Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. efe berke

efe berke Banned

O zaman ben seni yanlış anladım soru hazırlayanlara kan kusmuşsunuz şimdi ne diyorsunuz neyse. Ben kimseyi savunmuyorum sadece sorunun amacını söyledim görüşümü bildirdim. Savunmaya kalksam bazılarını inanın bu şekilde olmaz.

2. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Kimseyi ezmiyorum, öyle bir çabam yok bunu bir kez aklınızdan çıkarın lütfen. Ben bu soru için bu şekilde düşünüyorum burada kimin düşündüğünün doğru olduğu çok önemli değil, çsgb nin itirazlara nasıl cevap vereceği önemli, bekleyip göreceğiz ve sonuçta bu itirazı yapanlar haklı da olsa haksız da olsa ben bu konuda böyle düşünmeye devam edeceğim muhtemelen sizde öyle o yüzden daha uzatmayalım ben sizin açıklamanızı okudum sürekli okuyun maç örneğini deyip durmayın herhalde sizin görüşünüzü okuyup da size cevap veriyoruz.

3. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Ben burada kimseye kan kusmadım yani kaç defa yazacağım bilmiyorum benim bütün yazılarımı lütfen okuyunuz kan kusmuşsunuz denilecek ne yazmışım. Bence de neyse.. Sorunun amacını değil biz soruyu konuşuyoruz soranın amacını bilmek zorunda mıyız soru açık ve net olsun bize ne amacından ben doğru yapıp yapmadığıma bakarım. Lütfen savunmaya kalkmayın zaten.

4. efe berke

efe berke Banned

Okumuş olmanıza rağmen bana 0.01 0.001 den bahsediyorsunuz demek. O zaman uzatmanın anlamı yok doğru söylüyorsunuz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. efe berke

efe berke Banned

''yakit tanki degistikten sonra rd yapilmadi yada yapildi denebilirdi o zaman saibesiz net bir soru olurdu, bir en uygun zaman falan diye soru mu olur adam süphe gordü ertesi yil bir daha yapti nerden bilebiliriz medyum muyuz biz, soru hazirlamak ayri bir yetenektir bir egitim gerektirir malesef bu isi bu insanlar yapamamis'' Ben sizin bu mesajınıza konuşuyorum siz herhalde ne yazdığınızı unutuyorsunuz, neden size yazıyorum ben bunları da başkasına yazmıyorum demek ki yazmışsınız. Burda soru hazırlayanlara neler söylediğiniz ortada. Bende zaten soruyu konuşuyorum farklı bişey konuşmuyorum. Soruda bizden istenen nedir, onu söylüyorum amacı derken. Soruda sizden isteneni bilmezseniz soruyu yapamazsınız o yüzden bilmek zorundasınız. Soru zaten açık ve nettir benim fikrim bu.

efe berke yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
  6. İbrahimfzk

İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

Tamam hocam uzatmayalım cidden ben bu soruyu anlayabilecek zekaya sahip değilim ve siz benim göremediğimi görmüşsünüz tebrikler "bir işi yapamamışlar" dememin sebebi her sınavda hatalı sorular olmasıdır kan kusmak bu ise evet ona da evet kan kustum var mı başka eleştri kabul etmeye hazırım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. efe berke

efe berke Banned

Ben sadece tek bir soru hakkında görüş bildirdim bu konuyu bu kadar uzatmanın anlamı yoktu. Ben size tuzağa düşmüşsünüz dedm ki bunu sizde kabul ettiniz bu kadar. Herkes tuzağa düşebilir bunda bişey yok. Ama söylemediğiniz şeyler hakkında konuştuğumu söylediniz, bende bunun için açıklama gereği duydum bazı şeyleri. Soruyu anladığınızı biliyorum ki zaten cevabını yorumlarınızda kendiniz de vermişsiniz ama sadece biraz karıştırmışsınız cevapları okuyunca. Benim sizinle bir zorum yok lütfen yanlış anlamayın.

8. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sakin olun lütfen, sınav komisyonunun hazırladığı sorular yüzünden birbirinizle kötü olmanın gereği yok. Efe kardeşim, sınav komisyonunun önceki sınavlardaki marifetleri hepimizin malumu.. Sorulardaki ifade yetersizliği, anlam düşüklüğü bir de sorulardaki istenenin tam olarak anlaşılamaması pek çok kişiyi zor durumda bıraktı. İbrahim beyin de dediği gibi sorularda soruyu okuyanı zorda bırakan bir durum var. Soruda tam olarak ne isteniyor açık ve net değil. İbrahim bey soru tekniğinden bahsederken bunu bahsediyor ki zaten siz de tam tersini söylemişsiniz hayır soru açık ve nettir diyorsunuz... İkiniz de kendinizce haklısınız. Çünkü biriniz soru benim için yeterli ben anladım derken diğeriniz soru açık değil diyorsunuz. Şimdi şöyle diyeyim; açık ve net bir soru kesinlikle tartışılmaz öyle mi. Eğer üzerinde bu kadar tartışılıyorsa, bu kadar kişi görüş belirtiyorsa ve işte görüyoruz neredeyse artık kalp kıracak bir tartışmaya sebep oluyorsa bu soru için açık ve net demek bence yanlış. Peki o zaman diğer sorularda niçin bu kadar tartışılmıyor diye düşünmek gerekmez mi?
    Bir de durumu bu şekilde değerlendirelim, kalp kırmak çok kolay. Yarın kim bilir İSG sektöründe belki de birbirinizle aynı yerde çalışacaksınız, belki de içinden çıkamadığınız bir durumu burada paylaşırken kim bilir belki de forumdaki en mantıklı açıklamayı yaparak birbirinize en büyük yardımı yapacaksınız...
    Boş verin arkadaşlar, hepimizin canını sıkan bir durum için kalp kırmanın gereği yok. Gerçi başından beri seviye ve ölçüyü her ikiniz de çok güzel götürdünüz bunu inkar edemem...
    Hadi boşverin bakın yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni bir başlangıç...
    Yeni yılınız kutlu olsun:evet:

İbrahimfzk ve efe berke bu yazıya teşekkür etti.
  9. efe berke

efe berke Banned

Fatih Bey, benim kalp kırmak gibi bir niyetim kesinlikle olmaz ama eğer İbrahim arkadaşımızın kalbini kırdıysam özür dilerim. Çünkü olaya objektif yaklaşarak bu kadar güzel bir yorum yapan siz, bundan söz ettiyseniz demek ki bişeyler vardır. Ben arkadaştan tekrardan özür dilerim. Ayrıca size de bu güzel yorumunuzdan dolayı çok teşekkür ederim. Yeni yılınız kutlu olsun..

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  10. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

kişisel koruyucu donanımların isyerlerinde kullanılması hakkında yönetmeliğin ekinde kişisel koruyucu ve donanımların Gerekli olabilecegi isler ve sektörler(ek3) bölümünde kulak koruyucularin nerde kullanilacagi bolumunde kaynak işleri bulunmuyor.bu durumda A kitapcigi 49 cevabi hatali ve ben dogru yaptim diyenler de sallayip doğruyu bulmus oluyorlar

11. seda koca arslan

seda koca arslan TÜİSAG Üyesi

ben öğretmenim yıllardır soru yazıyorum..cevap %0.1 ise soru limit değer kaçtır? olmalıydı.

12. efe berke

efe berke Banned

Kaynak işlemi sırasında kullandığı ekipmanlar, presler, motorlar, matkaplar, çekiçler, testereler vb.
    oldukça çok ses üretirler. Kaynak işlemi sırasında ortalama olarak 85 ile 105 dB arasında gürültü oluşmaktadır. Bu işlerde oluşan gürültünün şiddeti, yapılan kaynak türüne göre değişir. Ark kaynağı ile plazma kaynağı en gürültülü kaynak yöntemleridir. Kapalı alanlarda yapılan kaynak çalışmalarında ve gemi yapım işyerlerinde (tersanede) gürültünün şiddeti daha da artmaktadır.
    Kaynak işlemi dışında kaynakçı ile birlikte çalışan ve üretim sürecinde yer alan pres, matkap,
    testere ve çeşitli havalı el aletleri gibi ekipmanlarda önemli ölçüde gürültü kaynağıdır. Özellikle,
    kaynaklı imalat atölyelerinde bulunan sözüedilen makina, tezgah ve ekipmanın oluşturduğu
    gürültüden de çalışanlar olumsuz olarak etkilenir. Ayrıca, özellikle gaz metal ark kaynağında ve
    metal gaz kaynağında 120 dB’le kadar ulaşan yüksek şiddette gürültü oluşmaktadır. Ancak, bu
    şiddetteki gürültüyü kısa zaman aralığında kaynakçı tarafından algılanamaz. Yapılan
    araştırmalar bu tür gürültü kaynaklarının geçici sağırlık dediğimiz işitme kayıplarına neden
    olduğunu göstermektedir.

Ekli Dosyalar:

alibey ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
  13. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

Verdiginiz kaynaklar 2008 e ait. tüzüğü ve yürürlükten kaldirilan yonetmeligi baz almış.gerci onlarda da birebir kaynaktan bahsedilmiyor.kkd yönetmeliğinde ise preslerden matkaplardan bahsedilmis ama kaynaktan bahsedilmemis.

14. ayşegül gül

ayşegül gül TÜİSAG Üyesi

74 nette kalıyorum 2 soruyu hatrlamıyorum onları da yanlış kabul ettim sınav çok iyi türkçeyle hazırlanmamıştı 80-90 alacağım bir sınavdan saçma sorular yüzünden netim düştü düştü bu hale geldi

15. emreozcan

emreozcan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu iş sağlığının suyu çıktı yakında köşe başında kurslar açacaklar.Hep bu milletin duygularıyla oynadılar.Bundan 5 6 sene öncesine kadar A sınıfı uzmanlar bulmak çok zordu.ve onlar 20 25 bin tl para kazanıyorlardı.Şimdi bu işin suyunu çıkardılar.Adam 5000 iş günü çalışınca sınava girsin kazansın sonra hemen A Sınıfı uzman olsun ve para kazanmaya başlasın.Bizde burda sorular üzerinde çene çalalım bence artık bu sistem çok yakında çöker ve elini atsan İSG uzmanına değer şimdiden
    söylemesi. Fazla umudunuz olmasın bu meslek te ele düşecek.er yada geç

16. mstemel

mstemel TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 49.sorunun celdiricisi cok güçlüydü.anlatmak istedigim o. Kanunda yeri yok.1-2-3 ve 2-3 siklarda vermesi kafa karıştırıcıydı.2-3 dogrudur deseydi itirazi neye dayanarak yapacaktik.

17. efe berke

efe berke Banned

yönetmeliklerde geçip geçmediğine bakmadım, araştırmadım. Ama kkd yönetmeliğinde ek-3 te geçmediğini gördüm sizin yorumunuzdan sonra. Bence burda geçmesi gerekmiyor benim şahsi fikrim bu yönde. Çünkü orda olabilecek işyerlerinden bahsediyor kesin buralarda kkd olmalı veya buralarda kullanılmamalı diye birşey yok. Ayrıca soruda kkd kullanımı diye birşey sormuyor tehlikeden bahsediyor sadece. Kaynak işlerinde gürültü tehlikesi olduğu bir gerçektir. Sizde biliyorsunuz ki en yüksek maruziyet eylem değerine ulaştığında kulak koruyucu kullanılmalıdır. Benim staj yaptığım yer bir kaynak atolyesiydi ve aşırı bir gürültü vardı. Çalışanların hepsinde kulak koruyucu vardı, bunu da söylemek istedim.

18. efe berke

efe berke Banned

haklısınız 2-3 doğrudur deseydi gürültü tehlikesi olduğunu savunmamız belki de mümkün olamazdı. Kaynak işleriyle ilgili bir yönetmelik çıkması gerekiyor, böyle bir yönetmelik görmedim varsa da bilmiyorum.

19. hakkı çelikten

hakkı çelikten TÜİSAG Üyesi

resul bey çıkardığınız notlardan bizede gönderme gibi bi şansınız varmı acaba rica etsem ?

20. ali Çifçi

ali Çifçi TÜİSAG Üyesi

I

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica