Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

Sorudaki şıkta Emülsiyon deniliyor,
    Emülsiyon yöntemi denilmiyor...
    bu nokta önemli,

---biri nesne

---biri Eylem

2. unal05

unal05 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar B 37. soruya lütfen yorum yapabilirmisiniz. Soruda iki doğru cevap var gibi. C şıkkı zaten doğru ancak D şıkkında da ciddi sorun var gibi.
    İşveren çalışanlar arasından isg uzmanı, işyeri hekimi yada diğer personel görevlendirebilir. diyor. Bu cümleden her türlü personeli görevlendirir anlamı çıkmazmı. Yani yeterli belgelere sahip çalışanlar arasından demesi gerekmezmiydi.
    yorumlarınıza göre itiraz edecem

3. hamiteng

hamiteng TÜİSAG Üyesi

4. Elif Selma

Elif Selma TÜİSAG Üyesi

Elektronik Mühendisiyim ve kesinlikle katılıyorum. EMO'nun değerleri tartışmalıydı zaten...

ULUSLARARASI VE ULUSAL KURALLAR BİRBİRİ İLE ÖRTÜŞMELİ VE BU SORU İPTAL EDİLMELİ !!!!

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hamiteng

hamiteng TÜİSAG Üyesi

bencede gerekiyor , bende o mantıkla gittim yanlış yaptım

6. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

yöntem aşağıdakilerden hangisidir diyor.

yöntemi sorduğu belli bir daha emilsiyon yöntemi demesine gerek yok ki..

ben de itiraz dilekçesi yazdım. bu soruyu dogru yaptım iptal olursa benim için birşey değişmiyor ama ben realist yaklaşarak iptal edilmeyeceğini söylüyorum. herkes için hayırlısı olsun

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz ettiğiniz soru 3 ise 30 lirayı tek seferde yatırıp tek bir dekont mu aldınız? nasıl yapacağız onu?

8. turgut berber

turgut berber TÜİSAG Üyesi

belki iptallerle 70 alırsınız..moralinizi bozmayın..

9. Mevzu hukuk, va'z edilen, ortaya konan hukuk demektir

10. Ali Haydar Oruç

Ali Haydar Oruç TÜİSAG Üyesi

A sınıfı A kitapçığında Bana göre yanlışlıklar içeren sorular aşağıdaki gibidir sizlerde katılıyorsanız bakanlığa itiraz edin. Kimse 69 da kalmasın.
    Soru 6 da tabi hukuk da doğru olabilir.
    Soru 8 fazla mesaide hafta sonu değil veya bayramlar olmadığı belirtilmemiştir.
    Soru 13 de uluslar arası kuruluş olan İLO dan ve mevzuatlarından bahsedile bilinir. Çünkü Türkiye’de İl onun üyesi ve ona göre çalışma yapılmaktadır.
    Soru 29 da şaibelidir.
    Soru 31 deki cevaplarda tümünde asılabilir ve asılmaktadır ki kkd kullanılıyor
    Soru 36 da D şıkkında % 0,0001 en küçük olduğundan doğru olmalıdır.
    Soru 41 de şaibelidir.
    Soru 47 de elektrik akımının hissedilmesi insanın yapısıyla ilgilidir. Cevap hepsi olabilir
    Soru 54 de hem B Hem de D şıkkı doğrudur.
    Soru 59 da cevaplar şaibelidir
    Soru 74 de yapı işi bir yıl olup 25 çalışan olursa zaten 500 yevmiyeyi geçtiği için bakanlığa bildirmede proje müdürünü de görevlendirmelidir. Cevap C olmalıdır
    Soru 79 da havalandırma ve planı madenlerde olmasa olmazıdır. İhmal edilemez soru yanlıştır.
    Soru 80 de ekipmanların bakım ve onarımının takip edenler acısından oto kontrolü sağlaması acından bulunmasında yarar vardır. Soru şaibelidir.
    Soru 81 de metan oranı % 1.5 den çok metan olan ocaklarda elektrikle ilgili tüm cihazlar kapandığı için çalışılamaz. Cevap C olmalı
    Soru 85 de- cevap yanlış verilmişdir
    Soru 86: co2 dezavantajları sorusunda -71 derecede soğuk yangınlarına neden olur denmiştir.. halbuki soğuk tanını değil soğuk yanıkları olmalıdır.bu sebeplede % 100 iptal bir başka sorudur. Saygılarımla.
    Ali Haydar Oruç

11. Elif Selma

Elif Selma TÜİSAG Üyesi

SORULARA NASIL İTİRAZ EDECEZ, BİLGİSİ OLAN VAR MI? ACİLLL...

12. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Bu soruda şık değiştirirler . İptal etmeyebilirler.

10.17. Ateşleyici grizulu ocaklarda lağım deliklerini doldurmadan önce 25 metre yarıçapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçümü yapar. Bu ölçmede % 1 veya daha yüksek oranda metan tespit edilirse lağımlar doldurulmaz.

Şahin Hamarat bu yazıya teşekkür etti.
  13. ali erhan

ali erhan TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 32.soru
    ''1- Kıdem tazminatının ödenmesi için gerekenkoşullar nelerdir?

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göreçalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre;
    Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yılolması ve iş sözleşmesinin; 1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, 2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, 3- Askerlik görevi nedeni ile, 4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, 5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile, 6- İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.

2- İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı alınabilmektedir.''
    buradada anlaşılacağı üzere işyerinde 1 yılı doldurmayan hiç kimse kıdem tazminatı alamaz o nedenle bu soruda 2 doğru şık olduğu için kesin iptal olacaktır

14. erkan45

erkan45 TÜİSAG Üyesi

15/5/2013 tarihli ve 6485 sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan ekli “187 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliğini Geliştirme Çerçeve Sözleşmesi”ne katılmamız; Dışişleri Bakanlığının 2/8/2013 tarihli ve 643488 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 23/8/2013 tarihinde kararlaştırılmıştır.

15. KEMANKEŞ

KEMANKEŞ TÜİSAG Üyesi

B Kitapçığı
    29. soru İş kazası maliyetleri görünen ve görünmeyen olarak değişik görüşler var. Hocalara göre değişiklikler arz ediyor. Mevzuatta bulamadım, eğer mevzuatta yoksa mahkeme masrafları da birçoğuna göre görünmeyen maliyet sayılmaktadır.
    32. soru 1 yılı doldurmayan işçinin askere gitmesi nedeniyle kıdem tazminatını hak etmesi ancak zorlama bir yorumla mümkün. Ayrıca mevzuatta Muvazzaf Askerlikten bahsediyor (soruda Askere Giden ifadesi var) askere sefer emri nedeniyle de gidilebilir ve bunun adı Muvazzaf Askerlik olmasa gerektir diye düşünüyorum.
    62. soru kesinlikle A şıkkı olmalı.
    86. soru literatürde soğuk yangınına rastlamadım. Doğrusu soğuk yanığı olmalı.
    Belirttiğim hususlar sınırda olan arkadaşlarımıza yardımcı olursa sevinirim.

16. uzmancan

uzmancan TÜİSAG Üyesi

Sorunun şıkkı ,diğer şıklardaki gibi yapılan işi açıklayıcı mahiyette olsa idi, veya ;
    "----Emülsiyon kullanma...."
    .şeklinde sorulsa idi size katılabilirdim.

17. metin yurtsever

metin yurtsever TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, itiraz edilecek sorular tespit ediliyor. Bu konuda itirazların bir an önce toparlanıp harekete geçmek gerekecek unutmayalım süre 3 gün

18. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

burada '' üst limit değer'' ifadesi nerede ?????????

19. Elif Selma

Elif Selma TÜİSAG Üyesi

LÜTFEN BUNUN İÇİNE TS18001'in EŞDEĞERİNİ DE İLAVE EDELİM. HİÇ BİR ZAMAN BİR İŞ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ, BİR ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ (TS EN 14001) VE BİR KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (TS EN 9001) İLE EŞLEŞTİRLEMEZ.

***ARKADAŞLAR BEN, ALLAHTAN BİR ZEVAL GELMEZSE, GEÇİYORUM. FENA BİR PUAN DEĞİL İNŞALLAH !!! ANCAK HEM ELEKTRİK AKIMI HİSSEDİLME DEĞERİ SORUSUNU HEMDE BU SORUYU TARTIŞMAYA AÇIYORUM. İKİSİ DE UZMANLIK ALANIM... LÜTFEN BANA BİR YERLERDEN COPY-PASTE YAPIP GELMEYİN. BİR A GRUBU UZMANA YAKIŞIR ŞEKİLDE DETAYLI OLARAK TARTIŞMAK İSTİYORUM !

20. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

itiraz ettiğim iki sorunun dilekçesayfası ekteki gibidir. bu sorulara itiraz etmek isteyen arkadaşlar da kullanabilirler.
    1-co2 soğuk yangın meselesi
    2- maden 25 metre çaplı sorunun doğru cevabının değişmesi meselesi

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica