Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında suhan1973 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Maalesef hayır. bende aynı durumdayım.

2. Real

Real TÜİSAG Üyesi

yani evet demek istemiştim.A ya girme hakkımız yok .

3. Selahattinekinci

Selahattinekinci TÜİSAG Üyesi

VI- HAK SAHİPLERİNE EVLENME ÖDENEĞİ VE CENAZE ÖDENEĞİ VERİLMESİ

A. EVLENME ÖDENEĞİ

5510 sayılı Kanuna göre evlenme ödeneğinden sadece ölen sigortalının hak sahibi durumundaki kız çocukları yararlanabilir. Şöyle ki evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir (5510, m. 37/I). Görüleceği üzere evlenme ödeneği talebe bağlıdır. Yani evlendiği için ölüm geliri kesilen kız çocuğuna evlenme ödeneği ödenmesi için hak sahibi kişinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine kendisine evlenme ödeneği ödenmesi için yazılı olarak talepte bulunması şarttır(1).

Bunun yanı sıra hak sahiplerinin evlenme tarihleri nüfusa işlenmemiş ise dilekçeleri ekine evlenme cüzdanlarının fotokopilerini de eklemeleri gerekmektedir. Evlenme ödeneği talep etmeyenler, diğer gelir alanların gelir oranlarının yükseltilmesi adına mutlaka taahhütname vermelidir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde diğer bir ifadeyle evlendiği eşinin ölmesi veya boşanması halinde bu kişilere, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz. Evlenme ödeneği verilmesi halinde, diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme ödeneği verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden belirlenir (Kurt ve ötekiler, 2012, 141). Evlenme ödeneği sadece bir kez ödenebilmektedir.

B. CENAZE ÖDENEĞİ

5510 sayılı Kanunun 37. maddesinin üçüncü fıkrasında, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen si-gortalının hak sahiplerine, Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödeneceği hükmüm altına alınmıştır (5510, m.37/III).

Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulunun 25.12.2009 tarih ve 2009/407 sayılı kararı ile 2010 yılından başlanarak her yıl bir önceki yıl için cenaze ödeneğinin Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına bu şekilde hesaplanarak bulunacak rakamlardaki kuruşların liraya iblağ edilmesine karar verilmiştir. Yönetim Kurulunun bu kararı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanınca onaylanarak 2010 yılından itibaren yürürlüğe girmiştir. Buradan hareketle cenaze ödeneği 2011 yılında 328,00 TL olarak uygulanmış 2012 yılı için ise ödenen cenaze ödeneği miktarı 363,00 TL belirlenmiştir (Kurt ve ötekiler, 2012, 142).

Cenaze ödeneği sırasıyla; sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana veya babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenaze ödeneğinin ödenmesi için, hak sahiplerince bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine başvurulması yeterlidir. Eğer sigortalının ölümü ve ölüm tarihi nüfus kütüğüne kaydedilmemişse dilekçeyle birlikte sigortalının ölüm tarihini gösteren ilgili makamlarca usulüne göre düzenlenen bir belgenin de Kuruma verilmesi gerekmektedir (SSİY, m.69). Ölen sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, hak sahiplerine ödenecek cenaze ödeneği miktarını geçmemek üzere belgelere dayanan tutar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir (5510, m.37/IV).

4. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Naçizane bildiklerimi yazıyım
    A Sınıfı katı
    B sınıfı sıvı
    C sınıfı gaz
    D sınıfı metal
    E sınıfı elektrik yangınlarını ifade eder. Dsınıfı metal olduğuna göre tuz yada sodyum bi karbonat gibi kimyasal esaslı söndürücü kullanılmalı. kkt eğer doğru cevap sa bile içeriği bahsettiğim kimyasalları ihitva etmelidir. bu durumda daha tefferruatlı şık bana göre doğru olmalı. yani kkt ama nasıl kkt? d sınıfı. (ben b sınıfına girdiğim için sorunuz hakkında detaylı bilgim yok.)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Selahattinekinci

Selahattinekinci TÜİSAG Üyesi

Yönetmelik ne derse o değildir.
    Acil Tıp Teknisyeni - Lise Mezunu
    Acil Tıp Teknikeri - 2 yıllık Üniversite mezunu

Yönetmelikte Acil Tıp Teknisyeni diyor ama Teknikerin olması çok daha iyidir. Yönetmelik asgari şartlardan bahseder. Bu yüzden bu soru iptal.

ŞenPınar bu yazıya teşekkür etti.
  6. Real

Real TÜİSAG Üyesi

pardon lafımı geri alıyorum :evet:

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Ben soru iptal olmasın demedim ki

8. tolgaxus

tolgaxus TÜİSAG Üyesi

iptal olacak yada olmayacak soruların açıklanma tarihi belirli mi bilgisi olan var mı?

9. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

b sınavında kac tane soru hatalı hangileri.bilgisi olan listeleyebilir mi

10. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

ben çevre sağlığı teknisyeni dedim ,bu sorunun iptal olma olasılığı nedir

11. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

12. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
    MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:
    Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri,
    ifade eder.

13. ŞenPınar

ŞenPınar TÜİSAG Üyesi

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

oezguel bu yazıya teşekkür etti.
  14. ŞenPınar

ŞenPınar TÜİSAG Üyesi

MADDE 16- (Değişik: 17/4/2008-5754/10 md.)

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır:
    a) Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.
    b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.
    c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.
    d) Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.
    e) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi
    5510-madde16

15. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

eğer bu yönetmelikte böyle ise b sınıfı 90.soruda ve cevapta sıkıntı yok.

16. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

iptal olmasına gerek yok

17. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

yönetmeliğe göre soru ve cevapta sıkıntı yok

18. zaferkul01

zaferkul01 TÜİSAG Üyesi

1 yıl gectikten sonraki sınava girebilirsn diye hatırlıyorum

19. Real

Real TÜİSAG Üyesi

Onda ben yanılmışım arkadaşlar. Kusuruma bakmayın. haklısınız.

20. Real

Real TÜİSAG Üyesi

ilk defa duyuyorum inş. öyledir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica