Tartışma 21 Aralık 2013 B Sınıfına Yükselme Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

21 Aralık 2013 B Sınıfına Yükselme Sınavı Zorluk Seviyesi Sizce Nedir ?

Anketin kapanma tarihi 17 Ocak 2014.
  1. Zor

16,8%
  2. Orta

52,0%
  3. Kolay

31,2%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serdar demirel

serdar demirel TÜİSAG Üyesi

Tüzük yönetmelikle kalkmaz.imkansız...

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINA DAİR TÜZÜK TASARISI TASLAĞI
    MADDE 1 – 4/12/1973 tarih ve 7/7583 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü yürürlükten kaldırılmıştır.
    Yürürlük
    MADDE 2 – Danıştay’ca incelenmiş olan bu Tüzük yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    Yürütme
    MADDE 3 – Bu Tüzük hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
    GENEL GEREKÇE
    Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelere 3008, 931, 1475 ve 4857 gibi İş Kanunlarında yer verilmiştir. Bu Kanunların uygulamalarına yönelik esaslarda tüzük ve yönetmeliklerde yer almıştır. 1475 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çıkarılan Tüzükler ise 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesiyle yürürlükte bırakılmıştır.

Çalışma hayatını yakından etkileyen ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, Avrupa Birliği ile Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına uyum sağlama zorunluluğundan dolayı, mevcut İş Kanunundan bağımsız çalışanların tümünü kapsayan, önleyici ve koruyucu tedbirleri içeren ve gelişmiş ülke örneklerindeki mevzuat metinleriyle uyumlu düzenlemelerin hayata geçirilmesine amacıyla 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30/06/2012 tarihli ve 26339 sayılı resmi gazete’de yayımlanmıştır.

Kanunun Geçici 2 nci maddesinde, İş Kanununun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin aykırı olmayan hükümlerinin 6331 sayılı Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacağına yer verilmiştir.

Diğer yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasına ilişkin taslak hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERİ
    Madde 1-
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünün dayanağı olan 4857 sayılı Kanunun Geçici 2 nci maddesinin 6331 sayılı Kanunun 37 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmış olması sebebiyle Tüzüğün dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle, söz konusu Tüzüğün yürürlükten kaldırılmasının gerektiği öngörülmüştür.
    Madde 2- Yürürlük maddesidir.
    Madde 3- Yürütme maddesidir.

Kenan BORA bu yazıya teşekkür etti.
  2. Kenan BORA

Kenan BORA TÜİSAG Üyesi

hayır sadece bir defa belge yükseltme sınavına girebiliyorsunuz. Detaylı bilgi duyuruda var http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=sinav_hakki_duyurusu

3. handane

handane TÜİSAG Üyesi

rüzgarlı soru nasıl dı hepsi mii ocakk

4. erhan kuzdere

erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

Mariziyet sinir deger olacakti cevap, kisisel koruyucunun etkisi dikkate alinir di soru.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Bu konu benimde kafamı karıştırıyordu.Ama B sertifikayı alan kişi, zaten çok tehlikeli iş yerlerine de bakabiliyor.Sıkıntı yok yani.Asıl önemli olan 01.01.2014 tarihi itibari ile zorunluluk gelecek mi?Bu soru daha önemli.

6. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

yanlış bakmışın 0.1

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

onun cevabı 4857 tabı kamu ıslerı olacak

8. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

valla bende a dıye salladım

9. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

2/2

10. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

bende oyle dedım

11. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

sağlık memuru olacak

12. eer

eer TÜİSAG Üyesi

2/2

13. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

hayır yılda 1

14. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

4 kışı gözetler cvpını yaptım

15. Vahip

Vahip TÜİSAG Üyesi

iş kazası sonra ölen işçnin kız çocuğuna düğün ödeneği vs die bir soru vardı

16. özge29

özge29 TÜİSAG Üyesi

bende onu yaptım

17. erhan kuzdere

erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

Olumlu is kazsi sayisi 2012 700-800 olacakti sanirim

18. yusuf baran

yusuf baran TÜİSAG Üyesi

bu soruya ıtıraz edelım ark

19. semali

semali TÜİSAG Üyesi

,rüzgarsorusu hepsi olacak.

20. MARBLE_İSG

MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

Yük kaldıran iş ekipmanına kimse binemez diye biliyorum.Sadece kendine ayrılmış yerdeki operatör olur.Başkada kimse olmaz.Geçenlerde Hi-up üzerine binen birini gördüm.Değil 4 kişi gözetmen vermek,hemen aşağı indirdim...

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica