Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Metin AYDIN

Metin AYDIN TÜİSAG Üyesi

2. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

hangi soru

3. ELEKTIRIKMUHENDISI

ELEKTIRIKMUHENDISI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR HANĞİ SORULARDA ANTAK KALDINIZ

4. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 23. soru;
    Risk değerlendirmesinde; Risk kontrol adımları uygulanırken, kişisel korunma önlemlerine göre aşağıdakilerden hangisine öncelik verilmesi sağlanır.
    a)Dökümantasyon
    b)Toplu korunma yöntemleri
    c)Kişisel koruyucu donanımlara
    d)Kişisel maruziyet seviyelerinin belirlenmesine

Bu soruda arkadaşlar ben sorudan kişsel korunma önlemleri içerisinden hangisine öncelik verir diye anladım. Bu durumda da c yada d şıkkı arasında kalıp d şıkkını işaretledim. Bakanlığın verdiği cevabı doğru kabul ettiğimiz takdirde " aşağıdakilerden hangisi risk değerlendirmesinde öncelikli olması gerekirdi demesi gerekmezmiydi?" toplu koruma yöntemi kişisel bir koruma önlemimidir?
    Düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniri.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

daha oncede bu soru hakkindaki dusuncelerimi ayni senin gibi bir kac kere ifade ettigimden dolayi sana %100 katiliyorum.
    oradaki "göre" kelimesi sorunun anlamini komple degistiriyor..

6. EMİN DAŞDELEN

EMİN DAŞDELEN TÜİSAG Üyesi

Deniz bey askerlikle ilgili soruda 2 şık yanlış bu soru iptal olur 4857 ye göre
    ASKERLİK VE KANUNDAN DOĞAN ÇALIŞMA
    Madde 31 -Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.
    İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için o işte en az bir yıl çalışmış olması şarttır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle haklısınız ben bu soru için gerekçeli dilekçe mi yazdım yarın bir format bulup yollayacağım

8. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

Bunda sorun yok, kişişel korunma yöntemine göre toplu koruma ya önem verilmeli yazıyor

9. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı
    4. görünmeyen maliyetler sorusunda iki doğru cevap var. açılan davalar nedeniyle mahkeme giderleri de görünen maliyetlerden değil.
    7. soru kıdem tazminatı ile ilgili soruda iki doğru cevap var. kanun da 1 yıl çalışmayan askere gitse de tazminat alamaz.
    36. soru 4-nitrodifenil sorusu ağırlıkça doğru cevap %0.1 denmiş oysaki %0.001 ve %000.1 de kullanımında yasak yok. soru kökü yanlış.
    40. soru psikososyal risklerin dolaylı etkisi kalp krizidir.
    51. soru kaldırma ve iletme makinalarının kontrolü ts standartlarına göre eğitim almış makine mühendislerince yapılır. cevaplarda sadece makine mühendisi denilmiş.
    59. soru co'2 li soruda a şıkkı cümle hatalı

10. EMİN DAŞDELEN

EMİN DAŞDELEN TÜİSAG Üyesi

4857 ye göre ASKERLİK VE KANUNDAN DOĞAN ÇALIŞMA
    Madde 31 -Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.
    İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için o işte en az bir yıl çalışmış olması şarttır.

11. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Titreşimle ilgili 3,5 m/sn2 sorusunda a) maruziyet sınır değeri aşılmıştır.
    D) işveren titreşim ile ilgili önlemleri hemen almak zorundadır.

Soruda hangisi kesinlikle söylenebilir diyordu.
    A doğruysa D yanlışmı .? D doğruysa A ne olacak ?

12. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

Gördüğüm kadari ile kıdem tazminatı sorusu dışında antakt kalınan soru yok:(...

13. denizcsc

denizcsc TÜİSAG Üyesi

Bende kesinlikle sorunun hatalı olduğuna eminim. Bu soruya itiraz etmek istiyorum ama postayla 3 iş gününde yetişirmi istanbuldan bilemiyorum. Anakarada olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba? Online itiraz etme imkanı varmı acaba?

14. ELEKTIRIKMUHENDISI

ELEKTIRIKMUHENDISI TÜİSAG Üyesi

B KİTAPÇIĞINDAKİ 33 VE 86 CI SORULARI UNUTMAYALIM ARKADAŞLAR

15. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

ben evraklari yarin kargoya vererek deneyecegim.

16. xxxx

xxxx TÜİSAG Üyesi

katılıyorum

askerlik kesin yanlış, maden sorusuna ise madenci arkadaşlar şık değişmeli diyor. bence geri kalanlar bizim kabul edemediğimiz yanlışlar ama maalesef doğru. Yorum hatası yapmamak lazım. umarım herkesin istediği gibi olur sayın arkadaşlar.

17. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Emin Bey, alıntıladığınız maddenin kıdem tazminatı ile ilgisi nedir? Kıdem tazminatına hak kazanmanın şartları 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesinde yazmaktadır. Ayrıca bu maddede muvazzaf askerlik ödevi dışında herhangi bir sebeple silah altına alınan kişilerden bahsetmektedir.

18. orkunhan

orkunhan TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI

4.SORU

Aşağıdakilerden hangisi kazalardan kaynaklanan görünen maliyetlerden değildir?

A)Tedavi hizmetleri

B)Ödenen Tazminatlar

C)Açılan davalardan dolayı ödenen avukatlık ücretleri ve mahkeme giderleri

D)Kaza nedeniyle kesintiye uğrayan üretim ve yetişmiş eleman kaybının maliyeti

Bu soruda hepsi doğru.İptali gerekli.

40.SORU

Psikososyal riskler sağlığı doğrudan(fiziksel) ya da stres aracılığı ile dolaylı(davranışsal,akıl sağlığı vb) olarak etkiliyebilir.

Aşağıdakilerden hangisi Psikososyal risklerin dolaylı etkilerinden birisidir?

A)Kalp Krizi B)Mide hazımsızlığı C)Eklem ağrıları D)Yorgunluk

C ve D şıkkı fiziksel etkilerdir. Strese bağlı en çok A şıkkı olur.Doğru cevap D verilmiş.

47.SORU

Elektirik akımına maruz kalan bir insan,hangi değerden sonra bu akımı hissetmeye başlamaktadır?

A)0,01 mA B) 1 mA C) 3 mA D) 30 A

0,01mA bebek bile hisstmez.Bu kesin bir özellik değildir.İnsanın fiziksel özelliklerine göre değişir.Her insanın direnci farklıdır.Bu Yanıltmaya açık bir sorudur. 30 A hariç diğerlerini hissetmeyebilirsiniz de hissedebilirsiniz de.(30 A öldürür zaten.30 A herkes hisseder.)

54.SORU

İnşaatta her gün el matkabı kullanılarak yürütülen bir faaliyet ile ilgili mekanik ölçümler yapıldığında 8 saatlik bir çalışma süresi için 3,5 m/saniyekare değerine ulaşıldıysa aşağıdakilerden hangisi kesinlikle söylenebilir?

A)Günlük maruziyet değeri aşılmıştır

B)Günlük maruziyet eylem değeri aşılmıştır

C)Günlük maruziyet eylem değeri aşılmamıştır

D)Mevzuata göre işveren maruziyet sınır değerin altına indirmek üzrere gerekli

olan mühendistik önlem ve tedbirlerini derhal almalıdır.

Doğru şık C verilmiştir.

Soruda el ve kol için veya tüm vücut için belirtilmemiş.

El ve kol için 5 ve etkin değeri 2,5

Tüm vücut için 1.25 ve etkin değeri 0,5

el matkabı sadece el ve kolu etkilemez ki,matkap ile çalışılırken tüm vücut da etkilenebilir.

Tüm vucut için düşünüldüğünde A-B-D de doğrudur.

Ayrıca günlük maruziyet eylem değeri ne demek? Günlük maruziyet etkin değeri midir?

56.SORU

Aşağıdakilerden hangisi iş ekipmanlarının bakım ve onarımı sırasında dikkate alınması gereken hususlardan biri değildir?

A)Türk Standartları

B)Oparatör bilgisi

C)Uluslar arası standartlar

D)Ekipmanın imalatçısı tarafından hazırlanan bakım klavuzu

Doğru şık B verilmiştir.

Oysa bütün şıklar dikkate alınmalıdır.Çünkü ilgili iş ekimanın bakımı ve onarımı için,o iş ile ilgili yetiştirilmiş kişiler yetkilidir.İş ekipmanının ne olduğu belli değil.Geniş bir kavram.

67.SORU

Aşağıdakilerden hangisi kapalı alanlarda çalışmalarda,kapalı alanlardaki oksijen düzeyini düşüren durumlardan değildir?

A)Gemi ambarlarındaki, paketlenmemiş ,dökme mallar

B)Su püskürtme işlemleri

C)Kaynak işlemleri

D)Egzoz gazları

A ve B doğrudur. A şıkkındaki Gemi ambarlarındaki, paketlenmemiş ,dökme mallar oksijen düzeyini nasıl düşürür.Eğer ambar malların bulunduğu bir yer ise oksijen düşmesinin ne gibi bir sakıncası vardır.Eğer dökme mallar hacimden dolayı oksijen düzeyini düşürüyorsa toplandığında veya düzenli istiflendiğinde aynı alanı kaplamayacak mı?
    Bu soru yanıltıcı bir sorudur.

19. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

gemi ambarindaki bazi dökme malzemeler kömür gibi havadaki osijenle oksitlenerek havadaki oksijen miktarinin azalmasina sebep olurlar.. hacim olarak dusunurseniz yanilirsiniz üstad!.... diger sorulara katiliyorum.

20. Deniz Fatih AKGÜN

Deniz Fatih AKGÜN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar biz teknik bir sınava girdik ve teknik yapılması gereken bir işdalındayız. Kelimelerin anlamlarında zorunluluk yada keyfiyet aramamız yanlış.. Sonuç itibarı ile bana Proje sorumlusu görevlendirilmeyecektir diyemiyorsanız kabul edinizki ister zorunluluk ister keyfiyet olsun bu olay pozitif yada negatif yöndedir ya olur ya olmaz....Sorunun cevabında;

C şıkkı Koordinatör ve Proje sorumlusu olacak diyor ( dolaylı yada dolaysız yoldan )

A şııkkındada koordinatör ve Proje sorumlusu olacak diyor...

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica