Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Ddidem

Ddidem TÜİSAG Üyesi

Fazla çalışma sorusu iptal olmalı.Gün belirtilmemiş.

2. sibel kayserilioglu

sibel kayserilioglu TÜİSAG Üyesi

iş kanundan dolayı böyle. uygulamada pazar günü yapılan fazla mesailer %200 olarak hesaplanır amma velakin kanuna göre hafta sonu zaten çalışmadan ödendiği için çalışılma durumunda sadece saat ücreti ödenir. bence de ücretli çalışan bir kişi olarak hiç de adaletli değil, ama üzgünüm böyle...

3. egem

egem TÜİSAG Üyesi

aynı düşüncedeyim. ayrıca brüt/net ayrımı da yapılmamış; üstelik İSG uzmanlık müfredatıyla da hiç ilgisi yoktur.

4. egem

egem TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ömer ÖZSAYDI

Ömer ÖZSAYDI TÜİSAG Üyesi

a-yeni kurulduğunda
    b-değişiklik yapıldığında
    c-uzun süre kullanılmadığında
    d-6ayda bir

6. Ömer ÖZSAYDI

Ömer ÖZSAYDI TÜİSAG Üyesi

En çok uğraştığım soruydu, bana bütün şıklarda doğru geldi.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hasankur

hasankur TÜİSAG Üyesi

bayramda seyranda diye belirtilmediği sürece normali anlaşılır kaldı ki hafta sonu olsa ne olur, Haftalık 45 denmiş mesainin hafta sonu ve içi olan diye bir şey yok yönetmelikte, o yüzde doğru cevap tabi ki 495 tl. olacak

8. irfangoksu

irfangoksu TÜİSAG Üyesi

90 ve 110 db, soru bu şekildeydi. 100 değil.

9. fatih akbulut

fatih akbulut TÜİSAG Üyesi

Iskeleler yönetmelikte 6 ay diye yazar hala nasıl hergüne veya 3 ay diyebiliyorsanız anlamıyorum. Birkere iskelelerde değişiklik
    Yapılamaz ki kontro olsun doğru şık bence o

10. yesimert

yesimert TÜİSAG Üyesi

-kanun
    -Tüzük
    -kanun hükmünde kararname

gibi konuları işleyen hukuk dalı hangisidir ? tam hatırlayamıyorum soruyu ama şıklarda tabi hukuk ve mevzu hukuk vardı. Ben bu şıkları ilk kez sınavda gördüm. CVP: mevzu hukukmuş
    Bu soruyu adil bulmuyorum. İş hukukundan sorulacak binlerce soru varken bu nasıl bir soru ?

unalsaribas ve Elif Selma bu yazıya teşekkür etti.
  11. metin yurtsever

metin yurtsever TÜİSAG Üyesi

Bence bu sınav hiçte A sınıfına yakışır bir sınav değildi.Bunlar ya bizimle yada müfettişlerle dalga geçmişler.Ne yani bu kadar konu ve incelik varken sordukları sorulara bak bence yine ellerine yüzlerine bulaştırmışlar. bazı soruların dayanakları açık olarak yazılmadığı için iptal edilmeli. Anlamadım bunlar kağıttan mı tasarruf etmeye çalışmışlar yoksa olsun bitsin diye mi uğraşmışlar.

Elif Selma bu yazıya teşekkür etti.
  12. Fuat GÜN

Fuat GÜN TÜİSAG Üyesi

öncelikle geçmiş olsun, soruları doğru düzgün hatırlamıyoruz bile arkadaşlar neyi tartışıyoruz sanki sinekten yağ çıkartmaya çalışıyoruz yarın ola hayır ola :)), sorular basit gibi duruyor ama ters köşeye yattığımız sorular bolca, ben en çok tüzüklere çalıştım ters köşe oldum açıkca söyleyim, leven beyin genel müdürle yaptığı görüşmede; genel müdürün tüzüğün dayanağının kalmadığı ama hala yürürlükte ve soru sorabiliriz demesi benim ister istemez daha çok ağırlık vermeme neden oldu, tabi ki nereden soru soracakları onların bileceği iş, bizim görevimiz çalışmaktı, umarım 69 ile kalan az olur, allah herkesin gönlüne göre verir saygılar

13. yasin çetin

yasin çetin TÜİSAG Üyesi

bu sorunun cevabı D şıkkı... cunku ehli kisiler tarafından kontrol diyor, d şıkkı periyodik kontroldür ve sadece yetkili kişiler tarafından yapılır. yanlıs olan D sıkkı

14. ahmet öztürkmen

ahmet öztürkmen TÜİSAG Üyesi

diger şık günde bir degilmiydi

15. EMİN DAŞDELEN

EMİN DAŞDELEN TÜİSAG Üyesi

Erkan bey 4857 sayılı işkanunun ilgili maddelerini incelerseniz memnun olurum
    FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ
    Madde 41 -
    Ülkenin genel yararları yahut işin niteliği veya üretimin artırılması gibi nedenlerle fazla çalışma yapılabilir. Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır. 63 üncü madde hükmüne göre denkleştirme esasının uygulandığı hallerde, işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık iş süresini aşmamak koşulu ile, bazı haftalarda toplam kırkbeş saati aşsa dahi bu çalışmalar fazla çalışma sayılmaz.
    Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.
    ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA
    Madde 44 - Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.
    GENEL TATİL ÜCRETİ
    Madde 47 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

16. engineer63

engineer63 TÜİSAG Üyesi

B kitapçıgı soru 25 işçisi olan yapı işlerinde 1 yıl sürecek bir iş diye başlıyordu a ve c şıkları ben de aynıydı sanırım kimse dikkat etmemiş yanlış gördüm diye düşünsem ama defalarca kontrol ettim .

17. Osman ŞENADLI

Osman ŞENADLI TÜİSAG Üyesi

Haftada 45 saat değil 48 saat çalıştığını söylüyor. Burada hafta içi çalıştığı anlaşılmıyor mu? 3 saatini tatilde çalıştı dese tatili kastettiği zaten anlaşılır. Demediğine göre soru böyle anlaşılıyor.

18. Osman ŞENADLI

Osman ŞENADLI TÜİSAG Üyesi

Soru;90 ve 110 dB'lik iki makine idi. İki makine arasındaki gürültü farkı 16 dB'den büyük olduğu için eklenecek sayı sıfır. Dolayısıyla cevap 110 olacaktı.

19. YUSUF TALAY

YUSUF TALAY TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle aynı fikirdeyim Ahmet bey. Bu soruda şıkların hepsi doğruydu. Ehil kavramının anlamı çok geniş. Bu konuda site yönetiminden destek bekliyoruz.

20. Ülkü EMER

Ülkü EMER TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica