2016 Sürelerle İlgili Bakanlık Duyurusu Hk.

CAKARTA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayırlı olsun,vatana millete..

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ekli dosyayı görüntüle 28579 Aşağıdaki linkte Bakanlığın son duyurusu yer almaktadır. Bu duruma göre 2016' da süreler kesinlikle değişecek.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=dakikalar
Gelinen zaman ve duyuru bize kısa sürede bir değişiklik olmayacağını göstermesi açısından manidar. Değişiklik olacağına dair bence hiç belirti yok. Ortamı germemek adına bazı atasözlerini de burada söylememeyi tercih ederim. Kolay gelsin arkadaşlarım...

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
uzman için bunun faydaları nelerdir ?
fiyat konusunda ne fayda yada zarar getirecektir ?

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Gelinen zaman ve duyuru bize kısa sürede bir değişiklik olmayacağını göstermesi açısından manidar. Değişiklik olacağına dair bence hiç belirti yok. Ortamı germemek adına bazı atasözlerini de burada söylememeyi tercih ederim. Kolay gelsin arkadaşlarım...
Sayın Baki Bey,
Sizin gibi düşünüyorum.
Bu duyurudan anladığım ve yaptığım çıkarım; sürelerin resmi olarak geçerli olduğu ancak mevcut sözleşmelerde sistem tarafından değişiklik olmayacağından geçerliliğinin şu anki sürelerle devam edileceği, yeni başlayacak işlerde yeni yapılan sözleşmelerde yeni sürelerin geçerli olacağı şeklinde. Ya resmi olmasa da kademeli geçiş yapılmak isteniyor ya da yılbaşından bir süre sonra uzman sayısının yetersiz olmasından dolayı tekrar bir değişiklik olacak. Sonuçta isg katip üzerinde açıklanan uzman sayısı ile uzmanlık yapanların sayısı eşit değil. Kaldı ki özellikle çok tehlikeli işyerleri deneyimli uzman arayışında olacağından en azından öyle olması gerektiğinden uzman bulmakta zorlanacaklar ( su an bile deneyimli uzman bulmakta zorlanılıyor özellikle istanbul dışı için)

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
mevcut çalışıyor olanların eski haliyle devam edeceğini sanmıyorum

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Baki Bey,
Sizin gibi düşünüyorum.
Bu duyurudan anladığım ve yaptığım çıkarım; sürelerin resmi olarak geçerli olduğu ancak mevcut sözleşmelerde sistem tarafından değişiklik olmayacağından geçerliliğinin şu anki sürelerle devam edileceği, yeni başlayacak işlerde yeni yapılan sözleşmelerde yeni sürelerin geçerli olacağı şeklinde. Ya resmi olmasa da kademeli geçiş yapılmak isteniyor ya da yılbaşından bir süre sonra uzman sayısının yetersiz olmasından dolayı tekrar bir değişiklik olacak. Sonuçta isg katip üzerinde açıklanan uzman sayısı ile uzmanlık yapanların sayısı eşit değil. Kaldı ki özellikle çok tehlikeli işyerleri deneyimli uzman arayışında olacağından en azından öyle olması gerektiğinden uzman bulmakta zorlanacaklar ( su an bile deneyimli uzman bulmakta zorlanılıyor özellikle istanbul dışı için)
Yanlış anlamışsınız. Orada dediği "mevcut sözleşmelerine ben müdehale etmeyeceğim, sen sürelerini yeni sürelere göre revize et. Etmezsen gelirsem karışmam, cezanı yersin" özetle bu şekilde.

aragon34

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın Baki Bey,
Sizin gibi düşünüyorum.
Bravo doğrusu, bu sonucu nasıl çıkardınız? duyuruyu bir daha okuyun lütfen, siz kanunları yönetmelikleri böyle mi değerlendiriyorsunuz? önce okuduğunuzu anlamanız gerekir.

que

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bravo doğrusu, bu sonucu nasıl çıkardınız? duyuruyu bir daha okuyun lütfen, siz kanunları yönetmelikleri böyle mi değerlendiriyorsunuz? önce okuduğunuzu anlamanız gerekir.
2002 yılından beri isg mühendisliği yapan a sınıfı bir uzman olarak o kadar çok değişiklik ve yeni düzenleme gördüm ki bunu anlamam için yeterli diye düşünüyorum. bekleyip görelim.

oğuz han

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
süre için duyuru yayınlayan bakanlık, cezalar ile ilgili neden duyuru yayınlamıyor? bence bu konuda da tüm uzmanların birlik olup baskı yapması gerekiyor...

Hüseyin51

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
bazı arkadaşlar hala süreler ertelenebilir yok aslında resmi değiştide gerçekte değişmeyecek,yok efenim aslında duyuruda yavaş yavaş geçiş anlaşılıyor gibi öküz altında buzağı arıyor ne olay anlamadım gitti.
yaw kabak gibi ortada değişti ve geçerli olacak vede duyuruda trapezuslu arkadaşımın dediği gibi anlaşılıyor daha neyin muhakemesini yapıyor diğerleri anlamadım

Duyuru diyorki ben karışmıyorum ama sen süreleri revize edeceksin etmezsen ceza yersin diyor neden bunu anlamak istemiyor arkadaşlar

hasan sönmez uçan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba sayın isg uzmanları bi sorum olacaktı ben çok tehlikeli sınıfta çalışan bir uzmanım ve yaklaşık 1050 kişi çalışıyor.bu yönetmelik çıkmadan önce ben burda tam zamanlı çalışarak uzman süresini tamamlıyordum(A Sınıfıyım bu arada) şimdi kanun çıktıktan sonra burada her 250 kişide bir A (veya B) uzman yani 4 tane uzman mı olacak yoksa aynı yönetmeliğin 7.madde 3.fıkrasına istinaden bir tam zamanlı A sınıfı uzman diğerleri C sınıfı olabilecekmi...

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

nasuhca

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba sayın isg uzmanları bi sorum olacaktı ben çok tehlikeli sınıfta çalışan bir uzmanım ve yaklaşık 1050 kişi çalışıyor.bu yönetmelik çıkmadan önce ben burda tam zamanlı çalışarak uzman süresini tamamlıyordum(A Sınıfıyım bu arada) şimdi kanun çıktıktan sonra burada her 250 kişide bir A (veya B) uzman yani 4 tane uzman mı olacak yoksa aynı yönetmeliğin 7.madde 3.fıkrasına istinaden bir tam zamanlı A sınıfı uzman diğerleri C sınıfı olabilecekmi...

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Süreler değişti dolayısıyla kalite artacakmı bence kocaman bir HAYIR....Firmalar İSG KATİP atamanıza göre şu kadar saat burdamı kalacaksınız die söleyecek.........tekrar gitmemiz için gözümüzün içine bakacak..................bu işin suyu çıkmaya başladı

alperen3

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

bir A zorunlu diğerleri c olabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.