2012 Yılı Itibari Ile 27 Iş Güvenliği Uzmanı Cezaevinde Bulunmakta

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında Ferat TEKTAŞ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ferat TEKTAŞ

Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

Akçansa Çimento İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Selçuk Özdemir, iş kazalarında hukuksal yaptırımın iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulandığını belirterek, 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanının cezaevinde bulunduğunu söyledi.
    Özdemir, DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Son Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar” konulu panelde yaptığı konuşmada, kazayı kanunların değil, inancın engelleyeceğini belirtti.

Katılımcılara her türlü ekipmanlarını Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş kuruluşlara kontrol ettirmelerine özen göstermesini tavsiye eden Özdemir, bunun kanuni bir zorunluluk olmadığını, ancak iş kazalarını önlemede büyük önem taşıdığını ifade etti.

Özdemir, her yıl pek çok sayıda iş kazası yaşandığına dikkat çekerek, "Devlet bu konuda hukuksal yaptırımı iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulamaktadır. Son verilere göre 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanı cezaevinde bulunmaktadır" dedi.

“RİSK DEĞERLENDİRMELERİNE VAKİT AYRILMALI”

risk değerlendirme ekibinin işyerleri için büyük önem arz ettiğini belirten Özdemir, bu nedenle risk değerlendirmelerine vakit ayrılması ve bu işlemleri yerinde incelemeye özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti. Selçuk Özdemir, aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda işverenlerin, iş hijyeni ile iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin uygulanmasında işbirliği yapmak, yapılan işin yapısı göz önüne alınarak mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunma çalışmalarını koordinasyon içinde gerçekleştirmek, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini bu riskler konusunda bilgilendirmekle yükümlü olduğunu ifade etti.

"YÖNETİM, UYARILARA UYMAYAN İŞVERENLERİ BAKANLIĞA BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜ"

Özdemir, birden fazla işyerinin bulunduğu yerlerde; iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki koordinasyonun yönetim tarafından sağlandığını belirterek, "Yönetim, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için işverenleri uyarmakla yükümlüdür. Yönetim, bu uyarılara uymayan işverenleri bakanlığa bildirmekle yükümlüdür" diye konuştu.

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI EN AZ 10 DAKİKA ZAMAN AYIRMALI”
    İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının tehlike sınıflarına göre az tehlikeli işyerlerinde 10 dakika, tehlikeli işlerde 15 dakika ve çok tehlikeli işlerde ise 20 dakika görev almak zorunda olduğunu vurgulayan Özdemir, işyeri hekimlerinin de az tehlikeli işlerde 4 dakika, tehlikeli işlerde 6 dakika, çok tehlikeli işlerde 8 dakika görev yapmak zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Özdemir, bu sürelerin bir ay içerisinde kişi başına düşen süre olarak belirlendiğini kaydetti.

“TOPLU KORUNMA TEDBİRLERİNE ÖNCELİK VERİLMELİ”
    Akçansa Çimento İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Özdemir, şöyle devam etti:
    "İşveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirirken, çalışanlarının periyodik sağlık muayenelerini yaptırılmalı, kaçınılması mümkün olmayan riskleri analiz etmeli, risk değerlendirme sonucunda tespit edilen riskleri minimize edilmeli, çalışanları ilgili riskler hakkında bilgilendirilmeli ve bu konuda eğitimler almalarını sağlamalı, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri için fiziki imkanlar sağlanmalı, iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıtları tutulmalı ve raporlanmalı, acil durum tatbikatları yapılmalı ve mutlaka risk değerlendirme ekibi oluşturulmalıdır. Tehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmelidir. Toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre daha fazla öncelik vermeli."
    Kaynak :http://www.sgkdestek.com/post/4874/is-kazalarinda-hukuksal-yaptirim-is-sagligi-ve-guvenligi-uzmanina

Real, erkanersoy, msinay ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. nesim

nesim TÜİSAG Üyesi

3. nesim

nesim TÜİSAG Üyesi

27 iş güvenliği uzmanının içeride olduğu nerde yazıyor ve cezaları kesinleşmiş arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum

4. Ferat TEKTAŞ

Ferat TEKTAŞ TÜİSAG Üyesi

Akçansa Çimento İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Selçuk Özdemir, iş kazalarında hukuksal yaptırımın iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulandığını belirterek, 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanının cezaevinde bulunduğunu söyledi.
    Özdemir, DENETEAM Uluslararası Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş. tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliğinde Son Yasal Düzenlemeler ve Uygulamalar” konulu panelde yaptığı konuşmada, kazayı kanunların değil, inancın engelleyeceğini belirtti.
    Katılımcılara her türlü ekipmanlarını Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite olmuş kuruluşlara kontrol ettirmelerine özen göstermesini tavsiye eden Özdemir, bunun kanuni bir zorunluluk olmadığını, ancak iş kazalarını önlemede büyük önem taşıdığını ifade etti.
    Özdemir, her yıl pek çok sayıda iş kazası yaşandığına dikkat çekerek, "Devlet bu konuda hukuksal yaptırımı iş sağlığı ve güvenliği uzmanına uygulamaktadır. Son verilere göre 2012 yılı itibari ile 27 iş güvenliği uzmanı cezaevinde bulunmaktadır" dedi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. servet yortumluk

servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği noktasında uzmanı yalnız bırakarak veya bu işin yanında şu işi de yap dersen daha çok uzman arkadaş ceza evlerinde risk analizi yapmaya devam edecektir.

futboldans, olgun34, trim78 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. HSYN

HSYN TÜİSAG Üyesi

SERVET YORTUMLUK İSİMLİ ÜYENİN YORUMUNA AYNEN KATILIYORUM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. GENERAL MAXIMUS

GENERAL MAXIMUS TÜİSAG Üyesi

o zaman ikinci bir görevi üstlenmeyeceksiniz.

seval aydın ve okan dasdemir bu yazıya teşekkür etti.
  8. servet yortumluk

Kardeşim ülke öyle durumda ki; okumuş insanın değeri olmadığı gibi devlet de sahip çıkmıyor.
    Ya anadan, ya babadan, ya da iyi bir işletmede yerin olacak.
    Aksi halde olduğun yerde saymaya devam.
    Bu çarkın düzelmesi 1 nesil kaybolması ile olacak gibi duruyor.
    Eski nesil icraat ile yeni nesil düşünceyi harmanladıktan sonra biz okuyanların değerleri anlaşılacak.
    Bunları söylerken 40 yıldır sanayiye emek vermiş bir insan olarak konuşuyorum.
    Ya verdiğin eğitime göre sanayi imkanı vereceksin, ya da insanları sanayinin içinde kurulmuş çırak ve usta okullarında yetiştirip tek düze bir sistem ile ile kalifiye hale getireceksin.
    Aksi halde , taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini hepimiz biliyoruz.
    İnsanların ihtiyaçları olmasa 2 değilde 3 işe bakarlar mıydı?
    Yorumunu siz değerli arkadaşlara bırakıyorum,
    Kazasız günler,

Bekir38 ve olgun34 bu yazıya teşekkür etti.
  9. ozdemir038

ozdemir038 TÜİSAG Üyesi

şu anda hapiste olan iş güvenliği uzmanlarına somut örnek verebilirmisiniz

10. doğa34

doğa34 TÜİSAG Üyesi

Yönetmeliğin değiştiğinin farkında değiller galiba;İş Güvenliği Uzmanı az tehlikelide en az 6 dak.,tehlikeli sınıfta 8 dak.,çok tehlikelide 12 dak.görev almak zorunda.

cash84 bu yazıya teşekkür etti.
  11. doğa34

doğa34 TÜİSAG Üyesi

Tarihe dikkat etmemişim ,pardon yönetmelik ekimde değişmişti.

seval aydın bu yazıya teşekkür etti.
  12. seval aydın

seval aydın TÜİSAG Üyesi

Zaten işimizin sorumluluğu çok fazla, birde işin ucunda hapis cezası olduğunu bilmek işin tuzu biberi oluyor. Bu konuda birşeyler yapılmalı arkadaşlar.

alix bu yazıya teşekkür etti.
  13. servet yortumluk

Arkadaşlar,
    Güvenlik ile ilgili yıllarca konuşulsa bu konu bitmez, çünkü biz istesek de istemesek de kendini sürekli yenileyen ve sürekli güncel olan bir konu İSG,
    O yüzden tehlikeleri gördüm, risk analizlerini yaptım çok da renkli ve güzel oldu bundan sonra bir şey mantığı bu iş için çok cüce ve güdük kalır,
    kazasız günler dilerim,

14. baki karaman

baki karaman TÜİSAG Üyesi

İş Güv. Derneği ve A sınıfı uzmanların çok tehlikeli işyerlerinde savcıların ceza yağdırması nedeniyle de görev almak istemediğini konuşmalarında belirten İSGGn.Müdürümüz K.ÖZER Bey gibi yetkililer yasal düzenlemeleri değiştirmeye ve yasa çıkartmaya çalışmaları lazım.(TBMM' kanalı ile). Çünkü kaza her durumda olabilmekte ve ölümlü kazada İş Güv.Uzmanı diğer (İYH,DSP, Çalışan Temsilcisi, Destek Elemanı, ) görevlilerden çok zan altında ve ceza alıyor. Hapis cezası olmamalı. Yönetmelikde ; Çalışan temsilcisinin tanımı daha net ve onlara araç sağlanacağı yazıldığı halde İGU ve diğerleri için böyle bir şey yönetmelikde yok ve suçlu görülen de İGU. Bizler taksirle adam öldürmüyoruz görevimizi yaparken bu kaçınılmaz sonuçlar maalesef oluyor. Vefat eden asli kusurlu denilen bilirkişi raporlarına rağmen ceza İGU veriliyor. Bilirkişilere doğru dürüst ücret verilsin de farklı ildeki bir bilir kişi rapor yazarken gidip olay yerini bir görsün.Sonuçta bir insan ölüyor bir aile mağdur oluyor. Sathi "Bende arkadaşların yazdığı görüşlere katılıyorum" deyip bir cümle ile bitmesin rapor ne olur? İGU nunun da bir insan olduğunu bilirkişiler unutmazsa iyi olur....

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica