlama olanağın mevcut.

  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 13. Erol
  Offline

  Erol TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Size katılıyorum, bende İSG MYO mezunuyum ve C Snf İSG Uzmanıyım. Kanunda teknikerlerin A sınıfına kadar yükselemezler diye bir tabir yok. Şunuda söyleme gereği duyuyorum, ben çok uzman gördüm ama benim bildiklerimi bilmiyor ve yaptıklarımı yapamıyor.A sınıfı uzmanın benden yardım aldığını biliyorum. Yani kimse MYO mezunlarına çamur atılmasın ve küçümsenmesin. Arkadaşlar, bu iş tecrübe işi uzmanlık belgesini alıpta uzman oldum diyemezsiniz, belge sadece resmiyettir. Uzmanlık eğitiminde çok mühendis gördüm İş güvenliğinin " i " sini bilmiyor. Ne şimdi bu mühendisler uzman mı oldu? Bizim ortak amacımız İŞ KAZALARINI ve MESLEK HASTALIKLARINI önlemek olsun. Bırakalım bu ayrımı artık.

  merve yetim, saliha gül, aysima ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. eren can
  Offline

  eren can TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  yanlışınız var arkadaşlar .. iş güvenliği ve mühendisliği bölümü istanbulda sadece 1 vakıf üniversitesinde varmış şuanda ve benım okudugum il olan denizlidede açılması planlanıyomus bu bölümün bunu söleyen kişi myo iş güvenliği dersine giren ki ayrıca uzmanlık eğitim kursunda görev alan myo müdür yardımcımız Savaş Öter ... 4 yıllık bölüme gecmenın avantajınıda şöyle açıkladı bize '' suanda pıyasada uzman eksıklıgı oldugundan dolayı c sınıfı uzmanlık belgesı olan bı kısı b sınıfı tehlıke bırımde gorev alabılıyo ve b sınıfı olanda a sınıfına bakabılıyo bunu sımdı ıcın degıl bı 5 10 sene sonra ıcın dusunun. pıyasa uzmana doydugu zaman ıste ya tecrube yada baska programlarda ögrenım gormus kişiler tercih edilmeye başlanacak ..''

  serhatsen bu yazıya teşekkür etti.
 15. alkınasutay
  Offline

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Doğru arkadaşım var iş sağlığı ve güvenliği lisans proğramı ancak o da mühendislik fakültesi altında değil yani ünvan iş güvenliği mühendisi değil iş sağlığı ve güvenliği lisan mezunu oluyorsun

 16. YsMkY
  Offline

  YsMkY TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzman Adayı (C)
  Hiç bir devlet Üniversitesinde işçi saglıgı ve güvenliği bölümümüzün lisans programı yok. Ben su an isg 2.sınıf ogrencisiyim. 6331 sayılı kanunda teknikerler A sınıfı uzman olamaz diye bir tabir yok ama o kadar söylentiler var ki biz de artık ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Acaba rast gele dikey geçiş sınavına çalışıpta seneye kadar herhangi bir devlet üniversitelerinde açılırsa belki kazanırım diyerek hareket etmek zorunda kalıyoruz. Yani büyük bı karmaşıklık var gerek kanunda ki eksiklikten veya ortaya sürülen fısıltılardan. 1 Ocak 2013 itibariyle tekniker çalıştırılması zorunlu olmadıgından dolayı isten çıkarılan teknikerler var. Bu sene okul bitecek. nereye adım atacağıma karar veremiyorum bu yüzden. Acaba C sınıfı uzmanlığına girene kadar tekniker olarak çalışsam mı yoksa belki bir ihtimal devlet üniversitelerinde isg lisans bölümü açılır diyerek dgs'ye mı çalışsam.

  serhatsen bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ali GÜLEN
  Offline

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  ER olarak askerliğini yapan bir kişi isterse ve gerekli tüm şartları yerıne getirirse yüzbaşı rütbesine kadar yükselebilir.
  Bu kişi Binbaşıdan itibaren üst rütbelerde görevlerde bulunan birçok askerden belki daha başarılı olacak ama buna eğtimi malessef engel teşkil edecektir.

  Veya üniversite mezunu değilseniz Cumhurbaşkanı veya Bakan olamazsınız... Milletvekili oldugunuz halde...

  MYO, dan mezun ola bir kişininde Üniversiteden mezun olan biri ile aynı seviyeye kadar yükselmesi bana ters gelen bir konu.
  Madem üniversite mezunu olmak için birzler 4 yılımızı harcadık bir farkımızın olması şart.

  Çok tehlikeli iş grubundaki bir alanda A veya belirtilen süre zarfinda B sınıfı İSG uzmanı bakabilmesinin dışında birde o işe uygun bölümden mezun olma şartı koşulmalı...

  Herkese soruyorum, kapalı bir işletmede (maden ocağında) yerın 300-500 m altında hangı A sınıfı isg uzmanı oradaki tehlikeleri tam olarak görebilir...

  Bir teknik nezaretci ve (C sınıfı isg uzm. olarak) C sınıfı olan bir maden mühendisi otomatikman Maden işletmelerinde A sınıfı bakma yetkısıne sahip olmalı.

  Yoksa bir MYO mezunu A sınıfı veya Kimya, Fizik bölümlerinden mezun olmuş bir A sınıfı isg uzmanı ne anlar yerin altındaki durumdan diyecem ve bana cok kızacaklar:)

  Teknik nezaretci zaten A İSG uzm. nının işini yapıyor...

  kolay gelsin.

  kemalx, semih_serin ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 18. H.Ece ALTINTAŞ
  Offline

  H.Ece ALTINTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  bence sözlerinize dikkat edin!!! Maden mühendisi arkadaşlar en iyi anlar deseniz birşey demeyeceğim ama bu cümleniz resmen sataşma..!

  H.Ece ALTINTAŞ
  İş Güvenliği Uzmanı

  eren can, tarık naşit özçelik ve Başak1989 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Ali KÖKSAL
  Offline

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Bence sizin kendinizle probleminiz var. Yoksa bu kadar dışa vurma olamaz. Devletin kanunlarla ,yasalarla yetkilendirdiği kişilere hakaret etmeye hiç hakkınız yok. Bir masa başında karşınızıdaki kişi ile bu konuyu tartışabilirsiniz fakat böyle bir sitede aklınıza geldiği gibi yazamazsınız yazarsanızda cevabını alacağınızı anlamalısınız.Eğer bu kişilerin içinde kendinizi çok bilmiş ? yada üstün görüyorsanız bence bu mesleği hemen bırakın. Yada usulune uygun davranmasını öğrenin.

  tarık naşit özçelik, Erol ve Başak1989 bu yazıya teşekkür etti.
 20. Meltem Yıldırım
  Offline

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Medeni hal:
  Belirtilmedi
  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (A)
  Teknik nezaretçi maden kanununa göre ocağın teknik ve emniyet yönünden sorumlusudur. Noter onaylı defteri vardır. Tespit ettiği eksiklik ve noksanlıkları bu deftere yazar ve işverene imzalatır. Aynı isg uzmanın taşıdığı sorumlulukları taşır.Fakat C sınıfı uzmansan nezaretçisi olduğun ocağın isg uzmanı olamıyorsun.Bence burada isg kanunu ile maden kanunu çelişiyor.

 21. alkınasutay
  Offline

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  bu yazılanlar aslında düşünülürse çok mantıksız olduğunu yazan arkadaşımızda anlar ancak düşünmeden afaki yazmış diyelim

 22. Ali GÜLEN
  Offline

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık:
  İş Güv. Uzmanı (C)
  Sn H.Ece ALTINTAŞ sataşma yapmışım size göre, buda güzel.

  Şöyle bir senaryo yapalım. yazı belki uzun olabilir ama dikkatlicede okumanızı isterim.

  Ece hanım yıllar gectı. Siz C sınıfını sorunsuz atlatıp B sınıfına yukseldiniz. Haliyle bu sure zarfinda Gecıcı maddede iptal olacağı ıcın A sınıfına bakamıyacağınızdan dolayı bır sure daha gececek ve yıne başarılı olursanız sınavda A sınıfı olacaksınız. Bu işte en iyi ihtimalle 7-8 sene surecek.

  Yaşlanacaksınız. :) Ama tecrube kazanmış orta yaşlı bir bayan olacaksınız. Cevrenıze artık o yıllarda 6331 kanunu hala olursa ne kadar önemli bir iş yaptıgınızı anlatacak, toplumda bakın ben cok tehlikeli iş yerlerini denetliyor ben herşeyını kontrol ediyorum. eğer bır sorun gorursem telafısı mumkun olmayan sonuclara yol acacak sorunları gorursem o işletmeyı durdurabilirim diyeceksınız:)...


  şimdi bende o yıllarda bir maden ocağında teknık nezaretcı veya daimi nezaretci oalrak görev yapıyor olacam :)
  (bu unvanlar ne dıyorsanız maden kanununa bakabılrısınız)

  Devlet demışkı bana eğer maden muhendisliği bölümünü bitirsen sana bu ocağın sorumluluğunu veriyorum. ve teknık nezaretcılık sertifikasınıda alırsan teknık olarak emnıyetıde senden sorumlu olacak.

  Neden peki makına kımya fizik mımarlık gibi bir unıversite mezunu bu teknık nezaretcı belgesını alamıyor. sonucda sadece bır deftere yazı yazacak. bu işletmede bu şu o vs vs vs sorunlar var ve en kısa surede duzeltılmelı. eğer bu sorunlar tehlıke bakımından sorun teşkıl edecekse işletmeyı durdurur.

  hatda şöyle diyim,

  teknık nezaretcı o iş yerınden kendı isteğiyle veya işletme tarafından cıkarılırsa o ilşletme üretim yapamaz, yenısı atanana kadar.

  Sorunda burada başlıyor, maden muhendisliği formasyonu almamış bir kişi bu tehlikeleri gorebilcek mı?...

  şimdi gelelım İSG uzmanı ne iş yapacak madenlerde.

  Maden muhendisleri odasının yapmış oldugu 2012 senesı asgarı fiyat listesinde İSG uzmanı 6000 tl maaş alacak... 2013 acıklanamdı daha bildiğim kadarıyla.

  ve farz edinki ECE hanım siz yılar sonra bizim isg uzmanımız olacaksınız. Geldınız ocağa, neye bakacaksınız?

  ocak sef i ile 200 -300 m (faraza) yerın altına aynanın oldugu yere girdiniz. tabiği cesaretiniz varsa...

  eeeeee neye bakacaksınız hangı sorunu göreceksınız?

  mesela, bağlar tahkımatlar vagonlar deliciler veya konveyorler yada daha ileri gidelim gürültü toz veya formasyon, yada su taşkını olma ihtimalı veya dahada senaryoyu genişletelim yerin altındaki patlamalar (demir alüminyum dinamıt grizu patlaması vs)

  ARAYA NOT YAZALIM METAN PATLAMASI DİYE BİR ŞEY YOKTUR. A SINIFI UZMAN BUNU ZATEN BİLİYORDUR :)

  Ece hanım teknık nezaretcılık 2 ceşittir. 1. si yer üstü. ve kursa gidersiniz sertifikanızı alırsınız.
  2. sı yer altı olanı.

  bunun içinde 2 sene kapalı ilşletmelerde calışmanız gerek ondan sonra o sertifika yerin altında gecerli olur.

  bu kadar teknık olan bir işte ve tecrubeyle birleşince tam olan bir meslek grubunda,

  bir şekilde A sınıfı olmuş bir isg uzmanının ben geldım maden nerde burdan ben sorumluyum demesı Bir maden muhendisi olarak bana komık geliyor...

  Bunu en iyi maden muhendisleri anlar...

  son olarak yıneliyorum,
  Teknik nezaretci ile İSG uzmanı fark yoktur. 2 side aynı işi yapıyor...
  C sertifikalı bir maden muhendisi (teknık nezaretcilik sertifikasına sahip) madenlerde calışması yeterli olmalı...

  Ece hanım bu yazıyı okuyup kafanızda bir şeyler canlanabilmiştir umarım.

  size veya herhangı bir branşa sataşma yapmak değil asla nıyetım ama hayatın gerceklerı bu malesef.

  Umarım bir gun bir maden ocağına gider olayları yerınde gorursunuz ve bu yazdıklarımı hatırlar tatlı bir tebessum oluşur yuzunuzde.
  kazasız gunler dilerim

  ALİ GÜLEN
  Maden Mühendisi
  Teknik Nezaretci
  C sınıfı İSG uzmanı :)


Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :


 1. iş sağlığı ve güvenliği bölümü 4 yıllık

  ,
 2. isg 4 yillik

  ,
 3. iş güvenliği uzmanlığı 4 yıllık

  ,
 4. iş sağlığı ve güvenliği 4 yıllık varmı,
 5. iş güvenliği mühendisliği bölümü,
 6. myo dan mühendisliğe geçiş,
 7. 2 yıllık iş güvenliği uzmanlığı bölümü ,
 8. iş güvenliği uzmanlığı bölümü 4 yıllık,
 9. iş sağlığı ve güvenliği bölümü 4 yıllık varmı,
 10. işçi sağlığı ve iş güvenliği 4 yıllık üniversiteler
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica