Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Koray OZKAN

Koray OZKAN TÜİSAG Üyesi

Merhabalar, "hissedilebilen akim" sorusu ile ilgili iptal başvurusunda bulundum. Bilginize.

2. tolga07

tolga07 TÜİSAG Üyesi

bu sınava giren kaç kişi var a grubu biliyormusunuz?

3. mühendis3480

mühendis3480 TÜİSAG Üyesi

4. tolga07

tolga07 TÜİSAG Üyesi

bu sınava giren kaç kişi var a grubu biliyormusunuz?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. caner hoş

caner hoş TÜİSAG Üyesi

kimsenin a şıkkına itirazı yok sorun b şıkkınında doğru olası bir soruda 2 şık doğru olamaz

6. aayhan80

aayhan80 TÜİSAG Üyesi

iptal lan sorular nezaman açıklanır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mühendis3480

mühendis3480 TÜİSAG Üyesi

Soruda "Kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır" denilmektedir. A ve B şıklarında verilen konular yanlıştır.(A ;kıdem tazminat net değil brüt üzerinden hesaplanır. B;Askere giden işçi 1 yıl dolmasa da kıdem tazminatı alamaz.1 yılın dolması gerekmektedir.) Dolayısıyla iki doğru cevap vardır.

Özgür ERDURSUN
    Askere Giden İşçi İhbar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?

İhbar kıdem tazminatında bana çok sık sorulan sorulardan biride askere giden işçinin tazminatı konusudur. Askere giden işçi işten ayrılması sonucunda sadece kıdem tazminatı alabilir.
    Askere giden işçi işten ayrılırken ihbar tazminatı alamaz.
    Kıdem tazminatıda alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Askere giden işçi işyerinden ayrıldığı tarih itibariyle 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekmektedir. Bir yıllık çalışma süresi kıdem tazminatı için çok önemlidir. Bir yıllık çalışma süresini doldurmayan çalışan işten ayrılıp askere gideceğini işyerine bildirdiğinde kıdem tazminatınıda alamaz.

8. glryvz

glryvz TÜİSAG Üyesi

tolga07 bu yazıya teşekkür etti.
  9. gafo

gafo TÜİSAG Üyesi

teşekkürler ve emeğine sağlık arkadaş

bulentozsoy72@gmail.com ve Muharrem MAMAK bu yazıya teşekkür etti.
  10. Ahmet Orhan ÖZDURAL

Ahmet Orhan ÖZDURAL TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum, mademki yangın söndürücülerde llanacaksın, ortaın oksijenii azaltması dezavataj değil avantajdır

11. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

bu sınavda iptal edilecek soru sayısı, sınavın başarı % si ile ters orantılı olacağına inanıyorum. başarı oranı yüksekse iptal sayısı az, başarı oranı düşükse iptal oranı fazla olur.. diye düşünüyorum..

12. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

32. Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Kıdem tazminatı işçinin son net ücreti üzerinden hesaplanır.
    B) Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa da kıdem tazminatına hak kazanır.
    C) Bir yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra evlenen kadın işçi, evlilik tarihinde itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem tazminatına hak kazanır.
    D) Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren on yıldır.

Soru yukarıda!.. Nerede kıdem tazminatının hesap edilişi soruluyor? Velev ki soru öyle olsa en az 1 yıl çalışmayan için kıdem tazminatı hesap edilir mi?

MUHAMMET KARABULUT bu yazıya teşekkür etti.
  13. Ahmet Orhan ÖZDURAL

kesinlikle katılıyorum, mademki yangın söndürücülerde kulanacaksın, ortamın oksijenini azaltması dezavataj değil avantajdır

14. Ahmet Orhan ÖZDURAL

arkadaşlar B kitapçığında 3. soruda '' iş hijyenisti kavramı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır'' diyor. Ve cevap olarak ta D şıkkında '' iş hijyenisti Sertifikasını almak isteyenlerin Eğitim kurumlarının düzenlediği uzaktan ve teorik eğitimi tamamladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir'' gösterilmiştir.
    bence burada iki sebeple itiraz edilmelidir.
    1) sınav kitapçığının başlığını okuduysanız üst kısımda Milli Eğitim Bakanlığı, Altta da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yazıyor, yani bu şık ta bir yanlışlık yok bence, yani sınav Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığınca yaptırılıyor ve kitapçıka da adı yazıyorsa sınavı yapan da onlardır. aynı zamanda milli eğitim bakanlığıdır.
    2. sebep ise bize sorduğu iş hijyenisti kavramı iken C şıkkında Kaynak ilerindeki Buhar ve dumanların tahriş edici özelliğinden bahsediyor. yani soruya cevap vermediğine göre bence bu şıkın yanlış olarak değerlendirilmesi daha doğru olmalıdır.

15. Ahmet Orhan ÖZDURAL

arkadaşlar B kitapçığında 3. soruda '' iş hijyenisti kavramı ile ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır'' diyor. Ve cevap olarak ta D şıkkında '' iş hijyenisti Sertifikasını almak isteyenlerin Eğitim kurumlarının düzenlediği uzaktan ve teorik eğitimi tamamladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının düzenlediği sınavdan en az 70 puan almaları gerekmektedir'' gösterilmiştir.
    bence burada iki sebeple itiraz edilmelidir.
    1) sınav kitapçığının başlığını okuduysanız üst kısımda Milli Eğitim Bakanlığı, Altta da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yazıyor, yani bu şık ta bir yanlışlık yok bence, yani sınav Çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığınca yaptırılıyor ve kitapçıka da adı yazıyorsa sınavı yapan da onlardır. aynı zamanda milli eğitim bakanlığıdır.
    2. sebep ise bize sorduğu iş hijyenisti kavramı iken C şıkkında Kaynak ilerindeki Buhar ve dumanların tahriş edici özelliğinden bahsediyor. yani soruya cevap vermediğine göre bence bu şıkın yanlış olarak değerlendirilmesi daha doğru olmalıdır.

16. First Safety

First Safety TÜİSAG Üyesi

Sınava giren kişi sayısı ve başarı oranları herhangi bir yerde yayınlanıyor mu?

17. tolga07

tolga07 TÜİSAG Üyesi

18 ağustos sınavında da bu sınavda da herhangi biyerde rastlamadım.. ama yukardaki mesajlarda bir arkadaş a ve b grubunda toplam 20.000 kişinin sınava girdiğini yazmış kaynağıda gittiği eğitim kurumu sanırım..

18. Muharrem MAMAK

Muharrem MAMAK TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dün itibarıyla itiraz edilen soruların tam listesini bilen varmı?

19. Ahmet Orhan ÖZDURAL

arkadaşlar B kitapçığında 37. soruda İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre aşağıdakilerden hangisi iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmetlerinin sunulmasındaki alternetilerden birisi değildir? denilmiş.
    D şıkkındaki doğru kabul edilen cevapta İSG hizmetinin; çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilerek yerine getirilmesi denilmektedir ki bu ifadeden iş yerindeki rastgele kişilerin bile işveren tarafından İSG Uzmanı ve İş yeri hekimi olarak atanabileceği sonucu çıkmaktadır. Yanlış anlaşılmasın kanunda da 6. Madde a bendinde aynı ifadeler yer almakla birlikte şu şekilde devam etmektedir.
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 –
    (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. ÇALIŞANLARI ARASINDA BELİRLENEN NİTELİKLERE SAHİP PERSONEL BULUNMAMASI HALİNDE, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    denilmektedir.
    Büyük harflerle yazdığım kısım çıkartıldığı taktirde işveren rastgele birini görevlendirebilir düşüncesi hasıl olur ki, şıkkın bu hali ile kabul edilmesi Kanunun amacında yer alan yetişmiş insanların safdışı bırakılması manasına gelmektedir.
    Bence bu soru da şıkkın eksik yazılması sebebi ile kesinlikle iptal edilmelidir.

20. UmitS

UmitS TÜİSAG Üyesi

Soru hazırlamak bu kadar zor olmamalı. Bu kadar zamandır sınav sorusu hazırlayıp her defasında aynı hataya düşmeleri düşündürücü.. aynı hatayı defalarca yapıyorlarsa ciddi bir sıkıntı var demektir. Ben de soruların kasıtlı olarak hatalı sorulmuş olabileceğini düşünmeye başladım. Bu şekilde başarı oranını, uzman sayısını istedikleri gibi ayarlayabilirler, istedikleri soruyu iptal edip istemediklerini etmeyebilirler..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica