Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Hocam niye bu kadar zorluyorsunuz?

"B. Çalışma şartları ve dinlenme hakkı

Madde 50– Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.

Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar.

Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.

Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir."

2. adem gürcan

adem gürcan TÜİSAG Üyesi

B.Grubu 42. soruda en son alınması gereken önlem olarak; d.şıkkı: gürültü düzeyi yüksek elipmanla aynı ortamda çalışanlara kişisel koruyucu donanım verilmesi. doğrudur. Fakat C.şıkkı olan; gürültü düzeyi yüksek ekipmanın gürültü düzeyi düşük ekipmanla değiştirmek. bu normalde işletmelerde maliyeti artırmaz mı? en son bunun olması gerekmiyor mu? bir tezat durum yok mudur?

3. adnc

adnc TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 31. soruda deniz ve hava taşıtlarında vücut titreşim maruziyet sınır değerin aşılacağı söylenmiş. Nerde yazıyor böyle bişey ? Diğerlerinin titreşim değerleri sanki daha az mı?

4. ucingi

ucingi TÜİSAG Üyesi

Titreşim yönetmeliğinde aynı cümle geçiyor.
    Bu soruda problem yok

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. adnc

adnc TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 73. soruda yer altı kablo ve boruları kazı öncesi belirleniyor denmiş. Fakat ruhsat çıkarken belediyeden altyapı bilgisi alınmıyor mu? Ruhsat aşamasında belirlenmiyor mu yani kazı aşamasına gelince tespiti geç değil mi?

6. Abidin Dede

Abidin Dede TÜİSAG Üyesi

Yapı ruhsatı almadan inşaat adına kazma dahi vurulamaz.. Bence de bu soruda sıkıntı var.. Hadi cevaplarda yapı ruhsatı geçmese doğru olacak..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Abidin Dede

Abidin Dede TÜİSAG Üyesi

Her sınavda benzer tartışmalar yaşanıyor.. Bu nasıl bir kurum ki 6-7 senedir bu işi bir sisteme oturtamadılar.. Son akşam mı hazırlıyorlar bu soruları anlamadım..

8. Basri Varlı

Basri Varlı TÜİSAG Üyesi

İGU

9. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

"Özel koşullar

MADDE 13 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanması bakımından özel koşullar aşağıda belirtilmiştir:

a) Deniz ve hava taşımacılığında; çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunmasıyla ilgili genel ilkelere uyulması koşuluyla, bütün vücut titreşimi bakımından, işin ve işyerinin özellikleri açısından, alınan tüm teknik ve idari önlemlere rağmen maruziyet sınır değerlerine uyulmasının mümkün olmadığı koşullarda, bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uygulanmaz.

b) Çalışanın mekanik titreşim maruziyetinin genellikle 5 inci maddede belirtilen maruziyet eylem değerlerinin altında olduğu ama zaman zaman belirgin değişiklikler gösterdiği ve maruziyet sınır değerini aştığı durumlarda, bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uygulanmaz. Bu durumda; 40 saatlik ortalama maruziyet değeri, maruziyet sınır değerinden düşük olmalı ve çalışma ortamındaki farklı kaynakların neden olacağı toplam riskin, maruziyet sınır değerine ulaşıldığında oluşabilecek riskten daha az olduğu kanıtlanmalıdır.

c) Yukarıda (a) ve (b) bentlerinde belirtilen uygulamaya, özel koşullar dikkate alınarak ortaya çıkan risklerin en aza indirildiğinin ve ilgili çalışanların uygun sağlık gözetimine tabi tutulduklarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince tespit edilmesi halinde dört yıl için izin verilebilir. Mevcut durum, iyileştirici koşullar en kısa sürede sağlanarak ortadan kaldırılır."

10. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

İsg'de temel unsur budur, maliyet düşünülmez, kkd verilmesi teknolojinin imkan vermediği mümkün olabilirliğin sona erdiği yerde düşünülür.

11. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Her kazı işi ruhsat gerektirmez, ayrıca ruhsat aşamasında temel kazı işinin hangi gün yapılacağı belli değildir, iş programı belli olmayabilir, ayrıca sadece bina için bile düşünsek doğalgaz, Elk, su, kanalizasyon bağlantıları için kazı yapılır ve ayrı ayrı izin alınır, asfalt varsa hasar bedeli ödenir, doğalgaz ile ilgili sıkıntı olmaması için mümkünse gaz firması tarafından gözlemci yollanır, yani ruhsat ifadesi tam bi tuzak, ben de 1 an işaretliyordum. Ruhsat gerektirmeyen altyapı ihale işleri de söz konusu ayrıca.

12. ozbek32

ozbek32 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben şuan 70 puan görünüyorum.İtiraz edilecek sorular benim için önemli her bir soru 10 tl.olduğu için itirazlarımız farklılaşması daha iyi olacağını düşünüyorum.Ben B kitapcığında 15 soru yani mide hazımsızlığı ile ilgili soruya itiraz edeceğim cevabı yorgunluk olan.
    Arkadaşım 83 soruya itiraz edecek operatör bilgisi şıkkı(operatöre ait bilgiler yazması gerekliydi).
    Herkeze saygılarımı sunuyorum.

13. que

que TÜİSAG Üyesi

Zaten o sorunun cevabi yorgunluk degil miydi? Ben de kidem tazminati 0,1 limitli soru ve desibel sorularina itiraz edecegim

14. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

dilekçe ve gerekçelerim ektedir.
    dilekçemi ve gerekçelerimi hazırladım, lütfen inceleyerek fikrinizi belirtin, mantık-kural hatası varsa düzeltelim, yorumlarınızı bekliyorum...

15. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

16. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum, bende de bu soru yanlış, mantık hatası var

17. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım bir yanlışınız var gibi bu konuda...Metan havadan ağır değil aksine hafifdir. Havadan hafif olduğu icin kapali alanlarin tavaninda birikir.

18. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

Bence de haklısınız bu soru hatalı itiraz edilecek sorular içinde düşünülmeli

19. ozbek32

ozbek32 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben şuan 70 puan görünüyorum.İtiraz edilecek sorular benim için önemli her bir soru 10 tl.olduğu için itirazlarımız farklılaşması daha iyi olacağını düşünüyorum.Ben B kitapcığında 15 soru yani mide hazımsızlığı ile ilgili soruya itiraz edeceğim cevabı yorgunluk olan.
    Arkadaşım 83 soruya itiraz edecek operatör bilgisi şıkkı(operatöre ait bilgiler yazması gerekliydi).
    Herkeze saygılarımı sunuyorum.
    Elinize sağlık birden fazla soru itiraz hakkı varmı?

20. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Bir yıl dolmadan herhalukarda kıdem tazminatı alinmaz
    quote="sakink, post: 121344, member: 41985"]KIDEM TAZMİNATININ HAKEDİŞ KOŞULLARI
    İşçinin işyerine ve işverene bağlılığını, iş sözleşmesi ile üstlendiği sorumluluğunu iyi niyetli şekilde ve layıkıyla yerine getirmesini sağlamak maksadıyla işçinin işsiz kaldığı dönemde geçimini temin edebilmesi için işçiye kanunda öngörülen hallerden biri ile işinden ayrılması ve yine kanunda öngörülen asgari sürenin üstünde çalışması durumunda kıdem tazminatı ödenir.Kıdem tazminatı, iş sözleşmesinin sona ermesinin en önemli hukuksal sonuçlarından birisidir.
    Kıdem Tazminatının Hakediş Koşulları…
    İşçilerin kıdem tazminatlarını hangi hallerde alabilecekleri 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde sırasıyla verilmiştir. Bu kanuna göre işçinin kıdem tazminatını hakediş koşulları;
    A-) 4857 Sayılı İş Yasası Kapsamında "İşçi" Olma Koşul
    Kıdem tazminatına hak edebilmek için gerekli ilk koşul, "hizmet akdine dayalı çalışma", yani "işçi" olmadır. Ancak, kıdem tazminatını alacak işçi; İş Kanunun 4. maddesinde Kanun kapsamı dışında tutulan "iş" ve "işyerleri" dışında kalan işyerlerinde çalışmaması gerekir. Zira söz konusu işyerleri hakkında 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmamaktadır.
    B-) Bir Yıl Çalışmış Olma Koşulu
    Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıllık sürenin doldurulması zorunludur. İşçinin aynı işyerinde fasılalarla veya aynı işverene ait farklı işyerinde çalışması çalıştığı toplam sürelere göre kıdem tazminatı alması gerekir.
    Bir yıllık süre fiilen çalışan süre değil, yasanın gerekçesinde de belirtildiği gibi, işçinin istirahat, izin ve diğerleri gibi hizmet akdinin askıda kaldığı bütün durumları da kapamaktadır. Yani İşçinin çalışarak geçirdiği günler yanında, hizmet sözleşmesinin sürmesine karşın çalışmadığı sürelerde göz önünde tutulmalıdır. Yalnız buradaki sürelerin değerlendirilmesinde 4857 sayılı kanunun 55. maddesinde belirtilen “Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller” göz önünde tutulmalıdır.
    C-)Hizmet Akdinin 4857 (1475) Sayılı Yasada Belirtilen Sebeplerle Sona Ermesi Koşulu
    İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için; işçinin (1475 sayılı eski İş Kanunu 14. maddesinin 4857 sayılı yeni İş Kanununa uyarlanması sonucu) kanunda belirtilen sebeplerle sözleşmesinin fesih edilmesi gerekir. Kanuna göre; işçinin hizmet akdinin sona ermesi sebepleri şöyledir.
    1-İşveren tarafından işten çıkarılma: İşveren tarafından 4857/25. maddesinin -II- numaralı bendinde gösterilen “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” sebebi hariç “Sağlık sebepleri, Zorlayıcı sebepler, İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması” sonucu işinden çıkarılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    2- İşçi tarafından haklı sebeplerle işten çıkma: İşçinin 4857/24. maddesi uyarınca “Sağlık sebepleri, Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri, Zorlayıcı sebepler” ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır. 4857/24. maddesine göre, İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı, süresi belirli olsun veya olmasın işçi, kanunda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir: ancak işçi bu durumda sadece kıdem tazminatını isteyebilirken, ihbar tazminatı isteyemez.
    3- Askere gitme: Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş sözleşmesinin sona ermesi sonucu hak eder. Ancak işten ayrıldığının belli edilmesi için askerlik şubesinden alınmış 'sülüs'ün işverene verilmesi gerekir.
    4- Emeklilik anında: Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla iş sözleşmesinin sona ermesi ile işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    5- Emekli olmadan işten çıkma: 506 Sayılı Kanun'ca öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak (15 yıl 3600 gün şartı da dahil) kendi isteği ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatı hakkı kazanır
    6- Kadın işçinin evlenmesi: Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    7-Ölüm (İşçinin ölümü ): İşçinin ölümü halinde hak edilmiş tazminat tutarı, kanuni mirasçılarına ödenir. Ölüm sonrası ölen işçinin mirasçılarına yetkili mahkemeden alacakları ölüm ilamı (veraset ilamı) ile işverene başvurdukları anda işçinin hak ettiği kıdem tazminatı miktarı ödenmelidir.

yukarıda kanunu yorumlayamıyorum. lütfen soru yanlışmı doğrumu[/quote]
    B

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica