Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. tekstildokuma

tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

. KIDEM TAZMİNATININ ÖDENEBİLMESİNİN KOŞULLARI NELERDİR?

1475 sayılı eski İş Kanunu’nun bugün yürürlükte olan 14. maddesine göre, kıdem tazminatına hak kazanma şartları şöyle sıralanabilir:

1- 4857 Sayılı İş Kanuna tabi bir işçinin bulunması,

2- İşçinin o işveren emrinde en az bir yıl çalışmış olması,

3- İş akdinin, İş Kanununda belirtilen biçimde sona ermesi,

1. İşveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunun 25. Maddesinin II numaralı bendinde gösterilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri nedenlerle dışında hizmet akdinin feshedilmesi durumunda,
    2. İşçi tarafından 4857 Sayılı İş Kanunun 24. maddesinde sayılan nedenlerden dolayı iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda,
    3. Muvazzaf askerlik hizmetinin ifası için iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda,
    4. İşçinin bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme alması amacıyla iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda,
    5. Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi rızası ile iş akdini sona erdirmesi durumunda,
    6. İşçinin ölümü sebebiyle iş sözleşmesinin son bulması durumunda
    Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır

Hala neden bu soru üzerinde tartışıyoruz. Bu soru iptal olmaz. Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda 1457 sayılı eski 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu halen yürürlükte ve orada net bir şekilde 1 yıl dolmadan sözleşmenin feshinden itibaren kıdem tazminatını alabilir diyor.

2. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

3. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Okuduğunu anlayamıyorsun galiba....Bir yıl çalışma zorunludur diyor...

4. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Yavuz gurbuz

Yavuz gurbuz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A kitapçığı 12. Soru da a ve b şıkkıda yanlış diye düşünüyorum. Ne dersiniz.

6. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

kıdem tazminatı için askere gidenlerde bir yıl gerekmediği bir ifade nerede var

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Var ama bundan hiçbir şey çıkmaz tecrübe ko
    İSGB zaten tam zamanlı olmak zorunda

8. Yavuz gurbuz

Yavuz gurbuz TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 7. Soru B şıkkıda yanlış bence

9. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

sadece d şıkkı doğrudur.

10. MNG

MNG Guest

sevgili dostum zaten doğru seçenek senin de dediğin gibi -A-

11. mustafa yalçındağ

mustafa yalçındağ TÜİSAG Üyesi

B kitapcığı 51. soruda a ve c şıkları A)görevlendirmelidir ---görevlendirebilir
    C)görevlendirilmelidir --girevlendirilmelidir. Proje sorumlusunun A ve C şıklarında görevlendirilmesi söz konusu olduğundan A ve C şıkları doğru olarak kabul edilebilir.

12. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

ben okuyunca soruda iki yanlış cevap var diyorum fakat hala sorunun doğru olduğunu askere gidenlerde bir yıl aranmayacağından bahsedenler var.

13. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

bırak bunu birşey yok

14. mustafa yalçındağ

mustafa yalçındağ TÜİSAG Üyesi

B kitapcığı 51. soruda a ve c şıkları A)görevlendirmelidir ----görevlendirebilir
    C)görevlendirilmelidir----görevlendirilmelidir. Proje sorumlusunun A ve C şıklarında görevlendirilmesi söz konusu olduğundan A ve C şıkları doğru olarak kabul edilebilir.

15. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

gerekmez...

16. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Kıdem tazminatı için 4857 sayılı İş Kanununa bakmamız mı gerekir? Peki hangi maddeye bakmamız gerekir Mehmet Bey?

4857 sayılı İş Kanunun 120. maddesi aşağıdadır?
    Madde 120 – 25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri yürürlüktenkaldırılmıştır.

Kıdem tazminatı ile ilgili kullandığımız bütün hükümler(hangi şartlarda, kimlere, ne kadar tutarda verileceği vs.), diğer tüm maddeleri yürürlükten kaldırılmış olan 1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesinde bulunur.

17. ruyd

ruyd TÜİSAG Üyesi

aynen..1 yılı doldurmayan kıdem tazminatı alamaz.askere gitse bile.ayrıca kıdem tazminatı brüt
    ücret üzerinden ödenir.

18. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

ben bu kanundan askere gidenler dahil bir yıl çalışanlar tazminat alır yorumu yapıyorum

19. alp_d

alp_d TÜİSAG Üyesi

4-nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?
    A) Ağırlıkça %90 B) Ağırlıkça % 0,1
    C) Ağırlıkça %0,001 D) Ağırlıkça % 0,0001

Bu soruda doğru cevap B şıkkı. Fakat C şıkkıda, D şıkkıda doğru cevap. Ağırlıkça hepsi limitin altında kalıyor. Bu soruda benim göremediğim başka bir durum mu var. Yoksa iptal edilecek soru mudur? (bir arkadaitan alıntıdır bana mantıklı geldi..)

20. tekstildokuma

tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

3- Askere gitme: Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş sözleşmesinin sona ermesi sonucu hak eder.
    O MADDELERİ SEN İYİ OKURSAN bir yıl çalışma zorunluluğunun altındaki, hizmet akdinin yasada belirtilen koşulda sona ermesi maddesinin askere gitme paragrafını okursan anlarsın neden bir yıl dolmadan askerin kıdem tazminatı alabileceğini

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica