2006 Maden Yasası İle Abd'de Uygulanmaya Başlanan Yaptırımlar

Nurten Kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Madenciliğin geliştirilmesi ve Yeni Acil Durum Yasası 2006 yasası sektörün en kurtarıcı ve prestijli yasası olmuştur.Kuzey Amerika'da geçtiğimiz 100 yılda yaşanan maden kazaları pek çok can kaybına neden olmuştur.Utah'ta 19 Aralık 1984'de 27 madenci,Kanada Plymuth'da 9 Mayıs 1992'de 26 madencinin,Virginia 2 Ocak 2006 12 madencinin toplamda ise 65 kişinin öldüğü kazalar madencilik sektörünün dönüm noktası olmuştur.Kazadan 4 ay sonra Bush yeni maden yasasını imzalamıştır.Bu yasada ki yaptırımlar;

-Madenci birebir uygulamalı eğitim alacak ve bu eğitimler 90 günde bir tekrarlanacak.

-Kaza bildirim süresi 30 dakikadan 15 dakikaya indirilecek.

-Haberleşme zorunluluğu tüm madeni kapsayacaktır.

-Madencinin baretine entegre sistemle bireysel izleme imkânı talep edilmiştir.

-Madencinin 3 gaz algılayıcı cihaz taşıması zorunlu kılındı.

-Tüm maden kurtarma ekiplerinin yılda 2 kez madrn kurtarma yarışmalarına veya bir yarışma ile yeraltında yapılan bir acil kurtarma tatbikatına katılmaları şart koşuldu.

-Kullanılan fersi oksijenli kurtarıcılar 200000 adet arttırıldı.

Önlemler örnek niteliği taşımaktadır.

NURTEN KAYA

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Madenciliğin geliştirilmesi ve Yeni Acil Durum Yasası 2006 yasası sektörün en kurtarıcı ve prestijli yasası olmuştur.Kuzey Amerika'da geçtiğimiz 100 yılda yaşanan maden kazaları pek çok can kaybına neden olmuştur.Utah'ta 19 Aralık 1984'de 27 madenci,Kanada Plymuth'da 9 Mayıs 1992'de 26 madencinin,Virginia 2 Ocak 2006 12 madencinin toplamda ise 65 kişinin öldüğü kazalar madencilik sektörünün dönüm noktası olmuştur.Kazadan 4 ay sonra Bush yeni maden yasasını imzalamıştır.Bu yasada ki yaptırımlar;

-Madenci birebir uygulamalı eğitim alacak ve bu eğitimler 90 günde bir tekrarlanacak.

-Kaza bildirim süresi 30 dakikadan 15 dakikaya indirilecek.

-Haberleşme zorunluluğu tüm madeni kapsayacaktır.

-Madencinin baretine entegre sistemle bireysel izleme imkânı talep edilmiştir.

-Madencinin 3 gaz algılayıcı cihaz taşıması zorunlu kılındı.

-Tüm maden kurtarma ekiplerinin yılda 2 kez madrn kurtarma yarışmalarına veya bir yarışma ile yeraltında yapılan bir acil kurtarma tatbikatına katılmaları şart koşuldu.

-Kullanılan fersi oksijenli kurtarıcılar 200000 adet arttırıldı.

Önlemler örnek niteliği taşımaktadır.

NURTEN KAYA
Bu bahsi geçen uygulamaların hemen hemen tamamı da artık ülkemizde zorunlu haldedir. İsmi değişmiş olabilir. Örneğin Madencilerin ocak lambalarına çipli sistem entegre edilerek, yeraltında neredeler sürekli izlenebilmektedir. Tüm kavşak noktaları ile kritik noktalara kablolu ve kablosuz olmak üzere haberleşme sistemi entegrasyonu tamamlanmıştır. Kurtarma tatbikatları da Acil eylem yönetmeliği çıktığından beri aralıksız yapılmaktadır. Ferdi oksijenli kurtarıcıların sayısı ise her işçiyi kapsayacak şekilde ve yeraltında en geç 30 dakikada bir değişimi sağlanacak istasyon kurulumları ile yeter sayıda tesis edilmiştir. Tüm madenciler 2014 yılından itibaren 16 saat İSG eğitimi, tahlisiye kurtarma eğitimleri, mesleki yeterlilik eğitimlerini de almışlardır/almaktadırlar.
Elbette bunlar yeterli diyemeyiz. Zira yeter dediğimizde bir eksiklik mutlaka çıkar. Ve de bu önlemlerin çoğunun devlette alındığını ve özel sektöründe bunu yapması gerekliliğini düşündüğümüzde alınacak çok yolun olduğu aşikar.
Tecrübemle sabittir, ülkemiz yasal olarak çok ülkeden daha ileridedir. Sıkıntı mevzuatı uygulamakta..

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu bahsi geçen uygulamaların hemen hemen tamamı da artık ülkemizde zorunlu haldedir. İsmi değişmiş olabilir. Örneğin Madencilerin ocak lambalarına çipli sistem entegre edilerek, yeraltında neredeler sürekli izlenebilmektedir. Tüm kavşak noktaları ile kritik noktalara kablolu ve kablosuz olmak üzere haberleşme sistemi entegrasyonu tamamlanmıştır. Kurtarma tatbikatları da Acil eylem yönetmeliği çıktığından beri aralıksız yapılmaktadır. Ferdi oksijenli kurtarıcıların sayısı ise her işçiyi kapsayacak şekilde ve yeraltında en geç 30 dakikada bir değişimi sağlanacak istasyon kurulumları ile yeter sayıda tesis edilmiştir. Tüm madenciler 2014 yılından itibaren 16 saat İSG eğitimi, tahlisiye kurtarma eğitimleri, mesleki yeterlilik eğitimlerini de almışlardır/almaktadırlar.
Elbette bunlar yeterli diyemeyiz. Zira yeter dediğimizde bir eksiklik mutlaka çıkar. Ve de bu önlemlerin çoğunun devlette alındığını ve özel sektöründe bunu yapması gerekliliğini düşündüğümüzde alınacak çok yolun olduğu aşikar.
Tecrübemle sabittir, ülkemiz yasal olarak çok ülkeden daha ileridedir. Sıkıntı mevzuatı uygulamakta..
Bu zorunlu hale geldi dediğiniz mevzuatın ismini öğrenebilir miyim. Benim hatırladığım bazı maddeler ertelenmişti.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu zorunlu hale geldi dediğiniz mevzuatın ismini öğrenebilir miyim. Benim hatırladığım bazı maddeler ertelenmişti.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130919-3.htm
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150423-3.htm
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/03/20150310-8.htm

Ana hatları ile yönetmelikte yazıyor, Ayrıca 6645 sayılı kanunda da detayları mevcut, ve de tam tarihini hatırlamıyorum ama uygulama tebliğleri var. Bunlar daha çok kurumlara yönelik tebliğler olduğundan duyulamamış olması mümkün. Hepsini birleştirdiğinizde sonuçlara ulaşabilirsiniz.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/09/20130919-3.htm
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150423-3.htm
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/03/20150310-8.htm

Ana hatları ile yönetmelikte yazıyor, Ayrıca 6645 sayılı kanunda da detayları mevcut, ve de tam tarihini hatırlamıyorum ama uygulama tebliğleri var. Bunlar daha çok kurumlara yönelik tebliğler olduğundan duyulamamış olması mümkün. Hepsini birleştirdiğinizde sonuçlara ulaşabilirsiniz.
Bunlar ertelendi işte ne yazıkki halen yürürlüğe girmedi.

Nurten Kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
-Konu başlığımda "uygulanmaya başlayan yaptırımlar " diye bir başlık atmıştım, dediğiniz gibi zorunlu haldedir kısmına kesinlikle itiraz ediyorum en azından içinde bulunduğumuz an itibariyle durum böyle,yönetmeliklerde boşluklar mevcut,bunun sebebi iş güvenliği zaafiyeti,kâr amacı yada tamamıyla liberalizim olabilir,ferdi kurtarıcılar mesela dolum istasyonlarına her türlü olağanüstü durumda etkilenmeyecek şekilde teçhiz edilecektir der yönetmelik,buna karşılık olaraksa yılda en az 1 defa tatbikat yapılacak der yine aynı yönetmelik objektif bakılacak olursa bunlar altları boş kalmış maddeler,ekmeğin seni doğuracağını bilirsin ama yemediğin her süre için doyamadığınıda bilirsin burada iş biraz bizlere çoğunlukla işverene en çokta müfettişlerimize düşüyor..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Madenlerin fazlaca içinde bulunmadığınızı düşünüyorum. 27 senesini madencilikte geçirmiş biri olarak, şunu diyebilirim ki. Zorunluluk olmadıktan sonra iyi niyetle bir şeyler olmaz. Kendi inisiyatifinizle bir şeyler isteyin, yönetim onaylar mı zannediyorsunuz. Ama zorunlu olsun herkes kılı kırk yarar. Herkes bilgiç olur. Keşke dediğiniz kadar kolay olsaydı, Ekmek ve doymak hikayesi...

Ben ilk mesajımda da söyledim. Mevzuatımız yeterli. Yeter ki sağlam uygulansın. Hepsini diyemem ama çoğu maddenin kesinlikle altı boş değil. Güncelleştirilmeli mi diye sorar iseniz kesinlikle evet derim.. Örnek mi; Ferdi kurtarıcı maskelerden bahsettiniz. ben de bununla devam edeyim. Yönetmeliğin ilgili maddesi der ki, 300-600 metre (düz yol) arasında maske değişim istasyonu tesis edin der. Hâlbuki ki o maske 60 dakikaya kadar kişileri korur. Düz yolda en yavaş yürüyen insanın 60 dakikada en az 4 km yürüdüğünü kabulle, en az 1 maske değişim istasyonu yeterli iken siz yönetim olarak en az 9 tane daha fazladan yapmak zorundasınız. Bu açıdan bakılınca içinden çıkılamaz maliyetler çıkıyor. Bir de bu maskelerin 5 yıl ömürlü olduğunu düşündüğünüzde inanılmaz bir israf çıkıyor karşımıza. Ancak temele dönersek maske zorunluluğunu ve kullanımını net bir şekilde karşılandığından söz edebiliriz.

Nurten Kaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Madenlerin çok fazla içinde olmadığım doğrudur sizede emeğinize saygı duyup önünüzde her zaman eğilirim lakin bu bir yaptırımsa insiyatif söz konusu olamaz kanımca..Kazalardan sonra alınan 16 saatlik eğitimleri, binlerce kişi için özel eğitim programlarını,ocak içi ve dışı iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini,elektrik mekanizmaları hakkında verilen bilgileri ayrıca gaz maskeleri kullanımından,güvenlik önlemlerine,ilk yardıma kadar her konuda eğitim verildi bunların bilincindeyim ama çözüm mü değil olmuyorsa bu bir yerde boşluk olduğunu gösterir,sonu insan canıysa maliyet çokta ön planda tutulmamalı önemsenmemeli demiyorum sadece ön planda tutulmamalı,bu kadar ön planda tutulduğu zamanda da tıpkı Soma gibi faciaları yaşamaya devam edicez.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Madenlerin çok fazla içinde olmadığım doğrudur sizede emeğinize saygı duyup önünüzde her zaman eğilirim lakin bu bir yaptırımsa insiyatif söz konusu olamaz kanımca..Kazalardan sonra alınan 16 saatlik eğitimleri, binlerce kişi için özel eğitim programlarını,ocak içi ve dışı iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini,elektrik mekanizmaları hakkında verilen bilgileri ayrıca gaz maskeleri kullanımından,güvenlik önlemlerine,ilk yardıma kadar her konuda eğitim verildi bunların bilincindeyim ama çözüm mü değil olmuyorsa bu bir yerde boşluk olduğunu gösterir,sonu insan canıysa maliyet çokta ön planda tutulmamalı önemsenmemeli demiyorum sadece ön planda tutulmamalı,bu kadar ön planda tutulduğu zamanda da tıpkı Soma gibi faciaları yaşamaya devam edicez.
Cok konu basligi var.ve hepsi ayri bir tez konusu.hepsi ayri ayri tartisma götürür kuşkusuz.simdi tüm detaylara girersek.forum sakinleri sıkılır ;)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.