Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında suhan1973 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. yasinn_c

yasinn_c TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 70 barajını gecen gecmeyen herkez ıtıraz etsın yanlış sorulardan kalanların hakkı yenmesın. bugun son gün sanırım. saygılar

2. civilchief

civilchief TÜİSAG Üyesi

Bence aşı sorusu ve rüzgar sorusu iptal edilmeli.
    Daha önce yurt dışı projelerinde , soğuktan ve şiddetli rüzgardan korunmak için , çok büyük brandalardan yaptığımız rüzgar perdeleri olmuştu.

3. Dilercan

Dilercan TÜİSAG Üyesi

c sınfında;
    1-D tipiyangın cevabı köpük müdür?
    2-ev,hastane vb.yerler zayıf yangın tipi yerler midir?
    3-Bu ip soru-cevap yanlışlarını kim şikayet edecek?

4. uzman-81

uzman-81 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar nacizane fikrimi söylüyorum,
    zaten soruda kuvvetli rüzgar alan bir işyerinde diyor, yani işyeri kuvvetli rüzgar alan bölgedeyse ve devamlı rüzgar alıyorsa, rüzgarın geçmesini bekleyemezler ki. Beklerlerse iş yapamazlar zaten. bu nedenle önlem aldıktan sonra çalışabilirler diye düşünerek 1 yanlış dedim ben. cevaplarda 2-3-4 olmadığı için de 3-4 işaretledim. Ama yönetmeliğe göre tam gerekçesi nedir bilmiyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Ben bunu hiç düşünemedim, şimdi gidip kuduz aşısı olacağım. ne olur ne olmaz köpek ısırabilir.

6. sdn

sdn TÜİSAG Üyesi

o yüzden köpeklerimizi aşılatıyoruz zaten önceden :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Serdar1907

Serdar1907 TÜİSAG Üyesi

aşı sorusu iptal edilmeli..

8. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR SORULAR İÇİN HİÇ İTİRAZ YAPILMAMIŞ .

9. kacharf

kacharf TÜİSAG Üyesi

bu bilgiyi nerden öğrendiniz ahmet bey ?

10. slh027

slh027 TÜİSAG Üyesi

hocam itiraz edeceklerimin arasına aldım lütfen sizde itiraz edin dikkatte alınsın.

11. ercansa983

ercansa983 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar itiraz ücretini nasıl hallettiniz yazarmısınız benimde itiraz edeceğim sorular var?

12. slh027

slh027 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar aşağıdaki sorulara itiraz edeceğim:

1-) A kitapçığı 9. Soruda kamu 50’den fazla çalışanı olan kamu kurumunda iş güvenliği uzmanı yükümlüğü 01.07.2016 tarihinde zorunlu hale gelecektir.

6495 sayılı kanunla 6331 sayılı kanunun yürürlük maddeleri değişti.
    MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
    çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

2-) A kitapçığı 90. Soruda diğer sağlık personeli aşağıdakilerden hangisi olamaz diye sorulmuş ve cevap olarak ta acil tıp teknikeri denmiştir. MEB meslek tanıtım kılavuzuna bakıldığında acil tıp teknisyenliği bölümünün bir üst adımı olan acil tıp teknikerliği yanlış olarak belirtilmiştir.

ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ BÖLÜMÜ

ACİL TIP TEKNİSYENİ KİMDİR?

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç, solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.
    GÖREVLERİ
    Yaraları tedavi eder, sarar, Şiddetli kanamaları önler, Solunumun durması halinde Sun’i teneffüs yaptırır, Zehirli maddeleri vücuttan temizler, Deriyi yıpratan maddeleri temizler, Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır, Tansiyon ölçer, iğne yapar.
    KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
    Tansiyon aleti, Pamuk, Merhemler, ilaçlar, Sonda aletleri, İlk yardım çantası, Sargı bezi.
    MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
    Acil Tıp Teknisyeni olmak isteyenlerin; İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, Dikkatli, temiz, titiz, Soğukkanlı, Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen, Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.
    ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
    Acil Tıp Teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.
    ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
    Acil Tıp Teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.
    MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Meslek Liselerinin Sağlık alanı “Acil Tıp” dalında verilmektedir.
    MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
    Acil Tıp Teknisyenliği meslek eğitimine başlayabilmek için; Sağlık Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okullarının 6–7–8. sınıflarında yapılacak olan “Seviye Belirleme Sınavlarının” (SBS) sonucuna, yıl sonu ders ortalamaları ile belirlenen “Yılsonu Başarı Puanının (YBP) eklenmesi ile elde edilecek olan yeterli Genel Orta Öğretim Yerleştirme Puanına (G-OYP) sahip olmak gerekmektedir.
    EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ
    Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin içeriği öğrencileri Türk Milli Eğitiminin genel amaçları, temel ilkeleri ve sağlık meslek liselerinin özel amaçları doğrultusunda, sağlık mesleği olan acil tıp teknisyenliğine hazırlamaktır. Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır. Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra, tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.
    MESLEKTE İLERLEME
    Meslekte ilerleme tamamen, değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ile beceri ve yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır. Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ve Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Acil Yardım Teknikerliği, Adli Tıp Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ameliyathane Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, İş Sağlığı ve Güvenliği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim), Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama, Cerrahi Teknikerliği, İş ve Uğraşı Terapisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları halinde, Acil Yardım ve Afet Yönetimi ve Sağlık Yönetimi (Uygulamalı Bilimler Y.O.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları diğer alanlardan mezun olan adaylara göre daha yüksek bir katsayıyla çarpılarak ÖSS puanlarına eklenmekte ve diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

3-) A kitapçığı 47. Soruda;

Toprak kaçak akım şalterleri için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

a) Uygun bir sigorta kullanıldığı taktirde kaçak akım koruma şalterleri kullanılmasına gerek kalmaz.
    b) Bina girişlerinde, kaçak akımın 300 mA değerini geçmesi halinde elektriği kesen kaçak akım koruma şalterleri kullanılması zorunludur.
    c) Bina girişlerinde, kaçak akımın 30 mA değerini geçmesi halinde elektriği kesen kaçak akım koruma şalterleri kullanılması zorunludur.
    d) Bina girişlerinde, kaçak akımın 300 A değerini geçmesi halinde elektriği kesen kaçak akım koruma şalterleri kullanılması zorunludur.

Doğru Cevap; B verilmiş
    İş güvenliği uzmanlığı 21.10.2012 tarihli c sınıfı iş güvenliği sınavında aynı soru sorulmuş ve cevap 30mA doğru cevap olarak kabul edilmiş.

4-) A kitapçığı 34.soru
    ''2-naftilamin ve tuzları'' nın başka bir kimyasal madde içindeki konsantrasyonu, aşağıda verilen hangi limit değerin altında bulunuyorsa kullanımına ilişkin yasak uygulanamaz?

a) Ağırlıkça % 0,1
    b) Ağırlıkça % 0,7
    c) Ağırlıkça % 0,001
    d) Ağırlıkça % 0,0001

Doğru cevap: A verilmiş.

Bu soruda kullanımına ilişkin yasak uygulanır demek istenmiş. Çünkü Limit değer % 0,1 ise c ve d şıkları da doğru olur.

5-) A kitapçığı 73.soruda kuvvetli rüzgârdan söz ediliyor. Arkadaşlar normal bir rüzgârdan söz edilmemiş özellikle kuvvetli rüzgâr diye belirtilmiş bu nedenle düşmelerin önlenmesi için rüzgârın durması beklenilemez mi? veya rüzgâr kesiciler kullanılamaz mı?

Hava koşulları

16–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini olumsuz etkileyebilecek hava koşullarından korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan işyerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz.

6-) A kitapçığı 23.soruda B şıkkı diyor ki: "işveren gürültü ölçümünü değerlendirecek ve gerekirse gürültü ölçümünü yapacaktır."

İşveren gürültü ölçümünü yapamaz, gürültü ölçümünü yapmaya yetkili kişiler tarafından yapılmasını sağlar.

7-)A kitapçığı 39.soruda geçen hangisi psikolojik taciz (mobbing) değildir sorusuna cevap olarak işten uzaklaştırma olamaz mı? Çünkü çalışmakta olan kişiler için iş yerinde gerçekleşen tacizlerdir. İşten uzaklaştırıldıktan yani işten çıkarıldıktan, işine son verildikten sonra psikolojik taciz uygulanamaz.

13. osman83

osman83 TÜİSAG Üyesi

Ankarada olan arkadaşlar a kitapcığı 90. soruya kesin itiraz edin....

14. bako

bako TÜİSAG Üyesi

senin mantığınla 80 tane kolay ve 20 tane yanlış sorulu sınav yapılsın, sonrada gelecek itirazlara 80 tanesi kolaydı onları yapıp geçseydin densin öyle mi ?

15. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

20 aralık itibariyle igu çalıştırma zorunluluğu sorusu da yanlış bence, cevap C şıkkıymış, halbuki daha kamu kuruluşları için kanun yürürlülüğe girmedi kiii

16. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum özge29

17. ercansa983

ercansa983 TÜİSAG Üyesi

İtiraz dilekçesini gönderen oldumu?

18. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

eee peki hastanelerde neden hala uygulanmıyor???
    çok saçma,
    bir sürü hastanede tanıdığım yönetici var ve hala onları kapsamıyor diye benimle sözleşme yapmayı bekliyorlar

19. yasinn_c

yasinn_c TÜİSAG Üyesi

son gün bugunmü?

20. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

BAKANLIĞI ARADI ARKADAŞIM SORU İTİRAZI OLMADIĞI CEVABINI ALMIŞ !!!

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica