Bilgilendirme 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Gürültü Sorusu Hakkında!

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Moonguard tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

Riske girmemek için 10 dan fazla sorunun iptali için başvurmalıyız .

O zaman 5 soru iptal ederler.

onur erman ve Merve POLAT bu yazıya teşekkür etti.
  2. Salim YILDIZ

Salim YILDIZ TÜİSAG Üyesi

21.12.2013 te bu soruya ilişkin yaptığım yorum aşağıda .. sizinle aynı kanaatteyim. ancak soruyu tam olarak hatırlamıyorum.. en yakın değer diye sorulmadıysa soru yanlıştır diyorum..
    ''Bence bu soru yanlış olabilir...çünkü net cevap yok..tam olarak 100 de değil 103 de değil.. Ancak sorunun son kısmında en yakın değer dediyse.. O zaman 103 değil 100 dür.. Ben 103 demiştim..''

3. Muharrem SÖKER

Muharrem SÖKER TÜİSAG Üyesi

Bu konuyla ilgili yaptığım çalışmalarda hesaplama için en yüksek ve en düşük farkı alınır, farkın çizelgedeki karşılığı büyük sayıya eklenir diyordu..!!! bende 2 katı olmayacağına göre 100 den büyük sadece 103 olduğu için onu işaretledim .. sanırım onlarda çizelge koymadıkları için 100 ve 180 arasında tek sayı vermişler. Ben fizik öğretmeniyim Üniversite sınavındada bu mantıkta sorular sorulabildiğini biliyorum...!!!

Merve POLAT bu yazıya teşekkür etti.
  4. ümit esen

ümit esen TÜİSAG Üyesi

bu cevabı veren arkadaş eğer mühendisse o zaman durum vahim. adam mühendislik hesabından bahsediyo, ortada bir formül var ve cözümü net.ayrıca desibel ölçümünde ölçüm cihazı yakınsar yani bir toleransı vardır aynı kumpas gibi bir ölçüm aletirdir ve ölçüm hassasiyet değeri vardır. ölçüm cihazının ölçemediğinden bu değer yakınsanır diyorsa bir mühendis önce kendi aldığı eğitimi sorgulamalı. o olsa bu olsa ile iş yapılmaz mühendislik hiç yapılmaz... soru da ister iptal olsun ister olmasın bu kadar zıt fikir varsa ortada bir netlik yok demektir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. vahit kurtulus

vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

kural belli aradaki fark 16 dB den fazlaysa en yüksek ses olan 100dB e "sıfır" eklenir yani 100 dür cevap rahat olun

6. azorlu80

azorlu80 TÜİSAG Üyesi

Arkadaş ben hiç matematiksel işleme başvurmadan direkt olarak cevabı 100 db olarak yaptım.nedeni de şu 100 üstü bir değer olabilmesi için kaynaklardan birinin (bileşen) ortalamayı yükselten bir değer içermesi gerekiyor.( yani 100 db üstü ) .
    100db ve 80 db nasıl olurda 103 olur? gaipten sesler falan mı geliyor arkadaşlar??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

Bizede hem kursta hem bir kaç kitapta aynı değer olusa 3 eklenir aksi durumda tablo vermeleri gerekiyor diye anlattılar bu soru kesin iptal olmalı bunın iptal olması doğru yapanları etkilemiyorki niye tartışma oluyor anlamadım.

8. yenibirdost

yenibirdost TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sağlık ve güvenlikle ilgili şeyler daha yakın olsada aşağı doğru yuvarlatılmaz her zaman emniyetli olsun diye bir üst grup seçilir bu soru kesin iptal olmalı.

9. H.KANT

H.KANT TÜİSAG Üyesi

evet cevap 100 olmamalı çünkü 100 ün üzerinde 103 de değil gürültüde 0.1 değer dahi önemlidir

10. Merve POLAT

Merve POLAT TÜİSAG Üyesi

Iptal olunca bir kaybınız olmuyor arkadaşlar soru yanlış işte daha da çevre bakanlığı şöyle dedi de böyle dedi de diyorsunuz ya soru iptal olunca siz de doğru bizde doğru yapmış olucağız

11. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

yönetmelik dışındaki tüm sorular pratiğe değil teoriye göre dayandırılarak sorulur,çünkü bilimsel bir dayanağı da olmalıdır.bilimsel dayanaklardan yola çıkarak ben hesaplama yaptım sonuç 100.05 e yakın bir değer çıktı.Mahkeme bilimsel olarak kanıtlanmış,kabul görmüş ve kanunlaşmış bu hesaplamayı neden yaptın demez,aksine haklı bulur.100,05 i şıklarda göremeyince işaretlemedim önce sonra döndüm balına 100 ü işaretledim çünkü iki gürültü arasında fark yoksa 3 ekleneceğini biliyordum 103 olamaz dedim ama 100de olamazdı daha yakın geldiği için 100 dedim.. ama soru kesinlikle yanlış.1 kişinin bile itirazı halinde iptali yeterlidir.mahkemeler itiraz edenlerin sayısına bakmaz.bu soruyu yanlış yapıp 69 bekleyenlerin dikkatine.... (iptal edilirse yapan yapamayan herkese 1 puan gelir.geçen sınavda 22 soru iptal edildi ve 48 alan herkes sınavı geçti)

12. isg.biyolog

isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

kısacası seçenekler arasına 100,048... i koymayarak "benim sonucu tam olarak hesaplayıp bulma hakkımı" elimden alamaz.sonucu yuvarlamam gerektiğine dair hiç bir bilgi yok...

13. Merve POLAT

Merve POLAT TÜİSAG Üyesi

gürültü,ts1800,yangın sınıfı ,tezgah sorusu kesin iptale gitmeli bence,gürültü sorusunda yönetmelikte logaritmik hesapla hesaplanır yazıyor ve öyle hesaplanınca da 100 çıkmıyor notlarımızda ne yazdığı pratikte ne olduğu önemli değil !!yazmış yönetmeliğe logaritmik hesapla hesaplanır diye!!

Moonguard bu yazıya teşekkür etti.
  14. agaremre

agaremre TÜİSAG Üyesi

Üniversite sınavarında Pi 3,14 alacaksak mutlaka soru sonunda belirtme yapılmaktadır.(Pi=3,14 alınız diye)

Selçuk Aydın bu yazıya teşekkür etti.
  15. arif.kysgllr

arif.kysgllr TÜİSAG Üyesi

siz pazardan 3 kilo armut 5 kilo elma alında toplamda 4 kilo mu ediyor? ortalama almak nasıl bir mantık çözemedim

16. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

Son kez cevaplıyorum bu konuyu yaptıgımız mühendislik hesaplamalarında sonucun yayınlama esası sorunun içinde gecen en düşük hassasiyetli veri neyse (örneğin 0,01 ) onun hassasiyetine yuvarlanıp sonuc verilir daha düşük hassasiyete düşdüğünüzde standart sapmanız hatalı olacaktır kimseye matematik ogretmek zorunda değilim anlatamıyorum derdimi ama biraz araştırırsanız dediğimi anlayacaksınız soruyu hazırlayanlar akademisyense zaten onlar en güzel sekilde ifade edeceklerdir durumu

mehmet1 bu yazıya teşekkür etti.
  17. onur erman

onur erman TÜİSAG Üyesi

Birde ekleyim bende 103 yaptım bu soruyu tablodan falan haberim yoktu boyle bir hesaplamadan hiç haberim yoktu yapamadıysam yapamadım 69 dada kalsam benim gözümde iptal edilecek soru değil bu

18. serhatb

serhatb TÜİSAG Üyesi

En iptal olmayacak sorulardan biri.Cevap direk 100 dür.Geçmiş sorulara bakın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

19. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Hiç bir şeye bakmama gerek yok ben burada sorunun çözümünü yapmışım. İlk iptal edilecek soru.

20. Moonguard

Moonguard TÜİSAG Üyesi

Hangisi daha üzücü bilmiyorum... Şu soruyu hazırlayan ve insanlara 5 dakika eğitim vermeden hatalı tablolar gösterip ve ihmaller yapıp inanılmaz iş kazalarına yol açabilecek kişiler mi yoksa koyun gibi yönetmelikte yazan herşeyi doğru sanan ve doğruyu ortaya çıkardığımızda hala yanlışı yanlışla örtmeye çalışan yeteneksiz ve dar görüşlü insanlar mı...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica