2013 Ağustos Sınavına Hazırlanacak Olanlar..

merveyesildag

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar,
mayıs sınavı geçti ve baya çelişkili sorular var.
bıraz gozum korktu ve calısmaya baslamaya karar verdım:)
yonetmelıklerı tek tek okumam mı faydalı olur yoksa spot bılgıler mı faydalı olur?
çalışma yontemı onerecek olan arkadaslar var mı?

mervexz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben de yeniden hazırlanacağm

ozlemozhan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba arkadaşlar,
yonetmelıklerı tek tek okumam mı faydalı olur yoksa spot bılgıler mı faydalı olur?
Yönetmelikleri ayrı ayrı çıkarıp okuman çok faydalı olur, spot bilgiler de iyidir ancak benim gözlemlerime göre en güvenilir kaynak yönetmelikler, çünkü spot bilgilerde de bazı hatalar gözlemledim, yanlış öğrenmek istemediğim için ben spot bilgilere çalışmayı bırakmıştım. Ayrıca bu sınav için ciddi hazırlanmış test kitabı maalesef yok, varolanların da şıklarında oldukça fazla yanlış var, İzmir'de kursa gittiğim yerden 45 tl verip kitap satın aldım ve yarısında bıraktım, şıkların hemen hepsi yanlıştı. Dediğim gibi soru çözmek her zaman iyidir ancak ben soru çözerken bir yandan da google başında cevabı doğru mu acaba diye arattım, şıklara güvenme derim, yönetmelik ve teknik konulara ağırlık vermen daha doğru. Mayıs sınavından bir aksilik çıkmazsa geçiyorum, darısı senin başına olsun diyorum, kolay gelsin.

Mete TAŞCI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelikleri ayrı ayrı çıkarıp okuman çok faydalı olur, spot bilgiler de iyidir ancak benim gözlemlerime göre en güvenilir kaynak yönetmelikler, çünkü spot bilgilerde de bazı hatalar gözlemledim, yanlış öğrenmek istemediğim için ben spot bilgilere çalışmayı bırakmıştım. Ayrıca bu sınav için ciddi hazırlanmış test kitabı maalesef yok, varolanların da şıklarında oldukça fazla yanlış var, İzmir'de kursa gittiğim yerden 45 tl verip kitap satın aldım ve yarısında bıraktım, şıkların hemen hepsi yanlıştı. Dediğim gibi soru çözmek her zaman iyidir ancak ben soru çözerken bir yandan da google başında cevabı doğru mu acaba diye arattım, şıklara güvenme derim, yönetmelik ve teknik konulara ağırlık vermen daha doğru. Mayıs sınavından bir aksilik çıkmazsa geçiyorum, darısı senin başına olsun diyorum, kolay gelsin.
merhaba arkadaşlar,

Tabi burada vereceğim bilgiler sınav müfredatı belli olmadığı (tahminen 1 ay içinde belli olur) için yeni yönetmelikler konusunda bir şey diyemem.
1- Geçmiş 6 sınavdaki tüm (A, B,C ve İş yeri hekimi) soruları cöz. İH sorularının 15-20 sinini çözemeye bilirsin çok önemli değil; Ama A, B ve C nin tüm sorularını çözebilirsin (unutma ki sorular, aynı kanun, tüzük ve yönetmelikten çıkıyor) 6*4=24*100=2400 Soru demek bir sınav için fazlasıyla soru çözmüş olursun.
2- Anayasanın özellikle ikinci bölümünü oku
2- İş Kanununu baştan sona bir oku ve bazı bölümleri öğrenmen gerekecek
3-Özellikle İLO'nun 155 ve 161. Sözleşmelerini oku. Diğerleri hakkında da genel bilgin olsun (56 Sözleşme)
4- İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliğini öğreneceksin, Yapı ve patlayıcı tüzüğünü de okuman gerek
5- 32 Yönetmeliği okuman gerekecek
6- Bakanlık birimleri görev ve yetkileri artı 5510 Sayılı Kanunu genel olarak bilmen gerekecek.

Burda önemli iki şey var; 1) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği tüzüğü ile Risk değerlendirmesini iyi öğrenmek gerek ikisini iyi bil 30-40 soru garanti
Dikkat edilecek hususlar;
1- Geçmiş sınav sorularını çözerken, iptal edilen veya cevabı değişen soruları tespit et, yanlış öğrenme
2- Güvenmediğin yerlerden elde ettiğin bilgileri teyit et, o kadar bilgi karmaşası ve kirliliği var ki anlatamam (bir kursta rastladım, daha önce iptal edilmiş soruyu sorup duruyorlar, sorunun iptal edildiğini bile bilmiyorlar)
3- Sınavın hangi mevzuatı kapsadığını öğren, internetten edineceğin mevzuatın güncel olduğundan emin ol.
4- 2400 soruyu çözdüğünde sen kendinin eksiklerini göreceksin ve nelerelere çalışan gerektiğine kendin karar vereceksin
Kolay gelsin günde 1 saat ayırırsan yeter.
Zaten

Mete TAŞCI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
4 madde Tüzük, hata olmasın

hicaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
18 agustos sınavı ıcın 6331 den sorumluyuz dımı nelere bakıcagımızı bılen varsa yazarmı tesekkurler sımdıden..

seçil mütevelli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
18 agustos sınavı ıcın 6331 den sorumluyuz dımı nelere bakıcagımızı bılen varsa yazarmı tesekkurler sımdıden..

4857den SORUMLUYUZ 6331 EKİM SINAVINDA ÇIKACAKMIŞ

fatih33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ağustos sınavına girecek olanlar şimdiden biletinizi alın derim... Başka şehirlerden Ankara'ya fiyatlar nedir bilmiyorum ama Adana ve Mersinden Ankara'ya otobüs ile gidiş geliş 100.- TL (Bugün için), ancak az önce Pegasus'tan biletimi aldım Adana - Ankara gidiş dönüş bileti toplam herşey dahil 47,98.- TL... Kampanya var kaçırmayın derim.. Önümüzdeki günlerde bu fiyata biletler tükenebilir, bir de bu yıl Ramazan Bayramı 8-9-10 Ağustos'a denk geliyor, bayram sonrası milletin dönüş trafiğini de hesaba katarsanız bilet sıkıntısı olabilir şimdiden biletinizi ayarlamanızı tavsiye ederim...

snmcrk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar 18 ağustos sınavı 6331 sayılı kanuna göre olacakmışşş dün açıklama yapılmış kesinnn

Şafak Ata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
4857den SORUMLUYUZ 6331 EKİM SINAVINDA ÇIKACAKMIŞ

18 Ağustos 2013 Tarihinde Yapılacak olan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Katılacak Olanlar İçin Genel Müdürlük Tarafından Eğitim Konularına Dair Resmi Açıklama Yapılmıştır.
18 Ağustos 2013 Sınavı Yürürlükte Olan Mevzuatta ( Mer'i' Mevzuat ) Yer Alan Konulardan Olacaktır.
http://www.zirveosgb.com.tr/index.php

çağlayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hangi kanuna göre olacak gerçekten bilen var mı ? açıklamayı kim yapmış?

Şafak Ata

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
18 Ağustos 2013 Tarihinde Yapılacak olan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına Katılacak Olanlar İçin Genel Müdürlük Tarafından Eğitim Konularına Dair Resmi Açıklama Yapılmıştır.
18 Ağustos 2013 Sınavı Yürürlükte Olan Mevzuatta ( Mer'i' Mevzuat ) Yer Alan Konulardan Olacaktır.
http://www.zirveosgb.com.tr/index.php

zirve osgb nin öğrencileri için bilgilendirme gelmiş bakanlıktan onlarda sayfalarında yayınlamışlar

mr x

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu sınavla alakalı bana döküman verebilecek bi arkadaş var mı acaba.
ya da internet üzerinden çalışma yapabileceğim bir adresin linki.
teşekkürler şimdiden.
bi de şey diyecektim, mesela 18 mayıs sınavının konularından da sorumluyuz, di mi.

gülşahç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim de ilk tavsiyem İş Sağlığı Güvenliği Tüzüğü'nü iyice öğrenmeniz, çok sayıda soru geliyor ordan, beni daha önce uyaran olsaydı ordan çalışmaya başlardım, neyse ki sınavı geçtim:) spot bilgiler faydalı ancak çok yanlış bilgiler de yer alıyor, kaldı ki mevcut spot bilgiler güncelliğini 6331 ile yitirmiş durumda şu an.
yönetmelik+tüzük okuyun arkadaşlar. sınavı geçersiniz..
ağustos'ta sınava girecek herkese başarılar...

juti_juti

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tabi burada vereceğim bilgiler sınav müfredatı belli olmadığı (tahminen 1 ay içinde belli olur) için yeni yönetmelikler konusunda bir şey diyemem.
1- Geçmiş 6 sınavdaki tüm (A, B,C ve İş yeri hekimi) soruları cöz. İH sorularının 15-20 sinini çözemeye bilirsin çok önemli değil; Ama A, B ve C nin tüm sorularını çözebilirsin (unutma ki sorular, aynı kanun, tüzük ve yönetmelikten çıkıyor) 6*4=24*100=2400 Soru demek bir sınav için fazlasıyla soru çözmüş olursun.
2- Anayasanın özellikle ikinci bölümünü oku
2- İş Kanununu baştan sona bir oku ve bazı bölümleri öğrenmen gerekecek
3-Özellikle İLO'nun 155 ve 161. Sözleşmelerini oku. Diğerleri hakkında da genel bilgin olsun (56 Sözleşme)
4- İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliğini öğreneceksin, Yapı ve patlayıcı tüzüğünü de okuman gerek
5- 32 Yönetmeliği okuman gerekecek
6- Bakanlık birimleri görev ve yetkileri artı 5510 Sayılı Kanunu genel olarak bilmen gerekecek.

Burda önemli iki şey var; 1) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği tüzüğü ile Risk değerlendirmesini iyi öğrenmek gerek ikisini iyi bil 30-40 soru garanti
Dikkat edilecek hususlar;
1- Geçmiş sınav sorularını çözerken, iptal edilen veya cevabı değişen soruları tespit et, yanlış öğrenme
2- Güvenmediğin yerlerden elde ettiğin bilgileri teyit et, o kadar bilgi karmaşası ve kirliliği var ki anlatamam (bir kursta rastladım, daha önce iptal edilmiş soruyu sorup duruyorlar, sorunun iptal edildiğini bile bilmiyorlar)
3- Sınavın hangi mevzuatı kapsadığını öğren, internetten edineceğin mevzuatın güncel olduğundan emin ol.
4- 2400 soruyu çözdüğünde sen kendinin eksiklerini göreceksin ve nelerelere çalışan gerektiğine kendin karar vereceksin
Kolay gelsin günde 1 saat ayırırsan yeter.
Zaten
merhabalar mete bey öncelikle veriş olduğunuz değerli bilgiler gerçektende tamda sınavda çıkacak olan bilgilerdir ancak benim size sorum olacak 32 yönetmelik demişsiniz bunlar nedir diye sorsam??

Hüseyin ERDAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Juti ben de sana teşekkürler diliyorum.arkadaşlar bildiğiniz gibi hergeçen gün yönetmelik değişmekte biz ağustos sınavı için bu değişikliklerden sorumlumuz birde juti arkadasımızın dediği gibi en son güncel kanun ve yönetmlikleri nerden bulabilirz ?

ayse1077

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Juti ben de sana teşekkürler diliyorum.arkadaşlar bildiğiniz gibi hergeçen gün yönetmelik değişmekte biz ağustos sınavı için bu değişikliklerden sorumlumuz birde juti arkadasımızın dediği gibi en son güncel kanun ve yönetmlikleri nerden bulabilirz ?

http://www.alomaliye.com/is-sagligi-ve-guvenligi-kanunu-mevzuati-.htm bu adresten güncel yönetmeliğe ulaşbilirsiniz. Üye olunca mailde geliyor.

arvano

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
mayıs sınavından kaldım tekrar staj yapmaya gerek yok demi..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.