Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında suhan1973 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. zozgeshn

zozgeshn TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 90. SORUNUN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
    CEVAP ACİL TIP TEKNİKERİ OLARAK VERİLMİŞ

2. abdullah.suruc

abdullah.suruc TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı soru 90 , b kitapçığı soru 65 olarak geçiyor. benim sınav sonucum 69. bu soru iptal olursa veya cevabım kabul ederse geçiyorum. şimdi itiraz için boşvuru dilekçemi en son hangi tarihe kadar göndermem gerekir?

3. osman83

osman83 TÜİSAG Üyesi

iptal olması gerekli

4. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu soru kesinlikle hatalı. İptal edilmesi gerekiyor. "Tekniker" ve "teknisyen" farkını bilmedikleri için iptal etmiyorlarsa vay hallerine:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Memet Arslan

Memet Arslan TÜİSAG Üyesi

Bakanlığın bilgilendirilmesi

MADDE 9 – (1) Risk değerlendirmesi sonuçları, çalışanların sağlığı ve güvenliği yönünden risk bulunduğunu ortaya koyuyorsa, Bakanlıkça istenmesi halinde, işveren aşağıdaki konularda gerekli bilgileri çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne verir:

(3) İşletmenin faaliyeti sona erdiğinde, 13 üncü maddesine göre düzenlenen biyolojik etkene maruz kalan çalışanların listesi ile 16 ncı maddeye göre tutulan tüm tıbbi kayıtlar çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne verilir.

Sağlık gözetimi

MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

(2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.

(3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.

(4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynışekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.

(5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.

(6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.

(7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.

(8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.

(9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.

(10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir.

6. servet_berber

servet_berber TÜİSAG Üyesi

18 Mayıs 2013 tarihinde sınava girip, Milli Eğitim Bakanlığı kurumsal hesabına 10 TL yatırarak sınav sonuçlarına itirazda bulunan ancak; 18 Ağustos 2013 tarihinde ikinci kez sınava girip sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyenler için söz konusu hesaba para yatıracak adayların, bu işlemi yapamadıkları gelen şikâyetlerden anlaşılmıştır.

sınav sonuçlarına itiraz etmek isteyen ancak; Milli Eğitim Bakanlığına ait Kurumsal hesaba para yatıramayan adaylar yine Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesine ait aşağıda belirtilen “sınav gelirleri hesabına” para yatırdıklarında itirazlarını gerçekleştirebileceklerdir.

İtirazlar 12 Eylül 2013 tarihinde başlayıp 18 Eylül 2013 Çarşamba günü mesai bitimine kadar yapılabilecektir.

T.C. Ziraat Bankası Başkent / Ankara Şubesi 5500537-5006

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_itiraz_16092013

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Memet Arslan

Memet Arslan TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI SORU 36. KORUYUCU AŞI UYGULAMA

BAKANLIĞIN BİLDİRİLMESİ

MADDE 9 – (1) Risk değerlendirmesi sonuçları, çalışanların sağlığı ve güvenliği yönünden risk bulunduğunu ortaya koyuyorsa, Bakanlıkça istenmesi halinde, işveren aşağıdaki konularda gerekli bilgileri çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne verir:

(3) İşletmenin faaliyeti sona erdiğinde, 13 üncü maddesine göre düzenlenen biyolojik etkene maruz kalan çalışanların listesi ile 16 ncı maddeye göre tutulan tüm tıbbi kayıtlar çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne verilir.
    Sağlık gözetimi

MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

(2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.

(3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.

(4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynışekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.

(5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.

(6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.

(7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.

(8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.

(9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.

(10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir.[/quote]

8. dogancengiz35

dogancengiz35 TÜİSAG Üyesi

resmi gazetede 20.12.2013 tarihinde herhangi bir yayım var mı? bencede bu soru iptal edilmesi lazım. Sınavdan birgün önce hangi zihniyet açıp bugun acaba ne girdi resmi gazetede diye bakar ki?? saçma geldi bana..

9. dogancengiz35

kesinlikle katılıyorum. bencede bu arkadaş doğru birşey yakalamış. Ben de aynı şeyı dusunuyorum hatta sınavda soru "hangi limit değerin altında bulunuyorsa yasak uygulanmaz" demiş. mantıken 0,001 inde, 0.0001 inde altında bulundugu zaman yasak uygulanmaz. Burada sınır değeri sormamış, hangi sınır değerin altında uygulanmaz demiş ki bence bu sorunun tam 3 tane doğru cevabı var. Buna itiraz edelim arkadaşlar..

GökayAydogan bu yazıya teşekkür etti.
  10. dogancengiz35

peki şık değişirse? yani evet a değilde b şıkkıymış derlerse? a yı yapanın puanı dusuyormu?

11. abdullah.suruc

abdullah.suruc TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı soru 31
    4857 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde işverenlere uygulanacak idari para cezalarına itiraz nereye yapılır ? bu sorunun cevabı sulh ceza mahkemesi ne denilmiş

12. sdn

sdn TÜİSAG Üyesi

1 puan düşüyor elbette

13. osman83

osman83 TÜİSAG Üyesi

iptal olması gerekli
    limit değerini sormuş dikkat edin

14. sdn

sdn TÜİSAG Üyesi

iş mahkemesi olmalıydı ama şıklarda yok

15. AYŞIN ÖCMENLER

AYŞIN ÖCMENLER TÜİSAG Üyesi

cevapta 4 üde doğru yönetmelite yazıyor...soru iptal arkadaşlar...

16. FATİSG

FATİSG TÜİSAG Üyesi

17. sdn

sdn TÜİSAG Üyesi

teknisyen diye geçiyor yönetmelikte sanırım o yüzden

18. FATİSG

FATİSG TÜİSAG Üyesi

anımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen:

a) Bakanlık: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,

b) Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmişhemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni ve çevre sağlığı teknisyeni diplomasına sahip olan kişiler ile Bakanlıkça verilen işyeri hemşireliği belgesine sahip kişileri,

bizde tekniker yazıo tüh..

19. yasinhologlu

yasinhologlu TÜİSAG Üyesi

3 iş günü içinde yapman lazım

20. dogancengiz35

Bakın, Limit internette bile kelime anlamı olarak "Limit LatinceLimes ya da Limites 'den gelmekte olup sınır, uç nokta anlamdadır." denilmektedir. Kendi düşünceme göre soruda "hangi üst limit değer altında bulunursa" demesi lazımdı. limit benim için bir seviyedir ve ben alt limiti de baz alabilirim.Orta limiti de baz alabilirim. Keza benim için 3 değerde birer limittir. "Üst limit" demesi gerekirdi. Benim şahsi düşüncem..

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica