Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
  1. Kolay

32,8%
  2. Orta

49,6%
  3. Zor

17,6%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

hiçkimse.. proje sorumlusu mecburi bir mevki değil.. yetkili bir mühendisin iş yerinde olması yeterli.. adı proje sorumlusu olmak zorunda değil.. işveren bizzat kendisi yönetebilir iş yerini..

2. dilekaltinok

dilekaltinok TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Sevgili Arkadaşlar,

Lütfen kullanılan hitabete, lisana dikkat edelim. sınav sorusunun yanıtı için şuan tartışmaya gerek yok, yayınlansın, kontrol edilsin, ne zaman ki iptaller için çalışmaya başlayacağız bu durumda hep beraber tartışalım, beyin fırtınası koparalım ama kavga etmek değil, kötü laf söylemek değil :)

Hepimiz aynı amaç için buradayız, yardımcı olunuz lütfen..
    Teşekkürler

3. adova

adova TÜİSAG Üyesi

İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülükleri bizzat yerine getirebileceği gibi, kendi adına hareket etmek üzere, gerekli fenni yeterliliğe sahip olan bir veya daha fazla proje sorumlusu tayin edebilir.

Yönetmelik ne diyor, işveren" gerekli fenni diyor" mühendiste bile teknik donanım aranıyorda işverende aranmıycakmı..Safiye hanım bunu yapabilecek donanıma sahipmiymiş bu bellimi....arkadaşlar bu soru iptale gider.Safiye hanımın mesleği önemli..zaten bilgi verirken kendisinide atayacak yani gerekli bilgileri bakanlığa sunacak..
    kritikte kalan arkadaşlar itiraz edin ben yapı işlerinden emekliyim...mutlaka proje sorumlusunu belgeleyecek ve atayacak (bu kendisiyse onuda atayacak)..kendisi iş güvenliği belgesine sahip değilse nasılki bu işi yapamıyorsa ,proje sorumluluğunuda alamaz...

4. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

ben de sizden küçük sayılmam.. takdir edersiniz ki 3000 pirim gününü dolduran kimse çok genç olmayacaktır.. yine de üslubum konusunda özür dilerim.. burası soruların tartışıldığı yer olmaktan çıkmış, herkesin kendi cevabının neden doğru olduğu konusunda iddialarda bulunduğu bir yer haline gelmiş.. birçok soru çok gereksiz yere tartışılıyor.. misal desibel sorusu.. cevap net 110(ben de yanlış yaptım), misal 48 saat fazladan çalışma sorusu, net 495 tl ama hala tartışıyoruz, misal hissedilen akım sorusu, cevap net 0,01(bunu da yanlış yaptım).. acaba yeni bir şeyler var mıdır diye sürekli foruma giriyorum hala safiye hanım tartışılıyor.. biraz canım sıkıldı açıkçası..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

oylmz bu yazıya teşekkür etti.
  5. adova

adova TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar her iptal lehimize,zaten doğru yapanlarınki doğru olarak kabul ediliyor..yanlış yapanlarınki iptal oluyor....

6. Mustafa AYKUL

Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

Kendisi yer
    ine
    EK – 3

YAPI İŞİNE İLİŞKİN BİLDİRİM

1– Bildirim tarihi,

2– İnşaatın açık adresi (mahalle, cadde, sokak, numara, ada, parsel, semt, ilçe ve il adları),

3– İşverenin ad ve adresi(mahalle, cadde, sokak, numara, ada, parsel, semt, ilçe ve il adları),

4– Proje tipi (*),

5– Görevlendirilmesi halinde proje sorumlusunun adı ve adresi,

6– Proje hazırlık safhasındaki sağlık ve güvenlik koordinatörünün veya koordinatörlerinin adı ve adresi,

7– Proje uygulama safhasındaki sağlık ve güvenlik koordinatörünün veya koordinatörlerinin adı ve adresi,

8– İşin planlanan başlama tarihi,

9– Planlanan çalışma süresi (inşaatın muhtemel bitiş tarihi),

10– Yapı alanında çalışacağı tahmin edilen azami çalışan sayısı,

11– Yapı alanında bulunması muhtemel yüklenicilerin(**) sayısı,

12– Belirlenmiş olan yükleniciler(**) hakkında bilgi.

(*)Yapılan inşaatın yapı çeşidi yazılacaktır. (köprü, bina, yol gibi)

(**)Alt işverenler, kendi nam ve hesabına çalışanlar ile mal veya hizmet tedarik edenler belirtilmelidir.

Yönetmelik eki böyle diyor. Ancak; Kendisi de olsa resmi olarak bir görevlendirme yapılmış oluyor. Nacizane yorumum böyle.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

hocam faz ile
    nötr arasını mı, fazlar arasını mı soruyordu soruda?

8. veli ünal

veli ünal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sınav sotıları ne zaman yayınlanaca bilgisi olan var mı

9. Cenk Ersöz

Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

bu saate kadar aciklanmamasi rezalet..

10. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

umarım sorular iptal de edilir, umarım birçok kişi bu durumdan faydalanır ki öncelkile kendim bıçak sırtındayım zaten.. bir soru bile çok değerli benim için ama hala aynı şekilde yapıyoruz tartışmaları.. Mustafa Bey, ne kadar güzel eklemişsiniz yönetmelik ekini buraya.. açık şekilde "atanması halinde" yazıyor.. bu çok net bir "atanmayabilir" demek değil midir??

11. Mustafa AYKUL

Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

Proje sorumlusu ve işverenlerin sorumlulukları

MADDE 6 – (1) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen yükümlülükleri bizzat yerine getirebileceği gibi, kendi adına hareket etmek üzere, gerekli fenni yeterliliğe sahip olan bir veya daha fazla proje sorumlusu tayin edebilir.

diyor. Dediğiniz gibi işverenin yeterliliğe sahip olup olmadığını sorgulamıyor. Buna göre ben yanlış yapmış oluyorum. (^_^)

12. ilker1959

ilker1959 TÜİSAG Üyesi

max. çalışma 11 saat değil. gecenin tanımı 11 saattir. min. 3 postadır.

13. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar yönetmeliklerde çok açık olan konularda nasıl bu kadar inatlaşarak tenakuza düşebiliyoruz... HAYRET..

Postalar Halinde İşçi Çalıştırılarak Yürütülen İşlerde Çalışmalara İlişkin Özel Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

resmi gazete:07.04.2004/25426

İşçi Postaları Sayısının Düzenlenmesi

Madde 4 — İşçi postaları;

a) Nitelikleri dolayısıyla sürekli çalıştıkları için durmaksızın birbiri ardına postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde posta sayısı 24 saatlik süre içinde en az üç işçi postası çalıştırılacak şekilde düzenlenir.

14. karga

karga TÜİSAG Üyesi

maksimum çalışma 11 saat olmalı

15. miner ATA

miner ATA Guest

Her ikisininde atanmasi gerekir. Zira is veren eger kendisi is guvenligi uzmani olsaydi atama yapacakti yani kendisini atayacakti (örnek). Neticede oyle veya boyle ister kendisini atayacak isterse baskasini ama neticede atama yapilacak. Oradaki atamanin disardanmi yoksa kendisi tarafindan yapilip yapilmayacagi sorulmuyor ki

16. adova

adova TÜİSAG Üyesi

onuda bakanlığa bildirecek...buda bir atamadır...yıllarca yaptım bu işi en küçük taşeronlardan bile istedik teknik eleman ata kadroya diye...

eskmn bu yazıya teşekkür etti.
  17. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

gece değil gündüz de maksimum çalışma 11 saattir.. kimse bir gün içerisinde 11 saatten fazla çalıştırılamaz... 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu 63. madde...

18. adova

adova TÜİSAG Üyesi

Soru ne proje sorumlusu atanacakmı..? atanmayacakmı...?ister kendisini atasın ister başkasını..sonuç birisini atayacak.......

19. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

teknik personel atanması şartını biliyorum.. ama bu teknik personelin adı "proje sorumlusu" olmak zorunda diil..

Last edited by a moderator: 23 Aralık 2013
  20. isgici

isgici TÜİSAG Üyesi

Desibel sorusu 90 dB + 110 dB = 110 dB (aradaki fark büyük olduğundan maskeleme)
    Para sorusu 450 + 15 x 3 = 495 TL
    Akım 0,01 mA

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica