Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 A Sınıfına Yükselme Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
  1. Kolay

32,8%
  2. Orta

49,6%
  3. Zor

17,6%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

toplu soru listesi çıktımı ? toplu halde baksak..

2. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

90 113 iki ses kaynağı aradaki fark 23 artış logaritmik olduğu için 0'a çok yakın yani 113

3. Nurulhan

Nurulhan TÜİSAG Üyesi

tek doğru olan II mesleki eğitim alan çünkü işletmede çalışan olarak vermiş soruda

4. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

evet yönetim, site yahut iş mrk yönetimi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. seda hatip

seda hatip TÜİSAG Üyesi

ben çırak dedim

6. Hüseyin Çiçek

Hüseyin Çiçek TÜİSAG Üyesi

495TL

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. denızalp

denızalp TÜİSAG Üyesi

487,5 tl.

8. mehmet akaydın

mehmet akaydın TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar fazla çalışmadan bahsediyor, ek mesaiden değil, fazla calısma +% 25 fazla dolayısyla 487i5 yapar , dıye dusunuyorum

9. Pınar ÇINAR KILIÇ

Pınar ÇINAR KILIÇ TÜİSAG Üyesi

iyonize radyasyon beta mı

10. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Çırak neden yanlış?

11. mehmet akaydın

mehmet akaydın TÜİSAG Üyesi

carbon monoksit filtresi gibi...

12. Mustafa AYKUL

Mustafa AYKUL TÜİSAG Üyesi

MADDE 5- Kısa ve uzun vadeli sigorta kolları bakımından aşağıda sayılan kişiler hakkında uygulanacak sigorta
    kolları şunlardır:
    a) Hizmet akdi ile çalışmamakla birlikte, ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve
    benzeri ünitelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklular hakkında, iş kazası ve meslek hastalığı ile analık sigortası uygulanır ve
    bunlar, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.
    b) (Değişik: 13/2/2011-6111/24 md.) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday
    çırak, çırak ve işletmelerde meslekî eğitim gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası;
    meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı
    Yükseköğretim Kanununun 46 ncı maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden aylık prime esas kazanç
    tutarı, 82 nci maddeye göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katından fazla olmayanlar hakkında ise iş
    kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır. Bu bentte sayılanlar, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi
    kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel
    sağlık sigortası hükümleri uygulanır.
    c) (Değişik: 17/4/2008-5754/3 md.) Harp malûlleri ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu,
    3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre vazife malûllüğü aylığı
    bağlanmış malûllerden, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı olarak çalışmaya
    başlayanların aylıkları kesilmez. 3713 sayılı Kanuna göre aylık bağlanmış malûller ile aynı Kanun kapsamına giren olaylar
    sebebiyle vazife malûllüğü aylığı alan er ve erbaşların, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı
    olmaları halinde de aylıkları kesilmez. Aylıkları kesilmeksizin 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında
    çalışanlar hakkında uzun vadeli sigorta kolları, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında çalışanlar
    hakkında ise iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanır. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri
    uygulananların uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde, bu isteklerini Kuruma bildirdikleri tarihi takip
    eden ay başından itibaren, haklarında uzun vadeli sigorta kolları da uygulanır. Bu fıkra kapsamına girenlerden ayrıca genel
    sağlık sigortası primi alınmaz.
    d) (Mülga: 17/4/2008-5754/3 md.)
    e) (Değişik: 13/2/2011-6111/24 md.) Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen meslek edindirme, geliştirme ve
    değiştirme eğitimine katılan kursiyerler, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bunlar
    hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile bunlardan bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar
    hakkında ayrıca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. (Ek cümle: 11/10/2011-KHK-665/30 md.) Bunlar için Türkiye
    İş Kurumu prim ödeme yükümlüsü olmakla birlikte bu Kanun kapsamında işyeri ve işveren sayılmaz.
    f) (Mülga: 17/4/2008-5754/3 md.)
    g) (Ek: 17/4/2008-5754/3 md.) Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce
    yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçileri 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında
    sigortalı sayılır ve bunlar hakkında kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Bu sigortalıların
    uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmak istemeleri halinde, 50 nci maddenin ikinci fıkrasındaki Türkiye’de yasal olarak
    ikamet etme şartı ile aynı fıkranın (a) bendinde belirtilen şartlar aranmaksızın haklarında isteğe bağlı sigorta hükümleri
    uygulanır. Bu kapsamda, isteğe bağlı sigorta hükümlerinden yararlananlardan ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz.(Ek
    cümle: 13/2/2011-6111/24 md.) Bu bent kapsamında yurt dışındaki işyerlerinde çalışan sigortalıların, bu sürede ödedikleri
    isteğe bağlı sigorta primleri 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılık sayılır.

İsmail SALMAN, cem.imren, hayati41 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

O dediğiniz fazla sürelerle çalışma

İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
  14. taneraydın

taneraydın TÜİSAG Üyesi

Toz ürettikleri için

15. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ben de çırak dedim, yalnız III diye işaretledim. Ama doğruluğundan emin değilim, siz emin misiniz?

16. fırattek

fırattek TÜİSAG Üyesi

geçmiş yıllarda sanki sorulmuştu ve 113 tü diye hatırlıyorum bende

17. tugra55

tugra55 TÜİSAG Üyesi

fazala çalışma sözleşme saati 45 ssattten az ise 45 ssate kadar olan çalışmadır 48 olunca fazala mesai olur

18. Nurulhan

Nurulhan TÜİSAG Üyesi

ben de bu soruda takıldım çünkü kişisel koruma ifadesi kullanıyor.Doğru cevap bilen varmı?

19. edc

edc TÜİSAG Üyesi

Anayasa 50. Madde ile ilgili soru toplu sozlesme
    OHSAS 18 1 karsiligi yonetim sistemi sorusu
    ILO 187 ile is sagligi ve guvenligi gelisimi ile ilgili soru

20. mutluxxx

mutluxxx TÜİSAG Üyesi

Karbonmonoksit maskesi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş