Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonucunuz Nedir ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında tuncernet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. dmtk

dmtk TÜİSAG Üyesi

Bireysel dilekçeler etkili olacaksa yapalım. Ancak TÜSİAG yetkililerinin de desteğini arkamıza alsak, onlar da ayrıca bu durumu dile getirirlerse çok daha etkili olabilir.

2. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

Burda levent beye çok iş düşüyor madem dernek kuruldu baştan suskun kalmasın isg uzmanlarının haklarını savunmaya burdab başlasın kanunda b yi aldın a ya giremezsin diye birşey yok. Dernek olarak lütfen bu soruna el atılsın yok susarız biz diyorsanız ne derneğe üye olalım ne de daha sonra kurulacak odaya.

3. Mehmet ATAG

Mehmet ATAG TÜİSAG Üyesi

83 inşallah ama ne işe yarayacak bilmiyorum nerde çokluk orda b...

4. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Sektörde daha önce hiç çalışmamış kişilerin önce C sertifikasını alıp daha sonra A sınıfı sertifika alabilme hakkı varsa, bizler gibi yıllardır bu işi yapmış C sertifikasına sahip kişilerinde önce B daha sonra da A sınıfı sertifika almaya hakkı olmalı. Neden B yi alanlar A yı alamıyor? Ben burada kanun koyucunun mantığını çözemedim ya :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

paryosa, erhan kuzdere ve Kenan BORA bu yazıya teşekkür etti.
  5. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA

Bilindiği üzere 11.10.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan ‘’ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK’’de,
    “Sınıflar arası yükselme
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.” hükmü mevcuttur.
    Yukarıdaki yönetmelik hükümlerine göre 21.12.2013 tarihinde yapılmış olan yükseltme sınavına girerek başarı olmuş ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikası almaya hak kazanmış bulunmaktayım. ……… tarihi itibari ile prim gün sayım 1800 ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip olarak, yönetmelik hükümlerindeki Geçici Madde 2 nin 2. bendinin a fıkrasına göre A sınıfı Uzmanlık Belgesi için tekrar sınıflar arası yükseltme sınavına girmeye hak kazanmış bulunmaktayım.

23/02/2014 tarihinde yapılacak yükseltme sınavına katılarak B sınıfı uzmanlık belgemi A sınıfı belgeye yükseltecek sınava ikametgah adresime uygun yerde katılabilmem için gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

Saygılarımla

İmza :
    Ad Soyad :
    T.C. Kimlik No :
    Adres ve İletişim Bilgileri:

Arkadaşlar sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz ekteki dilekçeyi bakanlığa göndereceğim. Yayınlanmış bir yönetmelik maddesini saçma sapan bir şekilde değiştirmeye hakları yok.

6. erhan kuzdere

erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

Bence suana kadar uzmanlik yapmamis 21 aralik sinavinda C sinifi sertifikayi almaya hak kazananlarin subat veya mayis A sinifi yukseltme sinavina girmesi 3-5 yildir bu isle ugrasan insanlarin hakkini gasp etmektir, Çok tehlikeli siniftaki isyerlerinin bu iste tecrube kazanmamis kisilere birakilmasi kazalara davetiye cikaracaktir, bu vebalin altina nasil giriyorlar anlamiyorum,

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Altar VATANSEVER, Kenan BORA ve yeliz eyüpoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  7. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum. ben 2 senedir c sınıfı uzmanım. Sınavla B olabileceğim. 2700 gün prim günüm var. Prim günüm bu bir yıllık sürede 3000'e yetmediğinden A olabilmek için 4 sene B olarak çalışmak zorundayım. Ama prim günü 3000 olan birisi başvurursa şubatta C'yi alacak ve mayısta da A alabilecek. Ben toplam 6-6,5 yıl uzman olarak çalışıp A belgeyi alabilecekken şubatta başvuran 2 ayda bu belgeyi alacaktır. Not:sözüm kesinlikle sınava giren arkadaşlara değildir. Sadece uygulamanın adaletsizliğinedir.

erhan kuzdere bu yazıya teşekkür etti.
  8. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

dava açmamız gerekiyor arkadaşlar .1800 günü olan ve b yi alanların hepsi dava açarsa mutlaka kazanılacağını söylüyorlar

9. h.kasap

h.kasap TÜİSAG Üyesi

74-78 . hayırlı olsun herkese.

10. süleymanyılmaz

süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

Bu süreç söyle olacak kanımca;

Herkes saldıracak ve ücretler düşecek 4.000-5000 TL ler civarına düşecek belki daha da fazla. /%50 düşme bekliyorum) Çünkü C olarak çalışmadan A olacak insanlar var. Bunu da OSGB ler ve firmalar bildiği için çok kullanacak. Sonraki dönemde firmalar sorunlar yaşayacak, A veya B sınıfı uzman ama bilgisi yok, bu sefer aman biraz daha verelim diyip iyi ve tecrübeli olanlara yönelecekler.

11. mmmr09

mmmr09 TÜİSAG Üyesi

88-90 arası İnşallah benim. Herkese hayırlı olsun..

12. isuzman

isuzman TÜİSAG Üyesi

merhaba
    İtiraz edilen sorular içinde A grubunda ki B kitapcığında ki 67 soru sıkkı B ve
    74 sorunun şıkkı B olması gerekmezmi

13. Yuri

Yuri TÜİSAG Üyesi

Aynen katıldığım bir durumdur. Benimde 2700 günüm var ve 8 yıldır fiilen İSG Profesyoneli olarak çalışıyorum. İSG ile uzaktan yakından alakası olmayan bir kişi bu sınavla ben B olurken o C olacak ve Şubat sınavında A olup çok tehlikeli işlerde görev yapacak. Haksızlığın bu kadarını yapabilirlerdi ancak. İnşallah aklıselim davranırlar da bu yanlıştan geç olmadan dönerler...

14. ülkü atıcı

ülkü atıcı TÜİSAG Üyesi

merhaba ben C sınıfı için hazırlanıyorum. C ve B sınıfının 2 aralık sınav sorularını yanıtlayıp kendimi test ettim ikisinden de 77 aldım nasıl oluyor bu anlamadım.sınıflar arasında bilgi açısından fazla fark yok gibi geldi bana.

15. asiye

asiye TÜİSAG Üyesi

hesabıma göre 69 .birkaçtane net hatırlayamadığım soru var, umarım sonuç iyi olur.

16. ÖMER FARUK BAĞRIAÇIK

ÖMER FARUK BAĞRIAÇIK TÜİSAG Üyesi

81 doğru 17 yanlış 2 hahırlamıyorum

17. nazlısavaş

nazlısavaş TÜİSAG Üyesi

bencede hakkımızı arayalım

18. nazlısavaş

nazlısavaş TÜİSAG Üyesi

c sınıfı iş güvenliinde a kitapçığında 61 sorunun soruluş şekli yanlış vekesinlikle cevabıda zaten köpük olamaz kuru metal tozlu yangın söndürme denecekti
    63. soruunun cevabıdaa orta tehlike olmalı yeniyönetmeliğe göre.ayrıca hastanler var hastane düşük tehlike olamaz
    16.soruda ts 1800 yazılmış bu sorua iptla herkes bunun 18001 olduğunu tahmin etmek zorunda değil.
    19.soruda site görevlisi v iş güvenliği uzmanıyla risk değerlendirmsi yapılıyorsa site görevlisi ve iş güvnenliği uzmanı risk değerlendiresinin gerçekleştirldiğ ekipde bulunması zorunludur.eğerki risk değerlendirmesini yaparken iş güveni uzmanı olmasaydı yada risk değerlendrmesi iş güevnliği uzmanıyla yapılmasaydı oman cevap salim bey ve site görevlisi olurdu.
    b kitapçığında 87. soruda iptal edilmeli yangın korunma yöetmeliğine göre yanlış ahgisidir diyor.burdada şıklardan c şıkındaki cümlede hata var. c sınıf yangınlar: metan propan bütan lpg segilen ve hidrojen gibi yaıcı gaz maddleer yangını demiş ama cümle yarım kalmış herkese göre farklı tamamlamaya açık bir cümle. cümle yngınlarıdır yada yangınlarını kapsar gibi ifadelerle cümle tamamlanmalıydı.

19. Gökhan Uzun

Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

İşten güçten çalışmaya hiç vakit bulamayıp sadece sınav gecesi sabahlayarak 79 doğru, 15 yanlış, 6 hatırlayamadığım cevap var.

20. gazili63

gazili63 TÜİSAG Üyesi

79 + - 2 : HAYIRLI OLUR İNŞ.....

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica