Bilgilendirme 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Gürültü Sorusu Hakkında!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Moonguard tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben Elektrik Elektronik Mühendisiyim. Gürültü sorusunun çözümü:

Leq = 10 * LOG10( 10^(80/10) + 10^(100/10) )

Leq = 100.0432 DB

Yani kısaca bu sorunun cevabı ne 100 db dir ne de 103 db. Bu soru yanlıştır. Hiç bir mühendislik kavramında virgül ihmal edilmez. 0.001 ihmalde bile binlerce kişinin hayatı söz konusudur. Fakat en önemlisi, sen böyle soru soruyorsan, insanların scientific hesap makinesi getirmesine ya izin vereceksin ya da sen temin edeceksin. Öyle atmayla tutmayla, ilkokuldan kalma ezbere DB hesaplama tablosuyla ezbere bu iş olmaz. Ben bu soruyu oluşan gürültü şiddetinin her halukarda daha büyük olması gerektiğinden ve hesap makinem olmadığı için, 103 db dedim. Ayrıca 100 db diyen arkadaşlara da saygı duyuyorum zira sonuç bu değere çok yakın fakat aslında bir o kadar da uzak bir değer.

Dolasıyla, buradan bütün herkesi bu soruya itiraz etmeye davet ediyorum. Bu bilgiyi de yayarsanız sevinirim, herkese başarılar.

didem akgun, fatih33, hepserkan ve 9 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. TUFAN KAHRAMAN

TUFAN KAHRAMAN TÜİSAG Üyesi

Ben sallamıştım tutmuş sanırım iptal olursa yazık

barışevlen bu yazıya teşekkür etti.
  3. turkuazturk

turkuazturk TÜİSAG Üyesi

Iptal olsa kaybin yok.

Uzulme.

Merve POLAT ve SuD bu yazıya teşekkür etti.
  4. uzadayı

uzadayı TÜİSAG Üyesi

100 daha yakın diye düşünerek işaretledim.......

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. masum123

masum123 TÜİSAG Üyesi

becede iptal olmali

6. GAVS02

GAVS02 TÜİSAG Üyesi

1oo e çok yakın olduğunu tahmin ederek 100 ü işaretledim fakat küsüratını verseler daha doğru olurdu birçok kişinin aklını karıştırdı iptal olması gerekiyor tartışmaya bile gerek yok..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

zhr1972 ve Moonguard bu yazıya teşekkür etti.
  7. Sinan KAYA

Sinan KAYA TÜİSAG Üyesi

1-2 Değer dışında bütün değerlerin sonucu virgüllü cıkacakltır zaten. Bilmiyorum ama ayrıca DB ölçüm cihazları bu derece hassas ölçüm yapıyor mu ? Zira hiç 100.00008788 gibi bi değer görmedim suana kadar. Diyeceksn ki nalaksi var bu degerle. Aradaki fark cok yuksek olursa bole bi değerde o hesaplamayla cıkabilir.... soruda hata yok.. İptal edilirse asıl itraz edilir.

8. Sinan KAYA

Sinan KAYA TÜİSAG Üyesi

Ayrıca bu hesaplama yaklaşık değerleri bulmak için kullanılan bir yöntemdir sadece. Genelde yakın değerler cıkar. Birebir değrler cıkmaz. Öss de pi sayınsı 3 ya da 3,14 alarak yaptğmz bütün sorular da iptal olmali o zaman. Onlarda da virgulden sonrasi yok sayılmıs sonucta.

9. msezgin

msezgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sonuç 100 dB'dir.
    Nedeni Çevre Bakanlığının Çevresel Gürültü Ölçüm ve Değerlendirme Kılavuzu (Ankara 2011) Ek:3'ün " DESİBEL (dB) İŞLEMLERİ bölümünde verilen kolay hesaplama tablolarına dikkatinizi çekmek isterim. Okursanız aydınlanırsınız.
    Saygılarımla.

10. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

bu soruya yanlıs diyen mühendis olamaz. okadar net 4 yıl üniversite okuyup dünya kadar sınava girip veri hassasiyeti hakkında bişey öğrenmediyse zaten gecmesin bu sınavdan kalsın gayet bilinen ve net bir bilgidir ölcüm yapan alet eger olcumu 100,01 desibel ve 80,04 desibel olarak ölcseydi virgülden sonra 2 hassasiyetle işlem yapardın sana sıfır hassasiyetli veri verecekler sen virgülden sonra 2 basamaklı sonuc cıkartacaksın adama gülerler

Ömer koyan ve Merve POLAT bu yazıya teşekkür etti.
  11. Gökhan Uzun

Gökhan Uzun TÜİSAG Üyesi

Soru doğru ve geçerlidir. Piyasada virgülden sonra 4-5 sıfırlı hassasiyeti ölçebilecek bir cihaz olacağını sanmıyorum. Belki çok önemli bilimsel çalışmalar için vardır. Ama bu kadar hassasiyetin çok önemli olacağını da düşünmüyorum. Nefes alışverişinin 8 dB, fısıltıyla konuşmanın 20 dB olduğu bir ölçüm sisteminde 0,0001 dB hiçbir şey ifade etmeyecektir.

12. feyzullah karadaş

feyzullah karadaş TÜİSAG Üyesi

Kardeş o zaman soruyu sorduğun zaman " yaklaşık " diye belirteceksin. Bu sorunun cevabı kesinlikle 100 değildir. Soru iptal olmalıdır.

çağlayan ve Erol Bayrak bu yazıya teşekkür etti.
  13. feyzullah karadaş

Ayrıca kolay hesaplama tablosu ve pi sayısından bahseden vatandaşlar. Kolay hesaplama tablosu bu sorunun çözümü değildir. Bu sorunun çözümü arkadaşın anlattığı şekilde yapılmaktadır.
    Ayrıca pi sayısının 3 alındığı durumlarda mutlaka " pi sayısı 3 alınacaktır " diye belirtilmektedir.

Dolayısıyla soruda " en yakın değer" diye bir ifade kullansaydı bu soru doğru olurdu. Bu şekliyle soru kesinlikle yanlıştır.

14. msezgin

msezgin TÜİSAG Üyesi

Feyzullah Bey,
    Merak ettim, hiç (anlık veya zaman ağırlıklı ortalama olarak) gürültü ölçümü yaptınız mı?
    Saygılarımla.

15. feyzullah karadaş

Yapmasam da yaptırdım ve yanında bulundum. Ancak bu sorduğunuz sorunun , gürültü sorusu ile alakası yok. Günlük hayatta çeşitli kabullenmeler yapılabilir. O kişinin insiyatifine kalmıştır. Ancak bu kadar kişini girdiği bir sınavda tam ve doğru cevabı cevaplar arasında göstermiyorsanız. soru içerisinde " yaklaşık" " ortalama " gibi ifadeleri veya kabullenmeleri belirtmek zorundasınız.

16. msezgin

msezgin TÜİSAG Üyesi

Bilmediğiniz bir şeyi daha belirteyim, kaynak vermeyeceğim ,araştırırsınız.
    Yanyana çalışmakta olan iki gürültü kaynağı değerleri arasında 8 dB'den fazla bir fark varsa düşük olan dikkate alınmaz.
    Bilginize.

17. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

gercekten tartısılacak bir yanı yok bu sorunun değerler bu kadar birbirine yakınken 100-80 = 20 dblik fark varken büyük olan değer alınır

18. aliyar

aliyar TÜİSAG Üyesi

hocam çok güzel açıklamışsın ama ben soruya ilk baktığımda bu soru iptal edilmeli dedim ama sizin hesaptaki 0.0432 kısmını bunlar hesaba katmaz ihmal edibilirler diye düşündüm. 0.0432 sizce 103 e yakın bence çok uzak 100 e yakın. yani ne olursa olsun bize orda hesap makinesinden ziyarde doğru cevap olar 100.0432 olan cevabı seceneğe koymaları gerekiyordu. sorunun hertürlü iptal olması lazım

Ömer koyan ve Moonguard bu yazıya teşekkür etti.
  19. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Virgülden sonraki en az 3- 4 basamağı yazıyorduk ve ayrıca son rakamına göre gerekiyorsa yuvarlama yapıyoruz. Bu bize özel bir durum değil bütün mühendislik eğitimlerinde böyledir. Fakat en önemlisi eğer ~ işaretini kullanmamız da gerekiyordu.

Yani kısaca [​IMG] 0,0769 ya da [​IMG]0,077

20. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Ben de belirttiğim gibi 103 e daha yakın bir değer hocam. Ama bunun asıl nedenini şöyle anlatayım. Diyelim ki bu değer 100 DB seçildi ve en fazla 100 db ye dayanıklı ekipman yapıldı. Fakat bu değer 100 ün üstünde olduğu için ekipmanlar işe yaramadı ve insanlar sağır oldu. Eeee nolacak şimdi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica