Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

Bence de haklısınız bu soru hatalı itiraz edilecek sorular içinde düşünülmeli
    10 soruya kadar itiraz hakkı biliyorum.

2. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

B[/quote]
    Bu soruda iki yanlış cevap var yani askere giderken 1 yılı doldurmalı ki tazminat alabilsin

3. Mete Tanören

Mete Tanören TÜİSAG Üyesi

Kendi hesabına çalışan çiftçi traktörü ile kaza yapıyor. Kapsam dışı olduğundan iş kazası sayılmaz. Cevap doğru.

4. ahmetrasim

ahmetrasim TÜİSAG Üyesi

bahsettiğiniz 85. soru b kitapçıgı 62. souya denk gelmekte ve orada zaten cevap b şıkkı olarak yer almaktadır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  5. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

7-51-85 dikkate alınır gözüküyor özellikle 7 ve 85 en neti

obegzz bu yazıya teşekkür etti.
  6. caner hoş

caner hoş TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 6331 göre cezaevlerindeki eğitim ve çalışma is kanununa tabii değil buradaki kazalar nasıl iş kazası olabilir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. xxxx

xxxx TÜİSAG Üyesi

Bütün yazdıklarınızı okudum ama sadece askerlik sorusu ve Maden Müh. arkadaşlara güvenerek bir sorunun seçenek değişikliği dışında ki soruların hatalı olmadığını düşünüyorum. ama hiç kimsenin yazmadığı bir soru var. B Kitapcığında 88.soru acil durumlara yönetemliğine göre sorulan soru cevap 1 olarak verilmiş, yönetemliğe bakarsak
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
    MADDE 11 –
    (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

Soruda arama kurtama tahliye ve yangınla mücadele için kaç kişi der. yukarıya göre arama kurtarma için 1 yangın için en az 1 toplam 2 kişi eder. 1 kişi cevapı kesinlikle yanlıştır.

Yorumlarınızı rica ederim.

8. Resul Akdeniz

Resul Akdeniz TÜİSAG Üyesi

Kalp krizi olmaz denmiyor ki o fizyolojik etki,yani doğrudan etki yorgunluk dediği dolaylı etki oluyor.

9. Erdem BULUT

Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

KESİNLİKLE....SORULARI HAZIRLAYANLARIN TÜRKÇE ÖĞRENMESİ LAZIM...

10. Resul Akdeniz

Hayır asker içinde herkes için de net 1 yılını doldurmayan kişi kıdem tazminatı hakedemez.İtiraz olursa soru iptal.

11. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

12. Resul Akdeniz

Yönetmelik madde 11:(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

13. que

que TÜİSAG Üyesi

kesinlikle haklısınız, ben de 2 olarak cevapladım. bu soruya ben de itiraz dilekçesi yazacağım.

14. ahmetrasim

ahmetrasim TÜİSAG Üyesi

ben yorgunluk ile mide hazımsızlıgı arasında kaldım sonra yorgunlugu bedenen işin getirdiği yorgunlukla bagdaştırıp fiziksel yorgunluk olarak ele aldım mide hazımsızlıgını işaretledim.
    volkanaksu bende her bir birimden bir kişi yeterli diye biliyordum arama kurtarma, yangın ve tahliye diye ayrı ayrı bir kişi hesaplayıp 3 diye işaretledim dumur oldugum sorulardan bir tanesidir.

15. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

10 kişiyle alakalı bir kısmı daha var ve orada der ki 10 kişiye kadar olan işyerlerinde hepsi için 1 kişi görevlendirilir

16. umut_3838

umut_3838 TÜİSAG Üyesi

1) (CO2) söndürme cihazında kullanılan karbondioksitin dezavantajlarından değildir?
    A) -78 oC’de çıkan CO2 ye temas soğuk yangınlarına sebep olur.
    B) Kritik sıcaklığı (31 o C) nedeniyle sıcak ortamlarda tüp basıncı artar.
    C) Elektrik cihazlarına zarar veren atık bırakır.
    D) Yüksek yoğunluktaki CO2 boğucudur
    CO2 boğucu ve yanmazdır. Yani CO2 den yangın çıkmaz. Soğuk yangını diye bir kavramda yok.

Soğuk yanığı var.ÖNEMLİ BİR KELİMEDE YAZIM HATASI YAPILMIŞDIR.DOLAYISIYLA ANLAM DEĞİŞMİŞTİR.
    VE SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

17. umut_3838

umut_3838 TÜİSAG Üyesi

1) (CO2) söndürme cihazında kullanılan karbondioksitin dezavantajlarından değildir?
    A) -78 oC’de çıkan CO2 ye temas soğuk yangınlarına sebep olur.
    B) Kritik sıcaklığı (31 o C) nedeniyle sıcak ortamlarda tüp basıncı artar.
    C) Elektrik cihazlarına zarar veren atık bırakır.
    D) Yüksek yoğunluktaki CO2 boğucudur
    CO2 boğucu ve yanmazdır. Yani CO2 den yangın çıkmaz. Soğuk yangını diye bir kavramda yok.

Soğuk yanığı var.ÖNEMLİ BİR KELİMEDE YAZIM HATASI YAPILMIŞDIR.DOLAYISIYLA ANLAM DEĞİŞMİŞTİR.
    VE SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

18. umut_3838

umut_3838 TÜİSAG Üyesi

1) A sınıfı sınavında B kitapcığının 32 sorusu 2 adet doğru şık bulunmakta.

1) kıdem tazminatı net ücret üzerinden hesaplanmaktadır denmekte doğrusu "en son aldığı brüt ücret üzerinden " olacak

2) Bir yıl tamamlanmadan askere giden işci kıdem tazminatı hak edemez.

19. inangokhan

inangokhan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar umarım itirazlarınız kabul edilir ve kritik durumda olan arkadaşlar geçer not alır ama aşağıdaki alıntı 6331 sayılı kanunun 5. maddesinden. g bendinde görüleceği üzere soruda geçen göre ifadesi yasada da var.

Risklerden korunma ilkeleri

MADDE 5 –(1) İşverenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur:

a) Risklerden kaçınmak.

b) Kaçınılması mümkün olmayan riskleri analiz etmek.

c) Risklerle kaynağında mücadele etmek.

ç) İşin kişilere uygun hale getirilmesi için işyerlerinin tasarımı ile iş ekipmanı, çalışma şekli ve üretim metotlarının seçiminde özen göstermek, özellikle tekdüze çalışma ve üretim temposunun sağlık ve güvenliğe olumsuz etkilerini önlemek,önlenemiyor ise en aza indirmek.

d) Teknik gelişmelere uyum sağlamak.

e) Tehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek.

f) Teknoloji, iş organizasyonu, çalışma şartları, sosyal ilişkiler ve çalışma ortamı ile ilgili faktörlerin etkilerini kapsayan tutarlı ve genel bir önleme politikası geliştirmek.

g) Toplu korunma tedbirlerine, kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik vermek.

ğ) Çalışanlara uygun talimatlar vermek.

20. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
    18 Haziran 2013 Tarihli resmi gazete Sayı: 28681
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    bu soruda hata yok, paranız boşa gitmesin, önerilen sorulara yoğunlaşın bence

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica