Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. kırmızışimşekler

kırmızışimşekler TÜİSAG Üyesi

Ben bu soruya kalp krizi cevabı verdim belki 1 soru yüzünden kalıcağım çünkü 69 doğrum var, insanların kaderiyle bu kadar kolay oynayamazlar,yorgunluk hem fiziksel hem ruhsal olabilir ve direk stresli günün sonunda kendini gösterir,dolaylı değildir.
    Oysa ki kalp krizi uzun stresli günler hatta aylar sonunda stres gerçekleşir,stres artarsa kriz riski artar hangi doktora sorsanız böyle der,doktor tanıdıklarıma sordum hepsi bana hak verdi.
    Ayrıca bu soru işyeri hekimliği sorusu ... yazık?

2. igu ilknur

igu ilknur TÜİSAG Üyesi

sorular ve cevapları 23 aralık pazartesi yayınlandı,3 günlük sürenin 24 aralıkta başlaması gerekmiyor mu?Ankara dışındakiler yarın kargo yapamayacakmı,faydası olmayacak mı? Kesin bilgisi olan varmı,ben yarın kargo ecedektim,yapmayayım mı?

mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
  3. mehmet ünal

mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

herşey güzel olacak

gokhan topçuoglu bu yazıya teşekkür etti.
  4. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 7,12,23,35,40,51,54,57,59,85 toplam itiraz edilen sorular
    8. soru fazla çalışma ücreti hesaplamasına itiraz edilmemiş gibi görünüyor an itibariyle

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

otobüse verip elden teslim yaptırabilirsiniz, tanıdık vasıtasıyla
    dilekçe tesliminde dilekçe sahibinin olmasına gerek yok

6. kırmızışimşekler

GÜRÜLTÜLÜ MAKİNA SORUSU HAKKINDA

Gürültülü ortamda en son alınacak önlem sorusuda yanlış bence çünkü kendimi işveren yerine koyarak cevapladım bu soruyu , şöyle ki ; önce kkd yani kulaklık veririm ,çare olmazsa gürültülü cihazı az gürültülü olanla değiştiririm , o da olmadı gürültü kaynağını dış ortama taşırım hala çözülmediyse çalışan kişiye kabin yaptırıp kabin içinde çalışmasını sağlarım...Mantıken bu silsileyi izlerim...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. obegzz

obegzz TÜİSAG Üyesi

kesin bilgi: yayınladıkları gün 17:00 dan önce olunca o güne dahil ediyorlar, kafadan bir günü çalıyorlar, ama itiraz ederek hakkını arayabileceğin bir yere ulaşamıyorsun

8. bmsg958

bmsg958 TÜİSAG Üyesi

soru 6 (B kitapçığı) soru şekli hatalı yönetmelikte"bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesi uygulanmaz." ve "Bakanlığı iş müfettişlerince tespit edilmesi halinde dört yıl için izin verilebilir. " denilerek koşullu bir aşılma hali tanımlanmakta- soruda ise sadece "aşılabilir" denilmektedir.

9. bmsg958

bmsg958 TÜİSAG Üyesi

soru 15 (B kitapçığı) tüm şıklar psikososyal risklerin dolaylı etkisi olabilir. Dolayısıyla hepsi doğru olabilir!

10. adarbala

adarbala TÜİSAG Üyesi

A grubunda çıkan 4 soruda 2 tane doğru cevap bulunmaktadır. "Açılan davalar nedeniyle avukatlık ücretleri ve mahkeme masrafları"da görünmeyen maliyettir. Bunu görebiliceğimiz en iyi kaynak ise
    İSG Gn.Md. Kasım ÖZER'in 2013 yılında sunumunda kulanmış olduğu sunumdur.İlgili sunuma aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    www.ebso.org.tr/b2b/haber/resimler/kasimozer_sunum.ppt

11. zappie

zappie TÜİSAG Üyesi

ISG'nin temelini kavrayamamissiniz. Proaktif yaklasimin ne demek oldugunu arastirin. Isveren mantigi ile hareket edecekseniz hic bu ise baslamayin.

obegzz bu yazıya teşekkür etti.
  12. ihsanates

ihsanates TÜİSAG Üyesi

Çarşamba günü elden teslim ettireceğim itiraz dilekçemi paylaşıyorum. Saygılarımla...

Ekli Dosyalar:

13. kırmızışimşekler

İşveren derken teknik dürüst işini doğru yapmaya çalışan bir işvereni kastettim,üçkağıtçı kolaycı değil ; tabiki de basitten karmaşığa doğru bir silsile izlemekte mantıklı ve en doğalı değil mi? O zaman bütün sorunlarda en zor ve karışık çözümden başalayalım basitleri en son uygulayalım?

14. inandurdu

inandurdu TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar meb sayfasından sınav soruları kaldırılmış mı bulamıyorum

15. egem

egem TÜİSAG Üyesi

BAŞVURACAK ARKADAŞLARIN DİKKATİNE :
    DESİBEL SORUSUNDA "yaklaşık" DEMELİYDİ;
    MESAİ HESAPLAMASI MÜFREDAT DIŞI.

16. egem

egem TÜİSAG Üyesi

anasayfada, sağ alt köşede duyrulardaki linkite.

17. egem

egem TÜİSAG Üyesi

hocam hayırlı olsun. :) mesai hesaplama sorusunun da müfredat dışı olduğunu düşünüyorum. desibel hesabı gerektiren soruda da "yaklaşık" gibi bir ifade yok; böylece ikinci makinanın etkisi mutlak "sıfır" gibi algılanıyor. bu da yanlış diye düşünüyorum.

18. muhtar9816

muhtar9816 TÜİSAG Üyesi

19. Mehmet ERCAN

Mehmet ERCAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itirazlarımı ekteki dosyada olduğu gibi yaptım.Ne kadar çok kişi yaparsa o kadar etkili olur diye düşünüyorum.
    Bence hemen kargo yapın yapmamanın size faydası yok ama yaparsanız şansınız olur

Ekli Dosyalar:

gokhan topçuoglu, obegzz ve eskmn bu yazıya teşekkür etti.
  20. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR DÜN AŞAĞIDA YAZDIĞIM DİLEKÇE EKİNİ ARAS KARGO İLE GÖNDERDİM. TOPLAM 5 SORU

A GRUBU SORU KİTAPÇIĞI

SORU NUMARASI VE SORU METNİ :
    4) Aşağıdakilerden hangisi kazalardan kaynaklanan görünen maliyetlerden değildir.
    A)Tedavi hizmetleri

B)Ödenen tazminatlar

C)Açılan davalar nedeniyle ödenen avukatlık ücretleri ve mahkeme giderleri

D)Kaza nedeniyle kesintiye uğrayan üretim yetişmiş eleman kaybının maliyeti.

İLAN EDİLEN CEVAP : D
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP : C VE D
    GEREKÇE

GÖRÜNMEZ MALİYETLER

İş günü ve iş gücü kaybı

Mahkeme masrafları

Fazla mesai

Bina, makine, teçhizat, üretim veya üründeki hasarı

İsin durması nedeniyle uğranılan maliyet

Sipariş kayıpları

Arızalı makinenin üretim dısı kalması

Denetim, araştırma ve yazışmaların

Verim düşüşünden doğan maliyet

Çalışanlardaki moral bozukluğunun

Kazazede yerine alınan çalışanın eğitim maliyeti

Şirketin prestij kaybı

GÖRÜNÜR MALİYETLER

Tıbbi masraflar

Sigorta ödemeleri

Tazminatlar

7) Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır.
    A)Kıdem tazminatı işçinin son net ücreti üzerinden hesaplanır.

B)Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.

C)Bir yıllık çalışma süresi doldurduktan sonra evlenen kadın işçi, evlilik tarihinde itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır.

D)Kıdemö tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren on yıl alır.

İLAN EDİLEN CEVAP : A
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP : A VE B
    GEREKÇE
    İşçilerin kıdem tazminatlarını hangi hallerde alabilecekleri 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde sırasıyla verilmiştir. Bu kanuna göre işçinin kıdem tazminatını hakediş koşulları;
    A-)4857Sayılı İş Yasası Kapsamında "İşçi" Olma Koşulu
    Kıdem tazminatına hak edebilmek için gerekli ilk koşul, "hizmet akdine dayalı çalışma", yani "işçi" olmadır. Ancak, kıdem tazminatını alacak işçi; İş Kanunun 4. maddesindeKanunkapsamı dışında tutulan "iş" ve "işyerleri" dışında kalan işyerlerinde çalışmaması gerekir. Zira söz konusu işyerleri hakkında4857sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmamaktadır.
    B-) Bir Yıl Çalışmış Olma Koşulu
    Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıllık sürenin doldurulması zorunludur.İşçinin aynı işyerinde fasılalarla veya aynı işverene ait farklı işyerinde çalışması çalıştığı toplam sürelere göre kıdem tazminatı alması gerekir.
    Bir yıllık süre fiilen çalışan süre değil, yasanın gerekçesinde de belirtildiği gibi, işçinin istirahat, izin ve diğerleri gibi hizmet akdinin askıda kaldığı bütün durumları da kapamaktadır. Yani İşçinin çalışarak geçirdiği günler yanında, hizmet sözleşmesinin sürmesine karşın çalışmadığı sürelerde göz önünde tutulmalıdır. Yalnız buradaki sürelerin değerlendirilmesinde4857sayılı kanunun 55. maddesinde belirtilen “Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller” göz önünde tutulmalıdır.
    C-)Hizmet Akdinin4857(1475) Sayılı Yasada Belirtilen Sebeplerle Sona Ermesi Koşulu
    İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için; işçinin (1475 sayılı eski İş Kanunu 14. maddesinin4857sayılı yeni İş Kanununa uyarlanması sonucu) kanunda belirtilen sebeplerle sözleşmesinin fesih edilmesi gerekir. Kanuna göre; işçinin hizmet akdinin sona ermesi sebepleri şöyledir.
    1-İşveren tarafından işten çıkarılma:İşveren tarafından4857/25. maddesinin -II- numaralı bendinde gösterilen “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” sebebi hariç “Sağlık sebepleri, Zorlayıcı sebepler, İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması” sonucu işinden çıkarılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    2- İşçi tarafından haklı sebeplerle işten çıkma:İşçinin4857/24. maddesi uyarınca “Sağlık sebepleri, Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri, Zorlayıcı sebepler” ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.4857/24. maddesine göre, İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı, süresi belirli olsun veya olmasın işçi, kanunda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir: ancak işçi bu durumda sadece kıdem tazminatını isteyebilirken, ihbar tazminatı isteyemez.
    3- Askere gitme:Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş sözleşmesinin sona ermesi sonucu hak eder. Ancak işten ayrıldığının belli edilmesi için askerlik şubesinden alınmış 'sülüs'ün işverene verilmesi gerekir.
    4- Emeklilik anında:Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla iş sözleşmesinin sona ermesi ile işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    5- Emekli olmadan işten çıkma:506 SayılıKanun'ca öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak (15 yıl 3600 gün şartı da dahil) kendi isteği ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatı hakkı kazanır.
    6- Kadın işçinin evlenmesi:Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
    7-Ölüm (İşçinin ölümü ):İşçinin ölümü halinde hak edilmiş tazminat tutarı, kanuni mirasçılarına ödenir. Ölüm sonrası ölen işçinin mirasçılarına yetkili mahkemeden alacakları ölüm ilamı (veraset ilamı) ile işverene başvurdukları anda işçinin hak ettiği kıdem tazminatı miktarı ödenmelidir.
    Kıdem tazminatıda alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Askere giden işçi işyerinden ayrıldığı tarih itibariyle 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Bir yıllık çalışma süresi kıdem tazminatı için çok önemlidir. Bir yıllık çalışma süresini doldurmayan çalışan işten ayrılıp askere gideceğini işyerine bildirdiğinde kıdem tazminatını da alamaz.SORU KÖKÜNE GÖRE YANLIŞ OLAN CEVAP HEM A SEÇENEĞİ HEM DE B SEÇENEĞİ DOĞRUDUR. DOLAYISIYLA SORUDA İKİ DOĞRU YANIT OLDUĞUNDAN DOLAYI SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

36) 4 -nitrodifenil"in başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanmaz?

A)Ağırlıkça %90

B) Ağırlıkça %0,1

c)Ağırlıkça %0,001

D)Ağırlıkça %0,0001

İLAN EDİLEN CEVAP : B
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP : B, C ve D
    GEREKÇE :Matematiksel olarak ağırlıkça c ve d şıkları % 0,1 limitinden küçük olduğundan soruda 3 adet doğru cevap vardır. Sorunun iptal edilmesi gerekir.

59) Aşağıda verilenlerden hangisi karbondioksit söndürme cihazında kullanılan karbondioksitin dezavantajlarından değildir?

A)-78Co de çıkan CO2 ye temas soğuk yangınlarına sebep olur.

B)Kritik sıcaklığı ( 31 Co) nedeniyle sıcak ortamlarda tüp basıncı artar.

C)Elektrik cihazlarına zarar veren atık bırakır.

D)Yüksek yoğunluktaki CO2 boğucudur.

İLAN EDİLEN CEVAP : C
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP : İPTAL
    GEREKÇE :CO2 temasında soğuk yangınlarına neden olmaz, soğuk yanıklarına neden olur. “A” Şıkkında ifade hatası vardır.Sorunun iptal edilmesi gerekir.

64)I- Lokal Havalandırma sistemi kullanılabilir.
    II- Genel Havalandırma sistemi kullanılabilir.
    III- Mekanik ve Kimyasal ajanlarla Dışarıya atılabilir.
    Kanserojen veya Mutajen maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri HakkındaYönetmelik’e göre kanserojen veya mutajen maddelerin, halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan, kaynağından alınarak, dışarı atılması ile ilgili yukarıdakilerden hangisi/hangileri doğrudur?

A)Yalnız III

B) I ve II

C)I ve III

d)I,II ve III

İLAN EDİLEN CEVAP : B
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP : D
    GEREKÇE:Kanserojen veya Mutajen maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri HakkındaYönetmelikMadde 7/4) Kanserojen veya mutajen maddelerin kaynağından lokal veya genel havalandırma sistemi veyadiğer yöntemlerle, halk sağlığı ve çevreye zarar vermeyecek şekilde çalışılan ortamdan dışarı atılmasını sağlar denmektedir.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica