TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. esrarda

esrarda TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

şu halde benim anladığım askerlik sorusu dışında iptal olabilecek soru yok ?

2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

100. Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği
    Yönetmeliği’ne göre yer altı kabloları, gaz
    boruları, su, kanalizasyon ve diğer dağıtım
    sistemlerinin yerleri ne zaman belirlenir?
    A) Proje bittikten sonra
    B) Yapı ruhsatı alınırken
    C) Kazı işine başlanmadan önce
    D) Yapım işi yol kotu seviyesine geldiğinde

Kazı işleri, kuyular, yeraltı işleri, tünel ve kanal işleri
    62– Kazı işine başlanmadan önce aşağıda belirtilen hususlara uyulur:
    a) Kazının bitişik yapıları etkileyip etkilemeyeceği araştırılır ve etkileme ihtimali mevcut ise kazı başlamadan önce gerekli tedbirler alınır.
    b) Yer altı kabloları, gaz boruları, su, kanalizasyon ve diğer dağıtım sistemlerinin yerleri belirlenir ve bunlardan kaynaklanabilecek tehlikeleri asgariye indirmek için gerekli tedbirler alınır.

3. mehtamer

mehtamer TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Pardon ben soru numarasını yanlış verdim A sınıfı B kitapcığı 99. soru

4. Deniz Fatih AKGÜN

Deniz Fatih AKGÜN TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    İptal edilebilecek - edilmesi muhtemel sorular; ( Bu sayfalarda detaylı olarakda açıklandı )

B Kitapçığı;
    51.Soru
    Doğru cevap A şıkkı denilmiş;
    (sağlık ve Güvenlik Koordinatörü = Görevlendirmelidir; Proje Sorumlusu = Görevlendirebilir)

Fakat;

C şıkkında ise;(sağlık ve Güvenlik Koordinatörü = Görevlendirmelidir; Proje Sorumlusu = Görevlendirmelidir.)

Her iki şıkda aynı cevaptır bence. 2 seçenektede koordinatör ve proje sorumlusu olmalıdır yada olabilir deniyor. Ben sınavda C şıkkı olarak düşündüm., Safiye hanımın fenni yeterlikte proje sorumluluğunu taşıyabilecek özellikte olduğu ( mühendis,mimar vs teknik eleman ) belirtilmemiş.

5. Ayşe Yıldız Doğan

Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    sorudaki 2. kaynak 110 db 100 değildi. hesaplama formülünüze göre de 110,045 olması gerekiyor sanırım.

6. esrarda

esrarda TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Size katılıyorum. Bu soru için de iptal dilekçesi iletilebilir.

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. efsun

efsun TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bence de Toplu korumayı soramaz, kkd arasındaki önceliği soruyor anlamı çıkıyor.

9. Deniz Fatih AKGÜN

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    B Kitapçığı; 51.Soru
    B Kitapçığı; 62. Soru ( Kesin ) Cevap hatalı
    B Kitapçığı 86.Soru Soğuk Yangını vs.
    Birde meşhur tazminat - askerlik sorusu

10. oğuz bakar

oğuz bakar Guest

İnsan kaynakları müdürüm bu soruda 2 adet yanlış cevap var dedi. (biri askerlik, biri net ücret)

11. mehtamer

mehtamer TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    A sınıfı B kitabcığı soru 99
    Yapı kazılarında, yer altı suyu çıkmayan kuru zeminlerin, kendini tutamayıp kayma yapmasına karşı, kazı yüzlerini desteklemek amacıyla uygulanan sisteme iksa denir.

12. zappie

zappie TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    1- Askerler icin ozel bir uygulama yok, bir yilini doldurmayan hic bir calisan 1 yilini doldurmadan kidem tazminati alamaz. B kitapcigi 32. soru,
    2- Calisanlar arasindan ISG uzmani, hekim " gel Hasan seni ISG uzmani, Ayseyi de isyeri hekimi yaptim diyerek " mi gorevlendirilecek??? " isyerinin tehlike sinifina uygun belge sahibi calisanlardan ... denmeliydi. B kitapcigi 37. soru,
    3- Gemi ambarlarinda dokme yuklerin havanin oksijenini ne kadar tuketecegi mechul. Ancak havaya puskurtulen su sonucta toplam kutlede yer kaplayacagindan oksijenin oranini dusurecektir. B kitapcigi 94. soru iptal edilmelidir.
    3- Her ne kadar yonetmelikte bu sekilde gecse de "kazi isine baslamadan once" ucu cok acik bir ifade. Kaziya baslamadan once, daha proje asamasinda, ki ruhsat alabilmek icin gerekiyor, bu detaylar belirlenir. Kotu secilmis bir soru.

13. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    kıdem tazminatı konusunda 14. madde yeterince açıklama yapıyor bence... askere giden çalışanlar için istisna yapılmış... iptal olacağını sanmıyorum(keşke olsa, benim de yanlış).. fakat co2 sorusunda ciddi bir yanlış yapılmış gibi.. "soğuk yangını" diye bir ibare hiçbir yerde yok.. yüksek ihtimal iptal olacaktır.. birde kimsenin ciddiye almadığı ama inatla gündemde tuttuğum bir soru daha var.. 1500m3 lük tankın uzaklığıyla ilgili.. evet 10m. cevabı doğru.. fakat bu cevap flanşsız tanklarda geçerli.. flanşlı olunca cevap 4m. oluyor ki o da var şıklarda.. ve soruda kesinlikle "flanş" kelimesi geçmiyor...!!

14. oğuz bakar

oğuz bakar Guest

İnsan kaynakları müdürüm bu soruda 2 adet yanlış cevap var dedi. (biri askerlik, biri net ücret)
    kıdemde net ücret ve askerlik şıkları doğrudur.

15. Deniz Fatih AKGÜN

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    Risk yönetmeliğinde çok açık olark Öncelikle Toplu Korunma Önlemleri demekte.. Kişisel Korunma Önlemi KKD kullanımı demektir arkadaşlar.

(2) Risk kontrol adımları uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmesi ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanır

16. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Teşekkür ederim. 67. soru için ne düşünüyosunuz?

17. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    68 :( kaç soru iptal olur acaba

18. mehmet sait gürses

mehmet sait gürses TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    evet yanlış düşünüyorsunuz. eğer iki posta halinde çalışılırsa 12 saat çalışılmış olur, oysaki günde en fazla 11 saat çalışılabilir

19. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    ustad sana katiliyorum ordaki ifade gibi dense tamamda sorunun sorulus bicimde anlam yanlisligi var..

20. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    dilekçe örneği var mı , gerekçe belirtmemiz gerekir mi ? Örnek varsa atabilir misiniz?

21. yoisg

yoisg TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Evli
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

A kitapçığı 36. soruda da sorunun yanlış sorulduğunu düşünüyorum. Sonuçta % 0.1 değerinden düşük olan diğer şıklarda da yasak uygunlanmaz. Yani %90 cevabı dışındaki 3 cevapta da yasak uygulanmaz. Yanlış mı yorumluyorum.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica