Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. que

que TÜİSAG Üyesi

şıklar arasında II VE III olmadığı için bence bu soru iptal edilmeli. Sizce doğru mu düşünüyorum?

2. ahmet yüksel

ahmet yüksel TÜİSAG Üyesi

Bu cevabım hakkında ne düşünüyorsunuz?

45. Aşağıdakilerden hangisi iş kazalarının bileşenlerinden değildir?

a) Kişisel koruyucu donanımları kullanmamak

b) Güvensiz çalışma yöntemi

c) Güvensiz davranışlar

d) Proaktif yaklaşım

Yukarıda bahsi geçen “B” kitapçığındaki 45. soruda, iş kazası bileşeni olmayan şık sorulmaktadır.

Bu soruda A) şıkkında belirtilen “Kişisel koruyucu donanımları kullanmamak” şıkkı ile D) şıkkında belirtilen “Proaktif yaklaşım” şıkkı aynı anlamı ifade etmektedir.

Şöyleki ; Türk Dil Kurumunda “Proaktif” kelimesinin her hangi bir anlamı bulunmamasına karşın, bu soruda “Önleyici” manasında kullanıldığını tahmin etmekteyim.

Bu durumda 6331 Sayılı İş Kanunu’nunda geçen iş kazasının tanımında;

“g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” tanımı yapılmaktadır. Dolayısı ile, kişisel koruyucu donanımların, kaza oluşmadan önce kişinin vücut ve ruh bütünlüğünün bozulmasını önleyici unsur (Proaktif yaklaşım) olarak kullanılması ve aynı zamanda iş kazası bileşeni olması birbirleri ile çelişmektedir.

Sonuç olarak bu sorudaki tüm şıklar doğru cevap olarak kabul edilmeli ve soru iptal edilmelidir.

leta�sa 41�(mal; line-height: 16px; orphans: auto; text-align: start; text-indent: 37.733333587646484px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; font-size: 9pt; font-family: Times;">ünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı,

3. que

que TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı için 4, 11, 32, 69 ve 86. sorular için itiraz dilekçesi yazıyorum. Lütfen benim gibi düşünüyorsanız, Siz de dilekçe iletin.

4. MUHAMMET KARABULUT

MUHAMMET KARABULUT TÜİSAG Üyesi

Aynı maddenin beşinci fıkrasında derki
    "(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir."
    Bu soruyu ben de yanlış yaptım ama üzgünüm yönetmelik açık ve net belirtmiş.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Nafis

Nafis TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar. Site yönetimi hatalı olduğunu düşündüğümüz soruları ve gerekçeleri toparlayıp bizim kullanmamız için sunacakmıdır? Aksi durumda dilekçe ve gerekçelerle birlikte birimizin bu organizasyonu sağlaması gerekiyor. Kendi dilekçelerini gönderen arkadaşlar var ama herkese aynı sorular yaramıyor. Benim düşüncem bir konsolidasyon sağlanmalı ve herkes ihtiyacını temin ederek itirazını yapmalı.

murat aklar bu yazıya teşekkür etti.
  6. Mehmet ÇARKIT

Mehmet ÇARKIT TÜİSAG Üyesi

bencede b şıkıda doğru seçenekler arasında yer almakatadır, bu nedenle kesinlikle iptal edilmeleidir,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hamza yüzüak

hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

Ayrıca SORU 85 NOLU SORU DOĞRU CEVAP A ŞIKKI OLMASI GEREKİRKEN, CEVAP ANAHTARINDA B DEMİŞ YANLIŞ ..Dayanak Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği EK 3 Yeraltı Maden İşleri Yapıldığı İşyerlerin de Uygulanacak Asgar Özel Hükümler10.17 'Ateşleyici grizulu ocaklardda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre bir alan içinde ve özellikle TAVANDAKİ BOŞLUKLAR,ÇATLAKLAR VE OYUKLARDA GRİZU ÖLÇÜMÜ YAPAR.' ARKADAŞLAR BU SORUDA ŞIKLAR DEĞİŞECEK BU KESİN BUNU DÜZELTİRLER

8. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

dilekçe yazmazsak düzeltmezler falan, ben nolur nolmaz yazdım dilekçemi sizde yazın lütfen şansa bırakmayalım geri ben 73 falan geçiyorum ama ne olur ne olmaz yine de yazıyorum

9. hamza yüzüak

İTİRAZ DİLEKÇESİ OLUŞTURAN VARSA PAYLAŞSIN (WORD DOSYASI) HATALAR VARSA DÜZELTELİM

10. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

kişisel koruyucu donanım proaktif bir yaklaşım değildir malesef. kişisel koruyu bizi kaza olduğunda korur.

11. YAŞAR YOKUŞ

YAŞAR YOKUŞ TÜİSAG Üyesi

Bağlı çalıştığı işveren emrinde en az 1 yıldan beri hizmet akdi ile çalışan erkek işçilerde, muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş akitlerini feshedenlere, kıdem tazminatı ödenir.

12. ahmet yüksel

ahmet yüksel TÜİSAG Üyesi

Şansımı bir deneyeyim dedim :)

eskmn bu yazıya teşekkür etti.
  13. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

evet katılıyorum ajan dediği nedir. belki mutojen maddeyi yok eden bir ajan? belki kanserojen madde ile tepkimeye girerek nötrleştiren bir ajan ben de bu noktada yanıldım.

14. Mehmet ÇARKIT

Mehmet ÇARKIT TÜİSAG Üyesi

Şıklar değerlendirildiği zaman; dökümantasyon olmadan risk değerlendirmesi yapılamaz, toplu korunma önlemleri de önce gelir, kişisel maruziyet sevileride önce gelir neticede 3 seçenek de doğru bu nedenle bu soruda hatalı

15. ali özdemir

ali özdemir TÜİSAG Üyesi

85. sorunun cevabı zaten B olarak verilmiş, ancak A olmalıydı cevap

16. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

48. Risk değerlendirmesinde; risk kontrol adımları uygulanırken, kişisel korunma önlemlerine göre aşağıdakilerden hangisine öncelik verilmesi sağlanır?
    A) Dokümantasyona
    B) Toplu korunma önlemlerine
    C) Kişisel koruyucu donanımlara
    D) Kişisel maruziyet seviyelerinin belirlenmesine

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği
    Risk kontrol adımları
    MADDE 10
    (2) Risk kontrol adımları uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmesi ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanır.[/quote]

17. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

İtirazların değerlendirmeye alınabilmesi için kişisel olarak sınava girmiş (TC kimlik no) kişilerce yapılması gerekmektedir ; sınav kılavuzlarında bu maddeyi görebilirsiniz.
    Ben de 18 ağustos sınavı sonrası hatalı olduğunu düşündüğüm 3 soruya itiraz etmiştim. Kişisel olarak dilekçe yazıp itiraz hakkınızı kullanmanızı naçizane öneririm.

18. hamza yüzüak

A kitapçığı 85. soru itirazı;
    MadenİşyerlerindeİşSağlığı Ve GüvenliğiYönetmeliği
    10. Grizulu maden ocakları
    10.17. Ateşleyici grizulu ocaklarda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçümü yapar. Bu ölçmede % 1 veya daha yüksek oranda metan tespit edilirse lağımlar doldurulmaz. Soru doğru hazırlanmış ancak, cevap şıkkı oluşturulurken; “özellikle dikkate alınacak yerler arasındadır.” ’ ın cevabı doğru cevap şıkkı (B) olarak verilmiştir. Ancak soruya göre doğru cevabın A şıkkı olması gerekir.

19. hamza yüzüak

sizde böyle ama gerçekten iptal olacak soru olsun paylaşın.
    mesela 59. soru için

20. TUĞBA2580

TUĞBA2580 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,
    69 Sorununda cevabında yanlışlık var bence, ceza infaz kurumları yönetmelik dışında kalıyor...Cevabının B OLMASI GEREKMEZMİ SİZCE DE?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica