Duyuru 2014 Sertifika Ücretleri Hakkinda - 02.01.2014

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar malum yanıt benim e posta adresime de geldi az önce.
    bu durumda ne yapıyoruz? birdaha itiraz yapalım mı bimer e?

2. silifke

silifke TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yeni mail geldi.
    03.01.2014 tarihli ve 6143 sayılı dilekçeniz incelenmiştir.
    Bilindiği üzere İş güvenliği uzmanlığı belgeleri ile ilgili son düzenlemeler 30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” ile yapılmış olup, söz konusu kanunun 31 nci maddesindeki “….yetkilendirme ve belgelendirme bedelleri…...ne dair usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir” hükmü yer almaktadır.

Bu itibarla, belge bedelleri yukarıda bahsi geçen hüküm gereği alınıp yapılan son düzenleme ile 2014 yılında kişilere düzenlenecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve eğitici belgesi ücreti Bakanlığımızca 413 TL olarak belirlenmiştir.

Bilgilerinizi rica ederim.

3. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Aynı yoldan aynı şekilde tekrar itiraz etmenin farklı bir sonuç vereceğini düşünmüyorum. Konuyu, yandaş olmayan medyaya taşıyarak kamuoyu baskısı oluşturabilmek adına nasıl bir girişimde bulunabileceği üzerine fikir yürütülebilir.

4. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bence tekrar itiraz edelim. Bu ne böyle dalga geçer gibi indirim yapmışlar. A4 boyutundaki belgenin kendilerine maliyetini de vurgulamak gerekir. Bir belgenin yok denecek kadar az olan maliyetinden bu derece fahiş bir bedel talep edilmesinin vatandaş - devlet ilişkilerinde vatandaşın devlete bakışını zedeleyen bir anlayışa sebep olduğunu bu durumun önüne geçmenin devletin elinde olduğunu belirtmeliyiz...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. yandaş olmayan medya
    bunun tek yoluda twitter dan geçmekte
    tt ol bakalım nasıl sosyal medyada yankı buluyor
    daha önce ehliyet yenileme konusunda aynı baskı oluştu sosyal medyada
    ve sadece 15 tl maliyet parası alınmaya başladı
    yani adamlar üzerinde baskı hissetmedikleri için istediklerini yapıyorlar
    dilekçeleri kim okuyor
    kimi kime şikayet ediyorsun
    en güzeli hashtag başlatmak hatta bir çok yazara mail atmak
    #A4kagıdı413tl

6. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bu da bir alternatif girişim olarak düşünülebilir.
    Son durum nedir? Bu hashtag başlatıldı mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hashtag i biz başlatsak bile tt olması çok zor
    bu yönetimden biri el atması lazım
    belirli bir gün ve saat ayarlayıp herkese duyuru göndermesi lazım
    o zaman aynı anda girip yazarsak tt olur bi anlamı olur

8. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

eee dostlar? ne yapıtoruz şimdi? B planımız yok mu? 8-)

9. Sorgulayan Adam

İş güvenliği konulı bir başka forumda bir üye;

"Arkadaşlar merhaba , Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot belge ücretlerine yapılan zam konusunda attığım maile,geri dönüş yapmış olup ilgili konunun 9 Ocak 2014 perşembe günü sözcü gazetesinde yer alacağını yazmıştır.

Bilgilerinize."
    yazmıştır.

Sosyal güvenlik, iş güvenliği konusu ile ilgilenen; bu konularda yazı yazan, televizyon programlarına çıkan benim bildiğim Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ve Prof. Dr. Cem Kılıç vardır. Bu iki isimin elektronik posta adreslerini bilen veya bulabilen olursa yine buradan herkesi o adreslere yönlendirebiliriz. Ali Tezel, HABERTURK'de yazıyor. Cem Kılıç ise Cnbc-e yorumcusu ve cnbce.com'da yazıyor.

dogancengiz35 bu yazıya teşekkür etti.
  10. isgilo

isgilo TÜİSAG Üyesi

Ne yalan söyleyeyim ben de duyuru yayımlandığı tarihte gece yarısı şikayet ettim.

11. çağan genç

çağan genç TÜİSAG Üyesi

a4 kağıdı çok para. bi de c için para yatıranlar henüz belge almadan bi de bu parayı yatır. olacak iş değil. birlik olalım... sesimizi duyuralım bu nedir ya....

12. vahit kurtulus

vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

Cem kılıç'ın milliyetteki mail adresi : cem.kilic@milliyet.com.tr
    Ali Tezelin internet sitesinideki mail adresi : bilgi@alitezel.com
    bunlardır arkadaşlar ben mail attım sizlerde atın lütfen.

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  13. Sorgulayan Adam

Teşekkür ederim. Aşağıdaki yazıyı hemen hazırladım ve her iki adrese de yolluyorum. Tüm arkadaşlardan da itirazlarını seslendirmelerini ve destek vermelerini bekliyorum.

Sayın Prof. Dr. Cem Kılıç,

İş sağlığı ve güvenliği konusunda medyada yapmış olduğunuz açıklamalarınızdan bu konuya verdiğiniz öneme şahit olmaktayız.

Bildiğiniz üzere uzman adayları iş güvenliği uzmanı olabilmek için; ortalama 2000 TL kurs ücreti, 35 TL sınava giriş ücreti, sınavların Ankara'da düzenlendiği dönemde seyahat ve konaklama ücreti vb. birçok masraf yapmak zorundadırlar. Bütün bu masraflara ek olarak, düzenlenen sınavda başarılı olan kişilerden Bakanlık "sertifika yenileme ücreti" adı altında 300 TL+ %18 KDV = 354 TL talep etmekteydi. 2014 yılı için talep edilecek sertifika ücreti İSGGM tarafından 400 TL + %18 KDV= 472 TL olarak %33 zamlı olarak ilan edilmiştir. BİMER üzerinden bizlerin itirazları neticesinde bu ücret 350 TL + %18 KDV = 413 TL olarak değiştirilmiştir.

İş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vermek adına maddi ve manevi birçok fedakarlık gösteren bizlerden bu kadar yüksek tutarda sertifika bedeli alınmasına karşı yükselen itirazımızın sesini medya aracılığıyla duyurmanızı rica ediyoruz. Kurs ücreti, sınav ücreti, itiraz ücreti, sertifika yenileme ücreti, sertifika vize ücreti benzeri ücretlerle Bakanlığın bizleri para kaynağı olarak görüp sömürmesine lütfen sessiz kalmayınız.

Saygılarımla,
    --------------

14. vahit kurtulus

vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

Konuyu yukarılara taşıma için yazıyorum.. bizden sonrada yazan olmamış arkadaşlar mail attıktan sonrada buraya mail attım diye bildirirmisiniz oluşumu bi görelim.

15. kilic45

kilic45 TÜİSAG Üyesi

Korku köleliktir.5 paralık hizmete 413 ödersek,bize herşeh müstehaktır.her yere şikayetlerimi yolladım gerekirse tekrardan gönderirim.Konunun peşini lütfen bırakmayalım.

16. Mine çağlar

Mine çağlar TÜİSAG Üyesi

BUNLARIN YANINDA BİR DE KURSLARA(kurslarda bunların yandaşları zaten) VERDİĞİMİZ ortalama 2000'er tl'yi de hesap edelim

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar eğer bu sertifika ücretini alıyorlarsa bize iş bulmayı zorunlu hale getirmeleri lazım..
    yani demek istediğim şu, sgk primlerini ödeyen tüm şirketlere, bu aydan sonra ,ödeme yapabilmeleri için isgu belge no girmeyi zorunlu tutarlarsa bu 413 tl yi bakanlık hak etmiş demektir.. hatta ben 472 bile ödemeye razı olabilirim.. yeterki iş verenler isgu çalıştırmak zorunda olsun.. :evet:

18. Selçuk Aydoğdu

Selçuk Aydoğdu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar eğitimi aldığım kursu aradım ve sordum sınavı geçtikten sonraki işlemleri. Denilen şu 413 tl yatıracaksınız, dekontla bize başvuracaksınız, gerisini bakanlıkla biz halledeceğiz dendi. Fiyat bayağı fazla geldi bana ne dersiniz...Şikayetlerden bir sonuç alınamadı sanırım.

19. BülentAcar

BülentAcar TÜİSAG Üyesi

Ben de BİMERe şikayet ettim...Denemekte fayda vardır...

20. Fatma Ökdem

Fatma Ökdem TÜİSAG Üyesi

belge yükseltmede de aynı ücret geçerli yahu bir kez 350 ödemiştik şimdi de 400 küsür pufff hevesimiz kursağımızda kaldı..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica