Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında suhan1973 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Descartes25

Descartes25 TÜİSAG Üyesi

Kurşun yerine civa sorulacakmışta hata yapmışlar gibiydi.. haklısınız...

2. Halka Sigorta

Halka Sigorta TÜİSAG Üyesi

5 iş günü alkole düşkünlüğü, derli toplu olmayan yaşantısı yada kastı gibi durumlardan olan devamsızlık o soru doğru cevap 3 olacak

3. temmuz17

temmuz17 TÜİSAG Üyesi

Ama bu konuda Kasım Özerin açıklaması vardı,
    KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

EK 2

BİYOLOJİK SINIR DEĞERLER VE SAĞLIK GÖZETİMİ ÖNLEMLERİ

1.2.1. Havadaki kurşunun, haftada 40 saat çalışma süresine göre hesaplanmış, zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyonu 0.075 mg/m3 ten fazla ise,

4. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Genel olarak söylüyorum, okumuyoruz; okusak da devamını getirmiyoruz;

İş kanunu Madde 25

I- Sağlık sebepleri:

a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi. ([1])

II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:

g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

NOT: Sınava girmedim, sizlerin yazdıklarından yola çıkarak değerlendirmede bulundum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

2005'den sonra Kanunlarda özel bir düzenleme yoksa idari para cezalarına karşı Sulh Ceza Mahkemesine başvurulur.

Kabahatler Kanunu

Genel kanun niteliği

Madde 3- (Değişik: 6/12/2006-5560/31 md.)

(1) Bu Kanunun;

a) İdarî yaptırım kararlarına karşı kanun yoluna ilişkin hükümleri, diğer kanunlarda aksine hüküm bulunmaması halinde,

b) Diğer genel hükümleri, idarî para cezası veya mülkiyetin kamuya geçirilmesi yaptırımını gerektiren bütün fiiller hakkında,

uygulanır.

Başvuru yolu

Madde 27- (1) İdarî para cezası ve mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin idarî yaptırım kararına karşı, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç onbeş gün içinde, sulh ceza mahkemesine başvurulabilir. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde idarî yaptırım kararı kesinleşir.

Bir not; SGK'nun kesmiş olduğu idari para cezalarına önce kuruma, sonra idari yargıya başvurulur, Zira SGK kanununda özel düzenleme vardır. Gerek İş Kanunuda gerekse İS ve G Kanununda özel bir düzenleme bulunmamaktadır.

6. bekir34

bekir34 TÜİSAG Üyesi

mesela 1 soru iptal oldu.1.)o zaman 99 üzerinden hesaplanıp .o soru hiç yokmuş gibimi davranıyorlar.2)yoksa o yanlış soruyu herkesin puanına doğru girip bize katkısı oluyor? eger 1. şıksa boşuna soruları iptal ettirmenin mantığı yanlış doğruyugötürmediği ve sıralama sınavı olmadığı için.olan 10 tl oluyor...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

Soru iptal olunca sana +1 doğru veriyorlar

8. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Vermiyorlar...

9. yeliz eyüpoğlu

yeliz eyüpoğlu TÜİSAG Üyesi

soruyu doğruda yapsan yanlışta yapsan doğru kabul ediliyor iptal sorularında..

10. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Yaşamış biri olarak söylüyorum... 2011 Temmuz Sınavında 74 alacakken 3 soru iptal edildi..
    71 aldım... İnşallah bu sene dediğiniz gibi olur ...

11. ilkay öcal

ilkay öcal TÜİSAG Üyesi

mevzuatta 3 gün arka arkaya şeklinde geçmiyor. 1 ay içerisinde mazeret belirtilmeden 3 gün işe gelinmemesi olarak geçmekte. o nedenle sorunun doğru olduğunu düşünüyorum.

12. necromancer

necromancer TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle iptaller herkese + olarak dönüyor. Ağustos sınavında iptallerden +2 aldım. Siz soruların cevaplarını yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. O kadar eminim. Şık değişimi yapılırsa iş değişiyor.

13. yasin190538

yasin190538 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar 2-naftalamin sorusunde ağırlıkça %0,1 diyor yönetmelik.ama cavap şıklarında %0,01 ve %0,001 vardı.yani ağırlıkça %0,1 kullanımı yasak değilse diğer 2 şıktada yasak olması gerekir.yani bu soru kesinlikle iptal olmalı

14. nergal1903

nergal1903 TÜİSAG Üyesi

benim de mayıs 2013 sınavında oldu...78 aldım...3-4 tane soru iptal edilmişti. oradan geldi

15. H.KANT

H.KANT TÜİSAG Üyesi

40milrogram/100ml cevaplarda vardı

16. Saniye COŞKUN

Saniye COŞKUN TÜİSAG Üyesi

17. umutgullu

umutgullu TÜİSAG Üyesi

Soru iptal edilirse doğru olarak hesaplanıyor fakat cevap şıkkı değişirse senin işaretlediğin şık başta doğru olup daha sonra yanlış olursa o zaman doğru sayın düşer

18. umutgullu

umutgullu TÜİSAG Üyesi

ergonomi ile ilgili şekilli soru vardı oda sanki hatalı gibi bana 1 ve 3 doğru gibi geldi ama şıklarda (1 ve 3) yoktu yanlış mı hatırlıyorum?

19. Descartes25

Descartes25 TÜİSAG Üyesi

Soruyu tam hatırlamıyorum ama kasıt gibi sağlıkla ilgili sorun var mıydı içinde?

20. snakedoc

snakedoc TÜİSAG Üyesi

Kurşun sorusu yanlış değil arkadaşlar.Sorulan sınır değer veya TWA değil.Sağlık gözetimi başlatılır demişti. KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK EK-2'de yazıyor.

BİYOLOJİK SINIR DEĞERLER VE SAĞLIK GÖZETİMİ ÖNLEMLERİ
    1. Kurşun ve iyonik kurşun bileşikleri
    1.1. Biyolojik izleme, absorbsiyon spektrometri veya eşdeğer sonucu veren bir başka metod kullanılarak, kanda kurşun seviyesinin (PbB) ölçümünü de kapsar.
    Bağlayıcı biyolojik sınır değer: 70 μg Pb/100 ml kan.
    1.2. Aşağıdaki durumlarda tıbbi gözetim yapılır:
    1.2.1. Havadaki kurşunun, haftada 40 saat çalışma süresine göre hesaplanmış, zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyonu 0.075 mg/m3 ten fazla ise,
    1.2.2. Çalışanlardan herhangi birinin kanındaki kurşun seviyesi 40 μg Pb/100 ml kandan fazla ise.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica