Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. GOKBİLGE ATA

GOKBİLGE ATA TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar İGU kazayı önleyecek diye birşey yok.Bir İGU kaza olayında ancak tehlikeli durumlara müdahele edebilir ki onun katkısıda %10 dur. Tehlikeli davranış ve diğer sebepler işin %90'ı olduğuna göre kaza olacaksa mutlaka olur.İGU Adam vuran ağanın yerine hapis yatacak maraba gibi işverenin yerine yatacak günah keçisidir.

2. mustafa.güveloglu

mustafa.güveloglu TÜİSAG Üyesi

zaten cevap d olarak yayınlandı.....ben mi yanlış gördüm

3. Koray OZKAN

Koray OZKAN TÜİSAG Üyesi

Ben soylediginize kismen katilmiyorum. Usulune uygun yapilacak itirazlar mecbur degerlendirilecek ve yanlis varsa duzeltilecektir. Ancak itiraz suresi gectigi halde halen burada, "bence su acidan yanlis" seklinde yorumlar goruyoruz. Bunlar maalesef anlamsiz.
    Buna karsilik "hissedilen akim" sorusunda meslek lisesi 1. Sinif ogrencilerinin bile bildigi dogru akim- alternatif akim farkini belirtmeeden / bilmaden soru hazirlamislar.

4. Ahmet Orhan ÖZDURAL

Ahmet Orhan ÖZDURAL TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında 15. soruda Psikososyal riskler sağlığı doğrudan (fiziksel) yada stres aracılığı ile dolaylı (davranışsal akıl sağlığı vb.) olarak etkileyebilir demiş ve soruda dolaylı etkiyi yani davranışsal etkiyi sormuş ve cevap olarak yorgunluğu göstermiş. ancak yorgunluk bence fizik aktivitelerinden gösterilmelidir. diğer taraftan uzun süreli stresin kalp ritmini bozduğu ve dolayısı ile kalp sağlığını bozduğu kalp krizi riskini doğurduğunu bugün herkes kabul etmektedir. Bence bu soru ya iptal edilmeli, yada cevap olarak a şıkkı kabul edilmeli

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Ahmet Orhan ÖZDURAL

diğer bir hatalı soru ise herkesin -78 derecede çıkan CO2 soğuk yangınlarına neden olur ifadesi sebebi ile haklı olarak yapılan itiraza aynı sorunun bir başka şıkkında dikkatlerden kaçan yönü ise yangın söndürücü olarak kullanılan CO2 nin yüksek yoğunlukta boğucu bir gaz olmasının niye dezavantaj olarak nitelendirildiği hususu. amaç yangın söndürmek olduğuna göre yangını boğma(oksijeni ortamda azaltma) özelliği bence avantaj olarak gösterilmeli bence.

6. Ahmet Orhan ÖZDURAL

bu konu benimde dikkatimi çekmişti. haklısın galiba. burada limit değerin altında kalan tüm rakamlar doğru kabul edilmeli.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

bence de hepsi doğru.

8. MUHAMMET KARABULUT

MUHAMMET KARABULUT TÜİSAG Üyesi

Keşke yorumlar yerine soruyu okusaydınız kıdem tazminatı nasıl hesaplanır değil "kıdem tazminatı ile ilgili hangisi yanlıştır" diyor soruda ;-)

9. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

Ben bu cevabı , A sınıfı A kitapçığı soru:71 in şıkları için vermiştim.İskelelerin kontrolü için bütün şıklar doğru.

10. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

Ben bu cevabı , A sınıfı A kitapçığı soru:71 in şıkları için vermiştim.İskelelerin kontrolü için bütün şıklar doğru.

11. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre iskelelerin işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişi tarafından kontrole tabi tutulmalarını gerektiren durumlar ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) İskeleler, kullanılmaya başlamadan önce kontrole tabi tutulmalıdır.
    B) İskeleler, üzerinde değişiklik yapıldığında kontrole tabi tutulmalıdır.
    C) İskeleler, belli bir süre kullanılmadığında kontrole tabi tutulmalıdır.
    D) İskeleler, en az 6 ayda bir kontrole tabi tutulmalıdır.

Soruda, İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında yapılacak periyodik kontrollerden bahsedilmiyor. Altını çizdiğim kişi tarafından yapılacak kontrollerden bahsediliyor. İlgili yönetmelik maddesi ve yapılması gereken kontrol şartları aşağıdadır:

Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
    EK – 4 YAPI ALANLARI İÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
    25– İskeleler aşağıda belirtilen durumlarda işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişi tarafından kontrole tabi tutularak, iskeleler ile ilgili özel tedbirlerde belirtilen hususları içeren kontrol raporu hazırlanır, rapor sonucunda sadece güvenli olduğu tespit edilen iskelelerde çalışma yapılır;

a) Kullanılmaya başlamadan önce,
    b) Haftada en az bir kez,
    c) Üzerinde değişiklik yapıldığında,
    ç) Belli bir süre kullanılmadığında,
    d) Sismik sarsıntı, kuvvetli rüzgârlar gibi olumsuz hava şartlarına veya denge ve sağlamlığını etkileyebilecek diğer koşullara maruz kaldığında.

12. yakup özdemir

yakup özdemir TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A sınıfı yükselme sınavında sorulara itiraz eden oldumu

13. yakup özdemir

yakup özdemir TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar A sınıfı yükselme sınavında sorulara itiraz eden oldumu

14. alp_d

alp_d TÜİSAG Üyesi

yok kimse itiraz etmemiş 54 sayfa sahbet etmiş arkadaşlar...

ilkercanakcili, que ve MUHAMMET KARABULUT bu yazıya teşekkür etti.
  15. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

bu sınavda iptal edilecek soru sayısı, sınavın başarı % si ile ters orantılı olacağına inanıyorum. başarı oranı yüksekse iptal sayısı az, başarı oranı düşükse iptal oranı fazla olur.. diye düşünüyorum..
    abi sen şaka mısın ?? yorumları hiç okumadın mı ? :)

16. MUHAMMET KARABULUT

MUHAMMET KARABULUT TÜİSAG Üyesi

ŞAKA ŞAKA :)

17. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

18. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

Evet haklısın yönetmeliğe göre yazan öyle ama 6 ayda bir periyodik kontrol yaptırmak ta yasal zorunluluk. burada 6 ayda bir gibi bir peryot belirtmesi kafa karıştırıyor. Mantık yürüttüğümde Kullanmaya başlamadan önce cümlesi belli bir süre kullanılmadığında cümlesini de içeriyor.Her kullanmaya başladığımda kontrol ediyorsam kullanılmadığı süre 5 saatte olabilir 4 ayda, belli bir süre kullanmamak ikiside olabilir. iki şıkkında olması bana doğru gelmedi. ama sınav sorularını cevaplarken kendi mantığımız değil yönetmelik esastır bunu da biliyorum.

19. betülkap

betülkap TÜİSAG Üyesi

Evet haklısın yönetmeliğe göre yazan öyle ama 6 ayda bir periyodik kontrol yaptırmak ta yasal zorunluluk. burada 6 ayda bir gibi bir peryot belirtmesi kafa karıştırıyor. Mantık yürüttüğümde Kullanmaya başlamadan önce cümlesi belli bir süre kullanılmadığında cümlesini de içeriyor.Her kullanmaya başladığımda kontrol ediyorsam kullanılmadığı süre 5 saatte olabilir 4 ayda, belli bir süre kullanmamak ikiside olabilir. iki şıkkında olması bana doğru gelmedi. ama sınav sorularını cevaplarken kendi mantığımız değil yönetmelik esastır bunu da biliyorum.

20. mehmet ünal

mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

Zaman gazetesi pazar günkü sayısında 52000 kişinin iş sağlığı güvenliği uzmanı olabilmek için sınava girdiğini yazıyordu

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica