Bilgilendirme 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Gürültü Sorusu Hakkında!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Moonguard tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. aliyar

aliyar TÜİSAG Üyesi

hocam ayrıca fakültede bize sıfırın yanındaki 5 in ve üzerindeki sayırları yuvarlamayı öğrettiler. 100.0432 yaklaşık 100'eşit yani 0.432 yuvarlanmıyor. böyle saçma şeylerle sizi kırmak istemiyorum kusura bakmayın... görüyorsunuz sizce 103... bence saçmada olsa 100... aslında tek doğru cevap var... ben sizin hesabınıza güveniyorum ve 100.0432 diyorum ve bu da şıklarda olmadığı için sorunun iptal olması lazım. sağlıcakla kalmanız dileğiyle...

Moonguard bu yazıya teşekkür etti.
  2. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

sınav anında kafadan logaritma alıp 100.0432 bulan babayiğit zaten gelsin 10000 tl maaşla işe başlasın yanımda el insaf soruyu yazan dile gelsede durumu anlatsa kimse sınavda logaritma hesaplayın diye sormadı soruyu arada 20 farkın bulundugu durumda büyük değer alınır. elinizi vicdanınıza koyun ilk defa kaliteli bir sınav yapmıslar gene eleştirecek bişey buluyoruz. virgülden sonra bir basamak alsan sonuç 100,0 olurdu ben 0,01 hassayitte desibel metre görmedim. işlem yapıp burda 100.04 desibel ses var diyesin tekrar soluyorum soru ne kadar hassayitle yazılmıssa cevap okadar hassasiyetle verilir.

3. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

ben size esasını soleyim 100 desibellik ölcüm yaptınız. kayda alırken 100 desibel olarak yazdıysanız kaybettiniz zaten hata payı belirtmelisiniz bu soruda hata payı için cogu cihazda oldugu gibi 100db +-1 deyim diğeride tabi 80db +-1 haydi bakalım varmı sıtandart sapmasıyla beraber sonucu soyleyebilecek

4. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Onur gözünü seveyim mesaj yazmadan önce bir ben ne yazıyorum yahu diye bir oku ondan sonra yaz. Bunu yaptıktan sonra da benim ilk mesajımu bir daha oku. Hatanın farkına varacaksın.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

sorunun iptal edilip edilmeyeceğini göreceğiz.bence de iptal edilmelidir..ama bu sorunun soruluş gayesi nedir anlaşılamıyor..gürültü ile o kadar isg kavramı mevcutken ....hesaplama olarak 100 değil ama benim gördüğüm 10 dan fazla fark varsa en büyüğü almışlar..

şimdi 0 db kaç paskal diye geçmişte sorulmuş mu evet..duyma eşiği diyede sorulmuş.
    cevaıda 0,00002 Pascal mı.

ozaman soruyorum size niye 100.00002 den büyük bir değer arkdaş hesaplamış baz alınmayıpta sıfırlanıyor..

6. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Tek kelimeyle mükemmel bir cevap.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Ben şahsen, bu işe aday tüm arkadaşlara, kendilerini denetlemeye gelen veya gelecek olan müfettişler nasıl seçiliyor, onların sınavları nasıl oluyor bu konuda bilgi edinmelerini öneririm. Müfettiş yardımcılığı adaylarına hazırlanan sorulara fırsat bulup göz gezdirilirse , sayısal yetkinliğin özellikle değerlendirildiği görülür. Şu anki İSG sınav sisteminde bu tür bir filtreleme bulunmamaktadır. Bu durum bu şekilde devam ederse, ileride bu alan işletmeci, iktisatçı,ı hukukçu vs. diğer sayısal olmayan bölümlere de açılabilir. Böyle bir olasılığı bertaraf etmek için , her ne kadar işi biraz zorlaştıracağı için karşı çıkan çok olacaksa da , sınavda dorudan sayısal yetkinliği ölçmeye yönelik bölüm olmalıdır. Bunun için kulis yapılmalıdır. bu şekilde olursa niçin sınava sadece mühendis veya teknik eğitim kökenlilerin başvurabildiği, daha rahat savunulabilir.

8. isgilo

isgilo TÜİSAG Üyesi

Evet doğrudur 103 yüzü geçiyor.

9. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Sorunun cevabı 100 değil 103 te değil.Bu durumda 100 yakın diye 100 alınır demek bence uygun değil.sınav bence kaliteli bi sınavdı özellikle ağusto sınavına giren biri olarak o sınavdan fersah üstünde neyse.Bi kaç soruda ufak nüans farkları mevcut bunuda nazar boncuğu diyelim.İptal edilse bile bu sayının anca 2 olabilceğini söylemek isterim.Biri ohsas 18001 yazcaklarına 1800 yazmışlar bide bu soru bunun dışında sorular gayet açık ve net

10. LeventN

LeventN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bence tartışmaya gerek yok. Ben de yanlış yaptım. Cevap 100 olmalı, bu kadar kusurattan dolayı o soruyu iptal etmezler, cevap 100,1den bile küçük, neyi tartışıyoruz.

onur erman bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Sorunun iptalini gerektirecek bir durum yok. 20 desibel fark sesler arası 100 kat enerji farkına işaret eder. Soranların buradaki amacıda soru sorulanın bunun fakında olup olmadığını ölçmek. Diğer bir değişle enerjisi eşit olan kaynakların toplam ses enerjisi sadece 3 db A artıyorsa, biri diğerine göre 100 kat enerjiye sahip iki makinada diğer makinanın ses düzeyinin, toplam ses enerjisini fazla etkilemediğini adayın bilip bilmediği sorgulanıyor. Bu nedenle bu soru iptal edilmez. Soru; her iki makinanın ses düzeyinin logaritmik toplamı tam olarak kaç ediyor şeklinde olsaydı, o zaman hata var denirdi.

12. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Bir iki kişi sorunun yanlış olmasının alacağım notla alakası olduğunu sanıyor ki çok yazık... Bu sorunun cevabı 100.043 tür ve 99 da alırsam 09 da alırsam burada açıklamasını yaparım. Maksat bir iki çürük elma dışındaki insanların doğruyu bilmesi. Kısaca, tamamiylen prensip ve karakter meselesi.

Bir kere saçma sapan, hiç bir bilgi içermeyen ve tamamiylen yanlış bir mesaja cevabımı iyi bir şekilde verdim ve silindi. Ben rahat bir şekilde sınavı geçeceğimi biliyorum. Benim geçip kalmam sizi hiç bir şekilde etkilememesine rağmen son derece kötü bir niyetle birinin 69 almasını temin etmek gerçekten anca sizler gibi insanlara yakışır. Fakat olurda ilahi adalet yerini bulur ve siz 69 alırsanız işte o zaman o yazdığınız mesajı hatırlayıp belki biraz utanırsınız...

13. Bahadır Karataş

Bahadır Karataş TÜİSAG Üyesi

dostum iptal olursa doğru değerlendiriliyor sanırım

14. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

gerçekten çok üzücü bir durum . bir insanın 69 alması temenni etmek çok ayıp.ha bu arada bana da bu yazının üzerine birşeyler yazan olacaktır.benim notumun 85 ile 95 arası gelmesi yüksek.bu soruda dahil ( bende 100 yaptım ama bence iptal olması lazım)..tüm sayısal sorularım doğru bu arada:)

son olarak herkes geçer inşallah temennisinde bulunuyorum...

15. Rıdvan Bayhan

Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

Soruyu gördüğünde, cevabın logaritmik hesap makineleriyle verilebileceğini söyleyen arkadaşlar, o hesap makinesini kullanmadan soruda verilen değerlerden hangisini kendisine daha yakın gördü. Ya da bu konuya matematiksel zeka ile değil üç-beş kaynaktan çalışan arkadaşlar, hepimize ses düzeyleri arasındaki fark sıfır ise +3, fark 10 ise 0,4 ü ve fark arttığında değerin daha da düşeceğini söylendi ve bu silsileyi az çok biliyorduk. Yani şıklara bakıldığında bana en yakın olan 100 oldu. Şöyle düşündüm; Eğer fark 10 olsaydı büyük olan değere, yani 100'e 0,4 ekleyecektim. 100,4'lük bir değere baktığımda 100 yine yakındı. Kaldı ki aralarındaki fark 20 idi.

Şu da var ki; Şahsen ben geçmiş sınavlarda saçma sapan sorular sorulup, itiraz hakkınız var (!) denilip, itiraz edip paralar bayılanlardanım. Tahmin edeceğiniz üzere bu tip sorularda itiraz ettiklerim, ettikleriniz iptal olmadı. Şunu söylemek istiyorum ki; Bu soru "yaklaşık" ifadesi kullanılmadığı için iptal olacağını sanmıyorum. Nihayetinde bu soru bilenler için açık bir soru. Geçmiş sınavlar göz önüne alındığında bu sorunun iptali olamaz, diye düşünüyorum.

16. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Arkadaşlar,
    Sizlerden ricam mesajlarınızda forum kurallarına göre (http://www.isgfrm.com/help/terms) hareket etmeniz.
    Aksi taktirde yazdığınız mesajlar silinecek, uyarı puanı almaya devam edeceksiniz ve konuda mesaj kapatılacaktır.
    İyi çalışmalar.

Last edited by a moderator: 23 Aralık 2013
  17. Sdt

Sdt TÜİSAG Üyesi

İki farklı gürültü kaynagı için yayınladıkları bir tablo var tabloda 16 db farkka kadar almışlar sonrası muamma net bir şey dememişler?Yukarıdaki yorum ve hesaplara bakarak söyleyecegim eger soruda yaklaşık diye bir şey yazmıyorsa net sonuç çıkması lazım 100 se 100, 103 se 103 ona yakın buna yakın yuvarlayalım olmaz bu mühendislik fakultesi vize yada final sınavı degil, soruda yaklaşık ibaresi varmıydı hatırlayan var mı?

18. fatih. yildirim.

fatih. yildirim. TÜİSAG Üyesi

nasil tartisilacak bi tarafi yok ? siklar arasinda dogru cevap yok ! soruya gore 80 db ile 0 db arasinda bi fark yok .

19. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar aynı taraftayız : )

sınava giren taraf,

İPTAL OLAN SORU HERKESE +1 PUAN DEMEK.

arkadaşlar biz iptal olacak başka sorular bulmalıyız.

20. beriber

beriber TÜİSAG Üyesi

Hadi canim sende

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica