Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
  1. Kolay

32,8%
  2. Orta

49,6%
  3. Zor

17,6%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. adova

adova TÜİSAG Üyesi

Ben
    Bayındırlıkta çalıştım çocuk inşaat mühendisi ufacık bir iş almış bize soruyordu proje sorumlusu bulmam gerekirmi..?biz ona hayır gerek yok sen varsın yeter derdik....ama onun belgelerini isterdik....sonuçta kendisini gösterdirdik sorumlu diye...
    Yapı işleri yönetmeliğinin herşeyi tek tek anlatması gerekmezdiki ..gene yasa ne der sıkıntı oldumu gidin Bayındırlık Müdürlüğüne danışın...

2. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

şıkları hatırlıyorsunuz di mi??
    hatırlıyor musunuz şıklar "görevlendirmelidir, görevlendirebilir" şeklindeydi.. ben yönetmeliğe bakınca proje sorumlusu atamayabilir sonucu çıkarıyorum.. daha ne söylenebilir o madde için inanın kafam almıyor..

3. zappie

zappie TÜİSAG Üyesi

Ben de sizin gibi dusunerek her ikisini de atar dedim. Ancak yonetmeliklerden sorulan sorular genel olarak direk yonetmelik maddeleri uzerine kurulmus. Yorum yapmamiz beklenmiyor. 6. maddeye bakarak "birini atamak zorundadir" diyemeyiz. Bu zorunluluk baska maddede geciyorsa o zaman soru hatali sorulmus olur. Siklarda "kendisi ustlenmiyorsa atayabilir" denmeli idi.

4. adova

adova TÜİSAG Üyesi

Evet Kazım bey Projenin tüm sorumluluğu o teknik elemana aittir..inşaat çökse hukuk onu muhatap alacak....

5. adova

adova TÜİSAG Üyesi

Kazım bey iptal olması sizin aleyhinize olmaz lehinize bile olabilir ama kritik arkadaşları korumuş oluruz..buradaki bilgilerimizi paylaşırsak..."sizin doğrunuz doğru olarak kalıyor sadece yanlış yapanlar iptal oluyor "cevaplarda atıyorum 99 üzerinden değerlendiriliyor...sizinde puanınız yükseliyor

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

6. isgici

isgici TÜİSAG Üyesi

Desibel sorusu 90 dB + 110 dB = 110 dB (aradaki fark büyük olduğundan maskeleme)
    Para sorusu 450 + 15 x 3 = 495 TL
    Akım 0,01 mA

7. isgici

isgici TÜİSAG Üyesi

Desibel sorusu 90 dB + 110 dB = 110 dB (aradaki fark büyük olduğundan maskeleme)
    Para sorusu 450 + 15 x 3 = 495 TL
    Akım 0,01 mA

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

8. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

kesinlikle farkındayım.. hasbelkader bu soruyu doğru yapmış olduğum için savunmuyorum yanlış anlamayın.. iptalde olur umarım.. kimseyle yarışmıyoruz burada sonuçta.. ama soru göründüğü kadar karmaşık gelmiyor bana.. yönetmelik çok net.. iptali zor sanki.. ha cevabı bilmiyoruz tabi ki.. eğer ikisi de atanmalıdır doğru cevap olursa o zaman üstüne çok konuşulacaktır..

9. Adamado

Adamado TÜİSAG Üyesi

Forumda yer alan tartışmaların hepimiz adına yararlı olacağını düşünüyorum. Böylelikle ezber çıkıp, kalıcı bilgilere sahip olabiliyoruz. Tabii ki, herkes üslubuna dikkat etmek zorunda. Kimse daha zeki ve bilgili değil. Site kurucularına ve forum üyelerine teşekkür ederim kendi adıma...

eskmn bu yazıya teşekkür etti.
  10. juventus11

juventus11 TÜİSAG Üyesi

Dün 100 soruyu da yayınlayan bir arkadaş varmı 100 soruyu yayınlarmısınız tekrar

11. hasan Akyıldız

hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

Elektrünk, hissedülebilirlünk sorusu; 1 ma aşağısı pek hissedilmez denmekte. Tüv etiketi var ama bilmem kabül görür mü.

Ekli Dosyalar:

Şahin Hamarat ve msirin bu yazıya teşekkür etti.
  12. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

şu anda 71. sayfada sorular...

13. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Arkadaşa katılıyorum kendisi yapabilir mi diye sormuyor, ister kendisi yapsın ister birini görevlendirsin, önemli olan öyle bir görevlendirme yapmak zorunda mı değil mi? Görevlendirme yapmak zorunda

14. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

size kesinlikle katılmakla birlikte bir gerçeği dile getirmek istiyorum. Bizler yani uzmanlar A-B- Yada C sınıfı olsun işverenin görevlendirdiği çalışanlarız. Uzman arkadaşlarda bir iş yerinde uzmanlık anlaşması yaptığında biz herşeyden sorumluyuz gibi kelimeler sarfediyor. Yok öyle bir şey yönetmelikleri iyi irdelediğimiz zaman iş güvenliği uzmanı EĞİTİM verir ve tavsiyelerde buluru, periyodik kontrolleri takip eder ancakkk işyeri sahibi herşeyden sorumludur. Düşünsenize bağımsızsanız sgk primi yatırmak zorunda anlaşma yaptıysanız OSGB ile oda fatura kesiyor. Sanırım biz hala yetkili olmak konusunda bir hayalimiz var. Benim tavsiyem sorumluluklarıda abartmamak. Yazılı tüm tavsiyeleri vermek ve eğitimi yapmak.. Bakınız 2012 den beri yoğun olarak gündemde iş güvenliği vardır ve kaç uzman hapiste... Ben size söyleyeyim hiç hapse giren yok.. Diğer tüm düşşüncelerinize katılıyorum. iyi çalışmalar dilerim....

15. Kamil kazım

Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

yetkili, müdür, şef ya da adı her ne olursa olsun, bir teknik personel görevlendirilecek evet ama bu kişi "PROJE SORUMLUSU" değil... proje sorumlusu bir mevki adıdır ve işveren "İSTERSE" atar..

16. miner ATA

miner ATA Guest

arkadaşlar çalışan kişi 6 gün den sonra 1 gün de hafta tatili kullanır ve işveren bu hafta tatili parasını da öder. yani;

işveren çalışana 7 günlük ücret öder (1 hafta için) eğer şıklarda 570 diye bir cevap varsa (ben hatırlamıyorum) doğru cevap 570 olacak

1 saatlik ücret 10 TL ise 7,5 saatlik çalışmada 75 TL (yani 1 günlük çalışma karşılığı) o halde 75* (6 gün çalışma + 1 gün hafta tatili) = 525 TL olur ayrıca şahıs 3 saat mesai yaptığından 10*1,5*3 saat= 45 TL de oradan gelecek o halde 525+45=570 TL olur.

ancak bu fazla mesaiyi ne zaman yaptı o zaman soru değişir deniliyor ama değişmez. çünkü fazla mesai deniyor (hafta tatilinde fazla mesai olamaz o zaman tatil çalışması denirdi)

17. N.SERTEL

N.SERTEL TÜİSAG Üyesi

size kesinlikle katılmakla birlikte bir gerçeği dile getirmek istiyorum. Bizler yani uzmanlar A-B- Yada C sınıfı olsun işverenin görevlendirdiği çalışanlarız. Uzman arkadaşlarda bir iş yerinde uzmanlık anlaşması yaptığında biz herşeyden sorumluyuz gibi kelimeler sarfediyor. Yok öyle bir şey yönetmelikleri iyi irdelediğimiz zaman iş güvenliği uzmanı EĞİTİM verir ve tavsiyelerde buluru, periyodik kontrolleri takip eder ancakkk işyeri sahibi herşeyden sorumludur. Düşünsenize bağımsızsanız sgk primi yatırmak zorunda anlaşma yaptıysanız OSGB ile oda fatura kesiyor. Sanırım biz hala yetkili olmak konusunda bir hayalimiz var. Benim tavsiyem sorumluluklarıda abartmamak. Yazılı tüm tavsiyeleri vermek ve eğitimi yapmak.. Bakınız 2012 den beri yoğun olarak gündemde iş güvenliği vardır ve kaç uzman hapiste... Ben size söyleyeyim hiç hapse giren yok.. Diğer tüm düşşüncelerinize katılıyorum. iyi çalışmalar dilerim....

18. miner ATA

miner ATA Guest

570 olacak

19. eskmn

eskmn TÜİSAG Üyesi

koordinatör de bir mevkii ona bakarsan.

20. serkan çağlar

serkan çağlar TÜİSAG Üyesi

hayati arkadaş doğru söylemiş. Hafta içi hafta sonu farketmez. Oran aynıdır ve %50 dir. Yönetmelik maddesi yazmışsınız fakat işçilerde hafta sonu tatili diye bişey yoktur. Hafta tatili vardır. Bu da haftanın herhangi bir gününe denk gelebilir. Örneğin işçinin hafta tatili çarşamba olsun. Eğer bu işçi çarşamba günü çalışırsa oran %100 olur. Yani hafta sonu her işçi için genel tatil günü değildir. Ha bu arada soru bence de eksik. İşveren fazla çalışılan 3 saat için 3*1,5=4,5 saat dinlenme de verebilir. Not: benim cevabımda 495

21. özgür kayacak

özgür kayacak TÜİSAG Üyesi

çok komik bir açıklama yapmışsınız birincisi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica