Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında suhan1973 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. FATİSG

FATİSG TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 73.soru
    kuvvetli ruzgar sorusu ***
    Hava koşulları
    16–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini olumsuz etkileyebilecek hava koşullarından korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan işyerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz.
    A kitapçığı 47. Soruda;
    Toprak kaçak akım şalterleri için aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    2012 de aynı soru sorulmus cevaba 300mA demişler şimdi niye farklı...
    A kitapçığı 90.soru
    tekniker teknisyen sorusu** teknisyenler 2 yıllık teknikerlige geci yapabliryorlar.. alt kume yanı teknısyenlıgın şartlarını tekniker saglamaktadır.
    67-ile 70 arası alacakların hakkına girmeyelim..varsa yanlıslık cıksın ortayaa..herkes hakkına dusenı alsın..banane demeyin..

2. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

İyi güzel diyorsun da az önceki yazdığın ağırdı dostum. Hem kendini hem herkesi yermişsin.

3. yapraksu

yapraksu TÜİSAG Üyesi

her soru için 10 tl diyor çsgb sitesinde bankadaki memur soru başı değil itiraz ücreti 10 tl almış ....

yok mu itiraz eden par ile ilgili cevap verecek. bugün son gün değil mi? boşuna mı telaş yapıyorum

4. ŞenPınar

ŞenPınar TÜİSAG Üyesi

Bende az önce itiraz dilekçemi ve banka dekontumu kargoladım. B sınıfı A kitapçığı 34.soru

Cevap: A olarak verilmiş ancak diğer şıkların hepsi bu şartı karşılamaktadır.
    Soruda hangi limit değerin altında bulunuyorsa denmektedir.
    C ve D şıkları da A şıkkında bulunan değer altındadır. Dolayısıyla A, D ve C şıkları da doğrudur.

90. Aşağıdakilerden hangisi tam süreli işyeri hekiminin görevlendirilmesinin zorunlu olmadığı tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 9 dakika iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili olarak görevlendirilemez?

A) Hemşire
    B) Sağlık memuru
    C) Acil Tıp Teknikeri
    D) Çevre Sağlığı Teknisyeni
    Soruda diğer sağlık personeli aşağıdakilerden hangisi olamaz diye sorulmuş ve cevap olarak da acil tıp teknikeri denmiştir. MEB meslek tanıtım kılavuzuna bakıldığında acil tıp teknisyenliği bölümünün bir üst adımı olan acil tıp teknikerliği yanlış olarak belirtilmiştir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ŞenPınar

ŞenPınar TÜİSAG Üyesi

Soru başına kdv dahil 10 tl

6. ŞenPınar

ŞenPınar TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilebilir.
    Cevap: A olarak verilmiş ancak diğer şıkların hepsi bu şartı karşılamaktadır. Soru iptal edilmelidir.
    Soruda hangi limit değerin altında bulunuyorsa denmektedir.
    C ve D şıkları da A şıkkında bulunan değer altındadır. Dolayısıyla A, D ve C şıkları da doğrudur.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ulaş Karakaş

Ulaş Karakaş TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar forumda itiraz edilmeli, iptal edilmeli, edilebilir deniyor bunun bir anlamı yok itirazınız direkt yapın böyle havada kalıyor hiçbir yararı anlamı yok havanda su dövmekten başka ayrıca bugünde son gün itiraz etmeyen Ankara'da ki arkadaşlar itiraz etsinler lütfen.

8. crespo

crespo TÜİSAG Üyesi

sür :)

9. Hilal Aydın

Hilal Aydın TÜİSAG Üyesi

arkadaşım ben 15 yıllık yüksek mühendisim bu sınava yada devlete umut bağlayıp bişey de yapmadım hayatım yurt dışı şantiyelerinde geçti şimdi bu sınav bize bu işi yaptıracak bir sınav değil saçmalıklarla dolu sen sanırm sadece bu iş sayesinde bi para kazandın şimdide kimse kazanmasın istiyorsun sana hayatta başarılar

10. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR ÇALIŞMA BAKANLIĞINA DAHA BİRKAÇ KİŞİ BAŞVURMUŞ

11. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR ÇALIŞMA BAKANLIĞINA DAHA BİRKAÇ KİŞİ BAŞVURMUŞ SORU İTİRAZI İÇİN

12. Ulaş Karakaş

siz nasıl bilgi aldınız, telefonla mı ?

13. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR ÇALIŞMA BAKANLIĞINA BİRKAÇ KİŞİ BAŞVURMUŞ SORU İTİRAZI İÇİN

14. Ahmet OBALI

Ahmet OBALI TÜİSAG Üyesi

15. Ulaş Karakaş

ne zaman açıklanır bilgi verdiler mi ?

16. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

4857 sayılı kanunun 81. maddesine atıf yapıyor.6331 ile yürürlükten kalkan bu madde şu şekildedir;
    "Madde 81 –İşverenler, devamlı olarak en az elli işçi çalıştırdıkları işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, işyerindeki işçi sayısı, işyerinin niteliği ve işin tehlike sınıf ve derecesine göre;
    a) İşyeri sağlık ve güvenlik birimi oluşturmakla,
    b) Bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle,
    c) Sanayiden sayılan işlerde iş güvenliği uzmanı olan bir veya birden fazla mühendis veya teknik elemanı görevlendirmekle, yükümlüdürler...." burada dikkat edilmesi gereken asıl noktayı sanırım herkes kaçırmış. Kanun 4857'ye tabi işçi çalıştıran her kamu kurumu için yürürlüğe girmedi. Sadece sanayiden sayılan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştıran kamu kurumları için yayımlandığı tarihten altı ay sonra yürürlüğe girdi.
    Sorunun cevap şıkkı "4857 Sayılı İş Kanununa Tabi 50'den fazla çalışanı bulunan Kamu Kurumları" şeklindedir. Oysa iş kanununa tabi 50'den fazla işçi çalıştıran her kamu kurumu için kanun yürürlüğe girmedi. Sadece sanayiden sayılan işler ve devamlı elliden fazla işçi çalıştıran kamu kurumları için yürürlüğe girdi. Mesela hastaneler "SANAYİ, TİCARET, TARIM VE ORMAN İŞLERİNDEN SAYILAN İŞLERE İLİŞKİN YÖNETMELİK"e göre sanayiiden sayılmıyor. Bu nedenle hastanelerde kanun yürürlüğe girmedi.
    Ancak soru yanlış. Sorudaki yanlışlık cevap şıkkında sanayiden ifadesinin olmamasından kaynaklıdır. İtiraz edecek arkadaşlar bu noktaya vurgu yaparlarsa haklı olabileceklerdir.

Not: Ben itiraz etmedim doğru cevap vermişim -ki zaten 95 üstü puan almayı bekliyorum- ama mevzuat olarak irdelemek gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

17. eyuksek78

eyuksek78 TÜİSAG Üyesi

kirli işlerde doğru ama temiz işlerde tek dolap yeterli soru normal

18. eyuksek78

eyuksek78 TÜİSAG Üyesi

kirli işlerde doğru ama temiz işlerde tek dolap yeterli soru normal

19. eyuksek78

eyuksek78 TÜİSAG Üyesi

işin püf noktası ücretsiz demesi.

20. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

izin almaksızın diye başlayan bir soru var ve böyle devam eden 4587 de bir paragraf var.

aslında bi anlamda haklısn.ince bir soru sormuşlar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica