Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

sorunun cevabı b olarak verilmiş.. doğru.. tartışmanın sebebini anlayamadım...

2. Deniz Fatih AKGÜN

Deniz Fatih AKGÜN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hatalı sorulara itiraz edilip iptal edilirse 67-68-69 durumundaki arkadaşlar için çok faydalı olacaktır.

Seyyun bu yazıya teşekkür etti.
  3. que

que TÜİSAG Üyesi

askerlik ile ilgili soruya yorumunuz yok mu. bir tek ben mi hatalı olduğunu düşünüyorum? net olarak iptalini öngördüğünüz sorular hangileri?

4. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

Gazın -78 ºC de çıkması temas ile soğuk yanıklarına neden olur okudum bir yerde evet soru kesinlikle iptal olmalı soğuk yangın diye bir şey yok...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

a kitapcığı 40 ve 59 kesinlikle hatalı. benim gibi düşünen var mı. bir soruda tereddüt ederek 69 da kalıyorum.

6. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı 67. soru , su püskürtme işlemleri oksijen düzeyini düşürür mü?
    97. soru gebe çalışan gerekli aralıklarla oturarak VEYA RAHATÇA UZANACAK şekilde ibaresi var mı?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ELEKTIRIKMUHENDISI

ELEKTIRIKMUHENDISI TÜİSAG Üyesi

katılıyorum size çünki 40 aattüzde 25 sonrada yüzde elli olması lazımen 45 saata kadar y

8. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

bende 68 almışım:(

9. que

que TÜİSAG Üyesi

taşıma ile ilgili soru ise bahsettiğiniz ben hatalı olmadığını düşünüyorum.

10. que

que TÜİSAG Üyesi

çok pardon, yanlış bakmışım. ben sadece askerlikle ilgili soruya takıldım. her iki cevap da doğru bence. askere giden de 1 yılını doldurmadan kıdem hakkı elde edemez. o soru kesinlikle iptal olmalı.

11. Deniz Fatih AKGÜN

97. soru ile ilgili uzanma konusu Gebe ve Emziren Kadın Çal. Hakk. Yönetmelikte var.

g) Dinlenme ve diğer iyileştirici olanakların sağlanması ile ilgili olarak; gebe çalışanın sigarasız ve dumansız bir ortamda gerekli aralıklarla oturarak veya rahatça uzanacak şekilde fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmesini sağlayacak şartlar temin edilir.

12. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

32. Yürürlükte olan mevzuata göre kıdem tazminatı
    ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Kıdem tazminatı işçinin son net ücreti üzerinden
    hesaplanır.
    B) Askere giden işçi bir yıllık çalışma süresi olmasa
    da kıdem tazminatına hak kazanır.
    C) Bir yıllık çalışma süresini doldurduktan sonra
    evlenen kadın işçi, evlilik tarihinde itibaren bir
    yıl içinde iş sözleşmesini feshederse kıdem
    tazminatına hak kazanır.
    D) Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi iş sözleşmesinin
    sona erdiği tarihten itibaren on yıldır.

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesinde gereken şartlar ifade edildikten sonra ".....işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir." yazar.

Bir yıldan az çalışılması durumunda kıdem tazminatına hak kazanılmaz. Soruda iki tane cevap olduğu için iptal edilmesi için başvuru yapılabilir.

13. que

que TÜİSAG Üyesi

Yanıtınız için teşekkür ederim. Ben bu sorunun iptali için gerekli başvuruyu yapacağım. Başka da emin olduğum soru yok.

14. sibel kayserilioglu

sibel kayserilioglu TÜİSAG Üyesi

iş kanundan dolayı böyle. uygulamada pazar günü yapılan fazla mesailer %200 olarak hesaplanır amma velakin kanuna göre hafta sonu zaten çalışmadan ödendiği için çalışılma durumunda sadece saat ücreti ödenir. bence de ücretli çalışan bir kişi olarak hiç de adaletli değil, ama üzgünüm böyle...
    kıdem tazminatı sorusunda askerlik cevaı doğru değil. itiraz edilmeli.

15. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

1475 sayılı Kanunun 14 üncü maddesine göre çalışanlara belirli şartlarla kıdem tazminatı ödenmektedir. Buna göre;
    Aynı işverene bağlı çalışma süresinin en az 1 yıl olması ve iş sözleşmesinin; 1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle, 2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kuralarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle, 3- Askerlik görevi nedeni ile, 4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile, 5- Kadın işçinin evlenmesi nedeni ile, 6- İşçinin ölümü nedeni ile feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödenmektedir.
    kanuna göre 1 yıl çalışmadığı için kıdem tazminatı alamaz

16. mehtamer

mehtamer TÜİSAG Üyesi

A sınıfı B kitabcığındaki 100. soru hatalı olabilir mi?

17. sakink

sakink TÜİSAG Üyesi

hangi soru yazabilirmisiniz.

18. Deniz Fatih AKGÜN

Bence olmaz, neden derseniz Yapı Yönetmeliğinde çok açık yazılmış.

Kazı işleri, kuyular, yeraltı işleri, tünel ve kanal işleri

62– Kazı işine başlanmadan önce aşağıda belirtilen hususlara uyulur:

a) Kazının bitişik yapıları etkileyip etkilemeyeceği araştırılır ve etkileme ihtimali mevcut ise kazı başlamadan önce gerekli tedbirler alınır.

b) Yer altı kabloları, gaz boruları, su, kanalizasyon ve diğer dağıtım sistemlerinin yerleri belirlenir ve bunlardan kaynaklanabilecek tehlikeleri asgariye indirmek için gerekli tedbirler alınır.

19. mehtamer

mehtamer TÜİSAG Üyesi

EVET HAKLISINIZ BU SORUDA FAZLA ÇALIŞMALARIN HAFTA SONUMU HAFTA İÇİMİ OLDUĞUNU BELİRMELİYİDİ.

20. Ayşe Yıldız Doğan

Ayşe Yıldız Doğan TÜİSAG Üyesi

Bu soruda yanılmıyorsam yanlış olan ifade soruluyordu ve ...6 ayda 1 yapılır ifadesi seçilmeliydi. çünkü diğer açıklamalar doğruydu. iskeleler her kullanımdan önce ve sonra, tamirat ve bakım yapıldıktan sonra mutlaka kontrol edilmelidir ehil kişilerce.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica