Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ilhan kaya

ilhan kaya TÜİSAG Üyesi

zaten a şıkkı

2. bmseker1

bmseker1 TÜİSAG Üyesi

Emel hanım,
    Hangi sınıf için başvuru yaptınız?

3. ELEKTIRIKMUHENDISI

ELEKTIRIKMUHENDISI TÜİSAG Üyesi

ÇOT TEBRİK EDERİM AYNEN KATILIYORUM BENDE İTİRAZ ETİM SİZİNKİNİN İKİSİNE

cemil yıldırım ve mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  4. ELEKTIRIKMUHENDISI

İŞALLAH HEPSİNİDE İPTAL ETTİRİRSİN HERKEZİK ÇIKARINA ELİNE SAĞLIK ARKADAŞIM

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  5. ELEKTIRIKMUHENDISI

İŞALLAH İPTAL OLUR AMİN DİYOR KUTLUYORUM SİZİ

6. Rasim Çelebi

Rasim Çelebi TÜİSAG Üyesi

Ultraviyole, mikrodalga ve Radyo dalgaları iyonlaştırıcı değildir. Bu soruda yada cevaplarda yanlışlık yok.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Hilal Aydın

Hilal Aydın TÜİSAG Üyesi

kesinlikle itiraz edilmedikçe iptal falan olmuyor..

8. Hilal Aydın

Hilal Aydın TÜİSAG Üyesi

bence de umarım hepsi iptal olur: )

9. Gülten Şanlı

Gülten Şanlı TÜİSAG Üyesi

21 Aralık 2013 A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı A Kitapçığı

Soru : 11 İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ( İSGB) ve / veya Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri ( OSGB) ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

1. İşyerinde is sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere OSGB ‘lerce görevlendirilen iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından saklanması gereken onaylı defter suretleri ,iş yerinde değil,OSGB arşivinde tutulur.

2. OSGB ‘ler , sözleşme yaptıkları işyerlerine sunulacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini,işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre belirlenen sürelerden az olmamak kaydı ile yürütülür.

3. İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanını iş yerinde görevlendirmesi ile oluşturulur.

4. İSGB ’ler kuruldukları il ve sınır komşusu illerde hizmet sunmaya yetkilidir.
    Hata ve Gerekçesi : Doğru cevap D şıkkı olarak verilmiş.Ancak ^ İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanını iş yerinde görevlendirmesi ile oluşturulur.^ C şıkkında yer alan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ(resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512 ) Madde 5 ‘ De yer alan ; 3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir. Maddesi gereğince tam süreliişyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az tam süreli bir iş güvenliği şeklinde olması gerekmektedir .Bu durumda C şıkkıda yanlış olarak gözükmektedir. Bu nedenle A kitapçığı Soru 11 iptal edilmelidir.

Soru 7 :Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

1. Kıdem tazminatı işçinin son net ücretinden hesaplanır.

2. Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.

3. Bir yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra evlene kadın işçi, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır.

4. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren on yıldır.

Hata ve Gerekçesi : Doğru cevap A şıkkı olarak verilmiştir. Ancak ‘Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.’ B şıkkı yer alan ;
    4857 İş kanunu ( 22 /5 / 2003 tarihli Resmi Gazere saysı 25134 )Askerlik ve kanundan doğan çalışma

Madde 31 - Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi bir sebeple silah altına alınan veyahut herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi yüzünden işinden ayrılan işçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak iki ay sonra işverence feshedilmiş sayılır.

İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için o işte en az bir yıl çalışmış olması şarttır. Bir yıldan çok çalışmaya karşılık her fazla yıl için, ayrıca iki gün eklenir. Şu kadar ki bu sürenin tamamı doksan günü geçemez. Gereğince hatalı gözükmektedir. Bu nedenle kitapçığı 7 soruda iptal edilmelidir.

Sayfa 1/2

Soru 57: Birbiriyle karışmayan iki sıvıdan biri diğerinin üzerine dağılarak küçük damlalar meydana getirir.Bu damlalar bir süre için yanıcı sıvının üzerini kaplar ,yanmayı durdurup yayılmasını önler.’ şeklindeki tanımlayan yangın söndürme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir ?

A)Emülsiyon

B) Yanıcı maddeyi dağıtma

C) Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma

D)Ara boşluğu meydana getirme

Hata ve Gerekçesi : Doğru cevap A şıkkı olarak verilmiştir. Ancak C şıkkı ‘ yanıcı maddeyi ortadan kaldırma ‘ da doğrudur.Bu nedenle soru 57 ‘de iptal edilmelidir.

10. Ali Haydar Oruç

Ali Haydar Oruç TÜİSAG Üyesi

size katılıyorum. p
    si
    Size katılıyor

11. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

sen eğer bu iki cümle arasındaki farkı algı
    siz hala bunu bilmiyormusunuz kardeş.elbette sizede banada herke
    evet itiraz etmez isek göz göre göre yanlış soru dogru olarak kalıyor
    b kitapçıgı 11 32 48 86 hatalı 62 nin şıkkı a olacak diye itiraz ettim.ama bankada parayı zor yatırdım.verilen hesap kullanılmıyor dediler.zorla yatırdım

Ekli Dosyalar:

obegzz bu yazıya teşekkür etti.
  12. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

sen eğer bu iki cümle arasındaki farkı algı
    siz hala bunu bilmiyormusunuz kardeş.elbette sizede banada herke
    evet itiraz etmez isek göz göre göre yanlış soru dogru olarak kalıyor
    b kitapçıgı 11 32 48 86 hatalı 62 nin şıkkı a olacak diye itiraz ettim.ama bankada parayı zor yatırdım.verilen hesap kullanılmıyor dediler.zorla yatırdım

13. ilksen

ilksen TÜİSAG Üyesi

Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Kıdem tazminatı işçinin son net ücreti üzerinden hesaplanır.

B) Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.

C) Bir yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra evlenen kadın işçi, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır.

D) Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren on yıldır.

cevap doğru cevap

A) A-B

GEREKÇE
    1475 Sayılı İş Kanunun Kıdem Tazminatı ile İlgili 14. Madde Yürürlüktedir. Buna göre;

KIDEM TAZMİNATI:

MADDE 14 — (Değişik birinci fıkra: 29.7.1983-2869/3 md.) Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin :

1- İşveren tarafından bu Kanunun 17 nci maddesinin II numaralı bendinde gösterilen sebepler dışında,

2- İşçi tarafından bu Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca,

3- Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla,

4- Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla;

5- (Ek: 25.8.1999 -4447/45 md.) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle,

Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

Dolayısıyla, kıdem tazminatı alınabilmesi için işçinin bir yıllık kıdeminin olması gerekir. Buna göre, soruda 2 yanlış şık yani 2 doğru cevap vardır ve soru iptal edilmelidir.

14. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

Ankarada oturan arkadaşlar Risk Med'den gelen ve itiraz etmemiz gereken sorular bunlar.Yarın en kısa zamanda itirazlarınızı yapın.

Ekli Dosyalar:

15. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

Ankarada oturan arkadaşlar Risk Med'den gelen ve itiraz etmemiz gereken sorular bunlar.Yarın en kısa zamanda itirazlarınızı yapın.

16. ilksen

ilksen TÜİSAG Üyesi

TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standardının eşleştirildiği yönetim sistemleri aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?

A) OHSAS 19020 ve ISO 16001

B) OHS-OHSA 16001 ve ISO 19010:2002

C) TSE EN ISO 18010 ve OHSAS-EU 19010

D) TSE EN ISO 14001 ve TSE EN ISO 9001
    CEVAP: D DOĞRU CEVAP: ????

GEREKÇE
    Cevap anahtarında doğru cevap olarak D) şıkkı belirtilmiştir. Ancak, belirtilen yönetim sistemlerinin ortak maddeleri olmakla birlikte içerik olarak farklılıklar bulunmaktadır, eşleştirildiği doğru bir kavram değildir.

Bu nedenle soru iptal edilmelidir.

17. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

18. fatyon

fatyon TÜİSAG Üyesi

yanlız dilekçenizde c sınıfı iş güvenlik uzmanlığı a grubu yazıyor !!!

19. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

20. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica